2018 թ․ հեղափոխության օրերին որպես հանրային պահանջ է ձևակերպվել, իսկ ԱԺ արտահերթ ընտրություններից հետո վերահաստատվել է, որ իշխող քաղաքական ուժը վերարտադրող և չարաշահումների լայն հնարավորություններ ստեղծող Ընտրական օրենսգիրքը պետք է փոխվի։ Այդ բարեփոխման խոստումն ու պարտավորությունն ամրագրվել է նաև ՀՀ կառավարության ծրագրում և դատաիրավական բարեփոխումների ռազմավարությունում, ինչպես նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2020 թ. նոյեմբերի 18-ին հրապարակած ճանապարհային քարտեզում։
Շուրջ երկու տարի ՀՀ Ազգային ժողովի բազմաթիվ պատգամավորներ, արտախորհրդարանական ուժեր, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, միջազգային կառույցներ և պետական տարբեր մարմիններ քննարկումներ են ունեցել Ընտրական օրենսգրքի և հարակից օրենքների փոփոխության անհրաժեշտության վերաբերյալ։ Այդ քննարկումների արդյունքում մշակվել է մի նախագիծ, որն անդրադառնում է ընտրական օրենսդրության գրեթե բոլոր խնդրահարույց կետերին։ Նախագիծն արդեն իսկ պաշտոնապես շրջանառվել ու հրապարակվել է ԱԺ կայքում, ինչպես նաև ուղարկվել է Վենետիկի հանձնաժողով և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ՝ փորձագիտական կարծիք ստանալու համար:
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծն առաջարկում է պարզ համամասնական ընտրակարգ, որը պետք է օգնի զարգացնել և բովանդակային դարձնել խորհրդարանական համակարգը, ինչպես նաև երաշխավորի ընտրակաշառքի ու քրեածին հեղինակությունների ազդեցության կանխարգելումը ընտրությունների վրա։ Պարզ համամասնական ընտրակարգի անցումը 2018 թ․ հավանության է արժանացել բոլոր այն ուժերի կողմից, որոնք այժմ ներկայացված են ՀՀ Ազգային ժողովում։ Այդ ընտրակարգը նաև եղել է փաստացի գլխավոր հստակ փոփոխությունը, որ կանխատեսվում էր բարեփոխումների համատեքստում և հավանության էր արժանացել արտախորհրդարանական ուժերի կողմից։
Ընտրական օրենսգրքի և հարակից օրենսդրության փոփոխությունների ընդունումն այն կարևոր քայլն է, որով ԱԺ բոլոր խմբակցությունները կարող են ցույց տալ, որ նախընտրական պայքարում հրաժարվելու են
- Վարչական ռեսուրսի օգտագործումից, որը սահմանվել և հստակեցվել է փոփոխություններով՝ սահմանելով նաև համապատասխան քրեական և վարչական պատասխանատվություն,
- Քարոզարշավի ապօրինի ֆինանսավորումից, որը նախագծով ստացել է ավելի արդյունավետ կարգավորում՝ հաշվետվողականության ու թափանցիկության տեսանկյունից,
- Բարեգործության և այլ քողարկված միջոցներով ընտրակաշառքի բաժանումից, որի կարգավորումները վերանայվել ու բարելավվել են, այդ թվում՝ երրորդ անձանց հայտարարագրման միջոցով,
- Հավաքներին և հատկապես նախընտրական հավաքներին մասնակցելու պարտադրանքից, որի համար սահմանվել է քրեական պատասխանատվություն,
- Կանանց ցածր ներկայացվածությունից, որի հաղթահարման համար նախագիծը սահմանել է ներկայացվածության ապահովման արդյունավետ մեխանիզմներ,
- Իշխանության գերկենտրոնացումից, որի հաղթահարման համար նվազեցվել է կուսակցությունների ընտրական գրավը և արգելապատնեշը, հանվել են կոալիցիաների ձևավորման նախկին սահմանափակումները և ամբողջությամբ վերանայվել է լրացուցիչ մանդատների բաշխման սխեման,
- Անհավասար մրցակցությունից և անձակենտրոն ապաքաղաքական գործունեությունից, որի հաղթահարման համար նախատեսվում է նախընտրական ծրագրերի պարտադիր ներկայացում, բանավեճերի և անվճար եթերաժամանակի ավելացում, կենտրոնացում կուսակցության ընդհանուր քաղաքականության վրա։
Ներկայիս քաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման գլխավոր երաշխիքն արտահերթ ընտրությունների անցկացումն է, սակայն վարկաբեկված ու ակնհայտորեն թերի օրենսգրքով ընտրությունների կազմակերպումն ինքնին և ի սկզբանե կհանդիսանա ռեսուրսների, ոչ թե ծրագրերի մրցավազք և կասկածի տակ կդնի նոր Ազգային ժողովի լեգիտիմությունն ու վարկանիշը։
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների ընդունման և կիրարկման թիվ մեկ պատասխանատուն Ազգային ժողովի քաղաքական մեծամասնությունն է։ Միևնույն ժամանակ, ընդդիմադիր խմբակցությունների և իշխանության հավակնող քաղաքական ուժերի կողմից օրենսգրքի փոփոխությանը չսատարելը ինքնին կգնահատվի որպես վարչական և ապօրինի ռեսուրսներին ապավինելու մտադրություն և քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու պատրաստակամության բացակայություն։
Արտահերթ ընտրությունները պետք է նշանակվեն միմիայն Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների ընդունումից հետո՝ հնարավորինս սեղմ ժամկետներում՝ առանց ստորադասելու արտահերթ ընտրությունների հրամայականը ժամկետների վերաբերյալ միջազգային ընդհանրական կանոններին։

