- 21 Նոյեմբերի, 2023
Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի՝ Արցախում սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ՀՀ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչը Հայաստանի Հանրապետության անունից դիմել էր ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի շրջանակում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով ժամանակավոր միջոց կիրառելու մասին խնդրանքով։
Հայաստանը Դատարանին խնդրել էր կիրառել թվով 10 միջոց։
Արդեն նոյեմբերի 17-ին Դատարանը հրապարակեց որոշումն ընդդեմ Ադրբեջանի՝ Բաքվի նկատմամբ կիրառելով հերթական ժամանակավոր միջոցները (բավարարելով հայկական կողմի պահանջների մի մասը).
1․ (ա) ապահովել, որպեսզի այն անձինք, որոնք լքել են Լեռնային Ղարաբաղը 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հետո, և որոնք ցանկանում են վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ, կարողանան դա անել անվտանգ, անարգել և արագորեն,
(բ) ապահովել, որպեսզի այն անձինք, որոնք մնացել են Լեռնային Ղարաբաղում 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հետո, և որոնք ցանկանում են հեռանալ, կարողանան դա անել անվտանգ, անարգել և արագորեն,
(գ) ապահովել, որպեսզի այն անձինք, որոնք մնացել են Լեռնային Ղարաբաղում 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հետո կամ վերադարձել են Լեռնային Ղարաբաղ, և որոնք ցանկանում են մնալ այնտեղ, զերծ լինեն ուժի կիրառումից կամ ահաբեկումից, որը կարող է նրանց փախուստի պատճառ դառնալ»:
2․ «պաշտպանել և պահպանել գրանցամատյանները, անձը հաստատող և մասնավոր սեփականությանն առնչվող փաստաթղթերը և գրառումները, որոնք վերաբերում են առաջին կետում նշված անձանց, և պատշաճ կերպով հաշվի առնել այդ փաստաթղթերը և գրառումները իր վարչական և օրենսդրական պրակտիկայում»:
«Ինչպես նշվեց, Հայաստանի 5-րդ միջնորդության քննության ժամանակ Ադրբեջանը միակողմանի հանձնառություններ էր ստանձնել, ի թիվս այլնի՝ Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի հասանելիությունը ապահովելու և ՄԱԿ-ի կողմից ստուգումներ անցկացնելու, մշակութային հուշարձանները պահպանելու և չվնասելու կամ չոչնչացնելու վերաբերյալ, որոնք Դատարանը վերահաստատեց և նշեց, որ դրանք ունեն իրավաբանական պարտադիր ուժ»,- նշված է ՀՀ միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի պաշտոնական էջում։
Ըստ դրա՝ Դատարանը միաժամանակ պարտավորեցրել է Ադրբեջանին նաև «հաշվետվություն ներկայացնել կիրառված ժամանակավոր միջոցների և Դատարանում Ադրբեջանի ներկայացուցչի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարմանն ուղղված քայլերի վերաբերյալ ութ շաբաթվա ընթացքում»։
Դատարանն այս որոշմամբ միևնույն ժամանակ վերահաստատեց իր 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի և 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումներով կիրառված ժամանակավոր միջոցները:
Ըստ ՀՀ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի՝ Դատարանի որոշումը «նշանակալից է, քանի որ Դատարանի պատմության ընթացքում մեկ դատական վարույթի շրջանակում այս քանակի ժամանակավոր միջոցներ երբևէ չեն կիրառվել որևէ այլ պետության նկատմամբ, ինչը վկայում է Ադրբեջանի կողմից իր միջազգային պարտավորությունները չկատարելու մասին»։
Փաստացի, Դատարանը հայկական կողմի ներկայացրած պահանջների մեծ մասը բավարարել է կամ վերահաստատել է նախկինում կայացված որոշումներով ընդդեմ Ադրբեջանի կիրառված ժամանակավոր միջոցները։
Միևնույն ժամանակ, սակայն, Դատարանը չի բավարարել երկու կարևոր պահանջ։ Դրանք են՝
1/ Ադրբեջանը պետք է դուրս բերի ռազմական և իրավապահ ամբողջ անձնակազմը Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր քաղաքացիական հաստատություններից, որոնք զբաղեցված են 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից իր զինված հարձակման հետևանքով»:
2/ Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա Լեռնային Ղարաբաղի ներկայիս կամ նախկին քաղաքական ներկայացուցիչների կամ զինվորականների նկատմամբ պատժիչ գործողություններից։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանն անտեսել և չի կատարել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ նույն գործի սահմաններում նախկինում կայացրած մի շարք որոշումներ, մասնավորապես՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման դադարեցման, ռազմագերիների վերադարձի և այլ հարցերի վերաբերյալ։
Դատարանը 2023 թ․ փետրվարի 22-ին պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը: Դատարանը նույն պահանջը վերահաստատել է 2023 թ. հուլիսին։
Հայաստանը «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի բացառման միջազգային կոնվենցիայի» խախտման առնչությամբ ընդդեմ Ադրբեջանի հայց էր ներկայացրել 2021 թ․ սեպտեմբերի 16-ին, նույն ամսում հակընդդեմ հայցով դատարան մտավ նաև Ադրբեջանը։
Արդեն դեկտեմբերի 7-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը հրապարակեց ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հայցերով հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշում․ 2 միջանկյալ միջոց կիրառվեց Հայաստանի և 4-ը՝ Ադրբեջանի նկատմամբ: Դրանք էին ռազմագերիների անհապաղ վերադարձը, Ադրբեջանի պետության կողմից հայերի հանդեպ խտրական վերաբերմունքի և ատելության հրահրման բացառումը, հայկական պատմամշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի կանխումը, ինչպես նաև, ըստ այդ որոշման, Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնար գործով քննվող խնդիրները սրող արարքներից։
