2016թ. հունվարի 11-ին ուժի մեջ մտավ արձանագրություն, որը կարգավորում է ԵԱՏՄ-ում այն ապրանքների ներմուծումն ու տեղաշարժը, որոնք ներկրվել են Ղազախստան ավելի ցածր մաքսային դրույքաչափերով, քան գործում է ԵԱՏՄ-ում: Հիշեցնենք, որ ավելի ցածր մաքսային դրույքաչափերը Ղազախստանի պարտավորությունն է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) առաջ:
Այդ պարտավորության հետևանքով Ղազախստանում թվով 3171 ապրանքատեսակների համար ներմուծման մաքսային դրույքաչափերը ավելի ցածր են, քան ԵԱՏՄ-ում: Մաքսային դրույքաչափերը ցածր են, օրինակ՝ որոշ մթերքների, թեթև, վերամշակվող, դեղագործական արդյունաբերության, սև մետաղների, մեքենաների, թռչող սարքերի և այլ արդյունաբերական ապրանքների համար:
Եվրասիական Տնտեսական Հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի անդամ Անդրեյ Սլեպնևը ընդգծել է, որ շատ կարևոր է, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրները աջակցել են Ղազախստանի ձգտմանը անդամագրվել ԱՀԿ-ին և այնպիսի մոտեցում են մշակել, որը թույլ կտա Ղազախստանին ամբողջությամբ կատարել իր պարտավորությունները ԱՀԿ-ի առաջ:
ԵԱՏՄ-ն այս ամենին համաձայնվել է ընդամենը մեկ պայմանով, որ այն ապրանքները, որոնք Ղազախստանում մաքսազերծվում են այլ դրույքաչափով, քան գործում է ԵԱՏՄ-ում չեն ստանա «ԵԱՏՄ ապրանքի» կարգավիճակ, ուստի չեն կարող ներկրվել ԵԱՏՄ մյուս երկրներ:
Այսպիսով, Ղազախստանը փաստացի մեկ քառորդով դուրս է եկել ԵԱՏՄ-ից, քանի որ գոյություն ունեցող շուրջ 11 հազար ապրանքատեսակներից մոտ 3200-ի մասով (մոտ 29 տոկոսը) իր տարածքում կարող է կիրառել ԵԱՏՄ-ից տարբեր մաքսային դրույքաչափեր և հետևել, որ այդ ապրանքները դուրս չգան ԵԱՏՄ-ը այլ երկրների տարածքներ: Այլ կերպ ասած, այդ ապրանքատեսակների մասով Ղազախստանը ԵԱՏՄ-ից դուրս է եկել:
Ղազախստանի այս քայլը ընդգծում է, որ այդ երկիրը ցանկանում է մասսամբ մեկուսացնել իր տնտեսությունը ԵԱՏՄ-ից և առավելագույնս բացվել աշխարհի համար:
Հայաստանի վիճակի ընդգծումը
ԵԱՏՄ-ում Ղազախստանի այսպիսի ձեռք բերման ֆոնին բավականին թույլ են երևում Հայաստանի՝ այդ կառույցին անդամակցելու բանակցությունների արդյունքները: Հիշեցնենք, որ այդ բանակցությունների արդյունքում ընդամենը տարբեր ժամկետներով հետաձգվել են շուրջ 770 ապրանքատեսակների մաքսատուրքերի բարձրացումը: Այսինքն, ապրանքատեսակների ընդամենը 7 տոկոսը՝ այն էլ, ինչպես նշեցինք, միմիայն ժամանակավոր (1-ից 10 տարի ժամկետով՝ կախված ապրանքատեսակից):
Սակայն էլ ավելի տխուր է Հայաստանի՝ ԱՀԿ-ին ու ԵԱՏՄ-ին անդամակցության համատեղելիության հետ կապված հարցի ընթացքը: Հայաստանը 2003թ.-ից անդամակցում է ԱՀԿ-ին, սակայն 2015-ին ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու արդյունքում խախտվել են ԱՀԿ-ի առջև ստանձնած պարտավորությունները, որոնց փոփոխման վերաբերյալ բանակցություններին ՀՀ-ի ներկայացուցիչների հետ մեկտեղ մասնակցելու են նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի, ինչպես նաեւ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների ներկայացուցիչները: Այսինքն, ՀՀ իշխանությունները չեն ցանկանում կամ ի զորու չեն ինքնուրույն բանակցություններ վարել ԱՀԿ-ի հետ Հայաստանի պարտավորությաւնների մասով:
Սակայն փոխարենը Ղազախական կողմը կարողացել է այնպիսի հարաբերություններ կառուցել ԵԱՏՄ մյուս անդամ երկրների հետ, որ ոչ միայն կարողացել է լինելով ԵԱՏՄ կազմում անդամագրվել ԱՀԿ-ին, այլ նաև ԵԱՏՄ-ին փաստացի պարտադրել ԱՀԿ-ի հետ իր ձեռք բերած պայմանավորվածությունները ու արտոնություններ ձեռք բերել մաքսային դրույքաչափեր սահմանելու հարցում:
Այս ֆոնին պարզ է դառնում, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցության վերաբերյալ Հայաստանի բանակցությունները ոչ միայն չեն կարող հաջողված որակվել, այլ, դրանք, ըստ էության, ունեցել են խիստ բացասական հետևանքներ Հայստանի տնտեսության համար՝ ինչից կարելի էր մասսամբ խուսափել, եթե բանակցությունները լինեին առավել արդյունավետ:

11 января 2016 года вступил в силу протокол, регулирующий импорт и оборот в ЕАЭС тех товаров, которые были импортированы в Казахстан по меньшим таможенным пошлинам, чем применяемые в ЕАЭС. Напомним, что установление меньших таможенных пошлин является обязательством Казахстана перед Всемирной торговой организацией (ВТО).
Вследствие указанного обязательства в Казахстане при импорте 3171 вида товаров действуют меньшие таможенные пошлины, чем в ЕАЭС. Меньшие таоженные пошлины применяются при импорте, например, некоторых продуктов питания, легкой, перерабатывающей, фармацевтической промышленности, черных металлов, машин, летательных аппаратов и прочих промышленных товаров.
Член коллегии Евразийской Экономической Комиссии Андрей Слепнев подчеркнул, что очень важно, что страны-члены ЕАЭС поддерживают стремление Казахстана присоединиться к ВТО и разработали подход, позволяющих Казахстану полностью выполнить свои обязательства перед ЕАЭС.
ЕАЭС согласился с этим с одним условием – что те товары, которые будут растаможены в Казахстане по другим таможенным пошлинам, нежели действующие в ЕАЭС, не получат статус «товаров ЕАЭС», и посему не могут быть импортированы из Казахстана в другие страны-члены ЕАЭС.
Таким образом, Казахстан фактически на четверть вышел из ЕАЭС, так как в отношении примерно 3200 (около 29 процентов) из существующих 11000 видов товаров может применять пошлины в размерах, отличающиеся от размеров пошлин в ЕАЭС и контролировать, чтобы эти товары не попадали на территории других стран-членов ЕАЭС. Другими словами, в отношении этих видов товаров Казахстан вышел из ЕАЭС.
Этот шаг Казахстана подчеркивает, что эта страна желает частично изолировать свою экономику от ЕАЭС и по возможности больше открыть ее для мира.
Ситуация с Арменией
На фоне подобного приобретения Казахстана в ЕАЭС довльно слабо выглядят результаты переговоров, проведенных Арменией по вопросу членства в ЕАЭС. Напомним, что по результатам этих переговоров повышение таможенных пошлин в отношении 770 видов товаров было отложено не различные сроки. То есть, это касается всего лишь семи процентов видов товаров, да и то временно (от 1 до 10 лет), в зависимости от вида товаров.
Однако еще более грустным выглядит вопрос совместимости членства Армении в ВТО и ЕАЭС.
Армения с 2003 года является членом ВТО, однако в результате вступления в 2015 году в ЕАЭС были нарушены обязательства перед ЕАЭС, на переговорах по пересмотру которых наряду с представителями РА будут участвовать также представители Евразийской экономической Комиссии, а также представители стран-членов Евразийского Экономического Союза. Это означает, что власти РА не желают или не в силах самостоятельно вести переговоры с ВТО в отношении обязательств Армении.
Вместо этого, однако, казахская сторона смогла построить такие отношения с другими странами-членами ЕАЭС, что не только смогла, будучи в составе ЕАЭС, вступить в ВТО, но и фактически принудить ЕАЭС согласиться с договоренностями и получить льготные условия в вопрося установления таможенных пошлин.
В свете этого становится ясно, что переговорный процесс по вступлению Армении в ЕАЭС не только не может быть охарактеризован как удачный, но и он, по существу, привел к очень отрицательным последствиям для экономики Армении, чего можно было бы избежать, если бы переговрный процесс был бы более результативным.