Թբիլիսիում 2019 թ. հունիսի 20-ի լույս 21-ի գիշերը տեղի ունեցած հակառուսական բողոքի ալիքից մի քանի օր անց Ռուսաստանի սննդամթերքի անվտանգության համար պատասխանատու «Ռոսպոտրեբնադզորը» հայտարարեց, որ խստացնում է վերահսկողությունը վրացական գինիների նկատմամբ. գերատեսչությունից նշեցին, որ վերջին հինգ տարում Վրաստանից ներկրվող գինիների որակը կտրուկ վատթարացել է:
Վրաստանի համար նման մոտեցումը նորություն չէր. դեռ 2006 թվականի «Վարդերի հեղափոխությունից» և Միխեիլ Սահակաշվիլիի՝ իշխանության գալուց հետո «Ռոսպոտրեբնադզորն» արգելել էր «Բորժոմի» հանքային ջրերի և վրացական գինիների սպառումը Ռուսաստանում, որը Կրեմլի փաստացի պատասխանն էր Սահակաշվիլիի հակառուսական հռետորաբանությանը:
Սակայն Վրաստանը միակ երկիրը չէ, որի վրա Ռուսաստանն այդ կերպ որոշակի ճնշում է գործադրում՝ քաղաքական իրավիճակից ելնելով:
Գինու ճգնաժամ. Մոլդովա
Նույն 2006 թվականին «Ռոսպոտրեբնադզորն» արգելեց նաև գինիների ներկրումը Մոլդովայից, որը պատճառաբանվեց դրանցում պեստիցիդների առկայությամբ, մինչդեռ իրական պատճառը կարող էին լինել Մոլդովայի կողմից եվրաինտեգրմանն ուղղված քայլերը: Մոլդովական գինիներն ամբողջությամբ ռուսական շուկա վերադարձան մեկ տարի անց:
2013 թ. սեպտեմբերին «Ռոսպոտրեբնադզորը» կրկին արգելեց Մոլդովայից գինիների ներկրումն այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ Մոլդովան պատրաստվում է ստորագրել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագիրը: Գերատեսչությունից, սակայն, պնդում էին, որ նման որոշումը պայմանավորված է բացառապես մոլդովական գինիների որակի վատթարացմամբ: «Արգելքը կգործի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ռուսաստանը Մոլդովայի կողմից չի տեսնի կոնկրետ քայլեր՝ ուղղված խնդրի համակարգային լուծմանը»,- հայտարարեցին «Ռոսպոտրեբնադզորից»:
Եվրամիության հետ համաձայնագրի ստորագրումից հետո՝ արդեն 2014 թ. ամռանը և հետագա ամիսներին, արգելվեց Մոլդովայից մրգերի, բանջարեղենի և մսի ներկրումը: Սահմանափակումներն ամբողջությամբ հանվեցին միայն 2017 թվականին, երբ Մոլդովային նախագահ ընտրվեց ռուսամետ դիրքորոշում ունեցող Իգոր Դոդոնը:
Ուկրաինա
Եվրամիության հետ ասոցացման պայմանագրի ստորագրումն էժան չնստեց նաև Ուկրաինայի վրա: Դեռ 2013 թ. հուլիսից արգելվեց Roshen ապրանքանիշի կոնֆետների ներկրումն Ուկրաինայից, ինչը որոշ փորձագետներ ընկալում էին որպես ճնշում Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման նախաշեմին:
2014 թվականին՝ համաձայնագրի ստորագրումից հետո և Ղրիմի ու Դոնբասի հակամարտության աճին զուգահեռ, աստիճանաբար արգելվեց նաև Ուկրաինայից կաթի և պանրի, հրուշակեղենի և մի շարք այլ ապրանքների ներկրումը Ռուսաստան:
«Կաթնային պատերազմներ». Բելառուս
2009 թվականին «Ռոսպոտրեբնադզորն» արգելեց կաթի և կաթնամթերքի ներկրումը Բելառուսից՝ պատճառաբանելով, որ այն չի համապատասխանում կաթնամթերքի որակի նոր պահանջներին: Այդ ժամանակ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարեց, որ պատճառը քաղաքական է. «Կրեմլը վրեժ է լուծում, քանի որ Մեդվեդևն առաջարկել է ռուսական ընկերություններին վաճառել բելառուսական 12 կաթի գործարան, իսկ մենք հրաժարվել ենք»:
Բելառուսի և Մոսկվայի միջև «կաթնային պատերազմներն» ընդհատումներով շարունակվում են մինչ օրս: Որպես կանոն՝ կաթնամթերքի արտահանման սահմանափակումները համընկնում են վարկի հերթական տրանշի փոխանցման հետ, կամ երբ Բելառուսը համարձակվում է չպաշտպանել Եվրոպայից և ԱՄՆ-ից պարենամթերքի ներկրման ռուսական էմբարգոն:
«Լոլիկային ճգնաժամ». Թուրքիա
