- 15 Նոյեմբերի, 2021
2021 թ. նոյեմբերի 14-ին տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ անցկացվեցին Կապան, Իջևան, Ստեփանավան, Լերմոնտովո և Արզնի համայնքներում:
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքը հետևեց ընտրությունների ընթացքին նախընտրական քարոզչության ընթացքում և քվեարկության օրը՝ 32 տեղամասերում և 3 Տարածքային ընտրական հանձնաժողովներում: Դիտորդական առաքելությունն իրականացվել է 8 երկարաժամկետ դիտորդների, 88 կարճաժամկետ դիտորդների, այդ թվում՝ 10 շրջիկ խմբերի, 4 իրավաբանների, 5 տեղեկատվության մուտքագրողների, դիտորդների 5 համակարգողների և համակարգող թիմի, ինչպես նաև հաղորդակցության թիմի կազմով:
Համամասնական ընտրակարգով Կապան և Իջևան համայնքներում առաջադրվել էր երկու ուժ, իսկ Ստեփանավան համայնքում՝ 3 ուժ։ Ընտրական օրենսգրքի կարգավորումների համաձայն` եթե ՏԻՄ ընտրություններում անցողիկ շեմը չի հաղթահարում երեք ուժ, ապա առավելագույն քվեներ ստացած երրորդ ուժը ևս մասնակցում է մանդատների բաշխմանը։ Ըստ այդմ, բոլոր երեք համայնքներում առաջադրված կուսակցությունները և դաշինքները ընդգրկված կլինեն ավագանու կազմում:
Համայնք | Առաջադրված կուսակցություններ | Մասնակցություն | Արդյունքներ |
Ստեփանավան | «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցություն «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն |
38․30% | 3․«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն – 81%
1․ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն – 14% 2․ «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցություն – 4% |
Կապան | «Շանթ» դաշինք ազգայնական կուսակցություն
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն |
63.48% | 1․ «Շանթ» դաշինք ազգայնական կուսակցություն – 71%
2․«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն – 29% |
Իջևան | «Հայ Յեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցություն
37.43% | 2․ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն -84%
1․«Հայ Յեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցություն – 16% |
«Անկախ դիտորդ» դաշինքը 2021 թ․ նոյեմբերի 14-ին տեղի ունեցած տեղական ընտրությունների դիտորդական առաքելության շրջանակներում հոկտեմբերի 23-ից սկսած 8 երկարաժամկետ դիտորդների միջոցով իրականացրել է երկարաժամկետ դիտարկում: Երկարաժամկետ դիտարկման ընթացքում իրականացվել է 33 քարոզչական հանդիպումների դիտարկում, որոնց ընթացքում անցկացվել են հարցազրույցներ հավաքի 44 մասնակիցների հետ: Հարցազրույց է իրականացվել ավագանու 16 թեկնածուների հետ, ինչպես նաև ընտրությունները կազմակերպող Տարածքային ընտրական հանձնաժողովների նախագահների և քարտուղարների, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների 18 նախագահների, քարտուղարների և անդամների հետ։
Նախընտրական քարոզչության դիտարկման արդյունքներ
Երկարաժամկետ դիտարկումը ցույց է տալիս, որ դիտարկվող երեք համայնքներում նախընտրական քարոզարշավը, համամասնական ընտրակարգով պայմանավորված, ունեցել է կրկնվող հատկանիշներ.
