- 13 Սեպտեմբերի, 2021
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանը ոչ միայն շարունակաբար սադրանքների ու ապակայունացնող գործողությունների է դիմում Հայաստանի հետ հարաբերություններում, այլև փորձում է խնդիրներ ստեղծել տարածաշրջանի մյուս երկրների համար:
Ինչ
Այսպես, սեպտեմբերի 12-ից Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի Որոտանի հատվածում (որը օգտագործում է հայկական կողմը, բայց հսկում է ադրբեջանականը) ադրբեջանական ոստիկանությունը կանգնեցնում և ստուգում է (կամ ճանապարհային հարկ է գանձում) իրանական համարանիշներով բեռնատար մեքենաների վարորդներին՝ «Ադրբեջանի տարածք մուտք գործելու համար»:
Այս մասին հայաստանյան հանրությանը հայտնի դարձավ նաև ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության՝ սեպտեմբերի 12-ին տարածած հաղորդագրությունից: Ըստ դրա, «Ադրբեջանի ոստիկանությունը իրանական բեռնատարների ստուգումը իրականացնում է սեպտեմբերի 12-ից՝ ժամը 12։00-ից սկսած», իսկ «ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի և ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության զինծառայողների կողմից համատեղ աշխատանքներ են իրականացվում առաջացած իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ»:
Սակայն քանի որ ՀՀ ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ որևէ կերպ չի նշվում ադրբեջանական կողմի գործողությունների նպատակների ու դրդապատճառների մասին, փորձենք հասկանալ դրանք այստեղ:
Ինչու
Ադրբեջանական մի շարք քարոզչամիջոցներ դեռ սեպտեմբերի 11-ին հանդես էին եկել իրանական կողմին հասցեագրված մեղադրական հրապարակումներով՝ կարծես հող նախապատրաստելով այս քայլի համար:
Մասնավորապես, Ադրբեջանի իշխանությունների քաղաքականությունն աջակցող ու այդ քաղաքականության քարոզչությամբ զբաղվով Caliber.az կայքը սեպտեմբերի 11-ին հրապարակել էր մի տեսանյութ, որտեղ, համեմված Իրանի հասցեին մեղադրական ու, կարելի է ասել, կշտամբող հայտարարություններով, խոսվում էր դեպի Լեռնային Ղարաբաղ իրանական բեռնատարների մուտքի մասին: Ադրբեջանական լրատվամիջոցը, ըստ այդմ, նշում է, որ պատերազմից հետո արձանագրվել են բազմաթիվ դեպքեր, երբ իրանական համարանիշներով բեռնատարները, որոնք տեղափոխում են բազմատեսակ ապրանքներ, այդ թվում՝ վառելիք, անխոչընդոտ մուտք են գործում «ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի»:
Նշվում է, որ այս կապակցությամբ դեռևս օգոստոսի սկզբին Ադրբեջանի արտգործնախարարություն էր հրավիրվել այդ երկրում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանը, որին փոխանցվել է բողոքի նոտա և ոչ երկիմաստ կերպով ասվել է, որ Ադրբեջանը մտահոգված է իրանական կողմի այդ գործողություններով: Սակայն «ի զարմանս ադրբեջանցիների», Իրանը, փաստորեն, արհամարհել է այդ մտահոգությունները և շարունակում է բեռներ փոխադրել Արցախ: Հատկանշական է, որ Caliber.az-ը, մի քիչ ավելի զուսպ, բայց ոչ պակաս ուղիղ մեղադրանքներ է հնչեցնում նաև ռուս խաղաղապահների հասցեին, որոնք կա՛մ չեն տիրապետում իրավիճակին Լաչինի միջանցքում (ինչն ադրբեջանցիները քիչ հավանական են համարում), կամ «այդ ամենը» տեղի է ունենում նրանց լռելյայն համաձայնության ներքո:
Նույնաբովանդակ հոդված իր էջերում սեպտեմբերի 11-ին հրապարակել էր նաև ադրբեջանական պետական լրատվական գործակալություն apa.az-ը, որտեղ նույնպես մեղադրանքների կենտրոնում ոչ միայն իրանական կողմն էր, այլև ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը։