2015 թ. նոյեմբերի 23-ին թուրք-սիրական սահմանին թուրքական օդուժի կողմից ռուսական Սու-24 օդանավի կործանումից անմիջապես հետո՝ նոյեմբերի 26-ին, «Ռոսսելխոզնադզորը» լայնածավալ ստուգումներ սկսեց Թուրքիայից ներմուծվող գյուղմթերքի նկատմամբ:
Նոյեմբերի 30-ին արդեն Ռուսաստանի կառավարությունը արգելեց գյուղմթերքի ներմուծումը Թուրքիայից՝ որպես այդ երկրի դեմ սահմանված տնտեսական պատժամիջոց: «Ռոսսելխոզնադզորն» իր հերթին պարբերաբար արգելում էր այլ երկրներից թուրքական լոլիկի մուտքը Ռուսաստան:
Երկու երկրների միջև, այսպես կոչված, «լոլիկային ճգնաժամը» հաղթահարվեց միայն 2018 թ. ապրիլին՝ ռուս-թուրքական հարաբերությունների առողջացմանը զուգահեռ:
Լեհաստան
2005 թ. նոյեմբերին «Ռոսսելխոզնադզորը» ժամանակավորապես արգելեց բանջարեղենի և մսի ներմուծումը Լեհաստանից՝ պատճառաբանելով, որ դրանք չեն համապատասխանում Ռուսաստանի ֆիտոսանիտարական պահանջներին: Զարմանալիորեն դա համընկավ հակառուսական հռետորաբանություն ունեցող Լեխ Կաչինսկու՝ Լեհաստանի նախագահ ընտրվելու հետ։
Արգելքն ամբողջությամբ հանվեց 2007 թվականին, երբ Լեհաստանի կառավարությունը գլխավորեց Դոնալդ Տուսկը, որն այդ ժամանակ առավել հանդուրժող վերաբերմունք էր ցուցաբերում Ռուսաստանի նկատմամբ:
2014 թ. օգոստոսից «Ռոսսելխոզնադզորը» դարձյալ, այս անգամ ամբողջությամբ, արգելեց մրգերի և բանջարեղենի ներմուծումը Լեհաստանից, որը պատճառաբանվեց «սերտիֆիկացման բազմակի խախտումներով և կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերմամբ»:
Մինչդեռ Լեհաստանի իշխանությունները պնդում էին, որ այդ սահմանափակումը քաղաքական բնույթ ունի: «Էմբարգոն քաղաքական ճնշում է՝ ի պատասխան Եվրոպական միության կողմից Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների»,- ասաց Լեհաստանի գյուղատնտեսության նախարարը:
Հայաստանի և Ռուսաստան միջև չի գրանցվել որևէ ապրանքատեսակի արտահանման այնպիսի երկարատև սահմանափակում, որը կարող էր պայմանավորված լինել քաղաքական ենթատեքստով:
2018 թ. մայիսին՝ Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո, «Ռոսսելխոզնադզորն» արգելեց լոլիկի մի քանի խմբաքանակի մուտքը Ռուսաստան՝ պատճառաբանելով, որ արտահանված լոլիկում հայտնաբերվել է վնասատու:
Որոշ շրջանակներում Մոսկվայի այդ քայլը մեկնաբանեցին որպես քաղաքական ճնշում Հայաստանի նոր իշխանությունների վրա: Այնուամենայնիվ, այդ ժամանակվա Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը և «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը հերքեցին այդ վարկածը՝ կոչ անելով չքաղաքականացնել Հայաստանից մատակարարումների իրականացման հարցը։
Այսպիսով, վերը նշված օրինակները ցույց են տալիս, թե ինչպես են Ռուսաստանում սննդամթերքի և գյուղմթերքի որակի վերահսկողությամբ զբաղվող կառույցները՝ «Ռոսպոտրեբնադզորը» և «Ռոսսելխոզնադզորը», գործիք դառնում այս կամ այն երկրի վրա քաղաքական ճնշում գործադրելու համար՝ հարվածելով այդ երկրների տնտեսությանը: Ընդ որում՝ այդ մարմինների համար դա հաճախ դառնում է սննդամթերքի անվտանգության վերահսկողությունից առավել կարևոր ֆունկցիա:

Ban on imports: A pressure-exerting tool for Russia
A few days after a wave of anti-Russian protests in Tbilisi on the night of June 21, 2019, Russia’s Rospotrebnadzor (Federal Service for the Oversight of Consumer Protection and Welfare) announced it would tighten its control over Georgian wines. The agency noted that the quality of wines imported from Georgia had deteriorated sharply in the last five years.
