2014 թվականին Հայաստանը ունեցավ նոր ազգային ավիափոխադրող, որը շատ արագ սկսեց թափ հավաքել ու շուկան գրավել, սակայն ամիսներ անց հաջողակ «Էյր Արմենիան» հասցվեց սննակության եզրին: «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը» որոշեց ուսումնասիրել այդ անկման պատճառները:
Հաջողակ սկիզբ
«Էյր Արմենիա» ավիաընկերությունը իր ուղևորափոխադրումները սկսելիս բավական խոստումնալից կանխատեսումներ էր անում: Օրինակ՝ 2013թ. նոյեմբերի 28-ին ընկերության հիմնադիր Վահան Հարությունյանը ասել է , որ մեկ ամսում իրենց սպասելիքները լիովին արդարացել են:
«Էյր Արմենիա»-ն շաբաթական իրականացնում էր 25 զույգ թռիչք. Երևանից Մոսկվա, Սանկտ-Պետերբուրգ, Նիժնի Նովգորոդ, Սամարա, Եկանտիրինբուրգ, Սոչի և Կրասնոդար: Ըստ “АвиаПорт” –ի ավիատոմսի միջին արժեքը ռուսական ուղղության վրա կազմում էր 216 դոլար և օդանավերի միջին բեռնվածությունը կազմում էր 72%: Այսպիսով՝ ավիաընկերությունը մեկ շաբաթում միջինում փոխադրում էր 5,000 ուղևոր և տոմսերի վաճառքից ստանում էր 1,080,000 դոլար:
Ամեն ինչ կարծես հարթ էր ընթանում, մինչև, որ «Էյր Արմենիա»-ն սկսեց խանգարել ռուսական ավիաընկերություններին: Ըստ ՀՀ Կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության նախկին պետ Շահեն Պետրոսյանի՝ ռուսական ավիաընկերությունները դեմփինգային քաղաքականություն են վարել և այժմ ընկերությունը մեծ պարտքերի տակ է, որը «մեր ժողովրդի վրա է»:
Պրոպագանայի հրետանին
Բացի դեմփինգային քաղաքականությունից՝ ռուսական ընկերությունները 2014թ.-ի աշնանը մեծ թափով օգտագործեցին ԶԼՄ-ների ուժը: Ռուսական լրատվամիջոցները ջանք չխնայեցին տարածելու «Էյր Արմենիայի» Ռուսաստանի «Օդային երթևեկության կառավարման պետական կորպորացիա» պետական վարչական ունիտար կազմակերպությանը ունեցած պարտքի մասին: Մասնավորապես, սեպտեմբերի 11-ին РБК, РиаНовости, Lenta.ru, Росбалт և բազմաթիվ այլ լրատվամիջոցներում հայտնվեց «Ռուսաստանը դադարեցնում է «Էյր Արմենիա»-ի սպասարկումը պարքերի պատճառով» հոդվածը: Հոդվածներում նշվում էր, որ «Էյր Արմենիա»-ն ռուսական կազմակերպությանը ընթացիկ պարտքը կազմում է ավել քան 700 հազար ԱՄՆ դոլար, իսկ ժամկետանց պարտքը՝ մոտ 400 հազար ԱՄՆ դոլար:
Այս լուրը, բնականաբար շատ արագ, տարածում գտավ հայկական լրատվամիջոցներում: «Էյր Արմենիա»-ն արձագանքեց և իր ֆեյսբուքյան էջում հանդես եկավ պաշտոնական հաղորդագրությամբ:
«Գործարարության նորմերը պահանջում են, որպեսզի նման ծանուցումները կատարվեն ուղիղ հաղորդագրության միջոցով, այլ ոչ թե հրապարակայնորեն, և հասկանալի չէ, թե ի՞նչ նպատակով է կատարվել խուճապ առաջացնող վերոհիշյալ հայտարարությունը:
«Էյր Արմենիա» ավիաընկերությունը մինչև վերջերս Պետական կորպորացիային վճարումները կատարում էր ԱՄՆ դոլարով: Սակայն իրականացված որոշ վճարումներ չեն հասել հասցեատիրոջը, քանի որ ԱՄՆ-ի և Եվրոմիության կողմից կիրառվել են պատժամիջոցներ Պետկորպորացիային սպասարկող ռուսաստանյան «ՍՆՊ» բանկի նկատմամբ: Խնդիրը քննարկվել է Պետկորպորացիայի ղեկավարության հետ և համաձայնեցվել են դրա լուծման ուղիները և ժամկետները:
«Էյր Արմենիա» ավիաընկերությունը պաշտոնապես հայտնում է, որ չվերթներն իրականացնում է և իրականացնելու է համաձայն չվացուցակի, և խնդրում է իր հաճախորդներին և գործընկերներին չմատնվել խուճապի վերոհիշյալ հայտարարության կապակցությամբ»,- նշված էր հաղորդագրությունում:
