Հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի՝ Տավուշի մարզի հատվածում վերջին օրերին արձանագրվող հրադադարի ռեժիմի խախտումները ոչ միայն բացասական ազդեցություն են ունենում բանակցային գործընթացի վրա, այլ նաև հերթական անգամ ի ցույց են դնում դիվանագիտական և անվտանգության կառույցներում Հայաստանի համար անբարենպաստ միտումները։
Թուրքիան խախտում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի իր պարտավորությունները
Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացով, ինչպես հայտնի է, զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը (ՄԽ), որի առաջնահերթություններից է հակամարտության գոտում ռազմական գործողություններ թույլ չտալը։
Չնայած վերոնշյալ հանգամանքին՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող լարված իրավիճակի վերաբերյալ ԵԱՀԿ ՄԽ անդամ Թուրքիայի արձագանքը հեռու է չեզոք լինելուց։ Ընդ որում՝ Թուրքիան իրավիճակին արձագանքել է թե՛ արտգործնախարարության և թե՛ նախագահի մակարդակով, և այդ երկու հայտարարություններն էլ ուղղված էին Հայաստանի դեմ։
Մասնավորապես, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունում դատապարտվել է «Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի կատարած հարձակումը», իսկ արտգործնախարարության հայտարարությունում հայկական կողմի գործողությունները որակվել են որպես «ագրեսիվ ազգայնական մոտեցումների նոր դրսևորում»։
«Մենք մտահոգված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի օկուպացիայից ի վեր այս տարածաշրջանում առկա լարվածությունը Հայաստանի հանդուգն և պարբերական հարձակումների հետևանքով բախման է վերածվել: Ավելին, այս վերջին հարձակումը իրականացվել է ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի սահմանագծում, այլ ուղիղ երկու երկրների սահմանին ծանր ռազմատեխնիկայի կիրառմամբ»,- հայտարարել է Էրդողանը: Նա նաև նշել է, որ իր երկիրը չի հապաղի պաշտպանել Ադրբեջանին:
Փաստորեն, Թուրքիան սպառնացել է ռազմական գործողություններ սկսել մի երկրի դեմ, որի հակամարտության կարգավորման միջնորդ է հանդիսանում։
ՆԱՏՕ-ն և ՀԱՊԿ-ն
Մեր տարածաշրջանում մեծ ազդեցություն ունեցող երկու ռազմաքաղաքական կառույցները՝ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը (ՆԱՏՕ) և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ), որի անդամ է նաև Հայաստանը, գրեթե միանման չեզոք հայտարարություններով են հանդես եկել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
Մասնավորապես, Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը հայտարարել է․ «Մենք մտահոգությամբ հետևում ենք զարգացումներին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին, որոնց ընթացքում օգտագործվում են ծանր զինատեսակներ և զոհվում են մարդիկ»:
ՀԱՊԿ-ն, իր հերթին, հայտարարել է․ «Ստեղծված իրավիճակը չի նպաստում երկու հարևան պետությունների խնդրի կարգավորմանը, այդ պետություններից մեկը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, ՀԱՊԿ անդամ է։ Այս իրավիճակը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարության ձեռք բերած պայմանավորվածությունները՝ հրադադարի մասին, խախտվում են»։
Ընդհանուր առմամբ՝ երկու կազմակերպությունները գրեթե միանման հայտարարություն են արել, այն է՝ մտահոգություն են հայտնել և կոչ արել կողմերին լուծել իրավիճակը բացառապես խաղաղ միջոցներով։ ՀԱՊԿ-ն նաև կոչ է արել կողմերին «զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից՝ լարվածության սրումը կանխելու համար»։
Եթե ՆԱՏՕ-ի դեպքում նման որակի հայտարարությունն ակնկալելի և հասկանալի էր, քանի որ հակամարտող կողմերից որևէ մեկը ՆԱՏՕ անդամ չէ, ապա ՀԱՊԿ դեպքում նմանատիպ բալանսավորված հայտարարությունն իր անդամ երկրի՝ Հայաստանի հանդեպ անտարբերության տպավորություն է ստեղծում՝ հերթական անգամ հիշեցնելով, որ այս միջազգային կազմակերպության գոյությունը ձևական բնույթ է կրում։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հուլիսի 15-ին, ասուլիսի ընթացքում անդրադառնալով ՀԱՊԿ խնդրահարույց հայտարարությանը, նշել էր, որ «հակամարտության աստիճանն ու մասշտաբներն այնպիսին չեն, որ Հայաստանը դիմի ՀԱՊԿ ինչ-որ գործողությունների, միջամտության և օգնության համար»։ Այդուհանդերձ, ՀԱՊԿ-ից առնվազն վերբալ օժանդակություն Հայաստանը չպետք է խնդրեր, այլ ստանար նման աջակցություն կազմակերպության անդամի իրավունքով։
