Անցած շաբաթ հրապարակվել էր Human Rights Watch միջազգային կազմակերպության զեկույցը աշխարհում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ: WORLD REPORT 2016-ը ներկայացնում է աշխարհի մոտ 90 երկրներում մարդու իրավունքների իրավիճակը: «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հարկ է համարում կրճատ անդրադառնալ ՀՀ-ի և ԵԱՏՄ մյուս անդամ-երկրներում վերոհիշյալ զեկույցում հիշատակվող մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության խնդիրներին:
Բելառուս — Զեկույցում Բելառուսը հիշատակվում է որպես եվրոպական միակ երկիր, որտեղ դեռևս կիրառվում է մահապատիժը: 2015-ին այս երկրում երկու մարդ է դատապարտվել մահապատժի: Մինսկը անցած տարվա ընթացքում սովորական է համարել կառավարությանը քննադատող ցանկացած անձի դեմ կամայական ձերբակալությունները, խուզարկությունները, հարցաքննությունները, ընդիմության ներկայացուցիչների արտաքսումը երկրից կամ հարցաքննության ընթացքում բռնությունները:
Մամուլի ազատության մասին Բելառուսում խոսք անգամ չի կարող լինել: 2015-ին այս երկրում նորմալ է համարվել անգամ լրատվամիջոց փակելը Երկրորդ աշխարհամարտի Հաղթանակի օրվա տոնակատարությունը քննադատելու համար: Հասարակական կազմակերպությունների գործունեության պայմանները բնականաբար ավելի լավը չեն: Արգելված է չգրանցված ՀԿ-ների գործունեությունը, իսկ պաշտոնական գրանցում ստանալը գրեթե անհնար է: 2015-ին այս երկրի արդարադատության նախարարությունը փորձել է անգամ լուծարել միակ պաշտոնական գրանցում ունեցող մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող շրջանային կազմակերպությունը: Զեկույցը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ Բլառուսը շարունակում է խոչընդոտել հավաքների կազմակերպումը և ցանկցած ընդդիմական միտում:
Ղազախստան — Համաձայն զեկույցի՝ 2015-ին Ղազախստանը կրկին գերապատվությունը տվել է տնտեսական զարգացմանը, և ոչ թե երկրի բնակիչների իրավունքներին: Անցած տարին նշանավորվեց նաև Նուրսուլթան Նազարբաևի 24 ամյա նախագահության երկարացմամբ ևս 5 տարով, ընդ որում միջազգային դիտորդներն արձանագրեցին խոշոր ընտրախախտումներ: Ընդդիմության ղեկավարը բանտում է, իսկ իշխանությունները շարունակում են առանց հիմնավորման բանտարկել ու տուգանել մարդկանց: Մասնավորապես հոկտեմբերին ոստիկանությունը ձերբակալել էր երկու ակտիվիստների՝ արդեն իսկ ձերբակալված երրորդ ակտիվիստի մասին ֆեյսբուքյան գրառումներ անելու համար:
Ղազախստանի իշխանությունները շարունակում են հետապնդումներ իրականացնել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հանդեպ: Հուլիսին Աստանայում Ազատություն ռադիոկայանի լրագրողը ձերբակալվել էր խաղաղ ցույց լուսաբանելու ընթացքում: Այս բոլոր խախտումները անցած տարվա ընթացքում պարբերաբար հայտնվել են մի շարք միջազգային կազմակերպությունների ուշադրության կենտրոնում: Այսպես, օրինակ, ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի մի շարք ենթակառույցներ բազմիցս քննադատություն և անհանգստություն են հայտնել Ղազախստանում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ:
Ռուսաստան — Ըստ Human Rights Watch-ի Ռուսաստանում 2015-ը մարդու իրավունքների և ազատության ոլորտում հետընթացի տարի էր: ՌԴ իշխանությունները շարունակում են հետապնդել ընդդիմության և լրատվաիջոցների ներկայացուցիչներին: Պետդուման շարունակում է օրենքների ընդունումը, որոնք ավելի ու ավելի են իզոլացնում երկրի հասարակությունը աշխարհից: Ավելին՝ 2015-ին ռուսական իշխանությունները շարունակում էին նպատակադրված հակա-արևմտյան քարոզչությունը՝ Սառը պատերազմի ավարտից հետո աննախադեպ թափով:
ՌԴ իշխանությունները 2015-ին ակտիվորեն կիրառում էին հասարակական կազմակերպություններին «Արտասահմանյան լրտեսներ» որակավորելու հնարավորություն տվող օրենքը: Հունիսին ուժի մեջ մտավ «անցանկալի օտարերկրյա կազմակերպությունների» մասին օրենքը: Մամուլի հարցում ռուսական իշխանություններն ավելի բարեխիղճ չէին: Մի շարք լրատվամիջոցներ հալածանքների են ենթարկվել: Կատարվել են օրենսդրական փոփոխություններ լրատվական դաշտի վրա կառավարության վերահսկողությունն ավելացնելու համար: Ավելին՝ մայիսին Պուտինի հրահանգով արգելվել է խաղաղ ժամանակ զոհված զինվորականների ընտանիքներին և լրատվամիջոցներին նրանց մահվան մասին տվյալների տրամադրումը: Միջազգային իրավապաշտպանները բնականաբար անուշադրության չեն մատնել նաև Բորիս Նեմցովի սպանությունն ու Ալեքսեյ Նավալնու դեմ հարուցված դատական գործը:
Ղրղզստան — Ղրղզստանում իրավիճակը փոքր ինչ ավելի դրական է, քան վերոնշյալ 3 ԵՏՄ հիմնադիր երկրներում: Այդուհանդերձ, այստեղ ևս 2015-ը բացասական փոփոխությունների տարի էր՝ լի մամուլի, հասարակական կազմակերպությունների և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների հանդեպ հալածանքներով: Միաժամանակ, Ղրղզստանում շարունակում է լուրջ մտահոգություն առաջացնելը կանանց հանդեպ բռնությունները:
Հայաստան — Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա 2015-ը, ապա մեզ մոտ ևս կան լուրջ խնդիրներ, ինչպես օրինակ սահմանադրական փոփոխությունների քվեարկությունը վերահսկող դիտորդների հանդեպ բռնությունները, ուժի գործադրմամբ խաղաղ հավաքների ցրումը: Շարունակվում են բռնությունները լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների դեմ, այդ թվում՝ ոստիկանության կողմից: 2015 թվականին արձանագրվել է լրագրողների նկատմամբ բռնությունների 19 դեպք: Շարունակվում են կանանց հանդեպ բռնության դեպքերը, ընդ որում՝ իշխանությունը որևէ քայլ չի ձեռնարկում ընտանեկան բռնությունը կանխարգելող օրենսդրական կարգավորումներ ընդունելու ուղղությամբ:
Այդուհանդերձ, չնայած նրան, որ թեև, ըստ WORLD REPORT 2016-ի, ԵՏՄ մյուս անդամների համեմատ Հայաստանում մարդու իրավունքների և ազատությունների վիճակը փոքր ինչ ավելի դրական է, հարկ է նշել, որ 2015 թվականին Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարան Հայաստանի քաղաքացիների կողմից ներկայացված հայցերի թիվն աճել է: Ավելին՝ անցյալ տարի ՄԻԵԴ-ը Հայաստանի դեմ կայացրել է 8 վճիռ, մինչդեռ 2014-ին այդ թիվը կրկնակի անգամ փոքր էր՝ 4: Արդյոք սա պատահականություն է, թե օրինաչափություն ցույց կտա ժամանակը: Այդուհանդերձ, մի բան պարզ է՝ վերոնշյալ երկրների հետ միևնույն միության մեջ գտնվելու բացասական ազդեցությունը վաղ թե ուշ իրեն զգացնել կտա Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանվածության մակարդակի վրա:
Զեկույցը, փաստորեն թույլ է տալիս ենթադրել, որ 2015 թվկանին Հյաստանում ժողովրդավարության և մրդու իրավունների վիճակը նմանվել է ԵՏՄ անդամ երկրների՝ առավել վատ վիճակին:

Права человека и их отсутствие в ЕАЭС
На прошлой неделе был опубликован доклад международной организации Human Rights Watch о ситуации по правам человека в мире. Во Всемирном докладе-2016 представлена ситуация  по правам человека примерно в 90 странах мира. «Союз информированных граждан» считает нужным кратко рассмотреть упомянутые в вышеуказанном докладе проблемы демократии и прав человека в РА и других странах-членах ЕАЭС.
БеларусьВ докладе Беларусь упоминается как единственная европейская страна, где еще применяется смертная казнь. В 2015 году в этой стране два человека были приговорены к смертной казни. В Минске в прошлом году считались обычным явлением произвольные аресты, обыски, допросы любого лица, критикующего правительство, высылка из страны представителей оппозиции или насильственные действия в ходе допросов.