– ավագանու կազմում երաշխավորված ընդգրկվելու պայմաններում կուսակցությունները հանդես են եկել իրարից տարբերվող քաղաքական տեսլականներով և չեն ապավինել միայն բարեկամական կամ տնտեսական կապերին,
– չնայած համայնքային այս ընտրություններին նախկին համայնքային իշխանությունների ունեցած ազդեցությանը՝ ընտրողների կարծիքի ձևավորման վրա էական ազդեցություն ունեցան առաջադրված ուժերի քարոզարշավի քաղաքական հիմնական դրույթները:
Միևնույն ժամանակ, չնայած երեք համայնքներում տեղական ընտրություններն անցկացվեցին համամասնական ընտրակարգով, որն ակնհայտ նպաստեց ընտրությունների քաղաքական բովանդակության ձևավորմանը, այնուամենայնիվ, ընտրական խախտումներում դրսևորվեցին տեղական գործոնները, և այս պատկերը բնորոշ էր ինչպես կառավարող, այնպես էլ որպես ընդդիմություն ներկայացող քաղաքական ուժերին:
Իջևան և Ստեփանավան համայնքներում քարոզարշավը, ընդհանուր առմամբ, պասիվ է ընթացել։ Երկու համայնքներում էլ իշխող ուժի կողմից քարոզարշավին լայնորեն ներգրավված են եղել ՊՈԱԿ-ների, դպրոցների տնօրեններ, սոցիալական ծառայության ղեկավարներ։ Կապան համայնքում նախընտրական քարոզարշավն առավել ակտիվ ու մրցակցային է եղել, որը նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում արտահայտվել է մրցակիցների կիրառած ոչ բարեկիրթ բառամթերքով։
Այս համայնքում վարչական ռեսուրսների չարաշահման միտումը և դրա վերաբերյալ մեղադրանքները եղել են փոխադարձ։ «Շանթ դաշինք» կուսակցության կողմից ահազանգեր են հնչեցվել նաև իրենց թեկնածուների նկատմամբ ճնշումների վերաբերյալ, որոնք, սակայն, լրացուցիչ դիտարկումներով չեն հիմնավորվել։ Համայնքում ընտրությունների համատեքստը որոշակիորեն պայմանավորված էր նաև անվտանգային բարդ միջավայրով՝ համայնքի բնակավայրերը կապող ուղիները նախորդող ամիսներին մասամբ անցել էին Ադրբեջանի ԶՈՒ տիրապետության տակ, իսկ քվեարկության նախորդ երեկոյան ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումներ էին հայտնվել Կապան-Ճակատեն հատվածում:
Այնուամենայնիվ, ինչպես երկարաժամկետ, այնպես էլ կարճաժամկետ դիտորդության արդյունքները ցույց են տալիս, որ անվտանգության հարցի ազդեցությունը չափազանցեցված է արտաքին հայացքի համար և չէր հանդիսանում քաղաքական ջրբաժան համայնքի ընտրողների համար:
Դիտորդական առաքելությունը գտնում է, որ համայնքներում կառավարության ֆինանսավորմամբ իրականցվող սուբվենցիոն ծրագրերն օգտագործվել են որպես քարոզչական գործիք, քանի որ նման ծրագրերն առավել լայն սկսում են լուսաբանվել այն համայնքներում, որտեղ տեղի են ունենում տեղական ընտրություններ։ Հանրային հեռուստատեսությամբ լուսաբանման ընթացքում հստակ քարոզչական երանգներով ընդգծվել է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագրի» թեկնածուի անմիջական մասնակցությունն այդ ծրագրերում՝ նվազեցնելով ընդդիմադիր ուժերին ներկայացնող տեղական իշխանությունների դերը: Կապանում, սակայն, ընդդիմադիր «Շանթ դաշինքը» ջանք չէր խնայում ընդգծելու, որ սուբվենցիոն ծրագրերով իրականացված աշխատանքները բացառապես իրենց ջանքերի արդյունքն են:
Թեև Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններով ընդլայնվել են նախընտրական քարոզչության ընթացքում իրականացվող ծախսերի, այդ թվում՝ նախընտրական շտաբների վարձակալության և քարոզչության իրականացման հետ կապված ծախսերի վերաբերյալ հաշվետվողականության պահանջները, սակայն դրանց իրականացման ապահովումը դեռևս անարդյունավետ է, քանի որ ընտրական քարոզչական շտաբների զգալի մասը պաշտոնապես չի ներկայացվում որպես այդպիսին և տեսանելի չէ օրենքի համար։ Ավելին՝ թե՛ այդ, թե՛ պաշտոնական շտաբների աշխատանքներում, դիտորդների տեղեկություններով, վճարովի հիմունքներով ներգրավված անձինք ներկայացվում են որպես կամավորներ, ինչի միջոցով կուսակցությունները խուսափում են այդ աշխատանքների հետ կապված ծախսերը հայտարարագրելուց։ Նշված երևույթը կրում է համատարած բնույթ։
