2019 թվականի փետրվարին մենք ամփոփել էինք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնավարման ընթացքում ունեցած հեռախոսազրույցներն այլ երկրների ղեկավարների հետ։ Մասնավորապես, 2018 թվականի մայիսի 8-ից, երբ նա ստանձնել էր ՀՀ վարչապետի պաշտոնը, մինչև 2019 թվականի փետրվարի 8-ը, երբ հրապարակվել էր մեր համապատասխան հոդվածը, Փաշինյանը մեկական հեռախոսազրույցներ էր ունեցել Կանադայի, Իրանի, Վրաստանի, Ղրղզստանի, Ղազախստանի և Բելառուսի առաջնորդների հետ, իսկ Ռուսաստանի նախագահի հետ՝ հինգ հեռախոսազրույց, որոնց մասին հրապարակվել էին պաշտոնական հաղորդագրություններ, ինչպես նաև երկու հեռախոսազրույցներ, որոնց մասին ՀՀ վարչապետը տեղեկացրել էր անձամբ։ Այդպիսով, արձանագրել էինք, որ Փաշինյանը հեռախոսազրույցների միջոցով առավելապես շփվում է եվրասիական գործընկերների հետ։
Այս հոդվածում մենք կանդրադառնանք Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2019 թվականի փետրվարից հետո ունեցած հեռախոսազրույցներին և կփորձենք հասկանալ, թե արդյո՞ք փոխվել է դրանց աշխարհագրությունը։ Այստեղ, թերևս, հարկ կլինի առանձին վերապահում կատարել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած հեռախոսազանգերի մասով, քանի որ և՛ ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, և ըստ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, պատերազմի 44 օրերի ընթացքում տեղի են ունեցել ամենօրյա ինտենսիվ հեռախոսային քննարկումներ, որոնց մասին, սակայն, առանձին հաղորդագրություններ չեն եղել։
2019՝ բնականոն կյանք
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը 2019 թվականի փետրվարին և հաջորդ ամիսներին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի (5), Ղազախստանի (3), Վրաստանի (2), Լիբանանի (1), Թուրքմենստանի (1), Բելառուսի (1), Ղրղզստանի (1), Իրանի (1) և Ֆրանսիայի (1) ղեկավարների հետ․
Բացի վերոնշյալ հեռախոսազանգերից, Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ (2 անգամ), Նուրսուլթան Նազարբաևի հետ՝ որպես Ղազախստանի առաջին նախագահի և Եվրասիական տնտեսական միության պատվավոր նախագահի։ Նաև, Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ (2 անգամ), Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորնբորն Յագլանդի և Արամ Ա կաթողիկոսի հետ։
2020՝ կորոնավիրուս
2020 թվականի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ունեցած պաշտոնական հեռախոսազրույցների մասին խոսելիս պետք է նկատի ունենալ, որ արդեն ապրիլ-մայիս ամիսներից սկսած միջազգային հանդիպումներն ավելի ու ավելի շատ տեղի էին ունենում առցանց եղանակով՝ տեսակապի միջոցով։ Մեր հոդվածում, սակայն, մենք կհաշվենք միայն, այսպես ասած, ավանդական հեռախոսազրույցները՝ չներառելով վերոնշյալ տեսակոնֆերանսները և տեսակապի միջոցով տեղի ունեցած հանդիպումները հեռախոսազրույցների թվի մեջ։ Բացի սա, հոդվածի այս հատվածում կներկայացնենք Փաշինյանի հեռախոսազրույցները մինչև սեպտեմբերի 27-ը, այսինքն՝ մինչև պատերազմի սկիզբը։
Մասնավորապես, նշված ժամանակահատվածում՝ 2020 թվականի հունվարից մինչև սեպտեմբերի 27-ը, Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի (2), Բելառուսի (2), Վրաստանի (1), Իրանի (1), Ղրղզստանի (1) և Լիբանանի (1) առաջնորդների հետ։
Բացի սա, վարչապետը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ղեկավար Թեդրոս Ղեբրեյեսուսի, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի և Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ։
2020՝ պատերազմ
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը հարձակվեց Արցախի վրա՝ սկիզբ դնելով 44-օրյա արյունալի պատերազմին։
Հենց պատերազմի առաջին օրից ակտիվացան Հայաստանի վարչապետի հեռախոսային շփումներն այլ երկրների առաջնորդների հետ։ Այստեղ, թերևս, հարկ է մեկ անգամ ևս շեշտել, որ ըստ արված հայտարարությունների, այս պատերազմի ընթացքում եղել են բազմաթիվ հեռախոսազրույցներ, որոնց մասին չեն եղել առանձին մամուլի հաղորդագրություններ՝ հատկապես ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Այսպես, պատերազմի ընթացքում, ըստ ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքի, Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի (5), Ֆրանսիայի (3), Գերմանիայի (3), Իրանի (1), Բելառուսի (1), Ավստրիայի (1), Նիդերլանդների (1) և Կանադայի (1) առաջնորդների հետ։
Բացի սա, Նիկոլ Փաշինյանը, ըստ ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքի, պատերազմի 44 օրերի ընթացքում հեռախոսազրույցներ է ունեցել ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Ռոբերտ Օբրայենի (2 անգամ), ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի և ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի հետ։
Պատերազմից հետո
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմն ավարտվեց նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը ստորագրված Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ հայտարարությամբ։ Պատերազմի ավարտից հետո՝ մինչև այս հոդվածի պատրաստման պահը, Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ֆրանսիայի (3), Ռուսաստանի (1) և Վրաստանի (1) առաջնորդների հետ։
Բացի սա, նույն ժամանակահատվածում, ըստ ՀՀ վարչապետի կայքի, Փաշինյանը երկու հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ և մեկ հեռախոսազրույց Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մալիկիվաբոյի հետ։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր պաշտոնավարման ընթացքում շարունակում է ավելի հաճախ հեռախոսազրույցներ ունենալ իր եվրասիական գործընկերների հետ, թեև պատերազմի ժամանակ ու պատերազմից հետո ակտիվ հեռախոսային շփումներ է ունեցել նաև եվրոպական առաջնորդների հետ, հատկապես՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի։

In February 2019, we provided a brief summary of the telephone calls that Prime Minister Nikol Pashinyan had with the leaders of other countries. In particular, from May 8, 2018, when he assumed the post of Prime Minister of the Republic of Armenia, until February 8, 2019, when our article was published, Pashinyan had one telephone conversation with the leaders of Canada, Iran, Georgia, Kyrgyzstan, Kazakhstan and Belarus , and five telephone conversations with the President of Russia, about which official press releases were issued, as well as two telephone conversations, about which the Prime Minister of the Republic of Armenia informed personally. Thus, we had concluded that Pashinyan mostly communicates with Eurasian colleagues through telephone conversations.
