Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի կառավարության եւ Ռուսաստանի Խորհրդային Ֆեդերատիվ Սոցիալիստական Հանրապետության միջեւ Մոսկվայի հայտնի պայմանագրի ստորագրումից ուղիղ 95 տարի է անցել: Այս պայմանագիրը տխուր հետեւանքներ է ունեցել մեր՝ հայերիս համար, սակայն վերջին շրջանում ոմանց մոտ ոգեւերություն էր առաջացել, թե պայմանագիրը կարող է չեղարկվել: Սակայն, համադրելով վերջին օրերին տեղի ունեցած իրադարձությունները եւ հայտարարությունները, կարող ենք փաստել, որ այդ ոգեւորությունն իզուր էր եւ որ Ռուսաստանը պայմանագրի հենց «տարեդարձի» նախաշեմին որոշեց փակել չեղարկման թեման:
Բացի պայմանագրից
Անցած տարվա նոյեմբերից, երբ թուրքական օդուժի կողմից Սիրիայի հետ սահմանին խոցվել էր ռուսական ռմբակոծիչը, Անկարայի եւ Մոսկվայի միջեւ հարաբերություններն աննախադեպ սրացում էին ստացել եւ այդ համատեքստում վեր էին հանվել որոշ «հայկական խաղաքարտեր», որոնք Ռուսաստանը պատրաստվում էր օգտագործել Թուրքիայի վրա որոշակի ճնշում գործադրելու համար: Մասնավորապես՝ «Արդար Ռուսաստան» կուսակցության ղեկավար Սերգեյ Միրոնովը եւ պատգամավոր Նիկոլայ Լեւիչյովը Պետական դումայի էին ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության փաստը ժխտելու համար քրեական պատասխանատվություն ենթադրող օրինագիծ, իսկ ՌԴ կոմկուսի քարտուղար Սերգեյ Օբուխովը եւ կուսակցության փոխնախագահ Վալերի Ռաշկինը դիմել էին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին՝ առաջարկելով չեղյալ հայտարարել 1921 թվականի մարտի 16-ին ստորագրված ռուս-թուրքական բարեկամության Մոսկվայի պայմանագիրը: Հենց այս երկու «հայկական խաղաքարտերն» էին, որ պետք է մի կողմից՝ ճնշում գործադրեին Անկարայի վրա, մյուս կողմից՝ աջակցություն բերեին Կրեմլին հայ հասարակության կողմից: Սակայն ռուսական այս մարտավորությունը չհասցրեց զարգանալ…
Չանցավ
2016 թվականի մարտի 10-ին հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի կառավարությունը եւ գերագույն դատարանը բացասական եզրակացություն են տվել Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն ենթադրող օրինագծին:
Մերժման համար հիմք էր հանդիսացել այն, որ Ռուսաստանում իբր արդեն գոյություն ունեն նորմեր, որոնք քրեական պատասխանատվություն են ենթադրում հավատացյալների զգացումնքերի դեմ գործված կամ ազգային պատկանելիության պատճառով կատարված հանցագործությունների համար: Բացի սա` ՌԴ կառավարությունից հայտնել են, որ օրինագծի ընդունման համար չկան անհրաժեշտ վիճակագրական տվյալներ, որոնք ցույց կտան, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը Ռուսաստանում զանգվածային բնույթ է կրում:
Հնարավոր չէ
ՌԴ արտգործնախարարությունը, ուսումնասիրելով կոմունիստ քաղաքական գործիչների՝ 1921թ. մարտի 16-ի Մոսկվայի պայմանագիրը չեղարկելու վերաբերյալ առաջարկը, երեկ, 2016թ. մարտի 15-ին եզրակացրել է, որ Բարեկամության եւ եղբայրության մասին ռուս-թուրքական պայմանագիրը ենթակա չէ չեղյալ հայտարարվելու: Մասնավորապես՝ ռուսական արտաքին գերատեսչությունից պարզաբանում են, որ չի կարելի չեղարկել մի պայմանագիր, որով հաստատվում են Թուրքիայի՝ Վրաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ պետական սահմաններրը եւ այդ պետությունների առանձին տարածքների (Նախիջեւանի) կարգավիճակը, քանի որ դա հակասում է միջազգային փորձի սկզբունքներին: Միեւնույն ժամանակ, ՌԴ ԱԳՆ-ից մտավախություն են հայտնում, որ Մոսկվայի պայմանագրի չեղարկումը կապակայունացնի իրավիճակը տարածաշրջանում՝ ռուսական սահմանների անմիջական հարեւանությամբ:
Նահանջը
Այս ամենից զատ՝ մարտի 14-ին տեղի ունեցավ մի իրադարձություն, որն իրար խառնեց ոչ միայն «հայկական», այլ ընդհանրապես՝ բոլոր խաղաքարտերը: Մասնավորապես՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր ստորագրեց Սիրիայից Ռուսաստանի հիմնական զինված ուժերը դուրս բերելու մասին, ինչը նշանակում է, որ Մոսկվան, մեծ հաշվով, դադարեցնում է իր ռազմական գործողությունները Սիրիայում: Սրա հետ մեկտեղ, փաստացի, վերանում է ռուս-թուրքական հարաբերությունների ամենասուր եզրը՝ կապված Սիրիայում տարբեր բեեւեռներին ցուցադրվող աջակցության հարցի հետ: «Հայկական խաղաքարտերի» հետագա շահարկումը, ըստ այդմ, այլեւս նպատակահարմար չէր կարող լինել Մոսկվայի համար, ինչը եւ բացատրում է դրանց՝ օրակարգից հանվելը:
Հերթական դասը
Ռուս-թուրքական առճակատման հենց ամենասկզբից մենք ահազանգում էինք, որ պետք չէ մեծ հույսեր կապել այս հակամարտության միջոցով «Արարատ լեռը հետ բերելու հետ»: Ռուս-թուրքական հարաբերությունների հերթական սրման այս պատմությունն ընդամենը մեկ անգամ եւս ցուցադրեց, թե ինչպիսին է մեծ տերությունների, ի դեմս Ռուսաստանի, վերաբերմունքը հայերիս համար կարեւոր հարցերին, թե ինչպես կարող է շահարկվել Հայոց ցեղասպանության թեման եւ թե ինչ նպատակներ է իրականում հետապնդում: Այս վերջին ամիսները պատմությունը լավագույնս ի ցույց դրեց այն, որ մեր այսպես կոչված ռազմավարական գործընկերը երբեք չի խորշի ոտնահարել մեր շահերը, եթե դա է պահանջում իր արտաքին քաղաքականությունը:

