Ոստիկանության բարեփոխումները և Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը • ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ
Հայաստանի ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարության և դրանից բխող 2020-2022 թթ. գործողությունների ծրագրով նախատեսվում է ստեղծել Ներքին գործերի նախարարություն, իսկ Ճանապարհային ոստիկանության և Պարեկապահակային ծառայության փոխարեն՝ ուղղակի Պարեկային ծառայություն։
Ռազմավարությունում նշվում է ժողովրդավարական խորհրդարանական պետությանը բնորոշ ոստիկանության կառուցվածք ունենալու անհրաժեշտությունը՝ քաղաքականության մշակման և իրականացման դասական գործառույթներով:
Ըստ այդմ, Ներքին գործերի նախարարության տանիքի տակ կմիավորվեն ոստիկանությանը բնորոշ և ոչ այնքան բնորոշ ֆունկցիաների իրականացումը և կարևորապես՝ իր համակարգման ոլորտի քաղաքականության մշակումը, իրականացումն ու դրա պատասխանատվությունը։ Նախարարության ձևավորումը, ըստ բարեփոխումների հեղինակների, թույլ կտա ապահովել ոլորտի թե՛ խորհրդարանական և թե՛ քաղաքացիական վերահսկողությանը։ Այս փոփոխությունը կենթադրի օրենսդրական բազայի, ինչպես նաև որոշ ներքին կառուցվածքային փոփոխություններ։
Ներքին գործերի նախարարությունում կառուցվածքային փոփոխությունների իրականացման համատեքստում առաջարկվում է դիտարկել միգրացիոն ծառայության գործառույթներ իրականացնող մարմնի հետագա կարգավիճակի հնարավոր փոփոխությունն ու այդ գործառույթների ներառումը ոստիկանության նոր կազմակերպաիրավական ձևում:
Ըստ հեղինակների՝ առաջատար երկրների ու անդրսահմանային կառույցների պրակտիկան ցույց է տալիս, որ միգրացիոն ծառայությունները լավագույնս գործարկվում են ներքին գործերի հարցերով զբաղվող համապատասխան կառույցներում՝ հաշվի առնելով միգրացիոն գործառույթների բնույթն ու մատուցվող ծառայությունների տեսակները:
Հայաստանի ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությանը, մասնավորապես՝ դրանից բխող Ներքին գործերի նախարարության ստեղծմանը կանդրադառնանք փետրվարի 6-ին՝ ժամը 11:00-ին, «Հիլթոն» հյուրանոցի «Փարիզ» սրահում «Ոստիկանության բարեփոխումները և Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը» թեմայով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի կազմակերպած հանրային քննարկման ժամանակ:
Բանախոսներն են`
Արա Ֆիդանյան, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ
Քրիստինե Գրիգորյան, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ
Արմեն Ղազարյան, ՀՀ ՏԿԵՆ միգրացիոն ծառայության պետ
Դանիել Իոաննիսյան, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի ծրագրերի համակարգող
Արթուր Սաքունց, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան
2000-4 -19 2000-4 -19 Եվրոպա/Լոնդոն Ոստիկանության բարեփոխումները և Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը • ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ Հայաստանի ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարության և դրանից բխող 2020-2022 թթ. գործողությունների ծրագրով նախատեսվում է ստեղծել Ներքին գործերի նախարարություն, իսկ Ճանապարհային ոստիկանության և Պարեկապահակային ծառայության փոխարեն՝ ուղղակի Պարեկային ծառայություն։ Ռազմավարությունում նշվում է ժողովրդավարական խորհրդարանական պետությանը բնորոշ ոստիկանության կառուցվածք ունենալու անհրաժեշտությունը՝ քաղաքականության մշակման և իրականացման դասական գործառույթներով: Ըստ այդմ, Ներքին գործերի նախարարության տանիքի տակ կմիավորվեն ոստիկանությանը բնորոշ և Երևան

Реформы в системе Полиции и создание Министерства внутренних дел
Стратегия реформ Полиции Армении и программа действий на 2020-2022 гг. предусматривают создание Министерства внутренних дел, а вместо Дорожной полиции и Патрульно-постовой службы – Патрульную службу.
В стратегии отмечается необходимость создания структуры, типичной для демократического парламентского государства с классическими функциями выработки политики и осуществления.
Посему, под эгидой Министерства внутренних дел будет объединено выполнение тичичных и не типичных функций полиции, разработка и реализация политики координации и ответственности.
По мнению авторов реформ, формирование министерства позволит обеспечить как парламентский, так и гражданский контроль над сферой. Это изменение повлечет за собой изменения в законодательной базе, а также некоторые внутренние структурные изменения.
В контексте реализации структурных изменений в МВД предлагается рассмотреть возможность дальнейшего изменения статуса органа, выполняющего функции Миграционной службы, и включение этих функций в новую организационно-правовую базу Полиции.
По мнению авторов, практика ведущих стран и трансграничных организаций показывает, что миграционные службы лучше всего работают в соответствующих структурах, занимающихся внутренними делами, с учетом характера миграционных функций и видов предоставляемых услуг.
Стратегию Полиции Армении, в частности, создание Министерства внутренних мы подробно подробно обсудим 6 февраля в 11:00, в ходе публичного обсуждения «Реформы в системе полиции и создание Министерства внутренних дел», организованного НПО «Союз информированных граждан» в зале «Париж» гостиницы «Хилтон».
Ара Фиданян, заместитель начальника Полиции РА
Кристине Григорян, заместитель министра юстиции РА
Армен Казарян, начальник миграционной службы Министерства территориального управления и инфраструктурД