Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը օրերս հայտարարեց, որ գործադիրում միջոցներ են փնտրում՝ էլեկտրաէներգիայի սակագնի սուբսիդավորման համար, սակայն, ևս մեկ անգամ վերահաստատեց, որ դա չի արվելու պետական բյուջեի հաշվին:
Եթե հաշվի առնենք, որ դա նաև հազիվ թե արվի կառավարության անդամների գրպանների հաշվին, ապա դեդուկցիայի մեթոդով պարզ կդառնա, որ խոսքը, ըստ ամենայնի, գնում է ինչ-որ տեղից վարկ «կպցնելու» մասին:
Եվ անկախ այն հանգամանքից, թե որքանո՞վ է դա կապված Ռուսաստանից ստացված շուրջ 200 միլիոն դոլարանոց վարկի հետ, եկեք արձանագրենք, որ այդ գումարը, ցանկացած պարագայում, վճարվելու է կամ մեր, կամ էլ մեր երեխաների հաշվին: Այսինքն, եթե այդ 7 դրամը մենք չենք վճարելու հիմա ու ամինջապես մեր գրպանից, ապա այն բյուջե վճարվող հարկերի միջոցով վճարելու ենք հետո՝ բոլոր տոկոսներով:
Այստեղ հարկ է նկատել, որ համաձայն ՀԷՑ-ի մասնավորեցման պայմանագրի՝ Հայաստանը պարտավոր է երաշխավորել, որ այն աշխատի 14-տոկոսանոց շահութաբերությամբ: Այսինքն՝ ՀԾԿՀ-ը պետք է այնպիսի սակագներ սահմանի, որ ՀԷՑ-ը իր սեփականատեր «Ինտեռ ՌԱՕ» ԲԲԸ-ին 14-տոկոսանոց շահույթ փոխանցի:
Հետևապես, էլեկտրաէներգիայի նոր սակագնի պայմաններում, մենք ու մեր ապագա սերունդները Հայաստանի էլեկտրական ցանցերին վճարելու ենք ամսական շուրջ 3 միլիարդ դրամով ավել՝ որպեսզի այդ կազմակերպությունը կարողանա ապահովել իր 14-տոկոսանոց շահույթը:
Իսկ ահա «Ինտեռ ՌԱՕ» ԲԲԸ-ն, իր հերթին, 46 տոկոսով ոչ ամինջականորեն պատկանում է Ռուսաստանի կառավարությանը: Հետևապես մեզանից հավաքվող շահույթի գրեթե կեսը մտնում է ՌԴ բյուջե (եթե ճանապարհին չի ուտվում): Եվ 18 տոկոսով այդ կազմակերպությունը պատկանում է իր իսկ դուստր կազմակերպություններին: Այսիքն այդ շահույթը գնում ու սկսվում է պտտվել իր ու իր դուստր կազմակերպությունների փակ շղթայում:
Այդ բարդ կոմբինացիաներում, բնականաբար, բավականին շատ գումար է ուտվում այդ բուրգ-կոռպոռացիայի ղեկավարների կողմից:
«Ինտեռ ՌԱՕ» ԲԲԸ-ի ղեկավարները Իգոր Սեչինն ու Բորիս Կովալչուկն են: Առաջինը տնօրենների խորհրդի նախագահն է (председатель совета директоров), մյուսը՝ խորհրդի նախագահը (председатель правления):
Այդ երկու անձինք ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մոտիկ ընկերներն են, Ռուսաստանում արդեն վաղուց կոռուպցիոն սկանդալների կիզակետում են և երկուսն էլ մի տարուց ավել է ինչ արևմտյան պատժամիջոցների տակ են:
Այսինքն, Հայաստանի քաղաքացիներից հավաքվող 7 դրամների (անգամ, եթե դա արվի վարկ-բյուջե-հարկ, կամ որևէ այլ սխեմայով) մի զգալի մասը գնալու է և մտնի ոչ այլում, քան Վլադիմիր Պուտինի մտերիմ ընկերներ Բորիս Կովալչուկի ու Իգոր Սեչինի գրպանները:
Հ.Գ. Եվ չի բացառվում, որ հենց այս կոռուպցիոն խողովակներն ու սխեմաները ջրի երես դուրս չգալու նպատակով էին ռուսաստանյան հեռուստաալիքները Էկետրաէներգիայի սակագնի թանկացման դեմ ցույցերի մեջ «ամերիկյան հետք» տեսնում: Որպեսզի ցանկացած կոռուպցիոն բացահայտում անվանվի «ամերիկյան սուտ»:

Премьер-министр Армении Овик Абрамян на днях заявил, что исполнительная власть ищет средства для субсидирования расценок на электроэнергию, еще раз подтвердив, что это не будет сделаноза счет средств государствнного бюджета.
Если также учесть, что вряд ли это будет сделано на средства членов правительства, тогда методом дедукции станет ясно, что речь, по-видимому, идет о том, чтобы откуда-либо получить кредит.
И независимо от того, насколько это связано с получаемым от России кредитом в размере около 200 млн. долларов США, зафиксируем, что эта сумма, при любом раскладе, будет выплачена или за наш счет, или же за счет наших детей. То есть, если эти 7 драмов мы не будем выплачивать сейчас, сразу же и из наших карманов, то мы их выплатим позже посредством выплачиваемых в бюджет налогов со всеми процентами.
Здесь следует заметить, что согласно договору о приватизации “Электрических сетей Армении” (ЭСА) государство взяло обязательство гарантировать, что организация будет работать с 14-процентной прибылью. То есть, Комиссия по регулированию общественных услуг должна установить такие тарифы, чтобы ЭСА могла перечислить своему владельцу – ОАО “ИНТЕР РАОЕЭС” 14-процентную выручку.
Следовательно, в условиях новых тарифов на электроэнергию, мы и наши будущие поколения должны будем ежемесячно выплачивать ЭСА примерно на 3 миллиарда драмов больше, чтобы указанная компания могла обеспечить себе 14-процентную прибыль.
А вот 46 процентов акций ОАО “ИНТЕР РАОЕЭС”, в свою очередь, косвенно принадлежат правительству России. То есть, почти половина взимаемой с нас прибыли поступает в бюджет РФ (если по пути не “распиливается”). А 18 процентов акций этой организации принадлежат ее же дочерним компаниям. То есть, указанная прибыль крутится в закрытой цепи конпании и ее дочерних организаций.
Естественно, в дебрях этих сложных комбинаций крупные суммы “распиливаются” руководителями этих пирамид-корпораций.
Руководителями ОАО “ИНТЕР РАОЕЭС” являются Игорь Сечин и Борис Ковальчук. Первый из них является председателе совета директоров компании, второй – председателем правления.
Эти два лица являются близкими друзьями Президента РФ Владимира Путина, уже давно фигурируют в российских коррупционных скандалах и более года находятся под санкциями Запада.
То есть, существенная часть собираемых с граждан Армении 7-и драмов (даже если это будет сделано по схеме кредит-бюджет-налоги, или по какой-либо другой) осядет в карманах близких друзей Владимира Путина Бориса Ковальчука и Игоря Сечина.
P.S. И не исключено, что именно с целью недопущения выведения на чистую воду этих коррупционных каналов и схем российские телеканалы видели “Американский след” в митингах против повышения тарифов на электроэнергию. Чтобы любое раскрытие коррупции назвать “Американской ложью”.