Ռուս-թուրքական հակամարտությունը գնալով ավելի շոշափելի է դառնում եւ դրա նյութականացումը հենց հայ-թուրքական սահմանին հիմա ավելի հավանական է, քան երբեք: Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի ռազմական առճակատումը սպառնում է մարտական գործողությունների թատերաբեմ դարձնել Հայաստանը:
Անցած տարվա նոյեմբերի 24-ին թուրք-սիրիական սահմանին ռուսական Սու-24-ի խոցումից հետո Անկարայի եւ Մոսկվայի միջեւ հարաբերությունները ոչ միայն ծայրահեղ սրվել են, այլեւ կողմերը կարծես ուղիներ չեն գտնվում դրանք կարգավորելու համար: Որպես հակամարտության հարթակ առավել հաճախ հանդես է գալիս Սիրիան, որտեղ Անկարան եւ Մոսկվան ռազմական գործողություններ են վարում հակադիր ճամբարների կողմից՝ արդյունքում ավելի փակուղային դարձնելով սիրիական ճգնաժամը:
Բանն այն է, որ Մոսկվան սվիններով է դիմավորում թուրքական Ինջերլիքում ամերիկյան հակահրթիռային կայանների արդիականացումը: Այդ արդիականացման մասին 2015 թվականի օգոստոսին արված հայտարարությունից հետո Ռուսաստանը կտրուկ փոխեց հարաբերությունները Թուրքիայի հետ եւ մտավ Սիրիա:
Ավելի սպառնալից
Դեռ անցած տարվա դեկտեմբերին, երբ ռուս-թուրքական հարաբերություններում լարվածության սրումը նոր էր սկսվում, մենք մտահոգություն էինք հայտնել, որ դա կարող է ուղիղ սպառնալիք լինել Հայաստանի անվտանգության համար: ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի եւ ՀԱՊԿ հիմնադիր Ռուսաստանի ռազմական բախումը աղետալի հետեւանքներ է խոստանում Հայաստանին, քանի որ աշխարհքաղաքական երկու բեւեռների սահմանն անցնում է Հայաստանի տարածքով: Եւ եթե անցած տարի մեր մտավախությունն ավելի տեսական էր, ապա այժմ իրավիճակն այլ է՝ ի հեճուկս այն հանգամանքի, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունները դաշնակցային են:
Մոսկվայից ստացվող բացասական ազդակները ցույց են տալիս, որ ռազմական գործողությունների կենտրոնում հայտնվելու հեռանկարն ավելի իրատեսական է դառնում: Նախ՝ փետրվարի ութին Ռուսաստանի Պետական դումայի կոմունիստ պատգամավորներ Վալերի Ռաշկինն ու Սերգեյ Օբուխովը նամակով դիմել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին՝ կոչ անելով չեղյալ հայտարարել 1921 թվականի ռուս-թուրքական պայմանագիրը, որով թուրքական կողմին նույն կոմունիստական կուսակցության թեթև ձեռքով փոխանցվեց Կարսը եւ Սուրմալուն՝ Արարատ լեռով հանդերձ:
Կոմունիստների ձեւակերպմամբ՝ Ռուսաստանի կողմից պայմանագրերը չեղարկելը նպատակահարմար է Թուրքիային հասկացնելու համար, թե ինչ հետեւանք կարող է ունենալ ռուս-թուրքական հարաբերությունների հետագա սրումը: Ռուսաստանի կողմից Կարսի եւ Մոսկվայի պայմանագրերը վերանայելու եւ չեղարկելու այսպես կոչված թեզը շրջանառության մեջ էր դրվել ռուս-թուրքական հարաբերությունների էսկալացիայի սկզբից: Նման հայտարարությունները՝ ռուսական երկրորդական քաղաքական գործիչների կողմից, ուղղված են ավելի շատ Հայաստանի ներքին լսարանին, քանզի Մոսկվայում շատերը կարծում են, որ հայերը, լսելով Արարատի մասին, զենքը ձեռքներին կգնան դեպի թուրքական սահման: Ռուսաստանի այսօրինակ պրոպագանդան, սակայն, կոնկրետ վերջին օրերին նաեւ որոշակի միս ու արյուն է ստանում ՌԴ հարավային ռազմական օկրուգի անակնկալ ստուգումներով:
Հավսար-զգաստ
Այսպես՝ նույն փետրվարի ութին Ռուսաստանի նախագահ Պուտինի կարգադրությամբ ռազմական պատրաստականության անակնկալ ստուգումներ են սկսվել Հարավային զինվորական օկրուգի ռազմակայաններում, այդ թվում՝ Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմակայանում: Բացի սա՝ Հարավային օկրուգի ռազմական բազաների մարտական պատրաստվածությունը հասցվել է ամենաբարձր մակարդակի, ստուգվում է ռուսական զորամիավորումների մոբիլիզացիոն պատրաստվածության աստիճանը, գնահատվում է դրանց՝ պայմանական հակառակորդին անհրաժեշտության դեպքում հակահարված տալու ունակությունը: Եւ այս ամենը՝ նաեւ Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի մասին: Այսինքն՝ Ռուսաստանի կողմից Հայաատանին Թուրքիայի դեմ ռազմական գործողություններում ներգրավվելը, ՀՀ տարածքի՝ ռազմական գործողությունների պոլիգոն դառնալու հավանականությունն իրական է արդեն այնքանով, որքան իրական են պատրաստվածության բերված ռուսական կործանիչները, որոնք իրենց սպառազինությամբ հանդերձ պտույտներ են գործում նաեւ Երեւանի վրայով:
Չդառնալ պոլիգոն
Վերադառնալով Մոսկվայի եւ Կարսի պայմանագրերը չեղարկելու մասին հայտարարություններին՝ նորից նշենք, որ դրանք ուղղված են հայկական լսարանին: Սակայն նույն լսարանը կարող է եւ հիշել պատմական նախադեպերը, նույն ռուս-թուրքական հայտնի պայմանագրերի ստորագրմանը նախորդած տարիներին, թե ինչի կարող է հասնել Հայաստանն ու հայ ազգը ռուս-թուրքական բախման արդյունքում… Ընթերցողը, հազիվ թե հիշի մի դեպք, երբ հայերը շահած լինենք ռուս-թուրքական պատերազմներից ու բախումներից:
Ստեղծված աշխարհքաղաքական իրավիճակի մեջ Հայաստանը ունի եւ դիվանագիտական, եւ քաղաքական մեծ ճկունության խնդիր, որպեսզի կարողանա զերծ մնալ Ռուսաստանի կողմից համակարտության մեջ ներքաշվելու եւ պոլիգոն դառնալու տխուր հեռանկարից:

Российско-турецкий конфликт становится все более ощутимым, и его воплощение именно на армяно-турецкой границе сейчас вероятнее, чем когда бы то ни было. Военный конфликт России и Турции грозит Армении превращением в театр военных действий.
