- 13 Սեպտեմբերի, 2021
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանը ոչ միայն շարունակաբար սադրանքների ու ապակայունացնող գործողությունների է դիմում Հայաստանի հետ հարաբերություններում, այլև փորձում է խնդիրներ ստեղծել տարածաշրջանի մյուս երկրների համար:
Ինչ
Այսպես, սեպտեմբերի 12-ից Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի Որոտանի հատվածում (որը օգտագործում է հայկական կողմը, բայց հսկում է ադրբեջանականը) ադրբեջանական ոստիկանությունը կանգնեցնում և ստուգում է (կամ ճանապարհային հարկ է գանձում) իրանական համարանիշներով բեռնատար մեքենաների վարորդներին՝ «Ադրբեջանի տարածք մուտք գործելու համար»:
Այս մասին հայաստանյան հանրությանը հայտնի դարձավ նաև ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության՝ սեպտեմբերի 12-ին տարածած հաղորդագրությունից: Ըստ դրա, «Ադրբեջանի ոստիկանությունը իրանական բեռնատարների ստուգումը իրականացնում է սեպտեմբերի 12-ից՝ ժամը 12։00-ից սկսած», իսկ «ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի և ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության զինծառայողների կողմից համատեղ աշխատանքներ են իրականացվում առաջացած իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ»:
Սակայն քանի որ ՀՀ ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ որևէ կերպ չի նշվում ադրբեջանական կողմի գործողությունների նպատակների ու դրդապատճառների մասին, փորձենք հասկանալ դրանք այստեղ:
Ինչու
Ադրբեջանական մի շարք քարոզչամիջոցներ դեռ սեպտեմբերի 11-ին հանդես էին եկել իրանական կողմին հասցեագրված մեղադրական հրապարակումներով՝ կարծես հող նախապատրաստելով այս քայլի համար:
Մասնավորապես, Ադրբեջանի իշխանությունների քաղաքականությունն աջակցող ու այդ քաղաքականության քարոզչությամբ զբաղվով Caliber.az կայքը սեպտեմբերի 11-ին հրապարակել էր մի տեսանյութ, որտեղ, համեմված Իրանի հասցեին մեղադրական ու, կարելի է ասել, կշտամբող հայտարարություններով, խոսվում էր դեպի Լեռնային Ղարաբաղ իրանական բեռնատարների մուտքի մասին: Ադրբեջանական լրատվամիջոցը, ըստ այդմ, նշում է, որ պատերազմից հետո արձանագրվել են բազմաթիվ դեպքեր, երբ իրանական համարանիշներով բեռնատարները, որոնք տեղափոխում են բազմատեսակ ապրանքներ, այդ թվում՝ վառելիք, անխոչընդոտ մուտք են գործում «ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի»:
Նշվում է, որ այս կապակցությամբ դեռևս օգոստոսի սկզբին Ադրբեջանի արտգործնախարարություն էր հրավիրվել այդ երկրում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանը, որին փոխանցվել է բողոքի նոտա և ոչ երկիմաստ կերպով ասվել է, որ Ադրբեջանը մտահոգված է իրանական կողմի այդ գործողություններով: Սակայն «ի զարմանս ադրբեջանցիների», Իրանը, փաստորեն, արհամարհել է այդ մտահոգությունները և շարունակում է բեռներ փոխադրել Արցախ: Հատկանշական է, որ Caliber.az-ը, մի քիչ ավելի զուսպ, բայց ոչ պակաս ուղիղ մեղադրանքներ է հնչեցնում նաև ռուս խաղաղապահների հասցեին, որոնք կա՛մ չեն տիրապետում իրավիճակին Լաչինի միջանցքում (ինչն ադրբեջանցիները քիչ հավանական են համարում), կամ «այդ ամենը» տեղի է ունենում նրանց լռելյայն համաձայնության ներքո:
Նույնաբովանդակ հոդված իր էջերում սեպտեմբերի 11-ին հրապարակել էր նաև ադրբեջանական պետական լրատվական գործակալություն apa.az-ը, որտեղ նույնպես մեղադրանքների կենտրոնում ոչ միայն իրանական կողմն էր, այլև ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը։
Դեպի Արցախ տանող Գորիս-Բերձոր-Ստեփանակերտ ճանապարհը հսկում են ռուսաստանյան խաղաղապահները և ադրբեջանական կողմը կարողանում է միայն վիզուալ հետևել ճանապարհին տեղի ունեցողին: Եվ այդ կերպ ադրբեջանցիները նկատել են Արցախ մտնող բազմաթիվ իրանական բեռնատարներ:
Ընդ որում, իր ոչ պաշտոնական խոսափողերի միջոցով Բաքուն նաև հայտարարում է, որ Իրանի դեսպանին ԱԳՆ կանչելուց հետո իրականական բեռնատարները սկսել են օգտագործել հայկական պետհամարանիշներ, որոնք ակնհայտորեն չեն պատկանում այդ բեռնատարներին:
Ինչպես
Ինչպես հայտնի է, 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանն անցնում է Խորհրդային Միության կազմում խորհրդային Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմաններով: Ըստ խորհրդային քարտեզների, Հայաստանի Գորիս և Կապան քաղաքներն իրար կապող Կարմրաքար-Շուռնուխ և Քարահունջ-Որոտան ավտոճանապարհների որոշ հատվածներ գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում: Այս տարվա օգոստոսի 25-ին ադրբեջանցիները արգելափակել էին երթևեկությունը նշված հատվածներում, ինչը կաթվածահար էր արել Հայաստանի և Իրանի միջև ավտոհաղորդակցությունը․ չնայած կա նշված հատվածները շրջանցող այլընտրանքային գրունտային ճանապարհ, այն խիստ դժվարանցանելի է մեծ բեռնատար մեքենաների համար:
Օրեր տևած բանակցություններից հետո Ադրբեջանը օգոստոսի 27-ին, այնուամենայնիվ, բացել էր Գորիս-Կապան ավտոճանապարհը և, թերևս, հասկանալով, որ չի կարող արգելափակել իրանական բեռնատարների ճանապարհը Հայաստանից Արցախ, որոշեց «կարգավորել» դրանց հոսքը Գորիս-Կապան ճանապարհին:
Ադրբեջանի այս գործողությունները ճնշման լծակ են ոչ միայն Հայաստանի, այլև Իրանի դեմ, որով Բաքուն ուզում է հստակ ֆիքսել, որ Թեհրանը պետք է հաշվի նստի իրենց այն պահանջի հետ, որ իրանական բեռնատարներն Արցախ չեն մտնելու:
Եվ բացի դա, Գորիս-Կապան ճանապարհին «փաստաթղթերի ստուգմամբ» ու Արցախ մտնելիս բեռնատարների տեսանկարահանմամբ Ադրբեջանը հավաքում է բոլոր տեղեկություններն այն վարորդների ու կազմակերպությունների մասին, որոնք իր կամքին դեմ մտնում են Արցախ: Դրա շնորհիվ Բաքուն, նախ, կկարողանա որոշակի հետապնդումների ենթարկել այդ անձանց ու կազմակերպություններին (օրինակ՝ արգելել Ադրբեջանով բեռնափոխադրումներ անել), երկրորդը՝ կկարողանա շատ ավելի հասցեական պահանջներ ներկայացնել Թեհրանին (կոնկրետ նշելով, թե որ վարորդների ու կազմակերպությունների գործունեությունն է իր համար խնդրահարույց):
Ընդ որում, հավանական է, որ ադրբեջանական կողմը սկսի արգելել իրանական այն բեռնատարների տեղաշարժը Կապան-Գորիս ճանապարհով, որոնք նախքան այդ նկատվել էին Արցախ մտնելիս: Եվ նույնիսկ չի բացառվում, որ ճանապարհին այդպիսի բեռնատարների վարորդներ նկատելու դեպքում հենց դրանց վարորդները սկսեն հետապնդվել կամ, նույնիսկ, ձերբակալվեն:

Why is Azerbaijan inspecting Iranian trucks in Syunik?