О свободе печати в Беларуси не может быть и речи. В 2015 году в этой стране считалось нормальным закрытие СМИ за критику празднования Дня Победы во второй мировой войне. Естественно, условия деятельности общественных организаций не лучше. Запрещена деятельность незарегистрированных общественных организаций, а получение официальной регистрации почти невозможно. В 2015 году министерство юстиции предприняло попытку роспуска единственной официально зарегистрированной районной организации по защите прав человека. Исходя из доклада, можно предположить, что Беларусь продолжает противодействовать организации сборищ и любой оппозиционной тенденции.
КазахстанСогласно докладу, в 2015 году Казахстан вновь отдал предпочтение экономическому развитию, а не правам населения страны. Прошедший год был ознаменован продлением 24-летнего президентства Нурсултана Назарбаева еще на 5 лет, притом международные наблюдатели зафиксировали крупные фальсификации. Лидер оппозиции в тюрьме, а власти продолжают необоснованно арестовывать и штрафовать людей. В частности, в октябре полиция арестовала двух активистов за записи в фейсбуке о уже арестованном третьем активисте.
Власти Казахстана продолжают преследования в отношении представителей СМИ. В июле в Астане был арестован журналист радио «Свобода», когда освещал мирный митинг. Все эти нарушения в прошлом году периодически оказывались в центре внимания ряда международных организаций. Так, например, ряд структур ООН и ОБСЕ многократно подвергали критике и выражали беспокойство ситуацией с правами человека в Казахстане.
РоссияСогласно Human Rights Watch, в России 2015 год в сфере прав и свобод человека был годом регресса. Власти РФ продолжают преследовать представителей оппозиции и прессы. Госдума продолжает принимать законы, все более изолирующие общество страны от мира. Более того, в 2015-ом российские власти продолжали вести целенаправленную антизападную пропаганду, набравшую беспрецедентные обороты со времен холодной войны.
В 2015 году власти РФ активно применяли закон, дающий возможность квалифицирования общественных организаций в качестве «иностранных агентов». В июне вступил в силу закон о «нежелательных иностранных организациях». Российские власти не продемонстрировали большей добросовестности в вопросе печати. Ряд СМИ подвергся гонениям. Были внесены законодательные изменения в целях усиления контроля правительства над информационным полем. Более того, в мае по указанию Путина была запрещена передача данных о скончавшихся в мирное время военнослужащих их семьям и прессе. Международные правозащитники, естественно, не оставили без внимания убийство Бориса Немцова и возбужденное против Алексея Навального судебное дело.
КыргызстанВ Кыргызстане ситуация несколько лучше, чем в вышеказанных трех странах-членах ЕАЭС. Однако, в 2015 год там также  был годом негативных изменений, полным гонениями на прессу, общественные и правозащитные организации. В тоже время в Кыргызстане вызывают беспокойство случаи насилия над женщинами.
Армения – Что до Армении, то в 2015-ом у нас также были зафиксированы серьезные проблемы, как, например, случаи насилия над наблюдателями, осуществляющими контроль референдума конституционных изменений, разгон мирных митингов с применением силы. Продолжаются акты насилия против представителей прессы, в том числе со стороны полиции.  В 2015 году было зафиксировано 19 случаев насилия над журналистами. Продолжают иметь место случаи насилия над женщинами, притом власти не предпринимают никаких шагов, направленных на принятие законодательных регулирований в целях профилактики семейного насилия.
Однако, несмотря на то, что хотя, согласно Всемирному докладу-2016 в сравнении с другими странами-членами ЕАЭС в Армении ситуация с правами и свободами человека несколько положительней, следует отметить, что в 2015 году выросло количество исков, направленных гражданами Армении в Европейский Суд по правам человека.  Более того, в прошлом году ЕСПЧ  вынес 8 вердиктов против Армении, между тем в 2014 году эта цифра была в два раза меньше – 4.  Случайность это или закономерность – покажет время. Однако, ясно одно – отрицательный эффект пребывания в одном союзе с вышеуказанными странами рано или поздно отразится на уровне защиты прав человека в Армении.
Исходя из доклада, можно предположить, что в 2015 году ситуация в сфере демократии и прав человека в Армении стала походить на еще худшую ситуацию в других странах-членах ЕАЭС.