- 25 Սեպտեմբերի, 2015
Երեկ գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը վերսկսեցին Տավուշի մարզի բնակավայրերի գնդակոծությունն ու հրետանակոծությունը: Ընդ որում, ի տարբերություն սեպտեմբերի սկզբի, այժմ հրետանակոծություններն առավել ինտենսիվ են և դրանց արդյունքում արդեն 3 խաղաղ բնակիչ է զոհվել: Բացի այդ, այս անգամ մի քանի արկ հասավ անգամ Նոյեմբերյան քաղաքի բնակելի թաղամասեր, ինչ բավականին խորհրդանշական է:
Պատերազմի և ահաբեկչության տարբերությունը
Նախ հարկավոր է արձանագրել, որ թե´ սեպտեմբերի սկզբին և թե´ այժմ ադրբեջանական կողմը հիմնականում ռմբակոծում է հենց Տավուշի մարզը (և ոչ Արցախը) և հենց խաղաղ բնակչությանը (և ոչ Զինված ուժերի դիրքերը):
Բացի այդ, հայտնի է, որ զինված ուժերի դեմ առավել արդյունավետ է հարձակում գործել լուսադեմին, իսկ խաղաղ բնակչության դեմ՝ ցերեկը (երբ մարդիկ դրսում են և պաշտպանված չեն բեկորներից): Իսկ ադրբեջանական կողմը հրետանակոծություններն իրականացնում է ցերեկը կամ երեկոյան, իսկ գիշերը կրակը դադարում է և դրանով ևս ապացուցվում է, որ իր թիրախը հենց խաղաղ բնակիչներն են և այդ կերպ փորձ չի արվում որևէ ռազմական հարց լուծել:
Այդպիսի գործողությունները կոչվում են ոչ այլ կերպ, քան ահաբեկչություն (բռնությունների գործադրում որոշակի քաղաքական կամ այլ նպատակով):
Նպատակը
Արդեն վաղուց որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ հրետանակոծություններն ակտիվանում են Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցություններին նախորդող օրերին: Բացառություն չէ նաև այժմ՝ մոտակա օրերին սպասվում է Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպումը:
Ակնհայտ է, որ հրետանակոծություններով Բաքուն փորձում է առավելագույնս խուճապ տարածել Հայաստանում, որպեսզի այդ կերպ ճնշում գործադրի պաշտոնական Երևանի վրա:
Սակայն, քանի որ Բաքվում գիտակցում են, որ մի քանի գյուղերի ռմբակոծման արդյունքում որևէ մեկը Ադրբեջանին հողեր չի վերադարձնելու, հարց է առաջանում՝ ի՞նչ է իրականում ուզում Ադրբեջանը ստանալ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ճակատամարտը
Վերջին տարիներին ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններն էականորեն ջերմացել են, ի տարբերություն Եվրամիության ու ԱՄՆ-ի հետ Բաքվի հարաբերությունների, որոնք խիստ վատթարացել են:
Այս ֆոնին արդեն զարմանալի չէ, որ Ադրբեջանը փորձում է ձերբազատվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից՝ բանակցային գործընթացը շարունակել միայն Ռուսաստանի միջնորդությամբ: Այլ կերպ ասած՝ Բաքուն փորձում է ձերբազատվել Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի միջնորդությունից, քանի որ այդ երկրների հետ հարաբերությունները, մեղմ ասած, բարեկամական չեն։ ԵՄ-ն արդեն պատրաստվում է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ, ԱՄՆ-ն այդ երկիրն անվանում է մարդու իրավունքները չհարգող, մինչդեռ Ռուսաստանը ամեն տեսակ աջակցություն է ցուցաբերում Բաքվին:
Հայաստանին, բնականաբար, ֆորմատի այսօրինակ փոփոխությունը ձեռք չի տալիս, քանի որ Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն շահագրգռված չեն տարածաշրջանում պատերազմի վերսկսմամբ և ավելի բարեկամական են տրամադրված Հայաստանի նկատմամբ, քան Ադրբեջանի:
Հարկ է նաև նկատել, որ այս հրետանակոծությունները անցնում են Նյու Յորքում ԵԱՀԿ-ի հետ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպման ֆոնին և ցանկացած պարագայում հստակ ուղերձ են պարունակում առ այն, որ ԵԱՀԿ-ն չի կարող ազդել հակամարտության վրա և պետք է փոխել ձևաչափը:
Ռուս խաղաղապահներ
Սակայն հնարավոր է, որ խնդիրը ոչ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շուրջ է: Չի բացառվում, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանի հետ ինչ-որ համաձայնության է եկել և փորձելու է իրավիճակը ինչ-որ կերպ փոխել Լեռնային Ղարաբաղ ռուսաստանյան խաղաղապահներ բերելով:
Այդ կերպ Ադրբեջանը հույս կունենա հեռանկարում պայմանավորվել Մոսկվայի հետ և ստանալ Արցախը:
Բայց Արցախ խաղաղապահներ բերելու համար նախ պետք է հայկական կողմի համաձայնությունը… Կամ, միգուցե՝ անգամ խնդրանքը:
Իսկ այդպիսի խնդրանք կարելի է ստանալ հայկական խաղաղ բնակչությանը ռմբակոծելով, որպեսզի պաշտոնական Երևանը մի օր իր «ռազմավարական դաշնակցին» խնդրի խառնվել իրավիճակին:
Սակայն Հայաստանի իշխանությունները դիմադրում են այդ պլաններին և որևէ պարագայում չեն խնդրում Հայաստանի անվտանգության «երաշխավոր» Ռուսաստանին խառնվել իրավիճակին: Անգամ ավելին, Սերժ Սարգսյանը այդպես էլ չբարձրացրեց այդ հարցը ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին, ինչը նշանակում է, որ պաշտոնական Երևանը չի ցանկանում ավելացնել Մոսկվայի ներգրավվածությունը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին:

Вчера ночью Вооруженные силы Азербайджана возобновили обстрел населенных пунктов Тавушской области. Притом, в отличие от начала сентября, ныне артиллерийские обстрелы стали более интенсивными, и в результате погибло уже 3 мирных жителя. Кроме того, в этот раз несколько снарядов достигло населенных кварталов города Ноемберян, что довольно символично.