«Էյր Արմենիա»-ն ստիպված եղավ նույնիսկ հրապարակել իր վճարումների մանրամասն թվերը՝ խուճապից խուսափելու համար: Մասնավորապես, ընկերությունը հայտնեց, որ իրականացրել են 200 հազար դոլարին համարժեք ռուբլիով փոխանցումներ, որոնք հասել են հասցեատիրոջը: Սակայն հերթական 108 հազար դոլարին համարժեք ռուբլու փոխանցման ժամանակ Ամերիաբանկը գրավոր տեղեկացրել է, որ սանկցիաների պատճառով տվյալ փոխանցումը հնարավոր չէ իրականացնել:
Փաստերը քիչ են հետաքրքրում
Ռուսական լրատվամիջոցների կողմից տարածված ապատեղեկատվության մեջ «Էյր Արմենիայի» տնօրեն Արսեն Ավետիսյանը միտում էր տեսնում: Արսեն Ավետիսյանը նշում էր, որ թռիչքների դադարեցման մասին նույնիսկ հայտարարություն է տարածել ռուսական հեռուստաընկերություններից մեկը, ինչը մեծ իրարանցում է ստեղծել: Ըստ տնօրենի, այս հայտարարության պատճառով հնարավոր է, որ ընկերությունը ֆինանսական մեծ վնասներ կրի, քանի որ շատերը պարզապես վերադարձնում են նախապես գնված ավիատոմսերը:
Նա ասել էր, — «Եթե էս ամեն ինչի մեջ եղել է ինչ-որ միտում, ապա այն իրեն արդարացրել է: Այսօրվա օրվա դրությամբ նույնիսկ ծանոթ մարդիկ տոմսերը հետ են տալիս»:
Ռուսական կողմը շատ հստակ հասկանում էր, թե ինչպիսի հետևանք կունենա «Էյր Արմենիայի» դեպի Ռուսաստան թռիչքների կասեցումը: «Էյր Արմենիայի» ուղևորափոխադրումների հիմանական մասը, ինչպես նշեցինք, բաժին էր ընկնում հենց դեպի Ռուսաստան իրակացվող թռիչքներին և հետևապես ապահովում էր եկամտի էական ծավալը: Իսկ դա, անշուշտ, սկսեց վնասել Հայաստան-Ռուսատան ավիափոխադրումնեի իրկանացնող ռուսական ավիաընկերությունների բիզնեսին ու շահութաբերությանը:
Անկումը
Այսպիսով՝ ռուսական ընկերությունների դեմփինգային քաղաքականության և ռուսական ԶԼՄ-ների կողմից բարձրացրած խուճապի հետևանքով «Էյր Արմենիա»-ն հայտարարեց , որ ժամանակավոր դադարեցնում է թռիչքները մի շարք ուղղություններով։ «Էյր Արմենիա»-ի տարածած հաղորդագրությունում նշված էր, որ ընկերությանը սնանկացնելու փորձեր են եղել:
2014 թ. սեպտեմբերի 11-ին ռուսական լրատվամիջոցների տարածված ապատեղեկատվության պատճառով խուճապ առաջացավ թե՛ ուղևորների, թե՛ կրեդիտորների և թե՛ դեբիտորների շրջանում: Բազմաթիվ ուղևորներ սկսեցին վերադարձնել արդեն իսկ գնված տոմսերը: Ուղևորների մի մեծ զանգված հրաժարվեց հայկական ուղևորափխադրողի ծառայություններից: Վաճառքները նվազեցին ավելի քան 60%-ով:
Միաժամանակ բոլոր կրեդիտորները սկսեցին պահանջել իրենց հասանելիք գումարները՝ հրաժարվելով նախկինում պայմանավորված փոխանցումների գրաֆիկներից, իսկ դեբիտորները հրաժարվում էին փոխանցել արդեն իսկ վաճառված տոմսերի գումարները՝ պատճառաբանելով, որ ուղևորների հրաժարվելու դեպքում ստիպված կլինեն ետ վերադարձնել գումարները:
Այսպիսով, միմիայն ռուսական լրատվամիջոցներով տարածված ստի արդյունքում բավականին հաջող սկիզբ ունեցող և արագ աճող «Էյր Արմենիան» հայտնվեց սնանկացման եզրին: Այլ կերպ ասած, ռուսական լրատվամիջոցները՝ ապատեղեկատվություն տարածելով կարողացան Հայաստան-Ռուսաստան ավիափոխադրումների շուկան զավթել ռուսական ավիաընկերությունների համար:

Российская пропаганда уничтожила «Эйр Армению»
В 2014-ом году в Армении появился новый национальный авиаперевозчик, который очень быстро начал набирать обороты и завоевывать рынок, однако, через несколько месяцев удачливая «Эйр Армения» была доведена до грани банкротства. «Союз информированных граждан» решил изучить причины этого падения.
Удачный старт
Авиакомпания «Эйр Армения», начиная свои авиаперевозки, делала довольно обнадеживающие предсказания. Например, 28 ноября 2013 года основатель компании Ваан Арутюнян заявил, что за прошедший месяц их ожидания полностью оправдались.
