Ադրբեջանում փետրվարի 9-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցել են բազմաթիվ խախտումներով և չեն համապատասխանել եվրոպական ժողովրդավարության չափանիշներին։ Խախտումների և ոչ մրցակցային պայմանների մասին ադրբեջանցի ընդդիմադիրների և միջազգային դիտորդների հնչեցրած ահազանգերի ֆոնին, սակայն, բավական տարօրինակ է թվում Ռուսաստանի արձագանքը։
Ընտրությունները
Ադրբեջանում սկսված կադրային փոփոխությունների համատեքստում անցած տարվա դեկտեմբերի սկզբին այդ երկրի խորհրդարանի՝ Միլի Մեջլիսի պատգամավորները քվեարկեցին օրենսդիր մարմինը լուծարելու օգտին։ Ընդ որում, խորհրդարանը լուծարելու նախաձեռնությամբ հանդես էր եկել իշխող «Ենի Ազերբայջան» կուսակցությունը։ Պաշտոնական հիմնավորմամբ՝ իշխող կուսակցության պատգամավորները չէին համապատասխանում երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի նախաձեռնած բարեփոխումներին, քանի որ Ադրբեջանին պետք են ավելի երիտասարդ, լեզուների տիրապետող և ստեղծագործ քաղաքական գործիչներ։
Ադրբեջանի սահմանադրության համաձայն՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները նշանակվեցին փետրվարի 9-ին, որոնց առաջադրվեցին ռեկորդային մեծ թվով թեկնածուներ՝ 1314 հոգի՝ շուրջ 20 կուսակցություններից (թեկնածուների մեծ մասը, սակայն՝ 1057-ը, եղել են ինքնաառաջադրված անկախ թեկնածուներ)։
Ընտրությունների նախնական արդյունքներով ադրբեջանական խորհրդարանի 125 մանդատներից 71-ը բաժին է հասել «Ենի Ազերբայջանին», մեծ թվով տեղեր են ստացել նաև իշխանություններին հավատարիմ անկախ թեկնածուները, իսկ Միլի Մեջլիսում տեղ ունենալու համար անհրաժեշտ ձայներ են հավաքել ընդամենը երկու ընդդիմադիր գործիչներ։
Արևմուտքի արձագանքը
Ադրբեջանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում տեղ գտած խախտումների մասին հայտնել են ինչպես ադրբեջանական ընդդիմադիր ուժերը, այնպես էլ մի շարք դիտորդական առաքելություններ։ Մասնավորապես, ըստ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ), որը միջազգային դիտորդության ահռելի փորձ ունի, ընտրություններն անցկացվել են խախտումներով, ոչ թափանցիկ և ոչ ժողովրդավար։ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության ղեկավար Արթուր Գերասիմովի խոսքով՝ ընտրողները չեն ունեցել ընտրության լայն հնարավորություն, քանի որ երկրում կա իրական քաղաքական քննարկումների պակաս, քվեարկության ընթացքում արձանագրվել են ընտրողների, թեկնածուների վրա ճնշումների դեպքեր, չի եղել իրական մրցակցություն։ Նույնաբովանդակ գնահատականներով են հանդես եկել նաև ԵԽԽՎ և ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովների դիտորդական առաքելությունների ղեկավարները՝ նշելով, որ ընտրությունները չեն համապատասխանել եվրոպական ժողովրդավարության չափանիշներին։ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հայտարարությունները կիսելու մասին է հայտարարել նաև Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատունը՝ շեշտելով, որ ընտրությունները տեղի են ունեցել մամուլի և հավաքների ազատության սահմանափակումներով։
«Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական հարթակի» (EPDE) գնահատականով էլ ընտրություններն անց են կացվել համատարած խախտումներով։ Ըստ EPDE-ի, այս ընտրություններին տեղ են գտել նույնպիսի խախտումներ, ինչպիսին նախորդ ընտրությունների ժամանակ՝ բազմակի քվեարկություններ, քվեատուփերի լցոնումներ և առանց գրանցման քվեարկություններ։ Բացի սա, EPDE-ն ահազանգում է ընտրություններին մասնակցող թեկնածուների և դիտորդների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության և ճնշումների մասին։
