Բարձրագույն դատական ատյանները սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգում • ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ
Օրեր առաջ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նիստում այսօր որոշվել է Գերագույն դատարան ստեղծելու հարցը ներառել Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգում՝ միավորելով Սահմանադրական և Վճռաբեկ դատարանները:
Սահմանադրական վերահսկողությունը կապակենտրոնացվի` հնարավորություն ընձեռելով ընդհանուր իրավասության դատարաններին նույնպես իրականացնել սահմանադրական վերահսկողություն: Հանձնաժողովի նիստին ներկա 15 անդամներից 8-ը կողմ են քվեարկել այս հարցին։
Այս բարեփոխման նպատակը, համաձայն մասնագիտական հանձնաժողովի կողմ քվեարկած անդամների կարծիքի, դատական համակարգի արդյունավետության և հանրային վստահության բարձրացումն է և դատավորների, դատարանների անկախության ապահովումը, ինչպես նաև իրավաբանական կրթության բարեփոխումը:
Գերագույն դատարանի ստեղծման գաղափարին և դրա հիմնավորումներին առավել հանգամանորեն կանդրադառնանք
📆 օգոստոսի 29-ին, 🕛 ժամը՝ 12:00-ին, «Հիլթոն» հյուրանոցի «Փարիզ» սրահում «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի կազմակերպած՝ «Բարձրագույն դատական ատյանները սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգում» հանրային քննարկման ժամանակ:
📢 Բանախոսներն են`
ԱՐՄԵՆ ՄԱԶՄԱՆՅԱՆ, սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ
ԱՆԱՀԻՏ ՄԱՆԱՍՅԱՆ, սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ
ԼԵՎՈՆ ԳԵՎՈՐԳՅԱՆ, սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ
ԱՐԱՔՍ ՄԵԼՔՈՆՅԱՆ, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ տնօրեն
ՎԻԳԵՆ ՔՈՉԱՐՅԱՆ, Բարձրագույն դատական խորհրդի գիտնական-անդամ
2020-8 -29 12:00 2020-8 -29 14:00 Եվրոպա/Լոնդոն Բարձրագույն դատական ատյանները սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգում • ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ Օրեր առաջ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նիստում այսօր որոշվել է Գերագույն դատարան ստեղծելու հարցը ներառել Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգում՝ միավորելով Սահմանադրական և Վճռաբեկ դատարանները: Սահմանադրական վերահսկողությունը կապակենտրոնացվի` հնարավորություն ընձեռելով ընդհանուր իրավասության դատարաններին նույնպես իրականացնել սահմանադրական վերահսկողություն: Հանձնաժողովի նիստին ներկա 15 անդամներից 8-ը կողմ են քվեարկել այս հարցին։ Այս բարեփոխման նպատակը, համաձայն մասնագիտական հանձնաժողովի կողմ քվեարկած անդամների Երևան

Высшие судебные инстанции в концепции конституционных реформ • ПУБЛИЧНОЕ ОБСУЖДЕНИЕ
На днях на заседании профессиональной комиссии по конституционным реформам принято решение включить вопрос создания Верховного суда в концепцию конституционных реформ, объединив Конституционный и Кассационный суды.
Конституционный контроль будет децентрализован, и суды общей юрисдикции также получат возможность осуществления конституционного контроля. Восемь из пятнадцати членов комиссии, присутствовавших на заседании, проголосовали в пользу этого вопроса.
Цель этой реформы, по мнению членов профессиональной комиссии, проголосовавших за нее, заключается в повышении эффективности судебной системы и общественного доверия и обеспечении независимости судей, судов, а также в реформе юридического образования.
Более подробно остановимся на идее создания Верховного суда и его обоснованиях
📆 29 августа, 🕛 в 12:00, в ходе общественного обсуждения на тему «Высшие судебные инстанции в концепции конституционных реформ», организованного НПО «Союз информированных граждан» в зале «Париж» гостиницы «Хилтон».
📢 Спикеры:
АРМЕН МАЗМАНЯН, член профессиональной комиссии по конституционным реформам
АНАИТ МАНАСЯН, член профессиональной комиссии по конституционным реформам
ЛЕВОН ГЕВОРКЯН, член профессиональной комиссии по конституционным реформам
АРАКС МЕЛКОНЯН, директор НПО «Защита прав без границ»
ВИГЕН КОЧАРЯН, ученый-член Высшего судебного совета
2020-8 -29 12:00 2020-8 -29 14:00 Europe/London Высшие судебные инстанции в концепции конституционных реформ • ПУБЛИЧНОЕ ОБСУЖДЕНИЕ На днях на заседании профессиональной комиссии по конституционным реформам принято решение включить вопрос создания Верховного суда в концепцию конституционных реформ, объединив Конституционный и Кассационный суды. Конституционный контроль будет децентрализован, и суды общей юрисдикции также получат возможность осуществления конституционного контроля. Восемь из пятнадцати членов комиссии, присутствовавших на заседании, проголосовали в пользу этого вопроса. Цель этой реформы, Երևան