Այլ արձագանքներ
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և համանախագահ երկրները (ԱՄՆ, Ռուսաստան և Ֆրանսիա), ԵՄ-ն և ՄԱԿ-ը չեզոք դիրքորոշում են հայտնել էսկալացիայի վերաբերյալ։ Համացանցում տարածվել է նաև ԳՈՒԱՄ (Վրաստան (Georgia), Ուկրաինա, Ադրբեջան, Մոլդովա) կազմակերպության հայտարարությունը, որը աջակցություն էր հայտնում Ադրբեջանին։ Այս կազմակերպություն չունի որևէ միջազգային տեսանելիություն և ազդեցություն։ Ավելին՝ ԳՈՒԱՄ-ի 2020 թվականի նախագահությունը Ադրբեջանինն է, և կազմակերպության կայքը պարզապես վերահրապարակել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը։
Թեև կասկածելի է թվում, որ ԳՈՒԱՄ-ի բոլոր անդամ երկրները ԱԳՆ մակարդակով հաստատել են այդ հայտարարության տարածումը, անդամ երկրներից մեկը՝ Ուկրաինան, իր զորակցությունն է հայտնել Ադրբեջանին։ «Ուկրաինական կողմը պաշտպանում է իրավիճակի քաղաքական կարգավորումը` հիմնվելով Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգանքի վրա իր միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում»,- գրված է Ուկրաինայի ԱԳՆ հայտարարությունում։
Ի պատասխան, ՀՀ-ում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուլեբան հրավիրվել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն, որտեղ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը դեսպանին փոխանցել էր հայկական կողմի գնահատականն Ուկրաինայի դիրքորոշման վերաբերյալ։
Պակիստանը Ադրբեջանական կողմին աջակցող հայտարարություն էր կատարել՝ պնդելով, որ Հայաստանն է հարձակվել Ադրբեջանի վրա։ Ուշագրավ է, որ Պակիստանը աշխարհի միակ պետությունն է, որը պաշտոնապես չի ճանաչել Հայաստանը։
Խորհրդարանի պատգամավորի մակարդակով Հայաստանին աջակցություն է հայտնել Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ, «Նոր ժողովրդավարություն» կուսակցության հույն պատգամավոր Դիմիտրիս Մարկոպուլոսը։ «Խաղաղությունն ու առաջընթացը կարող են հանդիսանալ միայն նպատակ և ձգտում ոչ միայն Հունաստանի, այլ նաև եղբայր երկիր Հայաստանի համար: Մեզ խորապես անհանգստացնում է սահմանում լարվածության բռնկումը ողջ տարածաշրջանի համար այս ճգնաժամային պահին», հայտարարել է նա:
Հուլիսի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդեց, որ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կիպրոսի ԱԳ նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ: Ըստ ՀՀ ԱԳՆ կայքի՝ Կիպրոսի ԱԳ նախարարը հեռախոսազրույցի ընթացքում դատապարտել է Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիան:
Հայաստանին աջակցող համատեղ հայտարարություն են տարածել նաև Ֆրանսիայի Հանրապետության խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները։ Այս հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում է, որ «ընդդեմ Ադրբեջանի սատարել Հայաստանին՝ նշանակում է սատարել ապրելու իրավունքը»։ Բացի սա, հայտարարությամբ ֆրանսիացի խորհրդարանականները դատապարտում են նաև Թուրքիայի աջակցությունն ադրբեջանական ագրեսիային։
Հարկ է նշել, որ բացի վերոնշյալ հայտարարությունները, հայ-ադրբեջանական սահմանային բախումներին անդրադարձել են մի շարք երկրների արտգործնախարարություններ, ԱՄՆ կոնգրեսականներ, սենատորներ, եվրոպական երկրների խորհրդարանականներ և այլն։

International reaction to the Armenian-Azerbaijani border clashes in Tavush
Recent violations of the ceasefire in the Tavush region of the Armenian-Azerbaijani state border not only have a negative impact on the negotiation process, but also once again demonstrate unfavorable tendencies for Armenia in the diplomatic and security organizations.
Turkey is violating its obligations under the OSCE Minsk Group
The OSCE Minsk Group (MG) is known to be in charge of the negotiation process for the peaceful settlement of the Karabakh conflict, one of the priorities of which is to prevent hostilities in the conflict zone.
