Որքանո՞վ է արդյունավետ լրատվության սահմանափակումը
Մարտի 16-ին Հայաստանի Հանրապետությունում հայտարարված արտակարգ դրության հետ մեկտեղ սահմանափակվեց այն հրապարակումների հանրայնացումը, որոնք «ակնհայտ խուճապի» են հանգեցնում կամ «խուճապային իրադրություն ստեղծելու իրական վտանգ» են պարունակում՝ ներառյալ ինտերնետային կայքերում և սոցիալական ցանցերում արված հրապարակումները։ Լրատվամիջոցները և քաղհասարակությունն արդեն քանի օր քննարկում են այս սահմանափակումները՝ դրանք համարելով անտեղի և ոչ արդյունավետ։ Մարտի 23-ի դրությամբ 22 լրատվամիջոցի «խուճապ առաջացնող» նյութերը հեռացնելու կամ խմբագրելու պահանջ էր ներկայացվել։ Ոստիկանությունը նաև սոցիալական ցանցերի որոշ օգտատերերի է ստիպել հեռացնել իրենց հրապարակումները։ Եթե անգամ մի կողմ դնենք այն, որ լրատվամիջոցների սահմանափակումը հակասում է խոսքի ազատության սկզբունքին, ապա ծագում են այլ հարցեր ևս՝ կապված այս որոշման արդյունավետության հետ։
«Խուճապ առաջացնող» հրապարակումներ
Ընդհանրապես, «խուճապ առաջացնող» ձևակերպումը աղոտ է և առաջացնում է մի շարք հարցեր։ Ինչպե՞ս են օրինապահ մարմինները՝ տվյալ դեպքում ոստիկանները, գնահատում, թե արդյո՞ք որևէ հրապարակում խուճապ առաջացնում է, թե ոչ։ Խուճապի հավանականությունը ճիշտ գնահատելու համար իրավապահ մարմնի աշխատակիցը պետք է սոցիոլոգիայի, հոգեբանության և միաժամանակ լրատվության մասնագետ լինի։ Հակառակ պարագայում խոսքը մարդու անձնական զգացմունքների և անհատական դատողության վրա հիմված գնահատականի մասին է։
Մյուս կողմից՝ վերջին օրերի հանգստությունը ցույց է տալիս, որ փոքր դոզաներով խուճապ Հայաստանին չէր խանգարի։ Ավելորդ հանգստությունը արևոտ օրերին մարդկանց հանում է փողոց ու ստիպում կարծել, թե իրավիճակն այնքան էլ լուրջ չէ։
Մարդկային ռեսուրսի ոչ արդյունավետ կիրառում
Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ նոր կորոնավիրուսային հիվանդության ընթացքում ամենալուրջ խնդիրներից մեկը մարդկային ռեսուրսների անբավարարությունն է։ Եվ սա հստակ գիտակցում է նաև ՀՀ կառավարությունը, այլապես կամավորների հավաք չէր կազմակերպի։
Թե՛ այսօր և թե՛ մոտակա շաբաթների ընթացքում ՀՀ պետական բոլոր ռեսուրսները և յուրաքանչյուր ոստիկանի աշխատանքը կարևոր է և է՛լ ավելի կարևոր է դառնալու։ Երբ ոստիկանները զբաղված են լրատվամիջոցներին վերահսկելով, հսկողությունից դուրս են մնում տնտեսվարողները, որոնք արտակարգ դրության ռեժիմով արգելված տնտեսական գործունեություն են ծավալում։
Լրատվամիջոցների վերահսկիչ դերի սահմանափակում
Վերոնշյալ սահմանափակումները նաև թուլացնում են լրատվամիջոցների վերահսկիչ (վոչդոգ) դերը և թույլ չեն տալիս լրատվամիջոցներին բարձրաձայնել արտակարգ ռեժիմի խախտումների մասին։ Այսպես, օրինակ, մարտի 20-ին ոստիկանության պահանջով լրագրող Մարինե Խառատյանն իր ֆեյսբուքյան էջից հեռացրել էր մի գրառում, որտեղ պատմել էր, թե վերջերս Երևանի խոշոր արտադրամասերից մեկում ջերմություն ունեցող մարդկանց ստիպել են ներկայանալ աշխատանքի։
