«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ուսումնասիրել գործադիր իշխանության մարմինների ստացած օտարերկրյա դրամաշնորհները: Շարքի այս հրապարակմամբ ներկայացնում ենք կառավարության ստացած գրանտերի հանրագումարը՝ 2007-ից 2014 թվականների համար:
Այսպիսով, Հայաստանի կառավարությունը վերջին 8 տարիներին օտարերկրյա պետություններից ու կազմակերպություններից ստացել է մոտ 542 միլիոն դոլար կամ ավելի կան 200 միլիարդ դրամ։ Սա երևում է պետական բյուջեի վերջին 8 տարվա հաշվետվություններից։
Ինչպես երևում է, ամենաշատ դրամաշնորհներն ստացվել են 2011-ին, ինչը պայմանավորված է Եվրամիության և ԱՄՆ-ի «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրերի կողմից ֆինանսավորման կտրկուկ ավելացմամբ։ Եվրամիությունն այդ տարի աննախադեպ ծավալի՝ ավելի քան 57 միլիոն դոլարի դրամաշնորհ է տրամադրել միայն «Մակրոֆինանսական աջակցություն» և «Ընդհանուր բյուջետային աջակցություն» ծրագրերի շրջանակում։
Ընդհանուր առմամբ վերջին 8 տարիների դրամաշնորհների մեծ մասը՝ մոտ 51%-ը ստացվել է ԵՄ-ից, ԵՄ երկրներից, կամ էլ եվրոպական բանկերից ու կազմակերպություններից։ Ավելի քան 32%-ն էլ ստացվել է ԱՄՆ-ից։ Երրոդ տեղում «Լինսի» հիմնադրամն է՝ մոտ 10%-ով, իսկ չորրորդում՝ Համաշխարհային բանկը՝ 4.6%։
Գծագիր 2. ՀՀ կառավարության ստացած դրամաշնորհներն ըստ դոնորների՝ 2007-2014թթ (միջինացված)
Եվրամիության բաժինը ընդհանուր դրամաշնորհների մեջ, սակայն, կտրուկ մեծացել է վերջին մի քանի տարիներին, քանի որ նախ՝ 2011-ից Հայաստանում դադարեց գործել «Լինսի» հիմնադրամը, իսկ 2012-ից՝ «Հազարամյակի մարտահրավեր ծրագիրը»։ Ճապոնիայի կառավարությունը ևս 2012-ից սկսած դրամաշնորհներ չի տրամադրում Հայաստանին։
Աղյուսակ. ՀՀ կառավարության ստացած դրամաշնորհները՝ ըստ դոնորների, միլիոն դոլար
2007թ | 2008թ | 2009թ | 2010թ | 2011թ | 2012թ | 2013թ | 2014թ | Ընդամենը | |
ԵՄ ու եվրոպական կազմակերպություններ (բանկեր) | 22.7 | 17.8 | 22.8 | 20.7 | 80.5 | 44.4 | 28.4 | 37.7 | 275.1 |
ԱՄՆ | 9.1 | 17.2 | 24.8 | 50.8 | 73.3 | 0.3 | 0.6 | 0.5 | 176.6 |
Համաշխարհային բանկ | 0.3 | 0.0 | 6.6 | 5.1 | 4.8 | 1.7 | 2.9 | 3.4 | 24.9 |
Ճապոնիա | 2.7 | 1.9 | 2.0 | 0.7 | 0.2 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 7.6 |
ՄԱԿ | 0.0 | 0.0 | 1.4 | 0.0 | 0.7 | 0.0 | 0.5 | 0.0 | 2.6 |
Լինսի հիմնադրամ | 36.8 | 11.7 | 2.1 | 4.5 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 55.2 |
Ընդամենը | 71.6 | 48.5 | 59.7 | 81.9 | 159.5 | 46.5 | 32.5 | 41.6 | 541.9 |
Արդյունքում, 2012-2014թթ. ընթացքում մեր կառավարության ստացած ավելի քան 120 միլիոն դոլար դրամաշնորհներից մոտ 110 միլիոն դոլարը (կամ մոտ 91%-ը) բաժին է ընկել Եվրամիությանը կամ եվրոպական կազմակերպություններին։
ՀՀ կառավարության ստացած դրամաշնորհներն ըստ դոնորների՝ 2012-2014թթ (միջինացված)
Այսպիսով՝ Հայաստանի կառավարության հիմնական դոնորները՝ ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ն, վերջին 8 տարիներին ավելի քան 450 միլիոն դոլար են տվել, որը կազմել է այդ տարիների ընդհանուր դրամաշնորհների ավելի քան 83%-ը։ Եթե հաշվի առնենք, որ Համաշխարհային բանկի դրամաշնորհները ևս հատկացվում են հիմնականում ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի գումարներով, պատկերն ավելի ճշգրիտ կստացվի։
Որքան էլ որ դա զարմանալի չլինի, պետական բյուջեների հաշվերտվություններում որևէ խոսք չկա Ռուսաստանի Դաշնության կողմից հատկացված որևէ դրամաշնորհի մասին, ինչը վկայում է, որ մեր «ռազմավարական դաշնակցի» կողմից հատկացված անհատույց օգնությունը աննշան չափերի է:

«Союз информированных граждан» продолжает изучать полученные органами исполнительной власти иностранные гранты. В этой публикации представляем общую картину полученных Правительством грантов в течение 2007-2014 годов.