24-го ноября прошлого года, после поражения на турецко-сирийской границе российского Су-24 взаимоотношения Анкары и Москвы не только крайне обострились, но и стороны, по-видимому, на находят путей для их урегулирования. В качестве плщадки противостояния наиболее часто выступает Сирия, где Анкара и Москва ведут военные действия на стороне противоборствующих лагерей, в результате заводя сирийский кризис в тупик.
Дело в том, что Москва принимает в штыки модернизацию американских противоракетных станций на военной базе в Инджирлике (Турция). После заявления об этой модернизации в августе 2015 года Россия резко изменила отношения с Турцией и вошла в Сирию.
Более угрожающе
Еще в сентябре прошлого года, когда обострение российско-турецких отношений только начиналось, мы выражали озабоченность тем, что это может стать прямой угрозой для безопасности Армении. Военное столкновение Турции – членая НАТО и России – основателя ОДКБ обещает стать катастрофическим для Армении, так как граница двух геополитических полюсов проходит по территории Армении. И если в прошлом году наше опасение было скорее теоритическим, то сейчас ситуация иная, вопреки тому обстоятельству, что отношения между Арменией и НАТО носят союзнический характер.
Поступающие из Москвы отрицательные сигналы указывают на то, что перспектива оказаться в центре военных действий становится все более реалистичной. Сперва 8-го февраля депутаты Государственной думы Валерий Рашкин и Сергей Обухов обратились с письмом к Президенту РФ Владимиру Путину и министру иностранных дел Сергею Лаврову с призывом аннулировать российско-турецкий договор 1921 года, по которому турецкой стороне с легкой руки компартии были переданы Карс и Сурмалу вкупе с горой Арарат. Согласно формулировке коммунистов, аннулирование договора целесообразно для того, чтобы дать понять Турции, какими последствиями чревато дальнейшее обострение российско-турецких отношений. Так называемый тезис о пересмотре и аннулировании Московского и Карсского договоров был пущен в обращение с начала эскалации российско-турецких отношений.
Подобные заявления со стороны второстепенных российских политических деятелей скорее адресованы внутренней аудитории Армении, так как в Москве многие считают, что армяне, услышав об Арарате, с оружием в руках пойдут к турецкой границе. Подобная пропаганда России, однако, за последние несколько дней обрела некоторую материальную сторону в виде неожиданных проверок в Южном военном округе РФ.
Равняйсь-смирно
Так, в тот же день – 8-го февраля, по распоряжению Президента России Путина на военных базах Южного военного округа, в том числе и на 102-й военной базе в Гюмри начались неожиданные проверки боевой подготовки. Кроме того, боевая готовность военных баз Южного военного округа была доведена до высшего уровня: проверяется степень мобилизационной готовности российских военных соединений, оценивается их способность в случае необходимости нанести контрудар по условному противнику. И все это – о 102-й российской военной базе в Гюмри. То есть, вовлечение Россией Армении в боевые действия против Турции, вероятность превращения территории РА в полигон военных действий реальна уже постольку, поскольку реальны приведенные в боевую готовность российские истребители, которые со своим вооружением кружат также и над Ереваном.
Не стать полигоном
Возвращаясь к заявлениям об аннулировании Московского и Карсского договоров, снова отметим, что они адресованы внутренней аудитории Армении. Однако, та же аудитория может вспомнить исторические прецеденты в предшествующие подписанию известных российско-турецких договоров годы, чего могли достигнуть Армения и армянский народ в результате русско-турецкого столкновения. Читатель едва ли вспомнит хотя бы один случай, когда армяне бы выиграли от воссийско-турецких войн и конфликтов.
В создавшейся геополитической ситуации у Армении есть проблема как дипломатической, так и политической гибкости, чтобы получилось избежать грустной перспективы вовлечения в конфликт со стороны России и превращения в полигон.