Հուլիսի 7-ից ոստիկանության նոր Պարեկային ծառայությունը փոխարինեց ոստիկանության Երևանի վարչության Պարեկապահակակետային ծառայության գնդին և Ճանապարհային ոստիկանության Երևանի գումարտակին։ Ծառայողների ընդունելության կարգից, կրթությունից, գործառույթներից բացի, փոխվել են նաև ոստիկանների համազգեստն ու մեքենաները, որոնց դիզայնի և տարբերանշանի շուրջ առաջին իսկ օրվանից մեծ աղմուկ բարձրացավ:
Հանրային տիրույթում քննադատության արժանացավ մեքենաների ու թևքանշանների դիզայնը, մասնավորապես դրանում «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջի խախտումը (օտար լեզվով գրվածը ավելի մեծ տառաչափով է, քան հայերենը): Շաբաթներ առաջ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» արդեն անդրադարձել էր այն խնդրին, որ մեքենաների ու թևքանշանների դիզայնը տարբերվում է այն տարբերակներից, որոնք հաղթել էին ոստիկանության և ապա նաև ԱՄՆ դեսպանատան հայտարարած մրցույթների արդյունքում։
Քանի դեռ փորձում էինք բացահայտել, թե որքան է արժեցել մեր հարկատուների համար այդ խախտումը, ի հայտ եկավ մեկ այլ՝ ոչ պակաս ապշեցնող անօրինություն ևս։
Հուլիսի 7-ին բոլորս տեսանք նոր Պարեկային ծառայության թևքանշանները («шеврон») և մեքենաների գունագրաֆիկ ձևավորման դիզայնը, որն ակնհայտորեն հակասում է ՀՀ Սահմանադրության և «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքին, ինչի մասին հայտարարել է նաև Լեզվի պետական կոմիտեն:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հարցման միջոցով փորձեց պարզել, թե ով է պատասխանատու դիզայնի այս օրինախախտման համար և ինչպես է հաստատվել մեքենայի տարբերանշանի և թևքանշանի դիզայնը։ Ուսումնասիրության ընթացքում մենք նաև բացահայտեցինք օրենքի խախտումներ կապված առկայծող փարոսիկների ու համազգեստի հետ:
Գոյություն չունեցող թևքանշաններ
Նախ արձանագրենք, որ համաձայն «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ ոստիկանության ծառայողների համազգեստի նկարագիրը սահմանում է ՀՀ կառավարությունը: Իսկ կառավարության 2013 թ․ դեկտեմբերի 12-ի N 1446-Ն որոշումը տալիս է ոստիկանության ծառայողի համազգեստի մանրամասն նկարագիրը: Գործադիրի այդ որոշման 1-ին հավելվածի 93-րդ կետի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողները համազգեստի վրա կրում են ծառայության բնույթը խորհրդանշող համապատասխան թևքանշաններ և կրծքանշաններ, որոնց նկարագրերը սահմանում է ոստիկանության պետը:
Մի կողմ թողնելով կառավարության վերոնշյալ որոշման իրավաչափությունն այն առումով, որ օրենքի համաձայն համազգեստի նկարագիրը պետք է հենց կառավարությունը սահմանի, և հետևապես, տրամաբանորեն, չի կարող դրա մի մասը թողնել ոստիկանապետին, այդուհանդերձ արձանագրենք, որ ծառայության բնույթը խորհրդանշող թևքանշանները պետք է սահմանված լինեն առնվազն ոստիկանության պետի որոշմամբ:
Սակայն ոստիկանության պետի համապատասխան (2014 թ․ թիվ 1-Ն) հրամանում փոփոխություններ դեռ չեն կատարվել, և Պարեկային ծառայության թևքանշանները սահմանված չեն, ինչը հաստատեց նաև ոստիկանության շտաբի պետը՝ ի պատասխան «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» գրության։
