2019 թվականի փետրվարին մենք ամփոփել էինք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնավարման ընթացքում ունեցած հեռախոսազրույցներն այլ երկրների ղեկավարների հետ։ Մասնավորապես, 2018 թվականի մայիսի 8-ից, երբ նա ստանձնել էր ՀՀ վարչապետի պաշտոնը, մինչև 2019 թվականի փետրվարի 8-ը, երբ հրապարակվել էր մեր համապատասխան հոդվածը, Փաշինյանը մեկական հեռախոսազրույցներ էր ունեցել Կանադայի, Իրանի, Վրաստանի, Ղրղզստանի, Ղազախստանի և Բելառուսի առաջնորդների հետ, իսկ Ռուսաստանի նախագահի հետ՝ հինգ հեռախոսազրույց, որոնց մասին հրապարակվել էին պաշտոնական հաղորդագրություններ, ինչպես նաև երկու հեռախոսազրույցներ, որոնց մասին ՀՀ վարչապետը տեղեկացրել էր անձամբ։ Այդպիսով, արձանագրել էինք, որ Փաշինյանը հեռախոսազրույցների միջոցով առավելապես շփվում է եվրասիական գործընկերների հետ։
Այս հոդվածում մենք կանդրադառնանք Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2019 թվականի փետրվարից հետո ունեցած հեռախոսազրույցներին և կփորձենք հասկանալ, թե արդյո՞ք փոխվել է դրանց աշխարհագրությունը։ Այստեղ, թերևս, հարկ կլինի առանձին վերապահում կատարել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած հեռախոսազանգերի մասով, քանի որ և՛ ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, և ըստ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, պատերազմի 44 օրերի ընթացքում տեղի են ունեցել ամենօրյա ինտենսիվ հեռախոսային քննարկումներ, որոնց մասին, սակայն, առանձին հաղորդագրություններ չեն եղել։
2019՝ բնականոն կյանք
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը 2019 թվականի փետրվարին և հաջորդ ամիսներին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի (5), Ղազախստանի (3), Վրաստանի (2), Լիբանանի (1), Թուրքմենստանի (1), Բելառուսի (1), Ղրղզստանի (1), Իրանի (1) և Ֆրանսիայի (1) ղեկավարների հետ․
Բացի վերոնշյալ հեռախոսազանգերից, Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ (2 անգամ), Նուրսուլթան Նազարբաևի հետ՝ որպես Ղազախստանի առաջին նախագահի և Եվրասիական տնտեսական միության պատվավոր նախագահի։ Նաև, Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ (2 անգամ), Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորնբորն Յագլանդի և Արամ Ա կաթողիկոսի հետ։
2020՝ կորոնավիրուս
2020 թվականի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ունեցած պաշտոնական հեռախոսազրույցների մասին խոսելիս պետք է նկատի ունենալ, որ արդեն ապրիլ-մայիս ամիսներից սկսած միջազգային հանդիպումներն ավելի ու ավելի շատ տեղի էին ունենում առցանց եղանակով՝ տեսակապի միջոցով։ Մեր հոդվածում, սակայն, մենք կհաշվենք միայն, այսպես ասած, ավանդական հեռախոսազրույցները՝ չներառելով վերոնշյալ տեսակոնֆերանսները և տեսակապի միջոցով տեղի ունեցած հանդիպումները հեռախոսազրույցների թվի մեջ։ Բացի սա, հոդվածի այս հատվածում կներկայացնենք Փաշինյանի հեռախոսազրույցները մինչև սեպտեմբերի 27-ը, այսինքն՝ մինչև պատերազմի սկիզբը։
Մասնավորապես, նշված ժամանակահատվածում՝ 2020 թվականի հունվարից մինչև սեպտեմբերի 27-ը, Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի (2), Բելառուսի (2), Վրաստանի (1), Իրանի (1), Ղրղզստանի (1) և Լիբանանի (1) առաջնորդների հետ։
Բացի սա, վարչապետը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ղեկավար Թեդրոս Ղեբրեյեսուսի, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի և Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ։
2020՝ պատերազմ
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը հարձակվեց Արցախի վրա՝ սկիզբ դնելով 44-օրյա արյունալի պատերազմին։
Հենց պատերազմի առաջին օրից ակտիվացան Հայաստանի վարչապետի հեռախոսային շփումներն այլ երկրների առաջնորդների հետ։ Այստեղ, թերևս, հարկ է մեկ անգամ ևս շեշտել, որ ըստ արված հայտարարությունների, այս պատերազմի ընթացքում եղել են բազմաթիվ հեռախոսազրույցներ, որոնց մասին չեն եղել առանձին մամուլի հաղորդագրություններ՝ հատկապես ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Այսպես, պատերազմի ընթացքում, ըստ ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքի, Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի (5), Ֆրանսիայի (3), Գերմանիայի (3), Իրանի (1), Բելառուսի (1), Ավստրիայի (1), Նիդերլանդների (1) և Կանադայի (1) առաջնորդների հետ։
Բացի սա, Նիկոլ Փաշինյանը, ըստ ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքի, պատերազմի 44 օրերի ընթացքում հեռախոսազրույցներ է ունեցել ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Ռոբերտ Օբրայենի (2 անգամ), ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի և ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի հետ։
Պատերազմից հետո
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմն ավարտվեց նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը ստորագրված Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ հայտարարությամբ։ Պատերազմի ավարտից հետո՝ մինչև այս հոդվածի պատրաստման պահը, Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ֆրանսիայի (3), Ռուսաստանի (1) և Վրաստանի (1) առաջնորդների հետ։
Բացի սա, նույն ժամանակահատվածում, ըստ ՀՀ վարչապետի կայքի, Փաշինյանը երկու հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ և մեկ հեռախոսազրույց Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մալիկիվաբոյի հետ։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր պաշտոնավարման ընթացքում շարունակում է ավելի հաճախ հեռախոսազրույցներ ունենալ իր եվրասիական գործընկերների հետ, թեև պատերազմի ժամանակ ու պատերազմից հետո ակտիվ հեռախոսային շփումներ է ունեցել նաև եվրոպական առաջնորդների հետ, հատկապես՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի։

Межгосударственные телефонные разговоры Никола Пашиняна во время его пребывания в должности
В феврале 2019 года мы подвели итоги телефонных разговоров премьер-министра Никола Пашиняна с руководителями других стран. В частности, с 8 мая 2018 года, когда он вступил в должность премьер-министра Республики Армения, по 8 февраля 2019 года, когда была опубликована соответствующая статья, Пашинян провел по единичной телефонной беседе с лидерами Канады, Ирана, Грузии, Кыргызстана, Казахстана и Беларуси, а с президентом России – пять телефонных разговоров, касательно которых были опубликованы официальные пресс-релизы, а также два телефонных разговора, о которых премьер-министр РА сообщил лично. Таким образом, мы зафиксировали, что Пашинян по телефону в основном разговаривает с евразийскими коллегами.
