Մարտի 18-ին Ռուսաստանում կայացան նախագահական ընտրություններ, որոնք բազմաթիվ տարածաշրջանային և միջազգային փորձագետների կողմից բնութագրվել են որպես ձևական ընտրություններ։ ԿԸՀ-ի արձանագրած նախնական արդյունքներով՝ հաղթել է գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ով փաստացի ղեկավարում է ՌԴ-ն 1999 թվականից (սկզբում նախագահի, 2008-2012թթ․ վարչապետի, իսկ 2012-ից ի վեր կրկին նախագահի պաշտոնում)։ Դիտարկենք Վլադիմիր Պուտինի վերջին երկու տասնամյակում ՌԴ արտաքին քաղաքականության ուղղությունը որոշող հիմնական անձի իշխանության ընթացքում հայ-ռուսական հարաբերությունները։
Ռուսական իմպերիալիզմը և Հայաստանը
Վլադիմիր Պուտինի նախագահ դառնալուց հետո ՌԴ քաղաքականությունը, որը 90-ականներին առավել կենտրոնացած էր ներքին խնդիրների կարգավորման վրա, կրկին վերադարձավ իմպերիալիստական ուղեծիր: Վլադիմիր Պուտինի արտաքին իմպերիալիստական քաղաքականության տեսանկյունից հետսովետական մի շարք երկրներ համարվում են Ռուսաստանի ազդեցության գոտի, և Մոսկվայի կամքին հակառակվելու դեպքում, համարվում է, որ առաջնորդվում են օտար ուժերի կողմից՝ արևմուտքից, այլ ոչ թե ինքնուրույն պայքարում սեփական շահերի համար։ Բացառություն չի կազմում նաև Հայաստանը:
Արձագանքը Հայաստանի ներքաղաքական անցուդարձին
Վլադիմիր Պուտինի նախագահության ընթացքում Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր խոշոր շարժումների ընթացքում Ռուսաստանը ունեցել է հստակ պրո-իշխանական դիրքորոշում։ Այսպես, օրինակ, 2008թ․ շարժումը մի շարք ռուս իշխանամետ լրատվամիջոցներ որակեցին որպես գունավոր հեղափոխության փորձ, ութ տարի անց՝ 2015թ․ «Էլեկտրիկ Երևանի» ցույցերի ընթացքում ևս իշխանամետ ռուսական մամուլը վիրավորական հրապարակումներ էր թողարկում ցուցարարների վերաբերյալ՝ նրանց անվանելով արևմուտքի գործակալներ և այլն։
Գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստանում լրատվամիջոցների մեծամասնությունը անազատ են, գտնվում են Կրեմլի վերահսկողության տակ ու սովորաբար կոնկրետ իրադարձությունները միանման են լուսաբանում: Արդյունքում Հայաստանի ակտիվ քաղաքացիների մի ստվար զանգված կորցրել է վստահությունը ՌԴ նկատմամբ: Թերևս, ՌԴ-ն միակ երկիրն է, որի դեսպանը կարող է իրեն թույլ տալ հայտարարել, որ Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների մեջ սեպ խրող հասարակական կազմակերպությունները պետք է չեզոքացնել նաև «այլ մեթոդներով»։ Հիշեցնենք, որ ՌԴ տարբեր պաշտոնյաներ պարբերաբար առաջարկում են ՀՀ քաղհասարակության կազմակերպությունների համար ստեղծել Ռուսաստանում գործող «օտար գործակալների» օրենքը, որի միջոցով իշխանության կողմից բացարձակ վերահսկողության է ենթարկվում քաղաքացիական հասարակությանը։
ՌԴ-Ադրբեջան համագործակցությունը և Արցախյան հակամարտությունը
Վլադիմիր Պուտինի իշխանության օրոք տեղի ունեցավ ևս մի կարևոր փոփոխություն․ խախտվեց Լեռնային Ղարաբաղի հարցում նախկինում գոյություն ունեցող բալանսը: Ստոկհոլմի խաղաղության ուսումնասիրության միջազգային ինստիտուտի (SIPRI) միջազգային զենքի առևտրի վերաբերալ 2014թ. զեկույցի համաձայն՝ 2010-2014թթ. ընթացքում Ադրբեջանը 2005-2009 թվականների համեմատ 249%-ով ավելացրել է սպառազինությունների ներկրումը: Ըստ նույն զեկույցի՝ Ռուսաստանը մատակարարում է Ադրբեջանի հարձակողական զենքի 85%-ը: Հայաստան ներմուծված զինամթերքը 2010-14թթ. կազմել է Ադրբեջանի ներմուծումների ընդամենը 4%-ը: ՌԴ նմանօրինակ քաղաքականությունը խախտել է նախկինում հակամարտող կողմերի միջև գոյություն ունեցող ուժերի հավասարակշռությունը, ինչը առիթ տվեց Ադրբեջանին սանձազերծել 2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմը:
Եթե մինչև 2016թ. ապրիլը Հայաստանում լայն հանրությանը հայտնի չէր ՌԴ քաղաքականության նմանօրինակ փոփոխության մասին, ապա ապրիլից հետո այդ տեղեկատվությունը հանրայնացվեց՝ Հայաստանում ստեղծելով ընդհանուր անվստահության մթնոլորտ ՌԴ նկատմամբ:
Վերևից ներքև քաղաքականություն
Թեև Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունները կանոնավոր կերպով հայտարարում են, որ երկու երկրները ռազմավարական դաշնակիցներ են, սակայն անզեն աչքով էլ նկատելի է, որ դրանք ուղղահայաց հարաբերություններ են: 2013թ. սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը թերևս այդ հանգամանքի ուժով հանկարծակի հայտարարեց Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու մասին, թեև դրանից դեռևս մի քանի օր առաջ ՀՀ կառավարությունը պատրաստվում էր գնալ Եվրամիության հետ ասոցացման ճանապարհով:
Փաստորեն Վլադիմիր Պուտինի օրոք ՌԴ քաղաքականությունը Հայաստանի հանդեպ ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ վերադաս-ստորադաս հարաբերություններ, որտեղ Ռուսաստանը դիտարկում է Հայաստանին որպես իր ազդեցության ոլորտում գտնվող մի մասնիկ: Ընդ որում, Վլադիմիր Պուտինի նախագահության տարիներին Ռուսաստանը մոնոպոլիզացրել է Հայաստանի էներգետիկայի որոշ ոլորտներ (օրինակ՝ գազի մատակարարումը)՝ հաճախ քաղաքական ճնշման մեթոդներով, սակայն այս հարցը հավելյալ քննարկման առարկա է։

On March 18, presidential elections were held in Russia, which many regional and international experts described as formal elections. Based on the preliminary data published by the CEC, acting president Vladimir Putin won the elections. He has been ruling Russia since 1999, first as president, then as prime minister from 2008 to 2012, and again as president since 2012. So let us take a look at Russian-Armenian relations during the rule of the main person determining Russia’s foreign policy course.
Russian imperialism and Armenia
After Vladimir Putin became president, Russia’s policy, which was focused more on regulating domestic issues in 90s, returned to the imperialist orbit. From the viewpoint of Vladimir Putin’s foreign imperialist policy, a number of post-Soviet countries are considered Russia’s influence zone, and in case they go against Moscow’s will, the latter considers that they are guided by foreign powers, namely, the West. And Armenia is not an exception.
Response to Armenia’s domestic political developments
During Vladimir Putin’s presidency, Russia has had a clear pro-government stance during all the major movements that have taken place in Armenia. Thus, for instance, a number of Russian pro-government media outlets described the 2008 movement as a color revolution attempt. Eight years later, during “Electric Yerevan” protests in 2015, the Russian pro-government media outlets issued offensive publications about protestors, calling them agents of the West, and so on, and so forth.
It is no secret that the majority of media outlets in Russia are not free and are under the control of the Kremlin, and usually they cover the same events in an identical way. As a result, a large number of active Armenian citizens have lost confidence in Russia. Perhaps, Russia is the only country whose ambassador can afford to announce that non-governmental organizations engaged in damaging relations between Armenia and Russia should be neutralized by “other methods” as well. It should be reminded that different Russian officials regularly propose to draft a law on “foreign agents” operating in Russia for the Armenian civil society organizations, through which the civil society will be absolutely controlled by the government.
Russia-Azerbaijan cooperation and Nagorno Karabakh conflict
Another important change took place during Vladimir Putin’s rule: the previous balance in the Nagorno Karabakh issue was violated. According to the report on international arms trade published by Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), Azerbaijan increased its arms imports by 249% during 2010-2014 compared to 2005-2009. According to the same report, Russia accounted for 85% of Azerbaijan’s arms imports. Armenia’s imports in 2010-2014 were just 4% of those of Azerbaijan. Such a policy of the Russian Federation has violated the balance of forces existing in the past between the conflicting sides, which gave Azerbaijan the opportunity to unleash the four-day April war.
Before April 2016, the Armenian public was not aware of such a change in Russia’s policy. After the war in April, that information was publicized, creating a general atmosphere of distrust towards Russia in Armenia.
Top-down politics
Although the governments of Armenia and Russia state on a regular basis that the two countries are strategic allies, it is obvious that these are vertical relations. On September 3, 2013, Armenian President Serzh Sargsyan suddenly announced about joining the Eurasian Economic Union probably with the force of the aforementioned circumstance, though a few days before the Armenian government was going to take the path of association with the European Union.