Առավել տարածված խախտումներն են քարոզչական պաստառներին առնչվող խնդիրները՝ պաստառները չսահմանված վայրերում փակցնելը, ինչպես նաև դրանք վնասելը։
Դիտարկման ընթացքում արձանագրվել են դեպքեր, երբ առանց անձի կարծիքը հարցնելու նրան ներառել են ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներում և ընտրական ցուցակներում։
Նախընտրական քարոզչության ընթացքում Հանրային հեռուստատեսությունը մի շարք փորձեր է կատարել Կապան համայնքի մրցապայքարին մասնակցող թեկնածուների հեռուստաբանավեճի կազմակերպման համար, այդուհանդերձ այդ առաջարկները մերժվել են «Շանթ դաշինքի» կողմից՝ մեկնաբանվելով որպես անկարևոր։
Կարճաժամկետ առաքելության կողմից 2021 թ․ նոյեմբերի 14-ի առավոտյան 07:00-ից մինչև քվեարկության արդյունքների ավարտը մշտական դիտարկում է իրականացվել վերոնշյալ համայնքներում ձևավորված 99 տեղամասերից 32-ում: Այդ համայնքների տարածքում գործել են դիտորդների 10 շրջիկ խմբեր: Քվեարկության ընթացքում շրջիկ խմբերն այցելել և դիտարկել են 72 տեղամասային կենտրոններ։ Երեկոյան Ժամը 20:00-ից հետո դիտարկվել է նաև վերոնշյալ համայնքների ընտրությունները սպասարկող 3 Տարածքային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքը:
Երկարաժամկետ և կարճաժամկետ դիտարկումներն իրականացվել են ընտրական օրենսդրության կարգավորումների կիրառումը գնահատող հարցաշարերի հիման վրա։
Քվեարկության օրը 35 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների նիստերի դիտարկման ընթացքում արձանագրվել են առանձին խախտումներ։ Այս փուլի վերաբերյալ «Անկախ դիտորդի» եզրակացություններն ամփոփվել են նոյեմբերի 14-ին հրապարակված՝ ժամը 12-ի և քվեարկության ընթացքի վերաբերյալ՝ ժամը 18։00-ի դրությամբ իրավիճակը ներկայացնող տեղեկանքներում։
Քվեարկության ընթացքում դիտարկվող տեղամասերում դիտորդների կողմից արձանագրված հիմնական խախտումները վերաբերել են քվեախցիկից դուրս քվեարկությանը: Մասնավորապես, քվեարկության ընթացքում դիտարկված 32 տեղամասերից 19-ում (60%) արձանագրվել են քվեաթերթիկները քվեախցիկից դուրս ծրարի մեջ դնելու դեպքեր, ինչն էականորեն գերազանցում է մինչ այս դիտարկած ընտրությունների ընթացքում արձանագրված միտումը։ Հարկ է նշել, սակայն, որ դիտորդներն արձանագրել են, որ սա հիմնականում չիմացության հետևանքով տեղի ունեցած խախտում է եղել։ Մեկից ավելի անձանց մուտք քվեախցիկ արձանագրվել է դիտարկված տեղամասերի 25%-ում (8 տեղամաս)։ Նշված բոլոր տեղամասերում արձանագրվել են եզակի դեպքեր, և ըստ դիտարկումների՝ դրանք ևս եղել են չիմացության հետևանք: Միաժամանակ, նախորդ ընտրությունների համեմատ, բավականին ցածր է եղել օգնությամբ ընտրողների թիվը՝ հիմնականում չգերազանցելով 2%-ը:
Հարկ է նշել, սակայն, որ թեև ակնհայտ է, որ ընտրողների համար առավել հեշտ է եղել քիչ թեկնածուներ պարունակող քվեաթերթիկներով քվեարկելը, այնուամենայնիվ, ընտրողները կարիք են ունեցել քվեախցիկից դուրս ավելի ազատ քվեարկելու, ինչը կարող է պայմանավորված լինել տեսողության խնդիրներով։ Մինչդեռ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներին չէին տրամադրվել խոշորացույցներ, որոնք կարող էին օգնել ընտրողներին առավել հանգիստ քվեարկել առկա լուսավորության պայմաններում։