In this article, we will refer to Nikol Pashinyan’s phone conversations after February 2019 and will try to understand whether their geography has changed. Here, perhaps, it will be necessary to make a special reservation regarding the telephone calls made during the war unleashed by Azerbaijan on September 27, 2020, because, according to Nikol Pashinyan and according to Russian President Vladimir Putin, intensive daily telephone discussions took place during the 44 days of the war, and there were no separate press releases for them.
2019 – Normal life
According to the official website of the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan had telephone conversations with the leaders of Russia (5), Kazakhstan (3), Georgia (2), Lebanon (1), Turkmenistan (1), Belarus (1), Kyrgyzstan (1), Iran (1) and France (1) in February 2019 and the following months.
In addition to the above-mentioned phone calls, Nikol Pashinyan also had telephone conversations with Russian Prime Minister Dmitry Medvedev (twice), and Nursultan Nazarbayev (as the first president of Kazakhstan and honorary chairman of the Supreme Eurasian Economic Council). Pashinyan also had telephone conversations with the President of Artsakh Bako Sahakyan (twice), and the Secretary General of the Council of Europe Thorbjorn Jagland and Catholicos Aram I.
2020 – COVID-19
When referring to the official telephone communication of Prime Minister Nikol Pashinyan during 2020, it should be borne in mind that since April-May, international meetings were increasingly held in the online format, via video conferences. In our article, however, we will count only the so-called traditional telephone conversations, not including the above-mentioned video conferences. Besides, in this part of the article we will refer to Pashinyan’s telephone communication until September 27, that is, before the beginning of the war.
In particular, during the mentioned period (January to September 27, 2020), Nikol Pashinyan had telephone conversations with the leaders of Russia (2), Belarus (2), Georgia (1), Iran (1), Kyrgyzstan (1) and Lebanon (1).
In addition, the Prime Minister had telephone conversations with the President of the Council of Europe Charles Michel, the Director General of the World Health Organization Tedros Ghebreyesus, UN Secretary-General Antonio Guterres and the Prime Minister of Russia Mikhail Mishustin.
2020 – War
On September 27, 2020, Azerbaijan launched an offensive against Artsakh, thus starting the 44-day bloody war.
From the very first day of the war, the telephone communication of the Prime Minister of Armenia with the leaders of other countries became more active. Here, we should perhaps note that according to statements, there were many telephone conversations during this war, about which there were no separate press releases, especially those with Russian President Vladimir Putin.
Thus, according to the official website of the Prime Minister of Armenia, during the war, Nikol Pashinyan had telephone conversations with the leaders of Russia (5), France (3), Germany (3), Iran (1), Belarus (1), Austria (1), the Netherlands (1) and Canada (1).
Besides, according to the official website of the Prime Minister, Nikol Pashinyan had telephone conversations with Advisor to US President Robert O’Brien (twice), US Secretary of State Mike Pompeo, UN Secretary General Antonio Guterres and Charles Michel during the 44 days of the war.
Aftermath of the war
The war unleashed by Azerbaijan against Artsakh on September 27 ended with the Armenia-Russia-Azerbaijan trilateral statement signed on November 9. In the period following the end of the war, and until the time of writing this article, Nikol Pashinyan had telephone conversations with the leaders of France (3), Russia (1) and Georgia (1)․
Besides, during the same period, according to the Prime Minister’s official website, Pashinyan had two telephone conversations with the Russian Prime Minister Mikhail Mishustin and one telephone conversation with the Secretary General of the Organization of La Francophonie Louise Mushikiwabo.
Thus, we can state that Nikol Pashinyan continues to have more frequent telephone conversations with Eurasian counterparts, although during and after the war he also had active telephone contacts with European leaders, especially the President of France Emmanuel Macron.