Այլ կերպ ասած՝ ոստիկանության Պարեկային ծառայության ավելի քան 700 ծառայողների համար պատվիրվել և պատրաստվել է մի թևքանշանով համազգեստ, որը, ի հեճուկս ոստիկանությունում ծառայության մասին օրենքի 27-րդ հոդվածի, սահմանված չէ:
Այսպիսով, պարեկային ծառայողների համազգեստի վրա գերակայում է օտար լեզուն, որը հակասում է ՀՀ Սահմանադրության 20-րդ հոդվածին, ինչպես նաև «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքին, և այդ չսահմանված (հետևաբար՝ ֆորմալ գոյություն չունեցող) թևքանշանը պարեկային ծառայողներն առ այսօր կրում են վերոնշյալ օրինախախտումներով հանդերձ։
Ո՞վ է մեքենաների դիզայնի պատասխանատուն
Բացի թևքանշանից, նույն տարբերանշանը պատկերված է նաև շուրջ 150 պարեկային ավտոմոբիլների վրա: Այդ մեքենաների վրա «Լեզվի մասին» օրենքի խախտմամբ են նաև կողային դռների գրառումները (անգլերենը գերակա է հայերեն տառաչափին):
Ոստիկանության պետին ուղղված հարցման միջոցով փորձեցինք պարզել, թե ու՞մ կողմից և ո՞ր իրավական ակտով է սահմանվել Պարեկային ծառայության մեքենաների գունագրաֆիկ ձեւավորման դիզայնը, սակայն ի պատասխան ստացանք, որ «Պարեկային ծառայության ավտոմեքենաների գունագրաֆիկ ձևավորման դիզայնն առանձին իրավական ակտով սահմանված չէ»: Այդուհանդերձ, բնականաբար, ինչ-որ մեկը որոշել է պարեկային մեքենաների գունագրաֆիկ ձևավորման դիզայնը և փոխանցել այն «Շկոդայի» հայաստանյան ներկայացուցիչ «Չեխ Ավտո» ՍՊԸ-ին: Եվ դա որոշած անձը (անձինք) խախտել են «Լեզվի մասին» օրենքի պահանջները, որի արդյունքում, հավանաբար, շուրջ 150 մեքենաների գունագրաֆիկ ձևավորումը պետք է փոփոխվի:
Ընդ որում, թեև պարեկային մեքենաների գունագրաֆիկ ձևավորումը ներառված է եղել դրանց գնի մեջ և իրականացվել է «Չեխ Ավտո» ՍՊԸ-ում, սակայն դրա փոփոխությունը, բնականաբար, անվճար չի լինելու: Մենք ուսումնասիրեցինք նախկինում ոստիկանության կողմից պատվիրված համանման ծառայությունները և պարզեցինք, որ ՃՈ մեքենաների գունագրաֆիկ ձևավորումն արժեցել է 25-ից 30 հազար դրամ։ Այսինքն, Պարեկային ծառայության Երևանի գնդի շուրջ 150 մեքենաների գունագրաֆիկ վերաձևավորումը կարժենա մոտ 4 միլիոն դրամ:
Կարմիր փարոսիկները՝ ապօրինի
Նոր ստեղծված Պարեկային ծառայության ավտոմոբիլները կահավորված են նաև կապույտ և կարմիր առկայծող փարոսիկներով՝ այնպես, ինչպես Ճանապարհային ոստիկանության ու Պարեկապահակակետային ծառայության մեքենաները:
«Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ժե» կետը սահմանում է, որ կարմիր, կապույտ առկայծող փարոսիկներով կահավորման ենթակա տրանսպորտային միջոցների ցանկը հաստատում է կառավարությունը: Գործադիրը, իր հերթին, 2006 թվականի 2329-Ն որոշմամբ հաստատել է այդ ցանկը (այն հետագայում փոփոխվել է 2008, 2012 և 2014 թվականներին): Ցանկի համաձայն՝ կարմիր և կապույտ փարոսիկներ կարող են ունենալ ԱԱԾ պետական պահպանության, ՊՆ ռազմական ոստիկանության զինավտոտեսչության և ոստիկանության պետավտոտեսչության (հետագայում այն վերաանվանվեց Ճանապարհային ոստիկանության) ավտոմեքենաները:
Ոստիկանության այլ ստորաբաժանումների գունագրաֆիկ երանգավորմամբ մեքենաները, համաձայն կառավարության որոշման, կարող են կահավորվել միայն կապույտ լուսարձակող փարոսիկներով:
Այսինքն, Պարեկային ծառայության ավտոմեքենաների վրա կարող էին տեղադրվել միայն կապույտ առկայծող փարոսիկներ և ոչ կարմիր և կապույտ: Կառավարության որոշման այս խախտումը, սակայն, վերաբերում է ոչ միայն Պարեկային ծառայությանը, այլև նախկին Պարեկապահակակետային ծառայությանը, որի մեքենաների վրա ևս առկա էին կարմիր և կապույտ առկայծող փարոսիկներ:
Ճանապարհային երթևեկության կանոնները սահմանելու մասին կառավարության 2007 թ․ 955 որոշմամբ կան մի շարք գործառույթներ, որոնք կարող են արվել միայն կարմիր և կապույտ (և ոչ միայն կապույտ) գույներով առկայծող փարոսիկներով կահավորված մեքենաներով: Եվ ակնհայտ է, որ Պարեկային ծառայությունը պետք է ունենա հենց կարմիր և կապույտ առկայծող փարոսիկներ: Սակայն դրա համար պետք էր համապատասխան փոփոխությունը կատարել կառավարության որոշման մեջ, ինչը չի արվել:
Իսկ համազգեստը հաստատվե՞լ է
«Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ ոստիկանության ծառայողին տրվում է համազգեստ, որի նկարագիրը սահմանում է կառավարությունը: Կառավարությունն այն սահմանել է իր 2013 թ․ դեկտեմբերի 12-ի N 1446-Ն որոշմամբ, որում, սակայն, որևէ խոսք չկա Պարեկային ծառայության համազգեստի ու դրա առանձնահատկությունների մասին։
Նշված որոշմամբ, ըստ էության, սահմանված են ոստիկանության «սովորական» համազգեստը ու որոշ ստորաբաժանումների համազգեստների առանձնահատկությունները: Ու թեև պարեկների համազգեստներն ակնհայտորեն տարբերվում են մյուս ծառայությունների համազգեստից, դրանք նկարագրված չեն կառավարության որոշման մեջ:
Այլ կերպ ասած՝ համազգեստը, որն այժմ կրում են ոստիկանության ծառայողները և որի ավելի որակյալ տարբերակը մատակարարում են ԱՄՆ գործընկերները, որևէ իրավական ակտով հաստատված չէ:
Ստացվում է, որ պարեկային ծառայողները ստացել են համազգեստ, որի նկարագիրը (ի հեճուկս օրենքի պահանջի) կառավարության որոշմամբ չի սահմանվել, համազգեստի հետ միասին ստացել են իրենց ծառայությունը խորհրդանշող թևքանշան, որի նկարագրությունը ևս օրենքի խախտմամբ սահմանված չի եղել որևէ իրավական ակտով: Որևէ ակտով նաև սահմանված չէ Պարեկային ծառայության մեքենաների գունագրաֆիկ ձևավորման դիզայնը: Ավելին, նաև չի փոփոխվել կառավարության համապատասխան որոշումը, ինչի արդյունքում պարեկային մեքենաների վրա կարմիր առկայծող փարոսիկների տեղադրումն ապօրինի է:
Հնարավոր չէ պարզել նաև, թե ի վերջո՝ ով է պատասխանատու այս օտարալեզու տարբերանշանների ու մեքենաների ձևավորման հաստատման համար, ավելին՝ դրանք, փաստացի, գործածվում են առանց հաստատման, ինչն էլ օրենքի առանձին խախտում է։ Այդուհանդերձ, հստակ է, որ Պարեկային ծառայության համազգեստի ու մեքենաների հետ կապված կան բազմաթիվ թերացումներ, որոնք ոստիկանության կազմակերպչական կարողությունների մասին շատ տխուր եզրահանգումների տեղիք են տալիս:

С 7 июля новая Патрульная служба полиции сменила полк Патрульно-постовой службы Управления города Еревана Полиции РА и батальон Дорожной полиции Еревана. Помимо порядка приема, обучения и функций служащих изменились также форма и автомобили полиции, вокруг дизайна и логотипа которых с первого же дня поднялась большая шумиха.