Итак, за последние 8 лет Правительство Армении получило от иностранных государств и международных организаций грантов на суму примерно 542 млн. долларов США или более чем на 200 миллиардов драмов. Это явствует из отчетов о выполнении бюджета за последние 8 лет.
Как видим, наибольшие сумы были получены в 2011-ом году, что обусловлено резким увеличением финансирования программы «Вызовы тысячелетия» со стороны США и программ Евросоюза. Евросоюз в том году предоставил гранты в беспрецедентном размере – более чем 57 миллионов долларов США, только в рамках прграмм «Макрофинансовое содействие» и «Общее бюджетное содействие».
В общей сложности за последние 8 лет большая часть грантов – около 51%, было получено от Евросоюза, стран-членов Евросоюза, или же европейских банков и организаций. Более 32% получено из США. На третьем месте фонд «Линси» – примерно 10%, а на четвертом Всемирный банк – 4.6%։
График 2. Гранты, полученные Правительством РА в 2007-2014гг., по донорам (усредненные)
Доля Евросоюза в общей сумме грантов, однако, резко возросла за последние несколько лет, так как, во-первых, с 2011-го года прекратил свою деятельность в Армении фонд «Линси», а с 2012-го года – программа «Вызовы тысячелетия». Правительство Японии с 2012-го года также не предоставляет грантов Армении.
Таблица: Гранты, полученные Правительством РА по донорам, млн. долларов США
2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Всего | |
ЕС и европейские организации (банки) | 22.7 | 17.8 | 22.8 | 20.7 | 80.5 | 44.4 | 28.4 | 37.7 | 275.1 |
США | 9.1 | 17.2 | 24.8 | 50.8 | 73.3 | 0.3 | 0.6 | 0.5 | 176.6 |
Всемирный банк | 0.3 | 0.0 | 6.6 | 5.1 | 4.8 | 1.7 | 2.9 | 3.4 | 24.9 |
Япония | 2.7 | 1.9 | 2.0 | 0.7 | 0.2 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 7.6 |
ООН | 0.0 | 0.0 | 1.4 | 0.0 | 0.7 | 0.0 | 0.5 | 0.0 | 2.6 |
Фонд «Линси» | 36.8 | 11.7 | 2.1 | 4.5 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 55.2 |
Всего | 71.6 | 48.5 | 59.7 | 81.9 | 159.5 | 46.5 | 32.5 | 41.6 | 541.9 |
В результате, в течение 2012-2014 годов из полученных нашим Правительством грантов на сумму более 120-и млн. долларов США 110 млн. долларов (или более 91%) приходится на Евросоюз или европейские организации.
График 3. Гранты, полученные Правительством РА в 2012-2014гг., по донорам (усредненные)
Итак, основные доноры Правительства РА – ЕС и США, за последние 8 лет выделили более 450 млн. долларов США, что составляет более 83% суммарно полученных грантов за указанные годы. Если учитывать, что гранты Всемирного банка выделяются в основном на суммы, поступающие от США и ЕС, картина станет более точной.
Как бы удивительно это не звучало, в отчетах о выполнении государственного бюджета нет какого-либо упоминания о каком-либо гранте, предоставленном Российской Федерацией, что свидетельствует о том, что помощь, предоставленная безвозмездно нашим «стратегическим союзником», имеет незначительный размер.