«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հունիսի 2-ին Վանաձորի պետական համալսարանի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Վանաձորի մասնաճյուղի ուսանողների համար կազմակերպել էր ուսումնական այց ՀՀ ոստիկանության ակադեմիա:
Այցն իրականացվել է ոստիկանության բարեփոխումների վերաբերյալ երիտասարդության լայն շերտերի համար պատշաճ իրազեկում ապահովելու շրջանակում:
Այցի ժամանակ ուսանողները ներկա են գտնվել ապագա պարեկայինների վարժանքներին ընտանեկան բռնության, ինչպես նաև ճանապարհային երթևեկության խախտումների բեմադրված իրավիճակներում:
Խմբին ուղեկցել է կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, փոխգնդապետ Միսակ Մարկոսյանը, որը ուսանողներին ներկայացրել է բարեփոխումների շրջանակում ակադեմիայի աշխատանքները: Ուսանողները նաև շփվել են սովորողների և դասախոսների հետ, ստացել իրենց հուզող հարցերի պատասխանները:

Study visit to the Police Academy for students of Vanadzor State University and Vanadzor Branch of National Polytechnic University of Armenia
On June 2, the Union of Informed Citizens organized a study visit to the Police Academy of the Republic of Armenia for the students of Vanadzor State University and Vanadzor branch of the National Polytechnic University of Armenia.
The visit was organized within the framework of ensuring proper awareness of the general public about the police reforms. During the visit, the students attended exercises of future patrol police officers in staged situations of domestic violence and traffic violations.
The group was accompanied by the First Deputy Head of the Educational Complex, Lieutenant Colonel Misak Markosyan, who introduced the students to the work of the academy within the framework of the reforms. The students also communicated with the students and lecturers and received answers to their questions.