After the 44-day war in 2020, Azerbaijan not only continues to resort to provocations and destabilizing actions in its relations with Armenia, but also tries to create problems for other countries in the region.
What
Since September 12, on the Vorotan section of the Goris-Kapan highway (which is used by the Armenian side but controlled by the Azerbaijani side), the Azerbaijani police have been stopping and checking (or charging a road tax) the drivers of trucks with Iranian license plates for “entering the territory of Azerbaijan”.
The Armenian public learned about this from the September 12 press release issued by the National Security Service of the Republic of Armenia. According to the press release, “Azerbaijani police have been inspecting Iranian trucks since September 12, starting at 12:00, and the border troops of the National Security Service and Russian FSB border guards are working together to resolve the issue.”
However, since the press release of the National Security Service of the Republic of Armenia does not mention the goals and motives of the Azerbaijani side, let us try to understand them here.
Why
On September 11, a number of Azerbaijani media outlets made accusatory statements addressed to the Iranian side, as if preparing the ground for these actions.
In particular, the website Caliber.az, which supports and is engaged in the propaganda of the policy of the Azerbaijani authorities, published a video on September 11 on Iranian trucks allegedly entering Nagorno Karabakh, spiced with accusatory and condemning statements against Iran. According to the the Azerbaijani media outlet, after the war there were numerous cases when trucks with Iranian license plates carrying a variety of goods, including fuel, entered the “Russian peacekeepers’ area of responsibility.”
It is noted that in early August, the Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Azerbaijan was summoned to the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, where he was passed a note verbale, and was told in an unambiguous manner that Azerbaijan is concerned about the actions of the Iranian side. However, “to the surprise of the Azerbaijanis”, Iran has, in fact, ignored these concerns and continues to transport goods to Artsakh. It is noteworthy that Caliber.az makes similar (though a little more restrained) accusations against Russian peacekeepers who either are not in control of the situation in the Lachin Corridor (which the Azeris consider unlikely) or it is taking place with their tacit consent. A similar article was published on September 11 by the Azerbaijani state news agency apa.az, where not only the Iranian side but also the Russian peacekeeping mission was at the center of the accusations.
The Goris-Berdzor-Stepanakert road to Artsakh is guarded by Russian peacekeepers; the Azerbaijani side can only visually follow what is happening on the road. And in that way, the Azerbaijanis have noticed many Iranian trucks entering Artsakh.
Moreover, through unofficial means, Baku also states that after summoning the Iranian ambassador to the Foreign Ministry, the Iranian trucks started using Armenian license plates, which obviously do not belong to those trucks.
How
As it is known, after the 44-day war in 2020, the border between Azerbaijan and Armenia runs through the border of Soviet Armenia and Soviet Azerbaijan. According to Soviet maps, some sections of the Karmrakar-Shurnukh-Karahunj-Vorotan road connecting the cities of Goris and Kapan in Armenia are located in Azerbaijani territory. On August 25 of this year, the Azerbaijanis had blocked the traffic in the mentioned sections, paralyzing the road communication between Armenia and Iran. Although there is an alternative dirt road bypassing these sections, it is largely impassable for large trucks.
After 2 days of negotiations, Azerbaijan reopened the Goris-Kapan highway on August 27. Realizing that it could not block the passage of Iranian trucks from Armenia to Artsakh, Azerbaijan decided to “regulate” their flow on the Goris-Kapan road.
These actions of Azerbaijan are a lever of pressure not only against Armenia but also against Iran, by which Baku wants to make it clear that Tehran must take into account their demand that Iranian trucks not enter Artsakh.
Besides, by “checking the documents” on the Goris-Kapan road and filming trucks entering Artsakh, Azerbaijan collects all the information about the drivers and organizations that enter Artsakh against its will. As a result, Baku will be able to persecute these individuals and organizations (for example, ban cargo transportation through Azerbaijan), and they will also be able to make much more evidence-based demands on Tehran (specifying which drivers and organizations are problematic).
Moreover, it is possible that the Azerbaijani side will start banning the movement of Iranian trucks previously observed entering Artsakh. And we cannot rule out that if they notice drivers of such trucks on the road, the latter will be persecuted or even arrested.