В этой статье мы обратимся к телефонным разговорам Никола Пашиняна, совершенным после февраля 2019 года, и попробуем разобраться, изменилась ли их география. Здесь, возможно, необходимо будет сделать особую оговорку в отношении телефонных звонков, совершенных во время войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года, поскольку, как по словам Никола Пашиняна, так и президента России Владимира Путина, в течение 44 дней происходили интенсивные ежедневные телефонные переговоры, относительно которых, однако, не было отдельных пресс-релизов.
2019 год – нормальная жизнь
Согласно официальному сайту премьер-министра РА, в феврале 2019 года и в последующие месяцы Никол Пашинян провел телефонные разговоры с лидерами России (5), Казахстана (3), Грузии (2), Ливана (1), Туркменистана (1), Беларуси 1), Кыргызстана (1), Ирана (1) и Франции (1)․
Помимо вышеупомянутых телефонных разговоров Никол Пашинян также провел телефонные разговоры с премьер-министром России Дмитрием Медведевым (дважды), Нурсултаном Назарбаем в качестве первого президента Казахстана и почетного президента Евразийского экономического союза. Пашинян провел телефонные разговоры с президентом Арцаха Бако Саакяном (дважды), Генеральным секретарем Совета Европы Турбьерном Ягландом и Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом Первым
2020 год – коронавирус
Говоря об официальных телефонных разговорах премьер-министра Никола Пашиняна в течение 2020 года, следует иметь в виду, что с апреля по май международные встречи все больше и больше проводились в режиме онлайн – посредством видеосвязи. Однако в нашей статье мы будем учитывать только так называемые традиционные телефонные разговоры, не включая упомянутых выше видеоконференций и видеовстреч в число телефонных разговоров. Кроме того, в этой части статьи мы представим телефонные разговоры Пашиняна до 27 сентября, то есть до начала войны.
В частности, в указанный период –  с января по 27 сентября 2020 года – Никол Пашинян провел телефонные разговоры с лидерами России (2), Беларуси (2), Грузии (1), Ирана (1), Кыргызстана (1) и Ливана (1).
Помимо этого, премьер-министр провел телефонные разговоры с президентом Совета Европы Шарлем Мишелем, главой Всемирной организации здравоохранения Тедросом Гебреисусом, генсеком ООН Антонио Гутерришем и премьер-министром России Михаилом Мишустиным.
2020 год – война
27 сентября 2020 года Азербайджан напал на Арцах, положив начало 44-дневной кровопролитной войны.
С первого дня войны активизировались телефонные контакты премьер-министра Армении с руководителями других стран. Пожалуй, следует еще раз подчеркнуть, что согласно сделанным заявлениям, во время этой войны было проведено много телефонных разговоров, в особенности с президентом России Владимиром Путиным, касательно которых не было отдельных пресс-релизов.
Так, во время войны, согласно официальному сайту премьер-министра РА, Никол Пашинян провел телефонные разговоры с лидерами России (5), Франции (3), Германии (3), Ирана (1), Беларуси (1), Австрии ( 1), Нидерландов (1) и Канады (1)․
Кроме того, согласно официальному сайту премьер-министра РА, Никол Пашинян в течение 44 дней войны провел телефонные разговоры с советником президента США по национальной безопасности Робертом О’Брайеном (дважды), госсекретарем США Майком Помпео, генсеком ООН Антонио Гутерришем и председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.
После войны
Война, развязанная Азербайджаном против Арцаха 27 сентября, завершилась подписанием в ночь с 9 на 10 ноября трехстороннего заявления Армения-Россия-Азербайджан. После окончания войны, до момента написания этой статьи, Никол Пашинян провел телефонные разговоры с лидерами Франции (3), России (1) и Грузии (1) ․
Кроме того, в этот же период, согласно сайту премьер-министра РА, Пашинян провел два телефонных разговора с премьер-министром России Михаилом Мишустиным и один телефонный разговор с генеральным секретарем Международной организации франкоязычных стран Луизой Маликивабо.
Таким образом, мы можем констатировать, что во время своего пребывания в должности Никол Пашинян продолжает чаще разговаривать по телефону с евразийскими коллегами, а во время войны и после войны он проводил активные телефонные разговоры с европейскими лидерами, в особенности с президентом Франции Эммануэлем Макроном.