Ղազախստանում հունիսի 9-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունները վկայում են այդ երկրում ժողովրդավարության խորը ճգնաժամի մասին։
Այս տարվա մարտի 19-ին Ղազախստանը 30 տարի շարունակ ղեկավարած Նուրսուլթան Նազարբաևի հրաժարականից հետո նախագահի լիազորությունները ստանձնել էր նրա թիմակից Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, որը և կիրակի օրը տեղի ունեցած ընտրություններում, փաստացի առանց մրցակցության, հավաքելով ձայների ավելի քան 70 տոկոսը, ընտրվեց Ղազախստանի նախագահ։
Ինչո՞ւ էին ընտրությունները ոչ մրցակցային
Հունիսի 9-ի ընտրություններին Ղազախստանում մասնակցում էր յոթ թեկնածու՝ իշխող «Նուր Օթան» կուսակցությունից Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, խորհրդարանական «Ակ Ժոլ» կուսակցության պատգամավոր Դանիա Եսպաևան (5.05%), Կոմունիստական կուսակցության պատգամավոր Ժամբիլ Ախտամբեկովը (1.82%), Ձիասպորտի ազգային մարզաձևերի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սադիբեկ Տուգելը (0.92%), Ղազախստանի արհմիությունների ֆեդերացիայի ներկայացուցիչ Ամանգելդի Տասպիխովը (1.98%), արտախորհրդարանական «Աուըլ» կուսակցության ներկայացուցիչ Տելեուպայ Ռախիմբեկովը (3.04%) և «Ուլտ Տագդըրը» ազգային-հայրենասիրական շարժման ներկայացուցիչ Ամիրժան Կոսանովը (16․23%)։
Հարկ է նշել, որ Ղազախստանում արդեն տարիներ շարունակ գրեթե բացակայում են ներքին քաղաքական գործընթացները։ Նուրսուլթան Նազարբաևի «Նուր Օթան» կուսակցությունը, որի անդամ է նաև նորընտիր նախագահ Տոկաևը, 2016-ի խորհրդարանական ընտրություններում հավաքել է ձայների 80 տոկոսը։ Խորհրդարանում ներկայացված մյուս ուժերը՝ «Ակ Ժոլը» և Կոմունիստական կուսակցությունը, մեծապես հավատարիմ են մեծամասնությանը։
Ընդհանուր առմամբ, բացի այս երեք կուսակցությունից, Ղազախստանում գործում են ևս երեքը՝ «Աուըլ», «Բիրլիկ» և ընդդիմադիր Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունները։ Վերջիններիս գործունեության մասին տեղեկություններ, սակայն, վերջին տարիներին չկան, և դրանք որևէ տեսանելի ակտիվություն չեն ցուցաբերում։
Բացի սա, պետք է արձանագրել, որ հունիսի 9-ի ընտրությունները Ղազախստանում անցել են ընդդիմադիր տրամադրված ուժերի բոյկոտի պայմաններում։ Ընտրությունները բոյկոտելու վերաբերյալ կոչեր Ղազախստանում հնչել են դեռ մայիսին, և այդպիսի կոչերով հանդես եկած տասնյակ ցուցարարներ էին բերման ենթարկվել ղազախական տարբեր քաղաքներում։ Մայիսին նաև Կիևում էին նախագահական ընտրությունները բոյկոտելու կոչով հանդես եկել մի շարք ղազախստանյան ընդդիմադիր ուժեր։ Տոկաևից հետո երկրորդ ամենաշատ ձայն ստացած թեկնածուն՝ Կոսանովը, թեև ներկայանում է որպես ընդդիմադիր թեկնածու, սակայն չունի մյուս ընդդիմադիրների աջակցությունը և համարվում է իշխանությունների կողմից «թույլատրված» թեկնածու։
Ուշագրավ է նաև, որ Ղազախստանում չի կարող առաջադրվել նախագահի անկախ թեկնածու, այլ պետք է առաջադրվի որևէ կուսակցության կամ հասարակական կազմակերպության կողմից։ Ընդ որում, Ղազախստանում կուսակցություն գրանցելու ընթացակարգը ծայրաստիճան բարդացված է, ինչը գործնականում անհնար է դարձնում նոր գործիչների հայտնվելը քաղաքական թատերաբեմում։
Ի՞նչ են ասում դիտորդները
Ղազախստանում նախագահական ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելություն են իրականացրել ԱՊՀ-ն և ԵԱՀԿ-ն՝ հանդես գալով տրամագծորեն տարբեր հայտարարություններով։ ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Սերգեյ Լեբեդևը, մասնավորապես, ամփոփելով ընտրությունները, հայտարարել է, որ «ընտրություններն անցկացվել են Ղազախստանի Սահմանադրությանն ու օրենքներին համապատասխան, ինչպես նաև համապատասխանում են ժողովրդավար ընտրությունների սկզբունքին, այն է՝ ազատ են, արդար, բաց, թափանցիկ և մրցակցային»։
Այնինչ ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարգարետա Կիներ Նելլենը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Ղազախստանում ընտրություններն ուղեկցվել են ակտիվիստների և լրագրողների համատարած ձերբակալություններով։ Ընդ որում, ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության համակարգող Գեորգի Ծերեթելիի խոսքով, ղազախական ընտրական համակարգի կարևորագույն խնդիրներից է թեկնածուների գրանցման և առաջադրման գործընթացը։ Ըստ Ծերեթելիի, ընտրությունները ցույց տվեցին, որ Ղազախստանում անհրաժեշտ են քաղաքական, սոցիալական և իրավական իրական բարեփոխումներ։
Ամփոփելով՝ կարող ենք արձանագրել, որ 30-ամյա կառավարումից հետո Նուրսուլթան Նազարբաևի հրաժարականը որևէ դրական ազդեցություն չի ունեցել Ղազախստանում ժողովրդավարության վրա, իսկ այդ երկրում տեղի ունեցած փոփոխությունն ընդամենը իշխանության փոխանցման գործողություն էր։

Прошедшие 9 июня президентские выборы в Казахстане свидетельствуют о глубоком кризисе демократии в этой стране.