Դիտարկված տեղամասերից 6-ում քվեասենյակ մուտք գործելու փորձ են կատարել կուսակցությունների երկրորդ կամ ավելի վստահված անձինք։ 3 դեպքում դրանք եղել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության, 2 դեպքում «Շանթ դաշինք» կուսակցության և 1 դեպքում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչներ։ Վերոնշյալ դեպքերում ներկա գտնվելու իրավունք չունեցող անձինք հեռացվել են նախագահի կողմից՝ հիմնականում դիտորդների միջամտության արդյունքում։
Դիտարկված տեղամասերից 4-ի շրջակայքում եղել են քարոզչական պաստառներ, իսկ Իջևան համայնքի 38/29 և 38/11 տեղամասային կենտրոնների մոտակայքում դիտորդներն արձանագրել են, որ համայնքային պաշտոնյաներն ուղղորդում են ընտրողներին։
Դիտարկված տեղամասերից 10-ի մոտակայքում՝ դեպի տեղամասային կենտրոն տանող ճանապարհին, նկատվել են մարդկանց կուտակումներ: Գրեթե բոլոր դեպքերում դրանք պարբերական բնույթ են կրել և վերացվել են ոստիկանների միջամտությամբ:
Ընտրողների կազմակերպված տեղափոխություն դիտարկվել է միայն Իջևան համայնքի 38/29 տեղամասում, որտեղ կազմակերպվել է մոտակա Կայան բնակավայրի ընտրողների քվեարկությունը։ Այդ ընտրողների տեղափոխության վերաբերյալ ստացված թերի տեղեկատվության համաձայն՝ այն կազմակերպվել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածուի կողմից կամ նրան աջակցելու նպատակով։
Ինչ վերաբերում է քվեարկության արդյունքների ամփոփման նիստի ժամանակ արձանագրված խախտումներին, ապա դիտարկված 41 տեղամասերում ձայների հաշվարկի գործընթացը հիմնականում ընթացել է առանց խախտումների, սակայն տեղամասերից 2-ում ներկա են գտնվել վկայականը տեսանելի չկրող անձինք՝ վստահված անձինք: Օրվա ընթացքում դիտարկվել են գտնվելու իրավունք չունեցող անձանց՝ քվեարկության սենյակ մուտք գործելու դեպքեր, սակայն բոլորը կանխվել են հանձնաժողովների նախագահների կողմից․ հիմնականում խոսքը գնում է վստահված անձանց և թեկնածուների մասին, իսկ փորձերի կանխման հիմք էր հանդիսանում դիտորդների կողմից խնդրի մասին բարձրաձայնումը:
Վիճաբանություն գրանցվել է դիտարկված տեղամասերից ընդամենը 3-ում: Մեկ դեպքում վիճաբանությունը եղել է հանձնաժողովի նախագահի և Yerevan.Today-ի լրագրողների միջև՝ իբրև չհավատարմագրված ԶԼՄ ներկայացուցիչ լինելու պատճառով, մյուսում վիճաբանությունը տեղի է ունեցել ընտրողների՝ դիմակ կրելու պահանջով պայմանավորված, ևս մեկում հանձնաժողովի քարտուղարը վիճաբանության մեջ է մտել միջազգային հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ հանդիսացող այցելուի հետ՝ ընթացակարգային հարցերի հետ կապված:
Քվեարկության օրն առաքելության կողմից ներկայացվել է մեկ դիմում վարչական իրավախախտման փաստն արձանագրելու վերաբերյալ, որն առնչվել է Ստեփանավան համայնքում քարոզչական պաստառներով ավտոմեքենաների կուտակմանը։ Մեքենաներն ուղեկցել են «Կենտրոն» հեռուստաընկերության նկարահանող խմբին, ինչը վկայել է նրանց գործողությունների կազմակերպված քարոզչական բնույթի մասին։
Օրվա ընթացքում առաքելության կողմից տարածվել է հայտարարություն Ստեփանավան համայնքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածուի կողմից հանձնաժողովների անդամների համար սուրճի ընդմիջում կազմակերպելու վերաբերյալ, ինչն առաքելությունը գնահատում է որպես միջամտություն հանձնաժողովի անաչառությանը։
2021 թ․ նոյեմբերի 14-ին անցկացված ՏԻՄ ընտրությունները երկրորդն էին, որոնք իրականացվեցին ՏԻՄ փոփոխված ընտրակարգով
Գտնում ենք, որ արձանագրված խախտումները էական ազդեցություն չեն ունեցել ընտրողների կամքի ազատ արտահայտման վրա, արտացոլում են ընտրողների կամքը, և ընտրությունները համապատասխանում են ազատ և արդար ընտրությունների չափանիշներին։