Ընդհանուր առմամբ՝ վերոնշյալի մասին են վկայում ադրբեջանական ընտրատեղամասերում արված բազմաթիվ տեսանյութերը, որոնցում երևում է, թե ինչպիսի ճնշումներ են կիրառվել դիտորդների նկատմամբ։
Ռուսաստանի արձագանքը
Փետրվարի 10-ին՝ ընտրությունների հաջորդ օրը, Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ, ինչպես նաև ԵԱՀԿ և ԵԽԽՎ խորհրդարանական վեհաժողովների գնահատականները համարել է կողմնակալ, սուբյեկտիվ և իրականությանը չհամապատասխանող։ Ռուսաստանի ԱԳՆ հայտարարությունում շեշտվում է, որ համաձայն Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության դիտորդական առաքելությունների գնահատականի, ընտրությունները տեղի են ունեցել Ադրբեջանի օրենսդրության համաձայն, և քաղաքացիների ընտրական իրավունքի կոպիտ խախտումներ չեն արձանագրվել։
Այսինքն, վերոնշյալ հայտարարությամբ, Ռուսաստանը, փաստացի, ընտրությունների մշտադիտարկում իրականացնող հեղինակավոր կառույցներին մեղադրել է սուբյեկտիվ գնահատականներ հնչեցնելու մեջ և կասկածի տակ դրել նրանց կողմնակալությունը։ Սրա պատճառներից մեկը, թերևս, այն է, որ ժողովրդավարական ճգնաժամ ապրող Ռուսաստանում առաջիկայում սպասվում են համադաշնային քվեարկություններ։ Նախ՝ ապրիլին այդ երկրի քաղաքացիները պետք է մասնակցեն երկրի կառավարման համակարգը ձևափոխող սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին, իսկ հաջորդ տարի սպասվում են խորհրդարանական ընտրություններ։ Կասկածներ հայտնելով Ադրբեջանի ընտրությունների վերաբերյալ արևմտյան դիտորդների գնահատականների կապակցությամբ՝ Ռուսաստանը, փաստացի, նախադեպ է ստեղծում իր քվեարկությունների վերաբերյալ միջազգային կարծիքները հակադարձելու համար։
Հարկ է նաև նշել, որ Ադրբեջանում իբր նորմալ ընտրությունների մասին Ռուսաստանի հայտարարությունը բավական զգալի հարված է նաև Հայաստանի շահերի համար։ Տարիներ շարունակ միջազգային հանրության առջև Հայաստանի համար բավական ուժեղ խաղաքարտ է եղել այն օբյեկտիվ թեզը, որ ժողովրդավար Արցախը չի կարող մաս կազմել հակաժողովրդավարական Ադրբեջանի։ Ադրբեջանի վերաբերյալ արևմտյան իրավապաշտպան կազմակերպությունների գնահատականները մշտապես հաստատել են Հայաստանի այդ մտավախությունները և հիմնավորումները, սակայն Ռուսաստանը ներկայում, փաստացի, միջազգային հանրության գոնե մի փոքր հատվածի համար կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի հակաժողովրդավարական լինելը։

Внеочередные парламентские выборы, состоявшиеся 9 февраля в Азербайджане, прошли с многочисленными нарушениями и не соответствовали стандартам европейской демократии. Однако на фоне заявлений азербайджанской оппозиции и международных наблюдателей о нарушениях и неконкурентных условиях довольно странной была реакция России.
В контексте кадровых изменений, начатых в Азербайджане, депутаты парламента этой страны – Милли Меджлиса – в начале декабря прошлого года проголосовали за роспуск законодательного органа. Причем с инициативой роспуска парламента выступила правящая партия «Ени Азербайджан». Официально это было обосновано тем, что депутаты правящей партии не соответствовали реформам, предпринятым президентом страны Ильхамом Алиевым, поскольку Азербайджану нужны более молодые, творческие и владеющие языками политические деятели.
