Հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի՝ Տավուշի մարզի հատվածում վերջին օրերին արձանագրվող հրադադարի ռեժիմի խախտումները ոչ միայն բացասական ազդեցություն են ունենում բանակցային գործընթացի վրա, այլ նաև հերթական անգամ ի ցույց են դնում դիվանագիտական և անվտանգության կառույցներում Հայաստանի համար անբարենպաստ միտումները։
Թուրքիան խախտում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի իր պարտավորությունները
Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացով, ինչպես հայտնի է, զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը (ՄԽ), որի առաջնահերթություններից է հակամարտության գոտում ռազմական գործողություններ թույլ չտալը։
Չնայած վերոնշյալ հանգամանքին՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող լարված իրավիճակի վերաբերյալ ԵԱՀԿ ՄԽ անդամ Թուրքիայի արձագանքը հեռու է չեզոք լինելուց։ Ընդ որում՝ Թուրքիան իրավիճակին արձագանքել է թե՛ արտգործնախարարության և թե՛ նախագահի մակարդակով, և այդ երկու հայտարարություններն էլ ուղղված էին Հայաստանի դեմ։
Մասնավորապես, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունում դատապարտվել է «Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի կատարած հարձակումը», իսկ արտգործնախարարության հայտարարությունում հայկական կողմի գործողությունները որակվել են որպես «ագրեսիվ ազգայնական մոտեցումների նոր դրսևորում»։
«Մենք մտահոգված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի օկուպացիայից ի վեր այս տարածաշրջանում առկա լարվածությունը Հայաստանի հանդուգն և պարբերական հարձակումների հետևանքով բախման է վերածվել: Ավելին, այս վերջին հարձակումը իրականացվել է ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի սահմանագծում, այլ ուղիղ երկու երկրների սահմանին ծանր ռազմատեխնիկայի կիրառմամբ»,- հայտարարել է Էրդողանը: Նա նաև նշել է, որ իր երկիրը չի հապաղի պաշտպանել Ադրբեջանին:
Փաստորեն, Թուրքիան սպառնացել է ռազմական գործողություններ սկսել մի երկրի դեմ, որի հակամարտության կարգավորման միջնորդ է հանդիսանում։
ՆԱՏՕ-ն և ՀԱՊԿ-ն
Մեր տարածաշրջանում մեծ ազդեցություն ունեցող երկու ռազմաքաղաքական կառույցները՝ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը (ՆԱՏՕ) և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ), որի անդամ է նաև Հայաստանը, գրեթե միանման չեզոք հայտարարություններով են հանդես եկել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
Մասնավորապես, Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը հայտարարել է․ «Մենք մտահոգությամբ հետևում ենք զարգացումներին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին, որոնց ընթացքում օգտագործվում են ծանր զինատեսակներ և զոհվում են մարդիկ»:
ՀԱՊԿ-ն, իր հերթին, հայտարարել է․ «Ստեղծված իրավիճակը չի նպաստում երկու հարևան պետությունների խնդրի կարգավորմանը, այդ պետություններից մեկը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, ՀԱՊԿ անդամ է։ Այս իրավիճակը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարության ձեռք բերած պայմանավորվածությունները՝ հրադադարի մասին, խախտվում են»։
Ընդհանուր առմամբ՝ երկու կազմակերպությունները գրեթե միանման հայտարարություն են արել, այն է՝ մտահոգություն են հայտնել և կոչ արել կողմերին լուծել իրավիճակը բացառապես խաղաղ միջոցներով։ ՀԱՊԿ-ն նաև կոչ է արել կողմերին «զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից՝ լարվածության սրումը կանխելու համար»։
Եթե ՆԱՏՕ-ի դեպքում նման որակի հայտարարությունն ակնկալելի և հասկանալի էր, քանի որ հակամարտող կողմերից որևէ մեկը ՆԱՏՕ անդամ չէ, ապա ՀԱՊԿ դեպքում նմանատիպ բալանսավորված հայտարարությունն իր անդամ երկրի՝ Հայաստանի հանդեպ անտարբերության տպավորություն է ստեղծում՝ հերթական անգամ հիշեցնելով, որ այս միջազգային կազմակերպության գոյությունը ձևական բնույթ է կրում։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հուլիսի 15-ին, ասուլիսի ընթացքում անդրադառնալով ՀԱՊԿ խնդրահարույց հայտարարությանը, նշել էր, որ «հակամարտության աստիճանն ու մասշտաբներն այնպիսին չեն, որ Հայաստանը դիմի ՀԱՊԿ ինչ-որ գործողությունների, միջամտության և օգնության համար»։ Այդուհանդերձ, ՀԱՊԿ-ից առնվազն վերբալ օժանդակություն Հայաստանը չպետք է խնդրեր, այլ ստանար նման աջակցություն կազմակերպության անդամի իրավունքով։
Այլ արձագանքներ