Դեպի Արցախ տանող Գորիս-Բերձոր-Ստեփանակերտ ճանապարհը հսկում են ռուսաստանյան խաղաղապահները և ադրբեջանական կողմը կարողանում է միայն վիզուալ հետևել ճանապարհին տեղի ունեցողին: Եվ այդ կերպ ադրբեջանցիները նկատել են Արցախ մտնող բազմաթիվ իրանական բեռնատարներ:
Ընդ որում, իր ոչ պաշտոնական խոսափողերի միջոցով Բաքուն նաև հայտարարում է, որ Իրանի դեսպանին ԱԳՆ կանչելուց հետո իրականական բեռնատարները սկսել են օգտագործել հայկական պետհամարանիշներ, որոնք ակնհայտորեն չեն պատկանում այդ բեռնատարներին:
Ինչպես
Ինչպես հայտնի է, 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանն անցնում է Խորհրդային Միության կազմում խորհրդային Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմաններով: Ըստ խորհրդային քարտեզների, Հայաստանի Գորիս և Կապան քաղաքներն իրար կապող Կարմրաքար-Շուռնուխ և Քարահունջ-Որոտան ավտոճանապարհների որոշ հատվածներ գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում: Այս տարվա օգոստոսի 25-ին ադրբեջանցիները արգելափակել էին երթևեկությունը նշված հատվածներում, ինչը կաթվածահար էր արել Հայաստանի և Իրանի միջև ավտոհաղորդակցությունը․ չնայած կա նշված հատվածները շրջանցող այլընտրանքային գրունտային ճանապարհ, այն խիստ դժվարանցանելի է մեծ բեռնատար մեքենաների համար:
Օրեր տևած բանակցություններից հետո Ադրբեջանը օգոստոսի 27-ին, այնուամենայնիվ, բացել էր Գորիս-Կապան ավտոճանապարհը և, թերևս, հասկանալով, որ չի կարող արգելափակել իրանական բեռնատարների ճանապարհը Հայաստանից Արցախ, որոշեց «կարգավորել» դրանց հոսքը Գորիս-Կապան ճանապարհին:
Ադրբեջանի այս գործողությունները ճնշման լծակ են ոչ միայն Հայաստանի, այլև Իրանի դեմ, որով Բաքուն ուզում է հստակ ֆիքսել, որ Թեհրանը պետք է հաշվի նստի իրենց այն պահանջի հետ, որ իրանական բեռնատարներն Արցախ չեն մտնելու:
Եվ բացի դա, Գորիս-Կապան ճանապարհին «փաստաթղթերի ստուգմամբ» ու Արցախ մտնելիս բեռնատարների տեսանկարահանմամբ Ադրբեջանը հավաքում է բոլոր տեղեկություններն այն վարորդների ու կազմակերպությունների մասին, որոնք իր կամքին դեմ մտնում են Արցախ: Դրա շնորհիվ Բաքուն, նախ, կկարողանա որոշակի հետապնդումների ենթարկել այդ անձանց ու կազմակերպություններին (օրինակ՝ արգելել Ադրբեջանով բեռնափոխադրումներ անել), երկրորդը՝ կկարողանա շատ ավելի հասցեական պահանջներ ներկայացնել Թեհրանին (կոնկրետ նշելով, թե որ վարորդների ու կազմակերպությունների գործունեությունն է իր համար խնդրահարույց):
Ընդ որում, հավանական է, որ ադրբեջանական կողմը սկսի արգելել իրանական այն բեռնատարների տեղաշարժը Կապան-Գորիս ճանապարհով, որոնք նախքան այդ նկատվել էին Արցախ մտնելիս: Եվ նույնիսկ չի բացառվում, որ ճանապարհին այդպիսի բեռնատարների վարորդներ նկատելու դեպքում հենց դրանց վարորդները սկսեն հետապնդվել կամ, նույնիսկ, ձերբակալվեն:

Почему Азербайджан проверяет грузовики из Ирана в Сюнике?
После 44-дневной войны 2020 года Азербайджан не только продолжает прибегать к провокациям и дестабилизирующим действиям в отношениях с Арменией, но и пытается создать проблемы для других стран региона.
Что?
Так, с 12 сентября на Воротанском участке автодороги Горис-Капан (который используется армянской стороной, но контролируется азербайджанской стороной) азербайджанская полиция останавливает и проверяет (или взимает транспортный налог) водителей грузовиков с иранскими номерными знаками для «въезда на территорию Азербайджана».
