Ինչպես հայտնի է, օրերս նավթի միջազգային գները խփեցին 12 տարվա անտիռեկորդ՝ կայուն կերպով հաստատվելով Բարելը 30 դոլարի սահմաններում: Նավթի գինն այդքան ցածր չէր եղել 2004 թվականից, իսկ 2011-ից 2013 թվականներին դրա գինը բավականին կայուն էր՝ 110 դոլարի շրջակայքում:
Բանն այն է, որ վերջին տարիներին բավականին զարգացավ թերթաքարային նավթի արդյունահանումը (сланцевая нефть), ԱՄՆ-ն երկար տարիներց հետո թույլատրեց նավթի արտահանումը, իսկ Չինաստանի տնտեսական աճը դանդաղեց, ինչը հանգեցրեց նավթի պահանջարկի անկմանը: Արդյունքում նավթի պահանջարկը պակասեց, իսկ առաջարկը էականորեն աճեց, ինչը հանգեցրեց արժեզրկմանը:
Փորձենք հասկանալ, թե ինչպե՞ս է կանխատեսվում նավթի գինը 2015 թվականի համար և ինչպե՞ս է ազդելու Հայաստանի վրա:
Գնի կանխատեսումներ
Աշխարհի տարբեր երկրներ ու կազմակերպություններ 2016 թվականի համար տալիս են տարբեր կանխատեսումներ: Այսպիսով, Իրանի պետական բյուջեում նավթի միջին հաշվարկային գինը 40 դոլար է, Սաուդյան Արաբիայում՝ 29, իսկ Շոտլանդիայում գնահատվում է 16 դոլար բարելի դիմաց: Ռուսական «Սբերբանկը» արդեն պատրաստվում է 25 դոլար գնին, իսկ հեղինակավոր «Բլումբերգը» հնարավոր է համարում նաև մեկ բարելի դիմաց 20 դոլար արժեքը:
Միևնույն ժամանակ Ռուսաստանի 2016 թվականի պետական բյուջեում նավթի գինը ամրագրվել էր 50 դոլարի մակարդակում: Այդ երկրի բյուջետային մուտքերի կեսից ավելին ապահովվում է նավթագազային եկամուտներով, հետևապես նավթի գնի անկումը էական հարված է հասցնելու երկրի, թե՛ բյուջեին և թե՛ տնտեսությանը:
Բանն այն է, որ Ռուսաստանում նավթի արտահանման միջին ինքնարժեքը 35-ից 37 դոլար է և 30 դոլար սակագինը վնասաբեր է: Նավթային այս նոր իրականության մեջ Ռուսաստանի պետական բյուջեն շուրջ 10 տոկոսով թերակատարում է ունենալու: Զարմանալի չէ, որ այդ երկրում արդեն ակտիվորեն քննարկվում է տարին դեռ չսկսած բյուջեն սեկվեստրի ենթարկելու հարցը:
Ազդեցությունը Հայաստանի վրա
Թվում է թե Հայաստանը, լինելով էներգետիկ ռեսուրսներ ներմուծող երկիր, պետք է շահեր նավթի գնի նվազումից, բայց Ռուսաստանից մեր տնտեսության չափազանց մեծ կախվածության պատճառով մեր տնտեսությունում սպասվում են տրանսֆերտների, արտահանման ու ներդրումների է՛լ ավելի մեծ ծավալի կրճատումներ։
2015-ի դեկտեմբեր ամսվա տվյալները դեռ ամփոփված չեն, սակայն ըստ հունվար-նոյեմբերի ցուցանիշների՝ տրանսֆերտների նվազումը կազմել է 37.2%: Ակնհայտ է, որ ռուբլո վերջին արժեզրկումից հետո Ռուսաստանում աշխատող մեր հայրենակիցների աշխատած գումարները դոլարի վերածելիս ավելի փոքր կլինեն, ինչը նշանակում է առաջիկա ամիսների համար տրանսֆերտների կրճատման ավելի մեծ թիվ։
2015-ի հունվար-նոյեմբերին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը նվազել է 28.1%-ով, իսկ հունվար-սեպտեմբերին ռուսական ուղղակի ներդրումները նվազել են 70%-ով։ Նվազման այս չափերը ևս կմեծանան առաջիկա ամիսներին։
Ռուսաստանի տնտեսության քայքայումից, իհարկե, միայն Հայաստանը չէ, որ տուժում է։ Միջինասիական երկրները, Վրաստանն ու Մոլդովան ևս տուժում են։ Սակայն, եթե Միջինասիական երկրները առանձնապես այլընտրանք չունեին՝ իրենց տնտեսությունը ըստ երկրների դիվերսիֆիկացնելու, ապա Վրաստանը, Հայաստանն ու Մոլդովան ունեին։ Եվ, ի տարբերություն Վրաստանի և Մոլդովայի, Հայաստանը չօգտվեց իր այդ հնարավորությունից։ Եթե Հայաստանը, ստորագրելով ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագիրը, զրոյացներ ԵՄ երկրների հետ առևտրի մաքսատուքերն ու հեշտեցներ հայակական ապրանքների մուտքը ԵՄ երկրներ, մեր արտահանման կրճատումն այսօր այս աստիճան մեծ չէր լինի։ Ճիշտ այնպես, ինչպես Վրաստանի պարագայում, որի արտահանման կառուցվածքում Ռուսաստանի տեսակարար կշիռը անցած տարի կազմել է ընդամենը 7%։ Եթե Հայաստանի ստացած տրանսֆերտների (ՀՆԱ մոտ 21%) մոտ 90 տոկոսը գալիս է Ռուսաստանից, ապա Վրաստանի ստացած տրանսֆերտների (ՀՆԱ մոտ 12%-ը) միայն 40%-ն է Ռուսաստանից։ Ներդրումներով Ռուսաստանն աննշան կշիռ ուներ Վրաստանի համար նաև անցած տարիներին՝ մոտ 10-15%, իսկ այդ 2015-ի առաջին երեք եռամսյակների դրությամբ այն կազմել է ընդամենը 4%: Եվրոպական ուղղվածության շնորհիվ Վրաստանում կատարված ներդրումների, փոխանցված տրանսֆերտների և արտահանումը կրճատումը 2015-ին կազմել է 20-25%, ի տարբերություն Հայաստանի՝ 30-70% ցուցանիշների։
Այսպիսով՝ ստեղծված գլոբալ տնտեսական նոր պայմաններում, երբ նավթի գինը ցածր է և առաջիկա տարիներին բարձրանալու հեռանկարները շատ անհավանական են, Հայաստանը պետք է փորձի հնարավորինս կրճատել Ռուսաստանից կախվածությունն ու կենտրոնանալ Եվրոպական շուկաների ու ներդրողների վրա, հակառակ պարագայում մեր կորուստները չափազանց մեծ կլինեն։