Разница между войной и терроризмом
Сперва надо зафиксировать, что как в начале сентября, так и сейчас азербайджанская сторона в основном обстреливает именно Тавушскую область (а не Карабах) и именно мирное население (а не позиции Вооруженных сил).
Кроме того, известно, что нападение на вооруженные силы эффетивнее осуществлять на рассвете, а против мирного населения – днем (когда люди на улицах и не защищены от осколков). А азербайджанская сторона осуществляет артиллерийские обстрелы днем или вечером, а ночью огонь прекращается, что является доказательством того, что ее мишенью являются именно мирные жители и эти действия не имеют целью решение какого-либо военного вопроса.
Подобные действия именуются не иначе, как терроризмом (применение насилия в определенных политических или других целях).
Цель
Уже давно ни для кого не секрет, что артиллерийские обстрелы активизируются в дни, предшествующие переговорам по вопросу урегулирования Карабахского конфликта. Не является исключением и этот раз, когда в ближайшие дни ожидается встреча Налбандян-Мамедъяров.
Очевидно, что артиллерийскими обстрелами Баку пытается вызвать в Армении по возможности сильную панику, чтобы ее посредством оказать давление на официальный Ереван.
Однако, так как в Баку осознают, что в результате обстрела нескольких деревень никто Азербайджану территорий возвращать не будет, возникает вопрос – что на самом деле Азербайджан хочет получить?
Битва при Минской группе ОБСЕ
В последние годы российско-азербайджанские отношения существенно потеплели, в отличие от отношений Баку с Евросоюзом и США, которые резко ухудшились.
На этом фоне уже не удивляет то, что Азербайджан пытается избавиться от Минской группы ОБСЕ и продолжить переговорный процесс при исключительном посредничестве России. Другими словами, Баку пытается избавиться от посредничества Франции и США, так как отношения с этими странами, мягко говоря, не являются дружелюбными. ЕС уже готовится применить санкции против Азербайджана, США считает эту страну не уважающей права человека, а между тем Россия всемерно поддерживает Баку.
Армении, естественно, подобное изменение формата не на руку, так как Франция и США не заинтересованы в возобновлении военных действий в регионе и более дружелюбно настроены к Армении, чем к Азербайджану.
Стоит также отметить, что эти обстрелы происходят на фоне встречи министра иностранных дел РА Эдварда Налбандяна с представителями ОБСЕ и при любых обстоятельствах содержат четкое послание на предмет того, что ОБСЕ не в силах воздействовать на конфликт и необходимо изменить формат.
Российские миротворцы
Однако, возможно, что проблема состоит не только в Минской группе ОБСЕ. Не исключено, что Азербайджан пришел к какому-то соглашению с Россией и попытается каким-либо образом изменить ситуацию посредством привлечения российских миротоврцев.
Таким способом Азербайджан будет иметь надежду в перспективе договориться с Москвой и получить Карабах.
Однако, для того, что бы привести в Карабах российских миротворцев, необходимо получить согласие армянской стороны… Или, может быть, даже просьбу.
А подобную просьбу можно получить посредством обстрела армянского мирного населения, чтобы официальный Ереван однажды попросил своего «стратегического союзника» вмешаться в ситуацию.
Однако, власти Армении сопротивляются этим планам и ни при каких обстоятельствах не просят «гаранта безопасности Армении» Россию вмешаться в ситуацию. Более того, Серж Саргсян так и не поднял этот вопрос на саммите ОДКБ, из чего следует, что официальный Ереван не желает увеличивать вовлеченность москвы в армяно-азербайджанские отношения.