For Georgia, such an approach was not new. Even after the Rose Revolution in 2006 and after Mikhail Saakashvili came to power, Rospotrebnadzor banned the consumption of Borjomi mineral water and Georgian wines in Russia, which was Kremlin’s actual response to Saakashvili’s anti-Russian rhetoric.
But Georgia is not the only country on which Russia exerts such pressure driven by the political situation.
“Wine Crisis”: Moldova
In 2006, Rospotrebnadzor also banned the import of wines from Moldova, citing the presence of pesticides in them, but Moldova’s European integration could be the real reason. Moldovan wines returned to the Russian market a year later.
In September 2013, Rosprotrebnadzor again banned the import of wines from Moldova after it became known that Moldova was about to sign an association agreement with the European Union. However, the agency argued that such a decision was due solely to deteriorating Moldovan wines. “The ban will remain in place until Russia sees concrete steps by Moldova towards a solution to the problem” Rospotrebnadzor stated.
After the agreement was signed with the European Union, fruit, vegetables and meat imports from Moldova were banned in summer 2014 and in the subsequent months. The restrictions were fully lifted only in 2017, when pro-Russian Igor Dodon was elected Moldova’s president.
Ukraine
The signing of the Association Agreement with the EU cost Ukraine dearly too. Starting from July 2013, the import of Roshen confectionery from Ukraine was banned, which some experts perceived as pressure exerted on the eve of signing the Association Agreement with the European Union.
In 2014, following the signing of the agreement and in parallel with the escalation of the Crimea and Donbass conflict, the import of milk and cheese, confectionery and a number of other products from Ukraine to Russia was gradually banned.
“Milk Wars”: Belarus
In 2009, Rospotrebnadzor banned the import of milk and dairy products from Belarus on the grounds that it did not comply with the new quality requirements for dairy products. At the time, President of Belarus Alexander Lukashenko said the reason was political. “The Kremlin is taking revenge because Medvedev suggested that we sell 12 Belarusian milk factories to Russian companies, and we refused.”
The “milk wars” between Belarus and Moscow have been continuing until now with some interruptions. As a rule, restrictions on export of dairy products coincide with the transfer of the next tranche of credit, or when Belarus dares not to protect the Russian embargo on food imports from Europe and the US.
“Tomato Crisis”: Turkey
On November 23, 2015, right after the downing of the Russian Su-24 plane by the Turkish Air Force on the Turkish-Syrian border on November 26, Rosselkhoznadzor (Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance) began extensive inspections of agricultural products imported from Turkey.
On November 30, the Russian government banned the import of agricultural products from Turkey as an economic sanction against that country. Rosselkhoznadzor, in its turn, regularly banned the import of Turkish tomatoes from other countries to Russia.
The so-called “tomato crisis” between the two countries was overcome only in April 2018, as Russian-Turkish relations improved.
Poland
In November 2005, Rosselkhoznadzor temporarily banned imports of vegetables and meat from Poland, citing their failure to comply with Russia’s phytosanitary requirements. Surprisingly, it coincided with Lech Kaczynski (noted for his anti-Russian rhetoric) being elected president of Poland.
The ban was lifted completely in 2007, when the Polish government was headed by Donald Tusk, who at the time displayed a more tolerant attitude towards Russia.
Since August 2014, Rosselkhoznadzor has again completely banned the import of fruits and vegetables from Poland, citing “multiple violations of certification procedures and the discovery of quarantine facilities”.
Meanwhile, the Polish authorities claimed that the restriction was of a political nature. “Embargo is political pressure in response to the European Union’s sanctions against Russia,” the Polish agriculture minister said.
Armenia
There has been no long-term restriction on exports of any commodities between Armenia and Russia that could be considered in a political context.
In May 2018, following the change of power in Armenia, Rosselkhoznadzor banned several batches of tomatoes from entering Russia, citing a pest found in the exported tomatoes.
Some have interpreted Moscow’s move as political pressure on the new Armenian authorities. However, then Minister of Agriculture of Armenia Artur Khachatryan and Head of Rosselkhoznadzor Sergey Dankvert denied these allegations, calling for not politicizing the issue of supplies from Armenia.
Thus, the above examples illustrate how food and agricultural product quality supervision agencies in Russia, such as Rospotrebnadzor and Rossellkhoznadzor, become tools for exerting political pressure on different countries, resulting in a blow to the economies of those countries.