Как известно, на днях мировые цены на нефть побили свой антирекорд за 12 лет, стабильно обосновашись на уровне цены 30 долларов США за баррель. Цена такой низкой не была с 2004 года, а в 2011-2013 годах цена была довольно стабильной – в районе 110 долларов.
Дело в том, что за последние годы получила развитие добыча сланцевой нефти, а США после долгих лет запрета разрешила экспорт нефти, а рост экономики Китая замедлился, что привело как снижению спроса на нефть. В результате предложение существенно превысило спрос, что привело к обесцениванию нефти.
Попробуем разобраться, каковы прогнозы цен на нефть на 2016 год и как это будет воздействовать на Армению.
Прогнозы цены
Различные страны и организации дают разные прогнозы цен на нефть на 2016 год. Так, в государственном бюджете Ирана средняя расчетная цена – 40 долларов за баррель, в Саудовской Аравии – 29, а в Шотландии – 16 долларов. Российский «Сбербанк» уже готовится к цене 25 долларов, а именитый «Блумберг» считает возможной даже цену в 20 долларов за баррель.
В то же время Россия в государственном бюджете 2016 года зафиксировала цену на нефть на уровне 50 долларов за баррель. Более половины бюджетных поступлений этой страны обеспечивается за счет доходов от продажи нефти и газа, следовательно, падение цен на нефть нанесет существенный удар как по бюджету, так и по экономике страны.
Дело в том, что в России средняя себестоимсть экспорта нефти составляет 35-37 долларов и цена в 30 долларов нерентабельна, ввиду чето в новой действительности государственный бюджет России будет недовыполнен примерно на 10 процентов. И неудивительно, что в этой стране уже активно обсуждается вопрос секвестра бюджета только начавшегося года.
Влияние на Армению
Кажется, что Армения, будучи страной-импортером энергетических ресурсов, должна была выиграть от снижения цен на нефть. Но ввиду слишком большой зависимости от России в нашей экономике ожидается еще большее снижение трансфертов, экспорта и инвестиций.
Данные по декабрю 2015 года пока не обобщены, однако, по данным за январь-ноябрь размер трансфертов упал на 37.2%. Очевидно, что после последнего обесценивания рубля суммы, заработанные нашими соотечественниками в России в переводе в доллары будут ниже, что означает еще большее сницение трансфертов в предстоящие месяцы.
В январе-ноябре 2015 года экспорт из Армении в Россию снизился на 28.1%, а в январе-сентябре прямые российские инвестиции сократились на 70%. В предстоящие месяцы эти размеры увеличатся.
От разрушения экономики России пострадает не только Армения, но и среднеазиатские страны, Грузия и Молдова. Однако, если среднеазиатские страны особо не имели альтернативы в плане диверсификации своей экономики по странам, то Грузия, Армения и Молдова имели. В отличие от Грузии и Молдовы, Армения не воспользовалась этой возможностью. Если бы Армения, подписав соглашение об ассоциации с ЕС, аннулировала бы таможенные пошлины о облегчила доступ армянских товаров в страны ЕС, снижение нашего экспорта не было бы таким большим, как в случае с Грузией, в структуре экспорта которой удельный вес экспорта в Россию составил всего лишь 7%. Если примерно 90 процентов трансфертов, получаемых Арменией (примерно 21% ВВП) поступает из России, то в случае Грузии эта цифра составляет только 40% (примерно 12% ВВП). По инвестициям Россия имела незначительную долю в Грузии и в предыдущие годы – примерно 10-15%, а за первые три квартала 2015 года она составила всего 4%. Снижение привлекаемых в Грузию инвестиций, трансфертов и экспорта благодаря европейскому направлению в 2015 году составило 20-25%, в отличие от показателя Армении – 30-70%.
Таким образом, в создавшихся новых глобальных экономических условиях, когда цена на нефть низкая и перспективы ее роста в ближайшие годы маловероятна, Армения должна попытаться по возможности сократить зависимость от России и сконцентрироваться на европейских рынках и инвесторах. В противном случае наши потери будут слишком большими.