The need to amend the Electoral Code, which leaves wide loopholes for abuse by whoever is in power, was articulated as a public demand during the 2018 revolution and was restated after the 2018 snap election. The promise and commitment for reform was also stipulated in the Government Program, in the Judicial Reform Strategy and the roadmap published by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on November 18, 2020.
For about two years, several members of the Armenian National Assembly, extra-parliamentary parties, civil society representatives, international organizations and various state institutions discussed the necessity for amendments to the Electoral Code and related legislation. The draft developed as a result of these discussions addresses almost all problematic issues in the electoral legislation. The draft has been officially circulated and published on the website of the National Assembly, and sent to the Venice Commission and OSCE/ODIHR for an expert opinion.
The draft amendments to the Electoral Code propose a simple proportional electoral system that should help improve and make the parliamentary system more meaningful, as well as prevent vote buying operations and criminal influence on elections. The switch to a simple proportional system was supported in 2018 by all the political parties currently represented in Parliament. This electoral system was also the main concept that was anticipated in the context of electoral reforms and was approved by the extra-parliamentary  parties.
The adoption of the Electoral Code and related legislation is the important step through which all factions in the National Assembly can demonstrate that, during the electoral campaign, they will renounce:
• The misuse of administrative resources that have been defined and specified in the amendments, with  their respective criminal and administrative liability,
• Illegal funding of the electoral campaign, which is regulated more effectively in the draft  in terms of accountability and transparency,
• Vote-buying through charity and other concealed means, the provisions for which have been revised and improved, including through requiring declarations from third parties,
• Forcing participation at gatherings and particularly at campaign rallies, which would be subject to criminal liability,
• The under-representation of women, to overcome which the draft introduces new effective mechanisms,
• The overcentralization of power, which is challenged by lowering the electoral deposit and threshold for political parties, removal of restrictions for forming a governing coalition and a full revision of the distribution of additional mandates,
• Unfair competition and personified, apolitical activity, to overcome which the draft proposes mandatory the submission of campaign programs, an increase in the number of debates and free air time, and a focus on the general policy of the political party.
The main guarantee for overcoming the current political crisis is to hold an early parliamentary election. Yet, elections held under the existing discredited and obviously flawed Electoral Code will, in and of itself, be a competition of resources and not platforms and will cast the legitimacy and reputation of the new National Assembly into doubt.
The political majority of the National Assembly is ultimately responsible for the adoption and enforcement of the amendments to the Electoral Code. At the same time, a lack of support for the amendments by the opposition factions and other parties seeking power will be seen as an intention to rely on administrative and unlawful resources, and a lack of commitment to overcome the current political crisis.
Early elections should be scheduled only after the adoption of the amendments to the Electoral Code within the shortest period of time, without subordinating the imperative for early elections to the general international rules about timelines.