Այլ հարց է, որ լրատվամիջոցները նմանատիպ հրապարակումներում պետք է նշեն իրենց աղբյուրները և տրամադրեն հստակ տեղեկատվություն դեպքի մասին։ Այս առումով, մեդիափորձագետները առաջարկում են մշակել տեղեկատվության տարածման ռեժիմը սահմանող հստակ կարգավորումներ։ Օրինակ, Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի ղեկավար Աշոտ Մելիքյանը առաջարկում է նշել աղբյուրը, որից ստացվել է տեղեկությունը, այլ ոչ թե օգտագործել «մեր հավաստի տվյալներով, մեզ մոտ կանգնած աղբյուրների համաձայն…» ձևակերպումները։
Մանիպուլյացիաներ միշտ հնարավոր են
Կարևոր է նաև հաշվի առնել, որ մեդիամանիպուլյացիաներն անվերահսկելի են։ Եթե խոսքը չի գնում բացարձակ գրաքննության մասին, միշտ կգտնվի որևէ լրատվամիջոց կամ անհատ, որը մանիպուլյացիաների համար հնարավոր ուղիներ կգտնի։ Միշտ կարելի է կոնտեքստից կտրել պաշտոնական հայտարարությունները և բացարձակապես փոխել դրանց իմաստը։ Կեղծ լուրեր և մանիպուլյացիաներ տարածող լրատվամիջոցները միշտ գտնում են ուղիներ հանրային կարծիքի վրա ազդելու և խուճապ տարածելու համար։
Ինտերնետի վերահսկումն անհնար է
Միաժամանակ պետք է հաշվի առնել, որ մենք ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ ցանկացած մարդ լրատվություն է հրապարակում։ Սոցիալական ցանցերի ցանկացած օգտատեր կարող է խուճապ առաջացնող լրատվություն հրապարակել։ Եթե հետևորդների մեծ թիվ ունեցող և բաց հրապարակումներ անող հանրային դեմքերին հեշտությամբ կարելի է հայտնաբերել մի քանի ժամում, ապա կեղծ պրոֆիլները և փակ հրապարակումներն անհնար է արագ հայտնաբերել։ Ընդ որում, բաց հրապարակումների դեպքում էլ Ֆեյսբուքի միայն հայալեզու հատվածը մոնիտորինգ անելու և համապատասխան հրապարակումները գտնելու համար հսկայական թիմի աշխատանք է անհրաժեշտ, և անգամ այդ պարագայում ֆեյքերը և փակ օգտահաշիվներն անհնար է վերահսկել։
Ուստի ներդրված կարգավորումների միջոցով տեղեկատվական դաշտի վերահսկումը խիստ կասկածելի է դառնում, քանի որ համացանցը վերահսկելը տեխնիկապես գրեթե անհնար է։ Արդյունքում՝ ներդրված կարգավորումների պատճառով տուժում են միայն լրատվամիջոցները, ինֆորմացիոն դաշտը շարունակում է մնալ անվերահսկելի, իսկ հանրային շահի տեսանկյունից այս կարգավորման արդյունավետությունը կասկածների տեղիք է տալիս։

Вместе с чрезвычайным положением, объявленным в Республике Армения 16 марта, были ограничены и публикации, которые вызывают «явную панику» или содержат «реальную опасность создания панической ситуации», включая публикации на интернет-сайтах и в социальных сетях. Средства массовой информации и гражданское общество уже несколько дней обсуждают эти ограничения, считая их неуместными и неэффективными. По состоянию на 23 марта требование удалить или отредактировать публикацию, «вызывающую панику», было предъявлено 22 средствам массовой информации.
