Երեկ տեղի ունեցավ հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ մեղադրվող ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի զինծառայող Վալերի Պերմյակովի դատը՝ զորամասը զենքով ինքնակամ լքելու մեղադրանքով:
Դեռևս մարտ ամսին «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը» հրապարակել էր տեսանյութ, որում հիմնավորվում էր այն, որ Պերմյակովի կողմից հանցագործության կատարման հնարավորության պատճառ է հանդիսացել այն, որ ի հեճուկս հայ-ռուսական պայմանագրերի 102-րդ ռազմակայանի ղեկավարությունը ՀՀ ոստիկանությանը ժամանակին չէր հայտնել զինված դասալիքի մասին, ինչի արդյունքում նա ժամեր շարունակ ազատորեն զբոսնում էր Գյումրիի փողոցներում:
https://www.youtube.com/watch?t=14&v=Dvnly8ALo5k
Ու թեև 1997 թվականին ստորագրված ՌԴ ռազմաբազայի հետ կապված գործերով իրավասության վերաբերյալ միջպետական համաձայնագրի 7-րդ հոդվածը ենթադրում է, որ նման դեպքում ՌԴ ռազմայականի հրամանատարությունը պարտավոր է ամինջապես ահազանգել Հայաստանի իրավապահներին, սակայն, դա արվել է դասալքության մասին հայտնի դառնալուց միայն 7 ժամ և 35 րոպե անց:
Սակայն, եթե 102-րդ ռազմակայանի հրամանատարությունը չխախտեր պայմանագիրը և ժամանակին ՀՀ ոստիկանությանը հաղորդեր քաղաքով համազգեստով ու ինքնաձիգով զբոսնող դասալիքի մասին, ապա մեծ դժվարություն չէր ներկայացնի Պերմյակովին գտնելն ու 7 անձանց սպանություն կանխելը:
Սա նշանակում է, որ Գյումրիում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի բարձրաստիճան բազմաթիվ սպաներ պետք է կանգնեն Հայաստանի դատարանի առջև՝ որպես մարդիկ, ում ապօրինի անգործության պատճառով հնարավոր դարձավ ոճրագործությունը: Սակայն, թե Հայաստանի և թե Ռուսաստանի քննչական մարմինները հանցագործության միակ մեղավոր են տեսնում Վալերի Պերմյակովին:

Вчера прошел судебный процесс над обвиняемым в убийстве 12 января 7-и членов семьи Аветисянов военнослужащим 102-й военной базы Вооруженных сил РФ Валерием Пермяковым, который по данному делу обвиняется в том, что он самовольно покинул территорию воинской части с оружием.
Еще в марте «Союз информированных граждан» опубликовал видеоматериал, в котором обосновывалось, что причиной возможности совершения Пермяковым преступления явилось то, что вопреки положениям аряно-российских договоров, руководство 102-й базой своевременно не уведомило Полицию РА о вооруженном дезертире, в результате чего последний часы напролет свободно разгуливал по улицам Гюмри.
https://www.youtube.com/watch?v=t3yaViaXoGQ
И хотя 7-я статья подписанного в 1997 году международного договора по вопросам юрисдикции по делам, связанным с российской военной базой, подразумевает, что в подобных случаях командование российской военной базы обязано немедленно уведомить правоохранителей Армении, однако это было сделано только через 7 часов 35 минут после того, как стало известно о дезертирстве.
Однако, если бы командование 102-й базы не нарушило бы договор и своевременно бы известило Полицию РА о гуляющем по городу и с оружием дезертире, большого труда не составило бы найти Пермякова и тем самым предотвратить убийство 7-и человек.
Это означает, что мнгочисленные высокопоставленные офицеры 102-й военной базы Вооруженных сил РФ должны предстать перед армянским судом как лица, вследствие незаконной бездеятельности которых стало возможным совершение преступления. Однако следствееные органы как России, так и Армении единственным виновником преступления считают Валерия Пермякова.