В общественном пространстве подверглись критике дизайн автомобилей и шевроны, в частности, за нарушение Закона РА «О языке» (надпись на иностранном языке сделана более крупным шрифтом, чем на армянском). Несколько недель назад «Союз информированных граждан» коснулся вопроса о том, что дизайн автомобилей и шевронов отличается от тех дизайнов, которые победили по итогам тендеров, объявленных полицией, а затем посольством США.
Пока мы пытались выяснить, во сколько это нарушение обошлось нашим налогоплательщикам, раскрылось еще одно не менее ошеломляющее беззаконие.
7 июля мы увидели шевроны новой Патрульной службы и дизайн цветографического оформления автомобилей, что явно противоречит Конституции РА и Закону РА «О языке», о чем заявил также Государственный комитет по языку.
«Союз информированных граждан» посредством запроса попытался выяснить, кто несет ответственность за это нарушение дизайна и как были одобрены дизайны логотипа автомобилей и шевронов.
Несуществующие шевроны
Прежде всего отметим, что согласно части 1 статьи 27 Закона «О службе в Полиции» описание формы одежды служащего полиции устанавливается правительством РА. А в постановлении правительства № 1446-Н от 12 декабря 2013 года приведено подробное описание формы служащего полиции. Согласно пункту 93 приложения 1 к этому постановлению, служащие различных подразделений полиции Республики Армения носят на своей форме символизирующие характер службы соответствующие шевроны и значки, описание которых устанавливает начальник полиции.
Оставляя в стороне законность вышеуказанного решения правительства в том смысле, что в соответствии с законом описание формы должно устанавливать именно правительство и, следовательно, по логике, не может оставлять начальнику полиции ее часть, тем не менее отметим, что шевроны, символизирующие характер службы, должны устанавливаться как минимум решением начальника полиции.
Однако изменения в соответствующий приказ начальника полиции (№ 1-Н от 2014 г.) пока не внесены, и шевроны Патрульной службы не установлены, что также подтвердил начальник штаба полиции в ответ на запрос «Союза информированных граждан».
Другими словами, для более чем 700 служащих Патрульной полиции была заказана и сделана форма с шевроном, который вопреки статье 27 Закона «О службе в полиции», вовсе не установлен.
Таким образом, на форме служащих Патрульной службы преобладает иностранный язык, что противоречит статье 20 Конституции РА, а также Закону РА «О языке», и служащие Патрульной службы по сей день носят эти не установленные шевроны (следовательно, формально несуществующие), невзирая на вышеуказанные нарушения.
Кто ответственен за дизайн автомобилей?
Помимо шевронов, такой же логотип изображен примерно на 150 патрульных автомобилях. Надписи на дверях этих автомобилей также нарушают Закон РА «О языке» (шрифт надписи на английском языке крупнее шрифта надписи на армянском языке).
Мы направили начальнику полиции запрос с целью выяснить, кем и каким законодательным актом был установлен дизайн цветографического оформления автомобилей Патрульной службы, однако в ответ мы получили, что «дизайн цветографического оформления автомобилей Патрульной службы отдельным правовым актом не установлен». Тем не менее, кто-то разработал дизайн цветографического оформления автомобилей и передал его представителю «Шкода» в Армении ООО «Чехия авто». Причем лицо (а), установившее дизайн, нарушило требования Закона РА «О языке, в результате чего, по всей вероятности, цветографическое оформление автомобилей 150 автомобилей придется изменить.
