Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը վերջերս հայտնեց, որ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրները քննարկում են որոշ հարցերում վետոյի իրավունքից ազգային կառավարությունների հրաժարվելու հնարավորությունը և դրանցով որոշումներ կայացնելու իրավունքի փոխանցումը վերազգային մակարդակ։
«Որովհետեւ եթե ազգային կառավարությունը պահպանում է վետոյի իրավունքը, ապա դա նրան թույլ է տալիս պահպանել իր ազգային ինքնիշխանությունը: Բայց, մյուս կողմից, եթե մենք ցանկանում ենք մեր միությունը խորացնել, ակնհայտ է՝ բոլորը համաձայն են, որ կան որոշ գործառույթներ, որոնք անհրաժեշտ է փոխանցել վերազգային մարմիններին»,- հայտարարել էր նա, ապա հույս հայտնել, որ միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստին կողմերին կհաջողվի այս հարցում համաձայնության գալ։
Վետոյի իրավունքը ԵԱՏՄ-ում
Վետոյի իրավունքից ազգային կառավարությունների հրաժարման առաջարկը Բելառուսինն է։ Այդ մասին Բելառուսի տնտեսության նախարարը հայտարարել էր դեռևս 2019 թվականի մայիսին։ Ըստ Բելառուսի՝ պատճառն այն է, որ 2014-19 թվականների ընթացքում ԵԱՏՄ անդամ երկրները յոթ անգամ կիրառել են իրենց վետոյի իրավունքը։ Ընդ որում՝ այդ իրավունքը երեք անգամ կիրառել է Ռուսաստանը, երկու անգամ՝ Բելառուսը և երկու անգամ էլ՝ Ղազախստանը։ Հայաստանը երբևէ այդ իրավունքը չի կիրառել։
ԵԱՏՄ և ԵՄ
Կասկած չկա, որ որևէ վերազգային կառույցի ստեղծում ենթադրում է, որ անդամ պետությունները որոշակի գործառույթներից պետք է հրաժարվեն՝ հօգուտ այդ վերազգային մարմնի։ Այդուհանդերձ, այդ հրաժարման մեխանիզմներն ու կառուցվածքը կարևոր նշանակություն ունեն բոլոր անդամ երկրների իրավահավասարության համար։ Ընդ որում՝ մինչ օրս վերազգային կառույցի ամենահաջող օրինակը Եվրոպական Միությունն է, որի կազմում հայտնված բոլոր պետություններն անխտիր գրանցել են աննախադեպ տնտեսական աճ։
ԵԱՏՄ-ից շուրջ 65 տարի ավելի վաղ ստեղծված Եվրոպական միության փորձը ցույց է տալիս, որ բարեհաջող կերպով վետոյի իրավունքից հրաժարվելը չի կարող տեղի ունենալ մի գիշերում և առանց անդամ երկրներում լայնածավալ հանրային քննարկումների իրականացման, քանի որ այն կարող է հանգեցնել անդամ երկրների իրավունքների անհամաչափության և անգամ խախտումների ու դրանցից բխող ներքին դժգոհությունների։ Որպես օրինակ՝ Եվրոպական Միության կողմից մաքսային և տնտեսական քաղաքականության հարցերում ազգային պետությունների համեմատ գերակա դիրքը ձևավորվել է տասնամյակներ շարունակ՝ մի շարք պայմանագրերի շնորհիվ։ Ընդ որում՝ այս բոլոր պայմանագրերը վավերացվել են անդամ երկրների կողմից՝ ներպետական ընթացակարգերով, իսկ որոշ դեպքերում էլ՝ հանրաքվեների միջոցով։
Այդուհանդերձ, այսօր էլ ԵՄ բնակչության մի ստվար հատված դեմ է ազգային կառավարությունների գործառույթները վերազգային մարմնին հանձնելուն։ ԵՄ անդամ երկրներում վերազգային մարմնի իրավասությունների ընդլայնումից առկա դժգոհությունն էր, որ թույլ տվեց բրիտանացի եվրասկեպտիկներին մանիպուլացնել հանրային կարծիքը և դուրս բերել Մեծ Բրիտանիան ԵՄ կազմից։ Անգամ ԵՄ երկարաժամկետ ու զգուշավոր ինտեգրացիոն գործընթացը միշտ չէ, որ սահուն է անցնում, քանի որ ազգային գործառույթների հանձնումը վերազգային մարմնին այնքան էլ միանշանակ չէ։ Այդուհանդերձ, հաշվի առնելով ԵԱՏՄ վետոյի իրավունքի շուրջ քննարկումների գաղտնիությունը և դրանց մասին հանրային իրազեկվածության պակասը, թերևս այս անգամ էլ ԵԱՏՄ-ն գաղտնի կերպով և արագ ընթացակարգով կկայացնի որոշում, որի հետևանքներն անդամ երկրների քաղաքացիները բավականաչափ ուշ կզգան։
Լուրջ փոփոխություննե՞ր ԵԱՏՄ-ում
Ուշագրավ է նաև, որ վետոյի իրավունքի վերաբերյալ հայտարարությունը ԵԱՏՄ-ում փոփոխությունների մասին միակ ազդանշանը չէր։ Տիգրան Սարգսյանը վետոյի իրավունքի մասին իր հայտարարությունն արել էր հունվարի 31-ին Ալմաթիում ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակներում։ Ըստ ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքի՝ նիստի ընթացքում անդամ երկրների վարչապետները քննարկել էին ԵԱՏՄ ֆունկցիոնալության հետագա բարձրացմանը, կազմակերպության իրավապայմանագրային բազայի կատարելագործմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Փետրվարի երեքին էլ ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը հայտնեց, որ Ռուսաստանը և ԵԱՏՄ երկրները ամենշաբաթյա ձևաչափով կիրականացնեն Միության զարգացման հնգամյա ռազմավարության նախապատրաստման աշխատանքները: «Կարեւոր փաստաթուղթ է նախապատրաստվում, որը կորոշի Միության զարգացման ռազմավարությունն առաջիկա 5 տարվա համար: Կան շատ հարցեր, թե ինչ տեսք պետք է ունենա ռազմավարությունը»,- ասել է Միշուստինը փոխվարչապետների հետ հանդիպման ժամանակ։ Թե ի՞նչ են պարունակելու այս հնգամյա պլանները՝ դեռևս պարզ չէ, սակայն հաշվի առնելով ԽՍՀՄ հնգամյա պլանների բացասական փորձը՝ թերևս արժե ուշադիր հետևել ԵԱՏՄ հետագա առաջարկներին։

Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян недавно сообщил, что государства-члены Евразийского экономического союза обсуждают возможность отказа национальных правительств от права вето по некоторым вопросам и передачи права принятия решений по ним на наднациональный уровень.