«Эйр Армения» еженедельно осуществляла 25 пар полетов из Еревана в Москву, Санкт-Петербург, Нижний Новгород, Самару, Екатеринбург, Сочи и Краснодар. Согласно “АвиаПорта” , средняя стоимость авиабилета на российских направлениях составляла 216 долларов США, а средняя заполняемость самолетов – 72%. Получалось, что авиакомпания в среднем еженедельно перевозила 5000 пассажиров, а выручка с продажи билетов составляла 1.080.000 долларов США.
Все, казалось бы, шло гладко, пока «Эйр Армения» не стала мешать российским авиакомпаниям. Как утверждает бывший начальник главного управления гражданской авиации при Правительстве РА Шаген Петросян, российские авиакомпании проводили демпинговую политику и сейчас компания имеет большие задолженности, которые ложатся «на наш народ»:
Пропагандистская артиллерия
Кроме демпинговой политики, российские компании осенью 2014-го года в большом объеме использовали ресурсы СМИ. Российские СМИ не жалели сил для распространения информации о задолженностях «Эйр Армении» перед российским государственным административным унитарным предприятием «Государственная корпорация по управлению воздушным движением». В частности, 11-го сентября в РБК, РиаНовости, Lenta.ru, Росбалт и многих других СМИ появилась статья «Россия прекращает обслуживание «Эйр Армении» из-за долгов». В статье отмечалось, что текущая задолженность «Эйр Армении» перед российской компанией составляет более чем 700 тыс. долларов США, а просроченная задолженность – около 400 тыс. долларов США.
Эта новость, естественно, очень быстро нашла распространение и в армянских СМИ. «Эйр Армения» отреагировала и на своей странице в сети «Фейсбук» выступила с официальным заявлением.
«Нормы бизнеса требуют, чтобы такие извещения делались посредством прямого сообщения, а не публично, и непонятно, с какой целью сделано вышеуказанное заявление, порождающее панику.
До последних пор авиакомпания «Эйр Армения» платежи государственной корпорации осуществляла в долларах США. Однако, некоторые из выплаченных сумм не дошли до получателя, так как со стороны США и Евросоюза были применены санкции к обслуживающему госкорпорацию российскому банку «СНП». Вопрос обсуждался с руководством госкорпорации и были согласованы пути и сроки его решения. Авиакомпания «Эйр Армения» официально заявляет, что осуществляет и будет осуществлять полеты согласно расписанию, и просит своих клиентов и партнеров не поддаваться панике в связи с вышеуказанным заявлением», – было указано в заявлении.
«Эйр Армения» была вынуждена даже опубликовать подробные данные о своих платежах с целью избежать паники. В частности, компания сообщила, что произвела платежи в рублях эквивалентно 200 тыс долларам США, которые дошли до получателя. Однако, при осуществлении платежа в размере 108 тыс. долларов США в рублевом эквиваленте Америабанк письменно уведомил, что данный перевод невозможно осуществить из-за санкций.
Данные малоинтересны
В распространяемой российскими СМИ дезинформации директор «Эйр Армении» Арсен Аветисян видел тенденцию. Арсен Аветисян отмечал, что один из российских телеканалов распространил заявление о прекращении полетов, что вызвало большой переполох. По его мнению, возможно, что из-за этого заявления компания понесет большие потери, так как многие просто возвращают заранее купленные авиабилеты.
Он заявил: «Если во всем этом была какая-то тенденция, то она себя оправдала. По состоянию на сегодняшний день даже знакомые люди возвращают билеты».
Российская сторона прекрасно понимала последствия прекращения полетов «Эйр Армении» в Россию. Оснновная часть пассажироперевозок «Эйр Армении», как было отмечено, осуществлялась в российском направлении и, следовательно, обеспечивала существенную часть доходов компании. А это, естественно, начало вредить бизнесу и прибыли российских авиакомпаний, осуществляющих авиаперевозки из Армении в Россию.
Падение
Итак, вследствие демпинговой политики российских авиакомпаний и поднятой российскими СМИ паники «Эйр Армения» заявила, что временно прекращает полеты по некоторым направлениям. В распространенном «Эйр Арменией» сообщеннии было указано, что были также попытки обанкротить компанию.
Из-за распространенной 11-го сентября 2014 года российскими СИ дезинформации возникла паника как среди пассажиров, так и среди дебиторов и кредиторов. Многочисленные пассажиры начали возвращать уже купленные билеты. Крупный сегмент пассажиров отказался от услуг армянского авиаперевозчика. Продажи упали более чем на 60%.
В то же время все кредиторы начали требовать причитающиеся им суммы, отказавшись от ранее согласованных графиков выплат, а дебиторы отказывались перечислять суммы за уже проданные билеты, мотивируя это тем, что в случае отказа пассажиров будут вынуждены возвращать эти суммы.
Итак, вслествие распространяемой российскими СМИ лжи хорошо начавшая и быстро растущая «Эйр Армения» оказалась на грани банкротства. Другими словами, российские СМИ, распространив дезинформацию, сумели захватить рынок авиаперевозок Армения-Россия для российских авиакомпаний.