Despite the aforementioned circumstance, the reaction of the OSCE MG member Turkey to the tense situation on the Armenian-Azerbaijani border is far from neutral. Moreover, Turkey reacted to the situation both at the level of the Ministry of Foreign Affairs and the President, and both statements were directed against Armenia.
In particular, the statement by Turkish President Recep Tayyip Erdogan condemned “Armenia’s attack on Azerbaijan” and the statement by the Foreign Ministry described the actions of the Armenian side as “a new manifestation of aggressive nationalist approaches.”
“We are concerned that tensions in the region since the occupation of Nagorno-Karabakh have escalated into clashes due to impudent and regular attacks by Armenia. Moreover, this latest attack was carried out not on the border with Nagorno Karabakh, but directly on the border between the two countries, using heavy weaponry,” Erdogan said. He also noted that his country will not hesitate to defend Azerbaijan.
In fact, Turkey has threatened to launch military operations against a country, in whose conflict resolution it is a mediator.
NATO and CSTO
The two most influential military and political organizations in our region, the North Atlantic Treaty Organization (NATO) and the Collective Security Treaty Organization (CSTO), of which Armenia is a member, have made almost identical neutral statements on the situation.
In particular, NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia James Appathurai stated: “We are following with concern the developments on the bilateral border of Armenia and Azerbaijan, involving the use of heavy weapons and resulting in the loss of lives.”
In its turn, the CSTO stated, “The current situation does not contribute to the settlement of the issue between the two neighboring states. One of those states, the Republic of Armenia, is a CSTO member country. This situation testifies to the fact that the agreements reached by the leadership of Armenia and Azerbaijan on a ceasefire are being violated.”
Overall, the two organizations made similar statements, i.e. they expressed concern and called on the parties to resolve the situation exclusively by peaceful means. The CSTO also called on the parties to “refrain from provocative actions to prevent the escalation of tensions.”
If in the case of NATO such a statement was expected and understandable, as none of the conflicting parties is a member of NATO, in the case of the CSTO such a balanced statement gives the impression of indifference to its member country Armenia, once again reminding that the existence of this international organization is just a formality.
On July 15, referring to the CSTO problematic statement, Artsrun Hovhannisyan, a representative of the RA Ministry of Defense, noted that “the degree and scale of the conflict is not such that Armenia will turn to the CSTO for any action, intervention or assistance.” Nevertheless, Armenia should not have asked for assistance from the CSTO, but should have received such assistance as a member of the organization.
Other reactions
The OSCE Minsk Group, and the Co-Chair countries (US, Russia, France), the EU and the UN have taken neutral positions on the escalation. The statement of GUAM (Georgia, Ukraine, Azerbaijan, Moldova) organization, which expressed support to Azerbaijan, was also spread on the Internet. This organization has no international visibility or influence. Moreover, the presidency of GUAM in 2020 belongs to Azerbaijan, and the website of the organization simply republished the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan.
While it seems doubtful that all GUAM member states have confirmed the statement at the Foreign Ministry level, one of the member states, Ukraine, has expressed its support for Azerbaijan. “The Ukrainian side supports the political settlement of the situation, based on respect for the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders,” the statement  of the Ukrainian Foreign Ministry reads.
In response, Ukrainian Ambassador to Armenia Ivan Kuleba was invited to the RA Ministry of Foreign Affairs, where Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan conveyed to the ambassador the Armenian side’s assessment of Ukraine’s position.
Pakistan made a statement in support of the Azerbaijani side, claiming that Armenia has attacked Azerbaijan. It is noteworthy that Pakistan is the only country in the world that has not officially recognized the Republic of Armenia.
Dimitriօs Markopoulos, Chairman of the Greek-Armenian Friendship Group and MP from the New Democracy Party, expressed support for Armenia at the parliamentary level. “Peace and progress can only be a goal, an aspiration not only for Greece, but also for its sister country Armenia. We are deeply concerned for the entire region in relation to the escalation of border tensions at this critical time,” he said.
On July 14, the RA Ministry of Foreign Affairs reported that Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan had a telephone conversation with the Foreign Minister of Cyprus Nikos Christodoulides. According to the RA MFA website, the Foreign Minister of Cyprus condemned the Azerbaijani aggression against Armenia.
All the factions of the Parliament of the French Republic also issued a joint statement in support of Armenia. In this statement, it is particularly mentioned that “to support Armenia against Azerbaijan means to support the right to life.” In addition, in this statement, the French parliamentarians also condemn Turkey’s support for Azerbaijani aggression.
It should be noted that in addition to the aforementioned statements, a number of US congressmen, senators, parliamentarians of European countries, etc. have also referred to the Armenian-Azerbaijani border clashes.