Դատարանի որոշումներից որևէ մեկը Ադրբեջանը չի կատարել։ Կարդացեք նաև՝ «Երևանի ու Բաքվի՝ ՄԱԿ-ի դատարանում մերժված ու բավարարված պահանջները»։

As a result of the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh on September 19, 2023, the Representative of the Republic of Armenia on International Legal Matters submitted a request to the International Court of Justice on provisional measures against Azerbaijan in the case concerning the Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan).
Armenia requested that the court apply 10 measures.
On November 17, the Court rendered its Order, applying additional provisional measures against Baku (satisfying part of the requests of the Armenian side):
1. “(a) ensure that persons who have left Nagorno-Karabakh after 19 September 2023 and who wish to return to Nagorno-Karabakh are able to do so in a safe, unimpeded and expeditious manner;​​
(b) ensure that persons who remained in Nagorno-Karabakh after 19 September 2023 and who wish to depart are able to do so in a safe, unimpeded and expeditious manner;​​
(c) ensure that persons who remained in Nagorno-Karabakh after 19 September 2023 or returned to Nagorno-Karabakh and who wish to stay are free from the use of force or intimidation that may cause them to flee.”
1. “protect and preserve registration, identity and private property documents and records that concern the persons identified under subparagraph (1) and have due regard to such documents and records in its administrative and legislative practices.”
As stated earlier, during the hearings of Armenia’s 5th request, Azerbaijan made unilateral undertakings, inter alia, to facilitate access to the ICRC and inspections by the UN, to protect and not to damage and destroy cultural monuments, which the Court reinstated and emphasized their legally binding force, the post on the official page of the Representative of the Republic of Armenia on International Legal Matters reads.
The Court also obliged Azerbaijan to submit a report to the Court on the steps taken to give effect to the provisional measures indicated and to the undertakings made by the Agent of Azerbaijan within 8 weeks.”
At the same time, in its Order, the Court reaffirmed the provisional measures indicated by its Orders of 7 December 2021 and 22 February 2023.
According to the Representative of the Republic of Armenia on International Legal Matters, the Court’s Order is momentous as in no other case in the Court’s history has a state faced as many orders on provisional measures in  a single proceeding, which is an evidence of the failure by Azerbaijan to abide by its international obligations.
In fact, the Court has granted most of the requests of the Armenian side or has reaffirmed the provisional measures indicated by previous orders against Azerbaijan.
At the same time, the Court has not granted two important requests. They are as follows:
1/ Azerbaijan shall withdraw all military and law-enforcement personnel from all civilian establishments in Nagorno-Karabakh occupied as a result of its armed attack on 19 September 2023.
2/ Azerbaijan shall refrain from taking punitive actions against the current or former political representatives or military personnel of Nagorno-Karabakh.
Note that Azerbaijan has ignored a number of orders of the International Court of Justice of the United Nations on the matter, in particular, regarding ceasing the blockage of the Lachin Corridor, the return of prisoners of war and other issues.
On 22 February 2023, the International Court of Justice obliged Azerbaijan to take all steps within its power to guarantee the safety of movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor. The Court reaffirmed the same order in July 2023.
On 16 September 2021, Armenia filed an application instituting proceedings against the Republic of Azerbaijan concerning the latter’s violation of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination. In the same month, Azerbaijan filed a counterclaim against Armenia.
On 7 December 2021 the International Court of Justice issued its Order on indicating provisional measures concerning the applications of Armenia and Azerbaijan. Two provisional measures were indicated to Armenia and four to Azerbaijan. These were: immediate release of prisoners of war, preventing the incitement of racial hatred and discrimination against Armenians by the state of Azerbaijan, preventing acts of vandalism against Armenian historic and cultural heritage, as well as refraining from any action which might aggravate or extend the dispute.