Եվրասիական տարածաշրջանում ազատության ցուցանիշները շարունակում են ցածր մնալ 2020 թվականին, և Հայաստանը միակն է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) և Համատեղ անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) երկրների շարքում, որտեղ զարգանում են ժողովրդավարական արժեքներն ու ազատությունները։
Ազատությունը Եվրասիայում
Միջազգային հեղինակավոր Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպության 2020 թվականի «Ազատությունն աշխարհում» զեկույցի համաձայն, եվրասիական տարածաշրջանում ոչ ժողովրդավար առաջնորդները պահել են իրենց իշխանությունը վերահսկվող ընտրությունների միջոցով։ Մասնավորապես, օրինակ են բերվում անցած տարի Մոսկվայի քաղաքային դումայի ընտրությունները, որոնց թույլ չտրվեց մասնակցել ընդդիմադիր թեկնածուներին։ Նույն կերպ, այսինքն՝ առանց ընդդիմության, անցան նաև ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ անդամ Բելառուսում, ինչպես նաև այդ կառույցների անդամ չհանդիսացող Ուզբեկստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները։
Ղազախստանում, ինչպես նշվում է զեկույցում, երկարամյա նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը կեղծ ընտրությունների միջոցով փոխանցել է իշխանությունն իր ընտրած հետնորդ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին, իսկ իշխանություններն այդ ընթացքում իրականացրել են ձերբակալություններ և բռնություններ՝ բողոքի ցույցերը ճնշելու համար։
Սրա հետ մեկտեղ, զեկույցի հեղինակներն անդրադարձել են Հայաստանում դրական փոփոխություններին ու ակնկալիքներին, ինչպես նաև նշել են, որ Հայաստանում սկսված ժողովրդավարեցման գործընթացները դրական ազդեցություն ունեն Արցախում քաղաքական մրցակցության և քաղաքացիական հասարակության ակտիվացման վրա։ Ի դեպ, այս մասում զեկույցի հեղինակներն ընդգծել են նաև, որ Եվրասիայի մյուս անջատված տարածքներում, որոնք օկուպացված են Ռուսաստանի կողմից, շարունակվում են քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների ոտնահարումները և լճացումը։
Freedom House-ի այս զեկույցում չկա առանձին անդրադարձ ՀԱՊԿ անդամ Տաջիկստանին և ԵԱՏՄ ու ՀԱՊԿ անդամ Ղրղզստանին։
Իրավապաշտպան կազմակերպության ընթացիկ վարկանիշներով՝ Հայաստանը և Ղրղզստանը, համապատասխանաբար, 53 և 39 միավորով, մասնակի ազատ երկրների թվում են, իսկ Ռուսաստանը (20), Բելառուսը (19) Ղազախստանը (23) և Տաջիկստանը (9)՝ ոչ ազատ երկրների թվում։ Ընդ որում՝ նախորդ տարվա ցուցանիշների համեմատությամբ ամենամեծ առաջընթացը նույնպես գրանցել է Հայաստանը՝ 2 միավորով։ 2019-ին նույնն են եղել Ռուսաստանի, Բելառուսի և Տաջիկստանի ցուցանիշները, իսկ Ղազախստանի և Ղրղզստանի ցուցանիշներն աճել են մեկական միավորով։
Ազատությունը համացանցում
Ժամանակակից աշխարհում, քաղաքացիական ազատություններին հավասար, կարևոր է նաև ազատությունը համացանցում, այսինքն՝ ինչքանով է այն ազատ տարատեսակ սահմանափակումներից և արգելափակումներից տարբեր երկրներում։ Freedom House-ը, ըստ այդմ, ուսումնասիրում է համացանցի ազատությունը 65 երկրում, որոնց շարքում Հայաստանն առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում։
Այսպես, ըստ Freedom House-ի «Ազատությունը համացանցում» 2019 թվականի վարկանիշի, Հայաստանն ունի 76 միավոր։ Նույնքան միավոր, համեմատության համար, ունի նաև Ֆրանսիան, ավելի քիչ միավորներ՝ 75 և 73, ունեն, համապատասխանաբար, Իտալիան և Ճապոնիան։ Հայաստանը, ըստ այս վարկանիշի, համարվում է ազատ ինտերնետ ունեցող երկիր՝ ի տարբերություն ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ գործընկերների:
Այսպես, Բելառուսն ունի ընդամենը 35 միավոր և համարվում է ոչ ազատ ինտերնետ ունեցող երկիր։ Նույն կարգավիճակում են նաև Ղազախստանը (32) և Ռուսաստանը (31): Բացառություն է Ղրղզստանը, որտեղ ինտերնետի ազատության ցուցանիշը 61 է, և այն համարվում է մասնակի ազատ համացանց ունեցող երկիր։ ՀԱՊԿ անդամ Տաջիկստանն այս վարկանիշում ներառված չէ։
Այս ցուցանիշով Հայաստանը միակ երկիրն է ԵԱՏՄ-ում և ՀԱՊԿ-ում, որտեղ ինտերնետի ազատությունը 2019 թվականին 2018-ի համեմատ ոչ միայն չի նվազել, այլև ավելացել է։ Մյուս բոլոր երկրներում համացանցի ազատության գործակիցն անկում է ապրել, Ռուսաստանում՝ 2 միավորով, Բելառուսում՝ 1 միավորով, Ղազախստանում՝ 6 միավորով, Ղրղզստանում՝ 1 միավորով։ Հայաստանը նույն ժամանակահատվածում բարելավել է իր դիրքերը 3 միավորով։
Այսինքն, Հայաստանը ժողովրդավարության և ազատությունների առումով եզակի երկիր է եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցների կազմում։ Սակայն ժողովրդավարական այդ ձեռքբերումներն ու ազատություններն իրականացնելու համար Հայաստանից լրացուցիչ ջանքեր են պահանջվելու, քանի որ այդ տնտեսական և անվտանգային միությունների մյուս անդամ երկրներում բոլորովին այլ ընկալումներ կան ազատությունների, ժողովրդավարության և առաջընթացի մասին։

Армения в Евразийских структурах: свобода и исключение
Уровень свободы в евразийском регионе продолжает оставаться низким в 2020 году, и Армения является единственной страной среди Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в которой развиваются демократические ценности и свободы.