По требованию полиции некоторые пользователи социальных сетей также были вынуждены удалить свои публикации. Даже если отбросить в сторону тот факт, что ограничение СМИ противоречит принципу свободы слова, возникают и другие вопросы, связанные с эффективностью этого решения.
Публикации, «вызывающие панику»
Сама формулировка «вызывающий панику» туманна и вызывает ряд вопросов. Как правоохранительные органы, в данном случае сотрудники полиции, оценивают, вызывает ли панику та или иная публикация? Для правильной оценки вероятности паники сотрудник правоохранительных органов должен быть специалистом по социологии, психологии и одновременно по прессе. В противном случае речь идет об оценке, основанной на личных чувствах и личном суждении человека.
С другой стороны, спокойствие последних дней свидетельствует о том, что паника в небольших дозах Армении отнюдь не помешала бы. Излишнее спокойствие выводит людей на улицы в солнечные дни и заставляет считать, что ситуация не так уж и серьезна.
Неэффективное применение человеческого ресурса
Как показывает международная практика, одной из самых серьезных проблем в период распространения нового коронавирусного заболевания является недостаток человеческих ресурсов. Это прекрасно понимает и правительство РА, иначе не организовало бы армию волонтеров.
Как сегодня, так и в последующие недели все государственные ресурсы РА и работа каждого сотрудника полиции важны и будут становиться еще важнее. Когда полиция занимается контролем прессы, неконтролируемыми становятся хозяйствующие субъекты, осуществляющие экономическую деятельность, запрещенную при чрезвычайном положении.
Ограничение контролирующей роли средств массовой информации
Вышеупомянутые ограничения также ослабляют контролирующую (watchdog) роль прессы и не позволяют СМИ сообщать о нарушениях режима чрезвычайного положения. Так, например, 20 марта по требованию полиции журналист Марине Харатьян удалила со своей страницы в фейсбуке запись, в которой рассказывала, что недавно в одном из крупных производственных цехов в Ереване людей с высокой температурой заставляли ходить на работу.
Другой вопрос, что СМИ в таких публикациях должны указывать свои источники и предоставлять четкую информацию о происшествии. В этом плане медиаэксперты предлагают разработать конкретные нормы, устанавливающие режим распространения информации. К примеру, руководитель Комитета защиты свободы слова Ашот Меликян предлагает указывать источник, из которого получена информация, а не использовать формулировки «по нашим достоверным данным, согласно близко стоящим к нам источникам…».
Манипуляции возможны в любом случае
Важно учитывать и то, что медиаманипуляции не поддаются контролю. Если речь не об абсолютной цензуре, то всегда найдется средство массовой информации или человек, который найдет возможные пути для манипуляций. Всегда можно представить официальные заявления в отрыве от контекста и полностью изменить их смысл. СМИ, распространяющие ложные слухи и манипуляции, всегда находят пути воздействия на общественное мнение и распространения паники.
Интернет не проконтролируешь
В то же время, следует учитывать, что мы живем в век, когда информацию публикует любой.
Каждый пользователь социальных сетей может опубликовать известия, вызывающие панику. И если общественные лица, имеющие большую армию последователей и публикующие информацию открыто, могут быть выявлены за несколько часов, то фальшивые профили и закрытые публикации найти не так уж просто. Причем даже в случае с открытыми публикациями только для мониторинга армяноязычного сегмента фейсбука и нахождения соответствующих публикаций нужна огромная команда, но даже с такой командой контролировать фейков и закрытые профили просто невозможно.
Таким образом, контроль информационного поля с помощью введенных регулировок становится крайне сомнительным, поскольку контролировать интернет технически почти невозможно. В результате от введенных регулировок страдают только СМИ, информационное поле остается неконтролируемым, а с точки зрения общественного интереса эффективность этой регулировки крайне неубедительна.