«Իզվեստիա» թերթը հուլիսի 17-ին անդրադարձել էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Մասնավորապես, թերթը հայտնում է, որ Ռուսաստանը ձգտում է կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում մինչ տարեվերջ: Մոսկվան այդ հարցում գլխավոր միջնորդ է դարձել, քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների փորձերը՝ նստեցնել կողմերին բանակցությունների սեղանի շուրջ, ձախողվել են: Այս մասին «Իզվեստիա»-ին ասել է ՌԴ ԱԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան:
«Դրան միայն մենք ենք մասնակցում: Ֆրանսիացիները փորձեցին Երևանին ու Բաքվին նստեցնել բանակցությունների սեղանի շուրջ, սակայն դա որևէ օգուտ չտվեց: Միաժամանակ երկխոսության պահպանումը սկզբունքային նշանակություն ունի: Հենց դրա շնորհիվ է, որ տարածաշրջանում լայնամասշտաբ պատերազմ չի բռնկվել», — ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Միևնույն հոդվածում Պետդումայի ԱՊՀ, Եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը նշում է, որ բարձր մակարդակի հանդիպումն այժմ արդիական է: «Այն ոչ միայն պետք է, այլև ծայրահեղ անհրաժեշտ: Պետք չէ վազվզել տարբեր ձևաչափերով և հարթակներով, խորհրդակցել երկրների հետ, որոնք 10 հազար կիլոմետր հեռու են տարածաշրջանից: Հարևանները պետք է պայմանավորվեն: Այդ իմաստով պետք է ուժեղացնել համակարգումը Մոսկվայի հետ»,- նշել է Կալաշնիկովը:
Միայն Մոսկվան
Ուշագրավ է, որ «Իզվեստիան» մեկն է այն թերթերից, որոնք անհրաժեշտ պահին հրապարակում են Կրեմլին պետքական տեղեկատվություն՝ հղում տալով «անանուն» աղբյուրների: Հետևաբար, Մոսկվային որպես Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների միակ կամզակերպիչ ներկայացնելու մասին «Իզվեստիայի» այս հրապարակումը տեղիք է տալիս կարծելու, որ Կրեմլը կրկին ձեռնամուխ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միակ միջնորդը դառնալու գործին: Այս կարծիքի օգտին է խոսում այն, որ ՌԴ ԱԳՆ «անանուն» ներկայացուցիչը հենց ֆրանսիացիներին է նշում որպես ձախողված հանդիպման փորձ կատարող Մինսկի խմբի անդամ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամներից առավել արդյունավետ գործող երկրներից մեկը Ֆրանսիան է, որը բազմիցս ջանքեր է ներդրել հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում առաջընթաց արձանագրելու համար: Հարց է ծագում, թե ինչո՞ւ է հենց Ֆրանսիան մատնանշվում կամ թե ինչո՞ւ, օրինակ, Կրեմլը չի քննադատում թուրքական կողմի պահվածքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում (Թուրքիան այդ խմբի անդամ է):
Կալաշնիկովն էլ իր հերթին նշում է, որ հարևանները պետք է պայմանավորվեն և պետք չէ խորհրդակցել 10 հազ․ կմ հեռավորության վրա գտնվող երկրների հետ: Ըստ ամենայնի, Կալաշնիկովն էլ իր հերթին նկատի ունի ԱՄՆ-ին: Եթե այս հայտարարությունները ունեն կոնկրետ քաղաքական հիմք, ապա վստահաբար Մոսկվան որոշել է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացը տեղափոխել տարածաշրջանային հարթակ: Դեռ հարց է․ Թուրքիան էլ է մտնում հարևանների ցուցակի մեջ թե՞ ոչ:
Բանակցությունների սեղան
Ռուսական ԱԳՆ ներկայացուցչի նմանօրինակ հայտարարությունը ուշագրավ է, եթե հաշվի առնենք այն, որ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելը վաղուց արդեն որևէ կերպ չի օգնում հակամարտության կարգավորմանը: Երկխոսությունից առավել կարևոր են այսօր այդ երկխոսության արդյունքում կողմերի ձեռք բերած համաձայնությունների կատարումը:
Նալբանդյանի և Մամեդյարովի հանդիպումների թվի աճը չի հանգեցնում իրավիճակի փոփոխության: Դրական ձեռքբերման համար կողմերը նախ և առաջ պետք է սկսեն կատարել հրադադարի պահպանման իրենց հանձնառությունը, ինչպես նաև կյանքի կոչեն վստահության կառուցման միջոցները, որոնց շուրջ համաձայնության էին եկել անցյալ տարի Վիեննայում, ապա՝ Սանկտ Պետերբուրգում։ Հակառակ պարագայում հաճախակի կամ հազվադեպ հանդիպումներով երկխոսությունը միայն ժամանակ է ձգում, քանի դեռ կողմերը (հատկապես Ադրբեջանը) ձեռք են բերում նորանոր սպառազինություններ:

