Ոստիկանության բարեփոխումները և Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը • ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ
Հայաստանի ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարության և դրանից բխող 2020-2022 թթ. գործողությունների ծրագրով նախատեսվում է ստեղծել Ներքին գործերի նախարարություն, իսկ Ճանապարհային ոստիկանության և Պարեկապահակային ծառայության փոխարեն՝ ուղղակի Պարեկային ծառայություն։
Ռազմավարությունում նշվում է ժողովրդավարական խորհրդարանական պետությանը բնորոշ ոստիկանության կառուցվածք ունենալու անհրաժեշտությունը՝ քաղաքականության մշակման և իրականացման դասական գործառույթներով:
Ըստ այդմ, Ներքին գործերի նախարարության տանիքի տակ կմիավորվեն ոստիկանությանը բնորոշ և ոչ այնքան բնորոշ ֆունկցիաների իրականացումը և կարևորապես՝ իր համակարգման ոլորտի քաղաքականության մշակումը, իրականացումն ու դրա պատասխանատվությունը։ Նախարարության ձևավորումը, ըստ բարեփոխումների հեղինակների, թույլ կտա ապահովել ոլորտի թե՛ խորհրդարանական և թե՛ քաղաքացիական վերահսկողությանը։ Այս փոփոխությունը կենթադրի օրենսդրական բազայի, ինչպես նաև որոշ ներքին կառուցվածքային փոփոխություններ։
Ներքին գործերի նախարարությունում կառուցվածքային փոփոխությունների իրականացման համատեքստում առաջարկվում է դիտարկել միգրացիոն ծառայության գործառույթներ իրականացնող մարմնի հետագա կարգավիճակի հնարավոր փոփոխությունն ու այդ գործառույթների ներառումը ոստիկանության նոր կազմակերպաիրավական ձևում:
Ըստ հեղինակների՝ առաջատար երկրների ու անդրսահմանային կառույցների պրակտիկան ցույց է տալիս, որ միգրացիոն ծառայությունները լավագույնս գործարկվում են ներքին գործերի հարցերով զբաղվող համապատասխան կառույցներում՝ հաշվի առնելով միգրացիոն գործառույթների բնույթն ու մատուցվող ծառայությունների տեսակները:
Հայաստանի ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությանը, մասնավորապես՝ դրանից բխող Ներքին գործերի նախարարության ստեղծմանը կանդրադառնանք փետրվարի 6-ին՝ ժամը 11:00-ին, «Հիլթոն» հյուրանոցի «Փարիզ» սրահում «Ոստիկանության բարեփոխումները և Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը» թեմայով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի կազմակերպած հանրային քննարկման ժամանակ:
Բանախոսներն են`
Արա Ֆիդանյան, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ
Քրիստինե Գրիգորյան, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ
Արմեն Ղազարյան, ՀՀ ՏԿԵՆ միգրացիոն ծառայության պետ
Դանիել Իոաննիսյան, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի ծրագրերի համակարգող
Արթուր Սաքունց, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան
2000-4 -19 2000-4 -19 Եվրոպա/Լոնդոն Ոստիկանության բարեփոխումները և Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը • ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ Հայաստանի ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարության և դրանից բխող 2020-2022 թթ. գործողությունների ծրագրով նախատեսվում է ստեղծել Ներքին գործերի նախարարություն, իսկ Ճանապարհային ոստիկանության և Պարեկապահակային ծառայության փոխարեն՝ ուղղակի Պարեկային ծառայություն։ Ռազմավարությունում նշվում է ժողովրդավարական խորհրդարանական պետությանը բնորոշ ոստիկանության կառուցվածք ունենալու անհրաժեշտությունը՝ քաղաքականության մշակման և իրականացման դասական գործառույթներով: Ըստ այդմ, Ներքին գործերի նախարարության տանիքի տակ կմիավորվեն ոստիկանությանը բնորոշ և Երևան

Police reforms and establishment of the Ministry of Internal Affairs • PUBLIC DISCUSSION
According to the 2020-2022 Police Reform Strategy of the Republic of Armenia and its Implementation Action Plan, it is envisaged to establish a Ministry of Internal Affairs, and a Patrol Service instead of the Traffic Police and Patrol-Guard Service.
The strategy mentions the need to have a structure of the Police typical of a democratic parliamentary state with classical policy-making and implementation functions.
Accordingly, the implementation of the not-so-typical functions of the Police will be united under the Ministry of Internal Affairs, most importantly, the development and implementation of its coordination policy. According to the authors of the reforms, the formation of the Ministry will allow to ensure both parliamentary and civilian oversight over the sector. This will imply changes to the legislative framework, as well as some internal structural changes.
In the context of structural changes in the Ministry of Internal Affairs, it is proposed to consider a possible further change in the status of the authority performing the functions of the Migration Service and the inclusion of these functions in the new organizational and legal framework of the Police.
According to the authors, the practice of leading countries and cross-border organizations shows that migration services are best operated by the relevant agencies dealing with internal affairs, taking into account the nature of migration functions and types of services provided.
The public discussion on the Police Reform Strategy of the Republic of Armenia and the establishment of the Ministry of Internal Affairs, organized by the Union of Informed Citizens NGO, will take place on February 6, 11:00 am, in the Paris Hall of the Hilton Hotel.
Ara Fidanyan, Deputy Chief of the Police of the Republic of Armenia
Kristine Grigoryan, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia
Armen Ghazaryan, Head of the Migration Service of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure
Daniel Ioannisyan, Programs Coordinator at the Union of Informed Citizens NGO
Artur Sakunts, Chairman of the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office, human rights activist
2021-2 -6 2021-2 -6 Europe/London Police reforms and establishment of the Ministry of Internal Affairs • PUBLIC DISCUSSION According to the 2020-2022 Police Reform Strategy of the Republic of Armenia and its Implementation Action Plan, it is envisaged to establish a Ministry of Internal Affairs, and a Patrol Service instead of the Traffic Police and Patrol-Guard Service. The strategy mentions the need to have a structure of the Police typical of a democratic Երևան