Թբիլիսիում 2019 թ. հունիսի 20-ի լույս 21-ի գիշերը տեղի ունեցած հակառուսական բողոքի ալիքից մի քանի օր անց Ռուսաստանի սննդամթերքի անվտանգության համար պատասխանատու «Ռոսպոտրեբնադզորը» հայտարարեց, որ խստացնում է վերահսկողությունը վրացական գինիների նկատմամբ. գերատեսչությունից նշեցին, որ վերջին հինգ տարում Վրաստանից ներկրվող գինիների որակը կտրուկ վատթարացել է:
Վրաստանի համար նման մոտեցումը նորություն չէր. դեռ 2006 թվականի «Վարդերի հեղափոխությունից» և Միխեիլ Սահակաշվիլիի՝ իշխանության գալուց հետո «Ռոսպոտրեբնադզորն» արգելել էր «Բորժոմի» հանքային ջրերի և վրացական գինիների սպառումը Ռուսաստանում, որը Կրեմլի փաստացի պատասխանն էր Սահակաշվիլիի հակառուսական հռետորաբանությանը:
Սակայն Վրաստանը միակ երկիրը չէ, որի վրա Ռուսաստանն այդ կերպ որոշակի ճնշում է գործադրում՝ քաղաքական իրավիճակից ելնելով:
Գինու ճգնաժամ. Մոլդովա
Նույն 2006 թվականին «Ռոսպոտրեբնադզորն» արգելեց նաև գինիների ներկրումը Մոլդովայից, որը պատճառաբանվեց դրանցում պեստիցիդների առկայությամբ, մինչդեռ իրական պատճառը կարող էին լինել Մոլդովայի կողմից եվրաինտեգրմանն ուղղված քայլերը: Մոլդովական գինիներն ամբողջությամբ ռուսական շուկա վերադարձան մեկ տարի անց:
2013 թ. սեպտեմբերին «Ռոսպոտրեբնադզորը» կրկին արգելեց Մոլդովայից գինիների ներկրումն այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ Մոլդովան պատրաստվում է ստորագրել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագիրը: Գերատեսչությունից, սակայն, պնդում էին, որ նման որոշումը պայմանավորված է բացառապես մոլդովական գինիների որակի վատթարացմամբ: «Արգելքը կգործի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ռուսաստանը Մոլդովայի կողմից չի տեսնի կոնկրետ քայլեր՝ ուղղված խնդրի համակարգային լուծմանը»,- հայտարարեցին «Ռոսպոտրեբնադզորից»:
Եվրամիության հետ համաձայնագրի ստորագրումից հետո՝ արդեն 2014 թ. ամռանը և հետագա ամիսներին, արգելվեց Մոլդովայից մրգերի, բանջարեղենի և մսի ներկրումը: Սահմանափակումներն ամբողջությամբ հանվեցին միայն 2017 թվականին, երբ Մոլդովային նախագահ ընտրվեց ռուսամետ դիրքորոշում ունեցող Իգոր Դոդոնը:
Ուկրաինա
Եվրամիության հետ ասոցացման պայմանագրի ստորագրումն էժան չնստեց նաև Ուկրաինայի վրա: Դեռ 2013 թ. հուլիսից արգելվեց Roshen ապրանքանիշի կոնֆետների ներկրումն Ուկրաինայից, ինչը որոշ փորձագետներ ընկալում էին որպես ճնշում Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման նախաշեմին:
2014 թվականին՝ համաձայնագրի ստորագրումից հետո և Ղրիմի ու Դոնբասի հակամարտության աճին զուգահեռ, աստիճանաբար արգելվեց նաև Ուկրաինայից կաթի և պանրի, հրուշակեղենի և մի շարք այլ ապրանքների ներկրումը Ռուսաստան:
«Կաթնային պատերազմներ». Բելառուս
2009 թվականին «Ռոսպոտրեբնադզորն» արգելեց կաթի և կաթնամթերքի ներկրումը Բելառուսից՝ պատճառաբանելով, որ այն չի համապատասխանում կաթնամթերքի որակի նոր պահանջներին: Այդ ժամանակ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարեց, որ պատճառը քաղաքական է. «Կրեմլը վրեժ է լուծում, քանի որ Մեդվեդևն առաջարկել է ռուսական ընկերություններին վաճառել բելառուսական 12 կաթի գործարան, իսկ մենք հրաժարվել ենք»:
Բելառուսի և Մոսկվայի միջև «կաթնային պատերազմներն» ընդհատումներով շարունակվում են մինչ օրս: Որպես կանոն՝ կաթնամթերքի արտահանման սահմանափակումները համընկնում են վարկի հերթական տրանշի փոխանցման հետ, կամ երբ Բելառուսը համարձակվում է չպաշտպանել Եվրոպայից և ԱՄՆ-ից պարենամթերքի ներկրման ռուսական էմբարգոն:
«Լոլիկային ճգնաժամ». Թուրքիա
