«Իզվեստիա» թերթը հուլիսի 17-ին անդրադարձել էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Մասնավորապես, թերթը հայտնում է, որ Ռուսաստանը ձգտում է կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում մինչ տարեվերջ: Մոսկվան այդ հարցում գլխավոր միջնորդ է դարձել, քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների փորձերը՝ նստեցնել կողմերին բանակցությունների սեղանի շուրջ, ձախողվել են: Այս մասին «Իզվեստիա»-ին ասել է ՌԴ ԱԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան:
«Դրան միայն մենք ենք մասնակցում: Ֆրանսիացիները փորձեցին Երևանին ու Բաքվին նստեցնել բանակցությունների սեղանի շուրջ, սակայն դա որևէ օգուտ չտվեց: Միաժամանակ երկխոսության պահպանումը սկզբունքային նշանակություն ունի: Հենց դրա շնորհիվ է, որ տարածաշրջանում լայնամասշտաբ պատերազմ չի բռնկվել», — ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Միևնույն հոդվածում Պետդումայի ԱՊՀ, Եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը նշում է, որ բարձր մակարդակի հանդիպումն այժմ արդիական է: «Այն ոչ միայն պետք է, այլև ծայրահեղ անհրաժեշտ: Պետք չէ վազվզել տարբեր ձևաչափերով և հարթակներով, խորհրդակցել երկրների հետ, որոնք 10 հազար կիլոմետր հեռու են տարածաշրջանից: Հարևանները պետք է պայմանավորվեն: Այդ իմաստով պետք է ուժեղացնել համակարգումը Մոսկվայի հետ»,- նշել է Կալաշնիկովը:
Միայն Մոսկվան
Ուշագրավ է, որ «Իզվեստիան» մեկն է այն թերթերից, որոնք անհրաժեշտ պահին հրապարակում են Կրեմլին պետքական տեղեկատվություն՝ հղում տալով «անանուն» աղբյուրների: Հետևաբար, Մոսկվային որպես Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների միակ կամզակերպիչ ներկայացնելու մասին «Իզվեստիայի» այս հրապարակումը տեղիք է տալիս կարծելու, որ Կրեմլը կրկին ձեռնամուխ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միակ միջնորդը դառնալու գործին: Այս կարծիքի օգտին է խոսում այն, որ ՌԴ ԱԳՆ «անանուն» ներկայացուցիչը հենց ֆրանսիացիներին է նշում որպես ձախողված հանդիպման փորձ կատարող Մինսկի խմբի անդամ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամներից առավել արդյունավետ գործող երկրներից մեկը Ֆրանսիան է, որը բազմիցս ջանքեր է ներդրել հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում առաջընթաց արձանագրելու համար: Հարց է ծագում, թե ինչո՞ւ է հենց Ֆրանսիան մատնանշվում կամ թե ինչո՞ւ, օրինակ, Կրեմլը չի քննադատում թուրքական կողմի պահվածքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում (Թուրքիան այդ խմբի անդամ է):
Կալաշնիկովն էլ իր հերթին նշում է, որ հարևանները պետք է պայմանավորվեն և պետք չէ խորհրդակցել 10 հազ․ կմ հեռավորության վրա գտնվող երկրների հետ: Ըստ ամենայնի, Կալաշնիկովն էլ իր հերթին նկատի ունի ԱՄՆ-ին: Եթե այս հայտարարությունները ունեն կոնկրետ քաղաքական հիմք, ապա վստահաբար Մոսկվան որոշել է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացը տեղափոխել տարածաշրջանային հարթակ: Դեռ հարց է․ Թուրքիան էլ է մտնում հարևանների ցուցակի մեջ թե՞ ոչ:
Բանակցությունների սեղան
Ռուսական ԱԳՆ ներկայացուցչի նմանօրինակ հայտարարությունը ուշագրավ է, եթե հաշվի առնենք այն, որ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելը վաղուց արդեն որևէ կերպ չի օգնում հակամարտության կարգավորմանը: Երկխոսությունից առավել կարևոր են այսօր այդ երկխոսության արդյունքում կողմերի ձեռք բերած համաձայնությունների կատարումը:
Նալբանդյանի և Մամեդյարովի հանդիպումների թվի աճը չի հանգեցնում իրավիճակի փոփոխության: Դրական ձեռքբերման համար կողմերը նախ և առաջ պետք է սկսեն կատարել հրադադարի պահպանման իրենց հանձնառությունը, ինչպես նաև կյանքի կոչեն վստահության կառուցման միջոցները, որոնց շուրջ համաձայնության էին եկել անցյալ տարի Վիեննայում, ապա՝ Սանկտ Պետերբուրգում։ Հակառակ պարագայում հաճախակի կամ հազվադեպ հանդիպումներով երկխոսությունը միայն ժամանակ է ձգում, քանի դեռ կողմերը (հատկապես Ադրբեջանը) ձեռք են բերում նորանոր սպառազինություններ:

17-го июля газета «Известия» коснулась процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта. В частности, газета сообщает, что Россия стремится до конца года организовать встречу президентов Армении и Азербайджана. Москва стала главным посредником в этом вопросе, поскольку попытки других сопредседателей Минской группы ОБСЕ привести стороны за стол переговоров потерпели неудачу. Об этом газете «Известия» сообщил высокопоставленный сотрудник МИДа РФ.
«Только мы участвуем в этом. Французы попытались усадить Ереван и Баку за стол переговоров, однако это не принесло никакой пользы. Одновременно сохранение диалога имеет принципиальное значение. Именно благодаря этому в регионе не развернулись широкомасштабные военные действия», – сказал представитель МИДа РФ.
В той же статье руководитель Комитета по СНГ, Евразийской интеграции и связям с соотечественниками Госдумы Леонид Калашников отмечает, что сейчас актуальна встреча на высшем уровне. «Она не просто нужна, а крайне необходима. Не нужно бегать по разным форматам и платформам, совещаться со странами, которые далеки от региона на 10 тысяч километров. Соседи должны договориться. В этом смысле следует усилить координацию с Москвой», – отметил Калашников.
Только Москва
Важно отметить, что «Известия» – одна из тех газет, которые в нужный момент публикуют необходимую Кремлю информацию, ссылаясь на «анонимные» источники. Следовательно, эта публикация «Известия» о представлении Москвы как единственного организатора армяно-азербайджанских переговоров дает основание полагать, что Кремль снова настроен стать единственным посредником в карабахском конфликте. Эта точка зрения подтверждается тем фактом, что «анонимный» представитель МИДа РФ отмечает именно французов как члена Минской группы, предпринявшего неудачную попытку организации встречи. Франция является одним из наиболее эффективных членов Минской группы ОБСЕ, который неоднократно прилагал усилия для достижения прогресса в деле мирного урегулирования конфликта. Возникает вопрос, почему указывают именно на Францию или почему, например, Кремль не осуждает поведение турецкой стороны в рамках Минской группы ОБСЕ (Турция член этой группы).
Калашников в свою очередь отмечает, что соседи должны договориться и не нужно совещаться со странами, далекими от региона на 10 тысяч километров. По-видимому, Калашников в свою очередь имеет ввиду США. Если у этих заявлений есть определенная политическая основа, Москва несомненно решила перенести процесс урегулирования карабахского конфликта на региональную платформу. Еще один вопрос, остается ли Турция в списке соседей или нет.
Стол переговоров
Подобное заявление представителя российского МИДа заслуживает внимания, если учесть, что встречи за столом переговоров давно уже каким-либо образом не помогают урегулированию конфликта. Исполнение договоренностей, достигнутых сторонами в результате диалога, сейчас важнее самого диалога.
Увеличение числа встреч Налбандяна и Мамедъярова не приводит к изменению ситуации. Для достижения положительных результатов стороны в первую очередь должны начать исполнять свои обязательства по прекращению огня, а также претворить в жизнь меры по укреплению доверия, которые были согласованы в прошлом году сначала в Вене, а потом в Санкт-Петербурге. В противном случае диалог с частыми или редкими встречами только тянет время, пока стороны (в особенности Азербайджан) приобретают новое вооружение.