«Потому что если национальное правительство сохраняет за собой право вето, то это позволяет ему сохранять свой национальный суверенитет. Но, с другой стороны, если мы хотим углублять наш союз, очевидно, и с этим все согласны, что есть некоторые функции, которые необходимо передавать наднациональным органам», – заявил он, после чего выразил надежду, что на следующем заседании межправительственного совета сторонам удастся достигнуть согласия по этому вопросу.
Право вето в ЕАЭС
Предложение об отказе национальных правительств от права вето исходило от Беларуси. Об этом министр экономики Беларуси заявил еще в мае 2019 года. Согласно Беларуси, причина в том, что в период 2014-2019 гг. страны-участницы ЕАЭС применили свое право вето семь раз. Причем три раза это право применила Россия, два раза – Беларусь и два раза – Казахстан. Армения это право не применяла ни разу.
ЕАЭС и ЕС
Несомненно, создание любой наднациональной структуры предполагает, что государства-члены должны отказаться от некоторых функций в пользу этого наднационального органа. Тем не менее, механизмы и структура этого отказа имеют важное значение для равноправия всех стран-участниц. Причем самым удачным примером наднациональной структуры до сих пор является Европейский союз, оказавшись в составе которого, все государства без исключений регистрировали беспрецедентный экономический рост.
Опыт Европейского союза, созданного почти за 65 лет до ЕАЭС, показывает, что успешный отказ от права вето не может произойти за одну ночь и без проведения широкомасштабных публичных дебатов, поскольку это может привести к неравномерности и даже нарушениям прав государств-членов и вытекающим из них внутренним недовольствам. Как пример, доминирующее положение Европейского союза в сравнении с национальными государствами по вопросам таможенной и экономической политики формировалось десятилетиями благодаря ряду договоров. Причем все эти договоры ратифицировались странами-участницами по внутригосударственным процедурам, а в некоторых случаях – референдумами.
Тем не менее, немалая часть населения ЕС и сегодня против передачи функций национальных правительств наднациональному органу. Именно недовольство расширениями компетенций наднационального органа в государствах-членах ЕС позволило британским евроскептикам манипулировать общественным мнением и вывести Великобританию из состава Евросоюза. Даже долгосрочный и осторожный интеграционный процесс ЕС не всегда проходит гладко, поскольку передача национальных функций наднациональному органу – не такой уж однозначный процесс. Тем не менее, учитывая конфиденциальность обсуждений права вето в ЕАЭС и недостаток осведомленности о них общественности, возможно, на этот раз ЕАЭС втайне и по ускоренной процедуре примет решение, последствия которого граждане стран-участниц ощутят на себе довольно нескоро.
Серьезные изменения в ЕАЭС?
Примечательно и то, что заявление о праве вето – не единственный сигнал об изменениях в ЕАЭС. Тигран Саркисян сделал свое заявление о праве вето в рамках заседания межправительственного совета ЕАЭС, состоявшегося 31 января в Алматы. Согласно официальному сайту премьер-министра РА, на заседании премьер-министры государств-членов обсуждали ряд вопросов, связанных с дальнейшим повышением функциональности ЕАЭС, совершенствованием договорно-правовой базы организации.
А третьего февраля премьер-министр РФ Михаил Мишустин сообщил, что Россия и страны ЕАЭС в еженедельном формате будут осуществлять работу по подготовке пятилетней стратегии развития Союза. «Идет подготовка важнейшего документа, который определит стратегию развития Союза на ближайшие пять лет, много есть вопросов, как будет выглядеть эта стратегия», – сказал Мишустин на встрече с премьер-министрами. Каким будет содержание этих пятилетних планов, пока неясно, но, учитывая отрицательный опыт СССР по планам пятилеток, возможно, следует внимательнее следить за дальнейшими предложениями ЕАЭС.