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և համանախագահ երկրները (ԱՄՆ, Ռուսաստան և Ֆրանսիա), ԵՄ-ն և ՄԱԿ-ը չեզոք դիրքորոշում են հայտնել էսկալացիայի վերաբերյալ։ Համացանցում տարածվել է նաև ԳՈՒԱՄ (Վրաստան (Georgia), Ուկրաինա, Ադրբեջան, Մոլդովա) կազմակերպության հայտարարությունը, որը աջակցություն էր հայտնում Ադրբեջանին։ Այս կազմակերպություն չունի որևէ միջազգային տեսանելիություն և ազդեցություն։ Ավելին՝ ԳՈՒԱՄ-ի 2020 թվականի նախագահությունը Ադրբեջանինն է, և կազմակերպության կայքը պարզապես վերահրապարակել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը։
Թեև կասկածելի է թվում, որ ԳՈՒԱՄ-ի բոլոր անդամ երկրները ԱԳՆ մակարդակով հաստատել են այդ հայտարարության տարածումը, անդամ երկրներից մեկը՝ Ուկրաինան, իր զորակցությունն է հայտնել Ադրբեջանին։ «Ուկրաինական կողմը պաշտպանում է իրավիճակի քաղաքական կարգավորումը` հիմնվելով Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգանքի վրա իր միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում»,- գրված է Ուկրաինայի ԱԳՆ հայտարարությունում։
Ի պատասխան, ՀՀ-ում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուլեբան հրավիրվել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն, որտեղ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը դեսպանին փոխանցել էր հայկական կողմի գնահատականն Ուկրաինայի դիրքորոշման վերաբերյալ։
Պակիստանը Ադրբեջանական կողմին աջակցող հայտարարություն էր կատարել՝ պնդելով, որ Հայաստանն է հարձակվել Ադրբեջանի վրա։ Ուշագրավ է, որ Պակիստանը աշխարհի միակ պետությունն է, որը պաշտոնապես չի ճանաչել Հայաստանը։
Խորհրդարանի պատգամավորի մակարդակով Հայաստանին աջակցություն է հայտնել Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ, «Նոր ժողովրդավարություն» կուսակցության հույն պատգամավոր Դիմիտրիս Մարկոպուլոսը։ «Խաղաղությունն ու առաջընթացը կարող են հանդիսանալ միայն նպատակ և ձգտում ոչ միայն Հունաստանի, այլ նաև եղբայր երկիր Հայաստանի համար: Մեզ խորապես անհանգստացնում է սահմանում լարվածության բռնկումը ողջ տարածաշրջանի համար այս ճգնաժամային պահին», հայտարարել է նա:
Հուլիսի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդեց, որ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կիպրոսի ԱԳ նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ: Ըստ ՀՀ ԱԳՆ կայքի՝ Կիպրոսի ԱԳ նախարարը հեռախոսազրույցի ընթացքում դատապարտել է Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիան:
Հայաստանին աջակցող համատեղ հայտարարություն են տարածել նաև Ֆրանսիայի Հանրապետության խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները։ Այս հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում է, որ «ընդդեմ Ադրբեջանի սատարել Հայաստանին՝ նշանակում է սատարել ապրելու իրավունքը»։ Բացի սա, հայտարարությամբ ֆրանսիացի խորհրդարանականները դատապարտում են նաև Թուրքիայի աջակցությունն ադրբեջանական ագրեսիային։
Հարկ է նշել, որ բացի վերոնշյալ հայտարարությունները, հայ-ադրբեջանական սահմանային բախումներին անդրադարձել են մի շարք երկրների արտգործնախարարություններ, ԱՄՆ կոնգրեսականներ, սենատորներ, եվրոպական երկրների խորհրդարանականներ և այլն։

Нарушения режима прекращения огня, регистрируемые в последние дни на тавушском участке армяно-азербайджанской государственной границы, не только негативно влияют на переговорный процесс, но и в очередной раз демонстрируют неблагоприятные для Армении тенденции в структурах безопасности и дипломатии.
Турция нарушает свои обязательства в Минской группе ОБСЕ
Переговорным процессом по мирному урегулированию карабахского конфликта, как известно, занимается Минская группа (МГ) ОБСЕ, один из приоритетов которой – не допустить военных действий в зоне конфликта.
Несмотря на вышеуказанное обстоятельство, реакция Турции как члена МГ ОБСЕ на напряженную ситуацию на армяно-азербайджанской границе далека от нейтральной. Причем Турция отреагировала на ситуацию как на уровне министерства иностранных дел, так и президента, и оба заявления направлены против Армении.
В частности, в заявлении президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана осуждается «нападение Армении на Азербайджан», а в заявлении министерства иностранных дел действия армянской стороны расцениваются как «новое проявление агрессивных националистских подходов».