После отставки 19 марта 2019 года возглавляющего Казахстан на протяжении 30 лет Нурсултана Назарбаева полномочия президента перешли к его соратнику Касым-Жомарту Токаеву, который на прошедших в воскресенье выборах, фактически без конкуренции, набрав более 70% голосов, был избран президентом Казахстана.
Почему выборы были не конкурентными?
В прошедших 9 июня президентских выборах в Казахстане участвовали 7 кандидатов: от правящей партии «Нур Отан» – Касым-Жомарт Токаев, от партии «Ак жол» – Дания Еспаева (5.05%), от Коммунистической народной партии – Жамбыл Ахметбеков (1.82%), вице-президент Федерации национальных видов конного спорта – Садыбек Тугел (0.92%), от Федерации профсоюзов Казахстана – Амангельды Таспихов (1.98%), от внепарламентской партии «Ауыл» – Толеутай Рахимбеков (3.04%) и от национал-патриотического движения «Улт тагдыры» – Амиржан Косанов (16․23%).
Следует отметить, что на протяжении многих лет в Казахстане практически отсутствуют внутриполитические процессы. Партия «Нур Отан» Нурсултана Назарбаева, членом которой является и новоизбранный президент Токаев, на парламентских выборах 2016 года набрала 80% голосов. Другие представленные в парламенте силы – «Ак Жол» и Коммунистическая партия, в основном привержены большинству.
Кроме того, помимо этих трех партий в Казахстане действуют еще три: «Ауыл», «Бирлик» и оппозиционная Общенациональная социал-демократическая партия. Однако сведений об активности этих партий в течение последних лет нет, и какой-либо видимой активности они не демонстрируют.
Помимо этого, следует отметить, что выборы 9 июня в Казахстане прошли в условиях бойкота оппозиционно настроенных сил. Призывы бойкотировать выборы в Казахстане звучали еще в мае, и десятки протестующих, выступающих с подобными призывами, были задержаны в разных казахских городах. В мае, в Киеве, ряд оппозиционных сил Казахстана также призвали бойкотировать президентские выборы. Второй по популярности после Токаева кандидат Косанов, хотя и представляется оппозиционным кандидатом, однако не пользуется поддержкой других оппозиционеров и считается «допущенным» властями кандидатом.
Примечательно также, что в Казахстане на пост президента не может баллотироваться независимый кандидат. Кандидат должен выдвигаться от какой-либо партии или общественной организации. При этом, процедура регистрации партии в Казахстане чрезвычайно сложна, что на практике не позволяет новым политическим деятелям появляться на политической арене.
Что говорят наблюдатели?
Во время президентских выборов наблюдательскую миссию осуществляли СНГ и ОБСЕ, которые выступили с диаметрально разными заявлениями. В частности, глава миссии наблюдателей стран СНГ Сергей Лебедев, подводя итоги выборов, заявил, что «выборы были проведены в соответствии с Конституцией и законами», а также «соответствовали принципам проведения демократических выборов, были прозрачными, справедливыми, открытыми и конкурентными».
Между тем как глава делегации ПА ОБСЕ Маргарета Кинер Неллен в беседе с журналистами заявила, что выборы в Казахстане сопровождались массовыми задержаниями активистов и журналистов. При этом, по словам специального координатора и главы миссии краткосрочных наблюдателей ОБСЕ Георгия Церетели, одной из главных проблем избирательной системы Казахстана является процесс регистрации избирателей и выдвижения. По словам Церетели, выборы продемонстрировали, что необходима подлинная демократическая консолидация и значительные политические, социальные и правовые реформы.
В заключение можем констатировать, что отставка Нурсултана Назарбаева после 30-летнего правления не оказала положительного влияния на демократию в Казахстане, а произошедшее в стране изменение – всего лишь акт передачи власти.