Об этом армянской общественности стало известно также из распространенного 12 сентября сообщения Службы национальной безопасности РА. Согласно сообщению, «с 12 сентября, начиная с 12:00, полиция Азербайджана проводит проверку документов на груз и водителей грузовиков с иранскими госномерами», а «военнослужащие пограничных войск Службы национальной безопасности РА и пограничной службы ФСБ РФ проводят совместную работу по урегулированию возникшей ситуации».
Однако, поскольку в сообщении СНБ РА не упоминаются цели и мотивы азербайджанской стороны, попробуем разобраться в них в этой статье.
Почему?
Еще 11 сентября ряд азербайджанских пропагандистских СМИ выступили с обвинительными заявлениями в адрес иранской стороны, как бы подготавливая почву для этого шага.
В частности, поддерживающий политику властей Азербайджана и пропагандирующей эту политику сайт Caliber.az 11 сентября опубликовал видео, на котором вместе с приправленными обвинительными и, так сказать, укорительными заявлениями, говорится об иранских грузовиках, въезжающих в Нагорный Карабах. Азербайджанский сайт отмечает, что после войны были зафиксированы многочисленные случаи, когда грузовики с иранскими номерными знаками с различными грузами, в том числе с топливом, беспрепятственно въезжали в «зону ответственности российских миротворцев».
Отмечается, что в этой связи в начале августа посол Исламской Республики Иран в Азербайджане был вызван в МИД этой страны, где ему представили ноту протеста и недвусмысленно указали, что Азербайджан обеспокоен действиями иранской стороны. Однако «к удивлению азербайджанцев» Иран фактически проигнорировал эти опасения и продолжает перевозить товары в Арцах. Примечательно, что сайт Caliber.az чуть более сдержанно, но не менее прямо озвучивает обвинения в адрес российских миротворцев, которые либо не владеют ситуацией в Лачинском коридоре (что азербайджанцы считают маловероятным), либо «все это» происходит с их молчаливого согласия.
Статью с подобным содержанием 11 сентября опубликовало азербайджанское государственное информационное агентство apa.az, где также в центре обвинений оказалась не только иранская сторона, но и российская миротворческая миссия.
Ведущая в Арцах дорога Горис-Бердзор-Степанакерт контролируется российскими миротворцами и азербайджанская сторона может только визуально следить за происходящим на дороге. Именно таким образом азербайджанцы заметили, что в Арцах въезжает много иранских грузовиков.
В то же время через свои неофициальные микрофоны Баку также заявляет, что после вызова посла Ирана в МИД иранские грузовики начали использовать армянские номерные знаки, которые явно не принадлежат этим грузовикам.
Как?
Как известно, после 44-дневной войны 2020 года граница между Азербайджаном и Арменией проходит по границам бывших Армянской ССР и Азербайджанской ССР. Согласно советским картам, некоторые участки дорог Кармракар-Шурнух и Караундж-Воротан, соединяющих города Армении Горис и Капан, находятся на территории Азербайджана. 25 августа этого года азербайджанцы перекрыли движение на указанных участках, что парализовало автомобильное сообщение между Арменией и Ираном. Хотя в обход этих участков существует альтернативная грунтовая дорога, которая труднопроходима для больших грузовиков.
Однако после продлившихся нескольких дней переговоров, 27 августа, Азербайджан тем не менее открыл дорогу Горис-Капан. Однако Азербайджан, понимая, что не может блокировать проезд иранских грузовиков из Армении в Арцах, решил «регулировать» их движение по дороге Горис-Капан.
Эти действия Азербайджана являются рычагом давления не только против Армении, но и против Ирана, которым Баку хочет четко зафиксировать, что Тегеран должен считаться с их требованием – иранские грузовики въезжать в Арцах не будут.
Кроме того, «проверяя документы» на дороге Горис-Капан и снимая грузовики, въезжающие в Арцах, Азербайджан собирает всю информацию о водителях и организациях, которые против их воли въезжают в Арцах. Благодаря этому Баку, во-первых, сможет преследовать этих лиц и организации (например, запретить грузовые перевозки через Азербайджан), а во-вторых, сможет предъявить Тегерану гораздо более адресные требования (конкретно указывая, какие водители и организации являются для него проблематичными).
Посему, не исключено, что азербайджанская сторона начнет запрещать движение иранских грузовиков по дороге Капан-Горис, которые ранее были замечены въезжающими в Арцах. И если водители таких грузовиков будут замечены на дороге, не исключено, что они будут подвергнуты преследованиям или даже задержаны.