2015 թ. նոյեմբերի 23-ին թուրք-սիրական սահմանին թուրքական օդուժի կողմից ռուսական Սու-24 օդանավի կործանումից անմիջապես հետո՝ նոյեմբերի 26-ին, «Ռոսսելխոզնադզորը» լայնածավալ ստուգումներ սկսեց Թուրքիայից ներմուծվող գյուղմթերքի նկատմամբ:
Նոյեմբերի 30-ին արդեն Ռուսաստանի կառավարությունը արգելեց գյուղմթերքի ներմուծումը Թուրքիայից՝ որպես այդ երկրի դեմ սահմանված տնտեսական պատժամիջոց: «Ռոսսելխոզնադզորն» իր հերթին պարբերաբար արգելում էր այլ երկրներից թուրքական լոլիկի մուտքը Ռուսաստան:
Երկու երկրների միջև, այսպես կոչված, «լոլիկային ճգնաժամը» հաղթահարվեց միայն 2018 թ. ապրիլին՝ ռուս-թուրքական հարաբերությունների առողջացմանը զուգահեռ:
Լեհաստան
2005 թ. նոյեմբերին «Ռոսսելխոզնադզորը» ժամանակավորապես արգելեց բանջարեղենի և մսի ներմուծումը Լեհաստանից՝ պատճառաբանելով, որ դրանք չեն համապատասխանում Ռուսաստանի ֆիտոսանիտարական պահանջներին: Զարմանալիորեն դա համընկավ հակառուսական հռետորաբանություն ունեցող Լեխ Կաչինսկու՝ Լեհաստանի նախագահ ընտրվելու հետ։
Արգելքն ամբողջությամբ հանվեց 2007 թվականին, երբ Լեհաստանի կառավարությունը գլխավորեց Դոնալդ Տուսկը, որն այդ ժամանակ առավել հանդուրժող վերաբերմունք էր ցուցաբերում Ռուսաստանի նկատմամբ:
2014 թ. օգոստոսից «Ռոսսելխոզնադզորը» դարձյալ, այս անգամ ամբողջությամբ, արգելեց մրգերի և բանջարեղենի ներմուծումը Լեհաստանից, որը պատճառաբանվեց «սերտիֆիկացման բազմակի խախտումներով և կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերմամբ»:
Մինչդեռ Լեհաստանի իշխանությունները պնդում էին, որ այդ սահմանափակումը քաղաքական բնույթ ունի: «Էմբարգոն քաղաքական ճնշում է՝ ի պատասխան Եվրոպական միության կողմից Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների»,- ասաց Լեհաստանի գյուղատնտեսության նախարարը:
Հայաստանի և Ռուսաստան միջև չի գրանցվել որևէ ապրանքատեսակի արտահանման այնպիսի երկարատև սահմանափակում, որը կարող էր պայմանավորված լինել քաղաքական ենթատեքստով:
2018 թ. մայիսին՝ Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո, «Ռոսսելխոզնադզորն» արգելեց լոլիկի մի քանի խմբաքանակի մուտքը Ռուսաստան՝ պատճառաբանելով, որ արտահանված լոլիկում հայտնաբերվել է վնասատու:
Որոշ շրջանակներում Մոսկվայի այդ քայլը մեկնաբանեցին որպես քաղաքական ճնշում Հայաստանի նոր իշխանությունների վրա: Այնուամենայնիվ, այդ ժամանակվա Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը և «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը հերքեցին այդ վարկածը՝ կոչ անելով չքաղաքականացնել Հայաստանից մատակարարումների իրականացման հարցը։
Այսպիսով, վերը նշված օրինակները ցույց են տալիս, թե ինչպես են Ռուսաստանում սննդամթերքի և գյուղմթերքի որակի վերահսկողությամբ զբաղվող կառույցները՝ «Ռոսպոտրեբնադզորը» և «Ռոսսելխոզնադզորը», գործիք դառնում այս կամ այն երկրի վրա քաղաքական ճնշում գործադրելու համար՝ հարվածելով այդ երկրների տնտեսությանը: Ընդ որում՝ այդ մարմինների համար դա հաճախ դառնում է սննդամթերքի անվտանգության վերահսկողությունից առավել կարևոր ֆունկցիա:

Россия использует запрет на импорт как инструмент давления
Через несколько дней после волны антироссийских протестов в Грузии в июле 2019 года Федеральная служба по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека (Роспотребнадзор) заявила, что ужесточает контроль над грузинскими винами, ссылаясь на ухудшение качества поставляемых вин.
Такой подход для Грузии не является новостью. Еще в 2006 году после «Революции роз» Роспотребнадзор запретил потребление минеральной воды «Боржоми» и грузинских вин в России, что фактически было ответом на сопротивление Саакашвили воле Кремля.
