- 30 Դեկտեմբերի, 2020
Երեկ՝ դեկտեմբերի 29-ին, Երևանի «Հիլթոն» հյուրանոցում տեղի ունեցավ հանրային քննարկում ընտրական բարեփոխումների վերաբերյալ։ Քննարկմանը մասնակցում էին Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Կարեն Սիմոնյանը, ՀՔԱՎ ներկայացուցիչ Վարդինե Գրիգորյանը, ԻՔՄ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը և Վահագն Մարտիրոսյան-ը «Հանուն հանրապետության» կուսակցությունից։
Քննարկմանն անդրադարձ կատարվեց այն անհրաժեշտ բարեփոխումներին, որոնք անհրաժեշտ են արդար, ազատ և թափանցիկ ընտրություններ անցկացնելու համար։ Մասնավորապես, շեշտվեց կուսակցությունների մասին օրենքի բարեփոխումը, որի շնորհիվ կուսակցությունների ֆինանսավորումը կդառնա ավելի բաց ու թափանցիկ՝ քաղաքական դաշտն ազատելով անձ-կուսակցություններից և կոնկրետ աղբյուրներից ֆինանսավորվող քաղաքական ուժերից։
Ինչպես նաև, քննարկմանը կարևորվեցին այլ համակարգային բարեփոխումները ևս՝ ընտրական և քրեական օրենսգրքերից մինչև Սահմանադրություն՝ ընտրական գործընթացը իրապես բարելավելու և քաղաքական պայքարը բովանդակային և ծրագրային դարձնելու համար։
Նշենք, որ հանրային քննարկմանը մասնակցելու հրավեր ուղարկվել էր ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ արտախորհրդարանական ուժերին։

Состоялось публичное обсуждение на тему «Какие предусловия необходимы для проведения качественных выборов?»
Вчера, 29 декабря, в Ереване в отеле «Хилтон» состоялось публичное обсуждение касательно избирательной реформы. В обсуждении приняли участие депутат от фракции «Мой шаг» Амазасп Даниелян, депутат от фракции «Светлая Армения» Карен Симонян, представитель Ванадзорского офиса Хельсинской Гражданской Ассамблеи Вардине Григорян, координатор программ НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян и Ваагн Мартиросян из партия «Во имя Республики».
Обсуждение было сосредоточено на реформах, необходимых для проведения справедливых, свободных и прозрачных выборов. В частности, была подчеркнута реформа Закона «О партиях», благодаря которой финансирование партий станет более открытым и прозрачным, освободив политическое поле от отдельных лиц-партий и  политических сил, финансируемых из конкретных источников.
Также была придана важность другим системным реформы, начиная с Уголовного и Избирательного кодексов до Конституции, чтобы действительно улучшить избирательный процесс и сделать политическую борьбу предметной и программной.
Отметим, что приглашение принять участие в публичном обсуждениикак было отправлено как парламентским, так и внепарламентским силам.