On July 17 Izvestia newspaper referred to the process of Nagorno Karabakh conflict settlement. In particular, the newspaper informs that Russia tries to organize a meeting of Armenian and Azerbaijani presidents by the end of the year. Moscow has become a major mediator in this issue, as the attempts of other co-chairmen of the OSCE Minsk Group to bring the conflicting sides to negotiation table have failed. A senior official at the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation told Izvestia about it.
«Only we participate in it. France tried to bring Yerevan and Baku to negotiation table but it proved to be of no help. At the same time it is essential to preserve the dialogue. As a result of it no large-scale hostilities erupt», said Russian MFA representative.
In the same article Leonid Kalashnikov, Chairman of the State Duma Committee on CIS, Eurasian Integration and Contacts with Compatriots, notes that a high-level meeting is now topical. «It is not just needed but very essential. There is no need to run for various formats and platforms, consult with countries that are 10 thousand kilometers away from the region. Neighbors must agree. In this sense coordination with Moscow should be strengthened», mentioned Kalashnikov.
Only Moscow
It is noteworthy that Izvestia is one of the newspapers which at the right moment publish information necessary for Kremlin referring to «anonymous» sources. Therefore, the article by Izvestia presenting Moscow as the only organizer of talks between Armenia and Azerbaijan suggests that Kremlin again tries to become the only mediator in Nagorno-Karabakh conflict. This opinion is further evidenced by the fact that «anonymous» representative of the Russian Foreign Ministry mentions the French party as a member of the OSCE Minsk Group which made unsuccessful attempt to organize a meeting. France is one of the most effective members of the OSCE Minsk Group; it repeatedly has made efforts to achieve progress in the peaceful settlement of the conflict. A question arises, why do they point at France or why, for example, the Kremlin does not condemn the behavior of the Turkish side within the framework of the OSCE Minsk Group (Turkey is a member of the group).
Kalashnikov in his turn mentions that neighbors must agree and there is no need to consult with countries that are 10 thousand kilometers away. Apparently, Kalashnikov means the USA. If these statements have specific political basis, Moscow has definitely decided to move the Nagorno-Karabakh conflict settlement process to a regional platform. A question still remains to be answered, whether Turkey is also included in the list of neighbors or not.
Negotiations table
Such statement of the Russian Foreign Ministry representative is noteworthy, if we take into account that sitting at negotiations table is no longer useful for the settlement of the conflict. Today implementation of the agreements reached as a result of the dialogue is more important than the dialogue itself.
The increase in number of meetings between Nalbandian and Mamedyarov does not lead to a change in the situation. In order to reach positive results the parties of confict first of all should fulfil their ceasefire commitments, as well as translate confidence-building measures into actions that were agreed upon last year in Vienna, and later in Saint Petersburg. Otherwise the dialogue with frequent or rare meetings only plays for time, while parties (especially Azerbaijan) acquire new weapons.