- 1 Սեպտեմբերի, 2015
Երեկ ՀՀ Կառավարությունը կայացրեց որոշում Էլեկտրական էներգիայի սակագնի մեղմման միջոցառման մասին: Դրանով, մասնավորապես, նախատեսվում է սուբսիդավորել էլեկտրաէներգիայի 6,93 դրամով թանկացած սակագինը բնակիչ-բաժանորդների համար ամբողջությամբ և ամսական 0.38 կՎ լարմամբ 500 կՎտԺ-ից ոչ ավել սպառող իրավաբանական անձանց համար՝ մասնակի:
Այլ կերպ ասած, ամսական առավելագույնը 1732 ՀՀ դրամի չափով սուբսիդիա կստանան միայն այն կազմակերպությունները, որոնց էլեկտրաէներգիայի ամսական ծախսը չի գերազանցի շուրջ 20 հազար ՀՀ դրամը:
Որոշումը
Սակայն, բավականին անհստակ են այդ սուբսիդիայի գործողության ժամկետները և դրա վրա ծախսվելիք պետական միջոցների ծավալը: Այլ կերպ ասած, գործադիրը կայացրել է որոշում՝ չիմանալով, թե որքա՞ն է այդ որոշման կատարումը նստելու Հայաստանի Հանրապետության (հարկատուների) վրա:
Ավելին, այս որոշումն ինչ-որ չափով աննախադեպ է, քանի որ դրա վերաբերյալ բացակայում է Ֆինանսների նախարարության տեղեկանքը՝ կապված բյուջետային ծախսերի ավելացման հետ, թեև նման տեղեկանքը միշտ առկա է անգամ մեծ ծախսերի հետ կապ չունեցող կառավարության որոշումների մասով:
Ու թեև «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հաշվարկներով սուբսիդավորումը հարկատուների վրա ամսական շուրջ 1 միլիարդ 82 միլիոն ՀՀ դրամ է նստելու, սակայն զավեշտալի է այն փաստը, որ կառավարությունն ընդունում է որոշում՝ չունենալով տեղեկանք այն մասին, թե որքա՞ն գումար է ծախսելու դրա կատարման վրա
Որոշմամբ, ինչպես ասվեց, որևէ սուբսիդիա չի հատկացվելու խոշոր ձեռնարկություններին, գործարաններին, էլեկտրատրանսպորտի, ոռոգման և ջրամատակարարման կազմակերպություններին: Արդյունքում անխուսափելի է լինելու Հայաստանում արտադրված ապրանքների գնաճը, որը միջին վիճակագրական ընտանիքի համար տարեկան կտրվածքով ավելի քան 50 հազար դրամի լրացուցիչ բեռ է լինելու:
Բացի այդ, Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագինն այժմ ամենաթանկն է ԱՊՀ տարածքում: Այն նաև շուրջ 2 անգամ ավելի թանկ է, քան ԵՏՄ տարածքի միջին սակագինը: Դա նշանակում է, որ տեղական արտադրողների արտադրանքը կորցնում է ԵՏՄ տարածքում իր մրցունակությունը, քանի որ, օրինակ, Ռուսաստանում նույն ապրանքը արտադրելու համար էլեկտրաէներգիայի ծախսը կկազմի երկու անգամ ավելի քիչ:

Вчера Правительство РА приняло постановление о мероприятиях по смягчению тарифов на электроэнергию. Постановление, в частности, предусматривает субсидирование подорожавших на 6.93 драмов расценок на электроэнергию для населения в полном объеме и для юридических лиц, потребляющих электроэнергию напряжением 0.38 кВ не более 500 кВт/ч ежемесячно – частично.
Другими словами, субсидию в размере не более 1732 драма в месяц получат только те организации, чьи месячные расходы на электроэнергию не превысят примерно 20 тыс. драмов.
Постановление
Однако, сроки действия субсидирования достаточно неясны, как и размеры расходуемых с этой целью бюджетных средств. Другими словами, исполнительная власть приняла постановление, не зная, во сколько исполнение оного обойдется Республике Армения (налогоплательщикам).
Более того, это постановление является в некоторой мере беспрецедентным, так как по нему отсуствует справка Министерства финансов по части увеличения бюджетных расходов, хотя подобная справка всегда присутствует даже в постановлениях, не имеющих отношения к большим расходам.
И хотя согласно расчетам «Союза информированных граждан» субсидирование обойдется налогоплательщикам ежемесячно в 1 млрд. 82 млн. драмов, однако интересным является тот факт, что правительство принимает постановление, не имея справки о том, какая сумма будет израсходована на исполнение оного.
Постановление, как уже отмечалось, не предусматривает предоставления субсидий крупным предприятиям, заводам, организациям, фукционирующим в сферах электротранспорта, ирригации, водоснабжения. В результате неизбежным станет рост цен на производимые в Армении товары, что для среднестатистической семьи станет дополнительным бременем примерно в 50 тыс. драмов в годовом исчислении.
Кроме того, расценки на электроэнергию в Армении ныне являются самыми дорогими в СНГ. Они примерно в 2 раза дороже средних расценок на территории ЕАЭС. Это означает, что продукция местных производителей теряет свою конкурентоспособность на территории ЕАЭС, так как, например, в России расходы на электроэнергию при производстве того же вида товаров будут вдвое меньше.