«Мы озабочены тем, что напряженность, присутствующая в этом регионе со времен оккупации Нагорного Карабаха, в результате дерзких и регулярных нападений Армении переросла в столкновение. Более того, последнее нападение произошло не на границе Нагорного Карабаха, а непосредственно на границе двух стран с применением военной техники», – заявил Эрдоган. Он также отметил, что его страна без колебаний будет защищать Азербайджан.
Фактически Турция угрожает началом военных действий против страны, посредником в урегулировании конфликта которой является.
НАТО и ОДКБ
Две военно-политические структуры, пользующиеся большим влиянием в нашем регионе – Североатлантический альянс (НАТО) и Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), в которой состоит и Армения, – выступили практически с одинаковыми нейтральными заявлениями о ситуации.
В частности, специальный представитель генерального секретаря НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Джеймс Аппатурай заявил: «Мы с озабоченностью следим за событиями на границе Армении и Азербайджана, в ходе которых используются тяжелые виды оружия и гибнут люди».
ОДКБ, в свою очередь, заявила: «Складывающаяся ситуация не способствует нормализации обстановки на границе двух соседних государств, одно из которых – Республика Армения – является государством-членом ОДКБ, и свидетельствует о нарушении договоренностей о прекращении огня, достигнутых на уровне руководства Армении и Азербайджана».
В целом, заявления двух организаций очень схожи, обе они выразили обеспокоенность и призвали стороны решить ситуацию исключительно мирными средствами. ОДКБ также призвала стороны «воздерживаться от провокационных действий для предотвращения обострения».
Если в случае с НАТО подобные заявления предсказуемы и понятны, поскольку ни одна из конфликтующих сторон не является членом НАТО, то такое сбалансированное заявление из уст ОДКБ создает впечатление безразличия к своему государству-члену – Армении, – в очередной раз напоминая, что существование такой международной организации носит чисто формальный характер.
Представитель министерства обороны РА Арцрун Ованнисян, выступая 15 июля на пресс-конференции, отметил в связи с проблематичным заявлением ОДКБ, что «степень и масштабы конфликта не так велики, чтобы Армения обращалась к ОДКБ за какими-то действиями, вмешательством и помощью». Тем не менее, по меньшей мере, вербальной поддержки от ОДКБ Армения должна была не просить, а получить такую поддержку по праву члена организации.
Другие отклики
Позиция Минской группы ОБСЕ и стран-сопредседателей (США, Россия и Франция), ЕС и ООН в связи с эскалацией была нейтральной. В сети также распространилось заявление организации ГУАМ (Грузия, Украина, Азербайджан, Молдова), выражающей поддержку Азербайджану. Эта организация не имеет никакой международной видимости и влияния. Более того, председательство в ГУАМ в 2020 году принадлежит Азербайджану, и сайт просто перепечатал заявление МИД этой страны.
Хотя кажется подозрительным, что все государства-члены ГУАМ подтвердили распространение этого заявления на уровне МИД, одна из стран-членов – Украина – выразила поддержку Азербайджану. «Украинская сторона выступает за политическое урегулирование ситуации на основе соблюдения суверенитета и территориальной целостности Азербайджанской Республики в ее международно признанных границах», – сказано в заявлении МИД Украины.
В ответ на это заявление посол Украины в Армении Иван Кулеба был приглашен в министерство иностранных дел РА, где замминистра Шаварш Кочарян передал послу оценку, данную армянской стороной позиции Украины.
Пакистан также выступил в поддержку Азербайджана, утверждая, что это Армения напала на Азербайджан. Любопытно, что Пакистан – единственное государство в мире, официально не признавшее Армению как государство.
На уровне депутата парламента Армению поддержал председатель группы дружбы Греция-Армения, греческий депутат от партии «Новая демократия» Димитриос Маркопулос. «Мир и прогресс могут быть только целью и стремлением не только для Греции, но и для братской страны Армении. Мы глубоко обеспокоены вспышкой напряжения на границе в этот кризисный для всего региона момент», – заявил он.
14 июля министерство иностранных дел РА сообщило, что министр ИД Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Кипра Никосом Христодулидесом. Как сообщается на сайте МИД РА, глава внешнеполитического ведомства Кипра в ходе беседы осудил азербайджанскую агрессию в отношении Армении.
Совместное заявление о поддержке Армении распространили и все фракции парламента Французской Республики. В заявлении, в частности, отмечается, что «поддержать Армению против Азербайджана – означает поддержать право на жизнь». Кроме того, своим заявлением французские парламентарии осуждают и турецкую поддержку азербайджанской агрессии.
Следует отметить, что, помимо вышеупомянутых заявлений, о столкновениях на армяно-азербайджанской границе высказались и конгрессмены, сенаторы США, парламентарии европейских стран и т.д.