Согласно конституции Азербайджана, внеочередные парламентские выборы были назначены на 9 февраля. Баллотировалось рекордное количество кандидатов – 1314 человек от 20 партий (однако большая их часть – 1057 человек, – были самовыдвинутыми независимыми кандидатами).
По предварительным итогам выборов, 71 из 125 мандатов азербайджанского парламента достались партии «Ени Азербайджан», немало мест получили и независимые кандидаты, верные властям, а из оппозиционных деятелей количество голосов, необходимое для получения места в Милли Меджлисе, набрали только двое.
Реакция Запада
О нарушениях в ходе внеочередных парламентских выборов в Азербайджане сообщили как оппозиционные силы Азербайджана, так и ряд наблюдательских миссий. В частности, согласно Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ, имеющему огромный опыт в области международного наблюдения, выборы не были прозрачными, демократическими и сопровождались нарушениями. По словам руководителя наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ Артура Герасимова, избирателям не было предоставлено широкой возможности выбора, поскольку в стране наблюдался недостаток реальных политических дискуссий, в ходе голосования зарегистрированы случаи давления на избирателей и кандидатов, настоящей конкуренции не было. С аналогичными оценками выступили и руководители наблюдательских миссий парламентской ассамблеи ОБСЕ и ПАСЕ, отметив, что выборы не соответствовали стандартам европейской демократии. О согласии с заявлениями БДИПЧ/ОБСЕ объявило и посольство США в Азербайджане, отметив, что выборы проходили с ограничениями свободы прессы и собраний.
По оценке «Европейской платформы демократических выборов» (EPDE), выборы проводились с повсеместными нарушениями. Согласно EPDE, в ходе этих выборов допущены те же нарушения, что и во время предыдущих: многократные голосования, вброс бюллетеней в урны для голосования, голосование без регистрации.
В целом, о вышеописанном свидетельствуют многочисленные видеозаписи, сделанные в азербайджанских избирательных участках, в которых видно, какие давления оказывались на наблюдателей.
Реакция России
10 февраля, на следующий день после выборов, министерство иностранных дел России выступило с заявлением, назвав оценки БДИПЧ/ОБСЕ, а также парламентских ассамблей ПАСЕ и ОБСЕ предвзятыми, субъективными и не соответствующими действительности. В заявлении МИД России подчеркивается, что по оценке наблюдательских миссий Содружества независимых государств (СНГ) и Шанхайской организации сотрудничества, выборы прошли согласно законодательству Азербайджана, и грубых нарушений избирательного права граждан зарегистрировано не было.
То есть вышеуказанным заявлением Россия фактически обвинила авторитетные структуры, осуществляющие мониторинг выборов, в субъективных оценках и поставила под сомнение их беспристрастность. Одна из причин этого, возможно, в том, что в России, переживающей демократический кризис, в ближайшее время ожидаются общефедеративные голосования. Во-первых, в апреле граждане этой страны примут участие в референдуме по конституционным изменениям, изменяющим систему управления государства, а в следующем году предстоят парламентские выборы. Поставив под сомнение оценки западных наблюдателей в связи с азербайджанскими выборами, Россия фактически создает прецедент для противостояния международным мнениям об ее собственных голосованиях.
Следует также отметить, что заявление России о якобы нормальных выборах в Азербайджане было также довольно ощутимым ударом по интересам Армении. Для Армении годами довольно сильным козырем перед международным сообществом был объективный тезис, что демократический Арцах не может быть частью антидемократического Азербайджана. Оценки, данные Азербайджану западными правозащитными организациями, всегда подтверждали эти опасения и обоснования Армении, однако Россия сегодня, по крайней мере, для небольшой части международного сообщества фактически поставила под сомнение антидемократичность Азербайджана.