При этом, цветографическое оформление автомобилей Патрульной службы хоть и входило в их стоимость и выполнялось в ООО «Чехия авто», однако его изменение, естественно, не будет бесплатным. Мы изучили аналогичные услуги, заказанные ранее полицией, и выяснили, что цветографическое оформление автомобилей Дорожной полиции стоило от 25 до 30 тысяч драмов. То есть, изменение цветографического оформления около 150 автомобилей патрульного полка Еревана обойдется примерно в 4 миллиона драмов.
Красные мигалки – незаконно
Автомобили недавно созданной Патрульной службы также оснащены синими и красными проблесковыми маячками, как и автомобили дорожной полиции и Патрульно-постовой службы.
Пункт «ж» части 1 статьи 9 Закона РА «Об обеспечении безопасности дорожного движения» устанавливает, что перечень транспортных средств, подлежащих оснащению синими и красными проблесковыми маячками, утверждается правительством. Правительство, в свою очередь, утвердило этот перечень решением 2329-N от 2006 года (позже в него были внесены поправки в 2008, 2012 и 2014 годах). Согласно перечню, красные и синие маячки могут быть установлены на автомобилях Службы государственной охраны СНБ, Управления военной полиции Минобороны, Государственной автомобильной инспекции (позже переименованной в Дорожную полицию).
Согласно решению правительства, автомобили с цветографическим оформлением других подразделений полиции могут оснащаться только синими проблесковыми маячками.
Другими словами, на автомобилях Патрульной службы должны были быть установлены только синие проблесковые маячки, а не красные и синие. Нарушение этого решения правительства, однако, касается не только Патрульной службы, но и прежней Патрульно-постовой службы, на автомобилях которой были установлены красные и синие проблесковые маячки.
В решении правительства № 955 об установлении правил дорожного движения от 2007г. есть ряд функций, которые могут выполняться только автомобилями, оснащенными красными и синими (а не только синими) проблесковыми маячками. И очевидно, что на автомобилях Патрульной службы должны быть установлены красные и синие проблесковые маячки. Однако для этого необходимо было бы внести соответствующее изменение в решение правительства, чего сделано не было.
А форма была утверждена?
В соответствии с частью 1 статьи 27 Закона РА «О службе в полиции», служащему полиции выдается форма, описание которой устанавливается правительством. Правительство установило описание в решении №1446-Н от 12 декабря 2012 года, в котором, однако, нет упоминания о форме Патрульной службы и ее особенностях.
Указанным решением, по сути, установлена «обычная» форма полиции и особенности формы некоторых подразделений. И хотя форма Патрульной службы явно отличается от формы других служб, в решении правительства она не описана.
Другими словами, форма, которую сейчас носят служащие полиции и более качественная версия которой поставляется американскими партнерами, каким-либо правовым актом не установлена.
Получается, что служащие Патрульной службы получили форму, описание которой (вопреки требованию закона) не было установлено решением правительства. Вместе с формой они получили шеврон, символизирующий их службу, описание которого также с нарушением закона не было установлено какими-либо правовыми актами. Каким-либо правовым актом не установлен также дизайн цветографического оформления автомобилей. Более того, не было изменено соответствующее решение правительства, в результате чего установка красных проблесковых маячков на автомобилях Патрульной службы является незаконной.
Выяснить, кто же ответственен за утверждение этих логотипов на иностранном языке и оформление автомобилей, невозможно. Более того, они фактически используются без утверждения, что является отдельным нарушением закона. Тем не менее, очевидно, что в форме и транспортных средствах Патрульной службы имеется много недостатков, которые приводят к очень печальным выводам об организационном потенциале полиции.