Прошло ровно 95 лет с подписания известного Московского договора между Правительством Великого Национального Собрания Турции и Российской Советской Федеративной Социалистической Республикой. Этот договор имел тяжелые последствия для нас – армян, однако в последнее время у некоторых возникло оживление по поводу того, что договор может быть аннулирован. Однако, сопоставляя произошедшие в последние дни события и сделанные заявления, можем констатировать, что это оживление было напрасным и что Россия именно в канун «годовщины» договора решила закрыть тему его аннулирования.
Кроме договора
С ноября прошлого года, когда турецкими ВВС на границе с Сирией был сбит российский бомбардировщик, отношения между Анкарой и Москвой беспрецедентно обострились и в этом контексте были открыты некоторые «армянские карты», которые Россия готовилась применить с целью оказания определенного давления на Турцию. В частности, руководитель партии «Справедливая Россия» Сергей Миронов и депутат Николай Левичев представили в Государственную думу законопроект, предусматривающий введение уголовной ответственности за отрицание факта геноцида армян, а секретарь ЦК КПРФ Сергей Обухов и заместитель председателя партии Валерий Рашкин обратились к Президенту РФ Владимиру Путину и министру иностранных дел Сергею Лаврову с предложением аннулировать подписанный 16 марта 1921 года Московский договор о российско-турецкой дружбе. Именно эти две «армянские карты» должны были, с одной стороны, оказывать давление на Анкару, а с другой – обеспечить Кремлю поддержку армянской общественности. Но эта российская тактика не успела получить развитие.
Не прошло
10 марта 2016 года стало известно, что Правительство России и Верховный суд РФ дали отрицательное заключение по законопроекту, предусматривающему введение уголовной ответственности за отрицание факта геноцида армян.
Основой для отказа послужило то, что в России будто бы уже существуют нормым предусматривающие уголовную ответственность за преступления, совершенные против чувств верующих или по причине национальной принадлежности. Кроме того, Правительство РФ сообщило, что дла принятия закона нет необходимых статистических данных, отражающих, что отрицание геноцида армян в России носит массовый характер.
Невозможно
МИД РФ, изучив предложение коммунистов по аннулировнию Московского договора от 21 марта 1921 года, вчера, 15 марта, заключил, что российско-турецкий договор о дружбе и братстве аннулированию не подлежит. В частности, в российском внешнеполитическом ведомстве разъяснили, что невозможно аннулировать договор, по которому определяются границы Турции с Грузией, Арменией и Азербайджаном и статус отдельных территорий этих государств (Нахичевань), так как это противоречит правилам международного опыта. В то же время МИД РФ выражает озабоченность тем, что аннулирование Московского договора дестабилизирует ситуацию в регионе, в непосредственном соседстве с российскими границами.
Отступление
Помимо всего этого, 14 марта произошло событие, которое смешало не только «армянские», но и все карты. В частности, Президент РФ Владимир Путин подписал указ о выведении основных сил российской военной группировки с территории Сирии, из чего следует, что Москва, по большому счету, прекращает свои военные действия в Сирии. Наряду с этим, фактически, исчезает самая острая точка российско-турецких отношений, связанная с оказанием поддержки различным сторонам конфликта в Сирии. Последующие спекуляции «армянских карт», таким образом, более не могут быть целесообразными для России, чем и объясняется их снятие с повестки.
Очередной урок
С самого начала российско-турецкого конфликта мы предупреждали, что не стоит связывать больших надежд с тем, что посредством этого конфликта «вернем гору Арарат». Эта история очередного обострения российско-турецких отношений всего лишь еще раз продемонстрировала, какова реакция великих держав, в лице России, на важные для армян вопросы, каким образом может спекулироваться тема геноцида армян и какие цели на самом деле преследуются. За эти последние месяцы история в лучшем виде показала, что наш так называемый стратегический союзник никогда не гнушается пренебречь нашими интересами, если этого требует ее внешняя политика.