Свобода в Евразии
Согласно докладу международной автиритетной правозащитной организации Freedom House за 2020 год «Свобода в мире», недемократические лидеры в евразийском регионе сохранили свою власть благодаря контролируемым выборам. В частности, в качестве примера приводятся выборы в Мосгордуму в прошлом году, в которых кандидаты от оппозиции не были допущены к участию.
Таким же образом, то есть без оппозиции, прошли парламентские выборы в Беларуси, которая является членом ЕАЭС и ОДКБ, а также в Узбекистане, не являющемся членом этих структур.
Как отмечается в докладе, в Казахстане бывший президент Нурсултан Назарбаев передал власть своему преемнику Касиму-Жомарту Токаеву посредством фальсифицированных выборов, а власти провели аресты и осуществили насилие, чтобы подавить протесты.
Вместе с тем авторы доклада коснулись позитивных изменений и ожиданий в Армении, а также отметили, что процессы демократизации в Армении оказывают положительное влияние на усиление политической конкуренции и гражданского общества в Арцахе. Кстати, в этой части авторы доклада также подчеркнули, что на других сепаратистских территориях Евразии, которые оккупированы Россией, продолжаются нарушения и застой политических прав и гражданских свобод.
В этом докладе Freedom House нет отдельной ссылки на члена ОДКБ Таджикистан и члена ЕАЭС и ОДКБ Кыргызстан.
Согласно текущему рейтингу правозащитной организации, Армения и Кыргызстан с 53 и 39 баллами, соответственно, относятся к числу частично свободных стран, а Россия (20), Беларусь (19), Казахстан (23) и Таджикистан (9) относятся к несвободным странам. В то же время, по сравнению с прошлогодними показателями, в Армении также зафиксирован наибольший прогресс – плюс 2 балла. В 2019 году показатели России, Беларуси и Таджикистана были одинаковыми, а показатели Казахстана и Кыргызстана увеличились на один пункт каждый.
Свобода в Интернете
В современном мире, наравне с гражданскими свободами, важна также свобода в Интернете, то есть в какой степени он свободен от различных ограничений и блокад в разных странах. Freedom House изучает свободу Интернета в 65 странах, среди которых Армения занимает лидирующие позиции.
Так, согласно рейтингу Freedom House «Свобода в Интернете» в 2019 году, у Армении 76 баллов. Для сравнения отметим, что у Франции одинаковое количество баллов, у Италии и Японии намного меньше – 75 и 73 соответственно.
Согласно этому рейтингу, Армения считается страной со совободным Интернетом, в отличие от партнеров по ЕАЭС и ОДКБ.
Таким образом, Беларусь имеет всего 35 баллов и считается страной с несвободным Интернетом. Казахстан (32) и Россия (31) находятся в том же положении. Исключением является Кыргызстан, где индекс свободы Интернета составляет 61, и он считается страной с частично свободным Интернетом. Член ОДКБ Таджикистан не включен в этот рейтинг.
По этому показателю Армения является единственной страной в ЕАЭС и ОДКБ, где свобода Интернета в 2019 году не только не уменьшилась по сравнению с 2018 годом, но и увеличилась. Во всех других странах коэффициент свободы Интернета снизился: в России на 2 балла, в Беларуси на 1 балл, в Казахстане на 6 баллов и в Кыргызстане на 1 балл. За тот же период Армения улучшила свои позиции на 3 пункта.
По этому показателю Армения является единственной страной в ЕАЭС и ОДКБ, где свобода Интернета в 2019 году не только не уменьшилась по сравнению с 2018 годом, но и увеличилась. Во всех других странах коэффициент свободы Интернета снизился: в России на 2 балла, в Беларуси на 1 балл, в Казахстане на 6 баллов и в Кыргызстане на 1 балл. За тот же период Армения улучшила свои позиции на 3 балла.
То есть, с точки зрения демократии и свобод Армения в составе евразийских интеграционных структур является уникальной страной. Однако для реализации свобод и укрепления этих демократических достижений от Армении потребуются дополнительные усилия, поскольку у других государств-членов ОДКБ и ЕАЭС совершенно другие представления о свободах, демократии и прогрессе.