Однако Грузия – не единственная страна, на которую Россия таким образом оказывает давление, исходя из политической ситуации.
Кризис вина. Молдова
В том же 2006 году, Роспротребнадзор запретил импорт вин из Молдовы, ссылаясь на содержание в них пестицидов, между тем как истинной причиной тому могли стать шаги Молдовы к европейской интеграции. Молдавские вина полностью вернулись на российский рынок через год.
В сентябре 2013 года Роспотребнадзор вновь запретил импорт вин из Молдовы после того, как стало известно, что Молдова собирается подписать Соглашение об ассоциации с Европейским союзом. В ведомстве, однако, утверждали, что такое решение обусловлено исключительно ухудшением качества молдавских вин. «Запрет будет действовать до тех пор, пока Россия  не увидит со стороны Молдавии конкретных шагов, направленных на системное решение проблемы», – заявили в Роспотребнадзоре.
А уже после подписания этого соглашения летом 2014 и последующие месяцы был запрещен импорт фруктов, овощей и мяса из Молдовы в Россию. Ограничения были полностью сняты только в 2017 году, когда президентом Молдовы был избран имеющий пророссийскуч позицию Игорь Додон.
Украина
Подписание Соглашения об ассоциации с ЕС дорого обошлось и Украине. Еще с июля  2013 года был наложен запрет на импорт конфет Roshen из Украины, что некоторые эксперты восприняли как давление в преддверии подписания Соглашения об ассоциации с Европейским союзом.
В 2014 году, после подписания соглашения и параллельно с усилением конфликта в Крыму и на Донбассе, постепенно был запрещен также ввоз молока и сыра, кондитерских изделий и ряда других продуктов из Украины в Россию.
«Молочные войны». Беларусь
В 2009 году Роспотребнадзор запретил ввоз молока и молочных продуктов из Беларуси на том основании, что они не соответствуют новым требованиям к качеству молочной продукции. Тогда президент Беларуси Александр Лукашенко заявил, что это месть Кремля, поскольку премьер-министр России Дмитрий Медведев предлагал продать российским компаниям 12 белорусских молокозаводов, а Беларусь отказалась их продавать.
«Молочные войны» между Минском и Москвой с перерывами продолжаются по сей день. Как правило, ограничения на экспорт молочной продукции совпадают с переводом следующего транша кредита или, когда Беларусь осмеливается не соблюдать российское эмбарго на импорт продовольствия из Европы и США.
«Томатный кризис». Турция
Сразу после того, как 23 ноября 2015 года турецкие ВВС сбили российский самолет Су-24 на турецко-сирийской границе, 26 ноября Россельхознадзор начал широкомасштабные проверки сельскохозяйственной продукции, ввозимой из Турции.
Уже 30 ноября правительство России запретило импорт сельскохозяйственной продукции из Турции, введя тем самым экономические санкции против этой страны. Россельхознадзор, в свою очередь, регулярно запрещал ввоз турецких помидоров в Россию из других стран.
Так называемый «томатный кризис» между двумя странами был преодолен только в апреле 2018 года на фоне улучшения российско-турецких отношений.
Польша
В ноябре 2005 года Россельхознадзор временно запретил импорт овощей и мяса из Польши, заявив, что они не соответствуют российским фитосанитарным требованиям. Удивительным образом запрет совпал с избранием придерживающегося антироссийской риторики Леха Качиньского президентом Польши.
Запрет был полностью снят в 2007 году, когда правительство Польши возглавил Дональд Туск, который в то время оказывал более терпимое отношение к России.
С августа 2014 Россельхознадзор снова, на этот раз полностью, запретил импорт фруктов и овощей из Польши, сославшись на «неоднократные нарушения сертификации и выявление карантинных объектов».
Между тем как власти Польши утверждали, что ограничение носит политический характер. «Российское эмбарго на экспорт в Россию фруктов и овощей из Польши является политической репрессией и ответом Кремля на санкции Европейского союза», – заявил министр сельского хозяйства Польши.
Между Арменией и Россией долгосрочных ограничений на экспорт каких-либо товаров зарегистрировано не было.
После смены власти в Армении, в мае 2018 года, Россельхознадзор запретил ввоз в Россию нескольких партий томатов, сославшись на то, что в экспортируемых томатах обнаружены вредители.
В некоторых кругах этот шаг Москвы был интерпретирован как политическое давление на новые власти Армении. Тем не менее тогдашний министр сельского хозяйства Армении Артур Хачатрян и руководитель Россельхознадзора Сергей Данкверт опровергли эту гипотезу, призывав не политизировать вопрос осуществления поставок из Армении.
Таким образом, приведенные выше примеры демонстрируют, как структуры контроля качества пищевых продуктов и сельскохозяйственной продукции в России – Роспотребнадзор и Россельхознадзор, вместо того, чтобы заниматься безопасностью пищевых продуктов, часто становятся инструментами оказания давления на ту или иную страну.