Այդուհանդերձ, ընտրական ավանդույթներն էական բարելավման ճանապարհ պետք է անցնեն՝ քաղաքական բանավեճերի խթանման, երկխոսության ձևավորման և հակադիր ուժերի միջև փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտի ձևավորման առումով։
Ընտրական օրենսդրության փոփոխությունների ամբողջական ազդեցությունը և հետագա անհրաժեշտ բարեփոխումներն ամբողջությամբ հնարավոր կլինի գնահատել դեկտեմբերի 5-ին 38 համայնքում տեղի ունեցող ՏԻՄ ընտրություններից հետո, սակայն արդեն իսկ ակնհայտ է, որ օրենսդրական բացերը կիրառվում են մրցակից կուսակցությունների կողմից, իսկ նոր կարգավորումների կիրառման նկատմամբ դեռևս պատշաճ վերահսկողություն չի իրականացվում։
«Գորիսի մամուլի ակումբ» ՀԿ-ի
«Ընտրություններ բոլորի համար 2021- տեղական դիտորդություն և քաղաքացիական հասարակության կողմից քաղաքացիների իրավազորում» ծրագիրն իրականացվում է ՕքսԵՋեն հիմնադրամի, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի և Քաղաքական դասընթացների երևանյան դպրոցի հետ համատեղ:

Statement of Independent Observer Alliance on local elections on November 14, 2021
On November 14, 2021, local elections were held in Kapan, Ijevan, Stepanavan, Lermontovo and Arzni communities.
The Independent Observer Public Alliance conducted an observation mission during the election campaign and  on election day in 32 polling stations and 3 Territorial Electoral Commissions. The observation mission was carried out by 8 long-term observers, 88 short-term observers, including 10 mobile groups, 4 lawyers, 5 data entry operators, 5 observer coordinators and a coordinating team, as well as a communication team.
Two parties were nominated in Kapan and Ijevan communities by the proportional system, and 3 parties were nominated in Stepanavan community. According to the regulations of the Electoral Code, if three parties do not overcome the electoral threshold in the local elections, the third party that received the most votes shall also participate in the distribution of mandates. Accordingly, the parties and alliances nominated in all three communities will be involved in the Council of Elders.
Community Nominated parties Turnout Results
Stepanavan Prosperous Armenia Party
Armenian National Congress Party
Civil Contract Party
38․30% 3․ Civil Contract Party – 81%
1․ Prosperous Armenia Party – 14%
2․ Armenian National Congress Party – 4%
Kapan “Shant Alliance” National Party
63.48% 1․ “Shant Alliance” National Party – 71%
2․ Civil Contract Party – 29%
Ijevan ARF Dashnaktsutyun Party
37.43% 2․ Civil Contract Party – 84%
1․ ARF Dashnaktsutyun Party – 16%
The Independent Observer Alliance conducted a long-term monitoring through 8 long-term observers from October 23 as part of its observation mission for local elections on November 14, 2021. During the long-term monitoring, 33 pre-election campaign meetings were monitored, during which interviews were conducted with 44 participants. Sixteen candidates for the Council of Elders were interviewed, as well as the chairperson and secretaries of the Territorial Electoral Commissions, 18 chairpersons, secretaries and members of Precinct Electoral Commissions.
Results of the pre-election campaign monitoring
The long-term observation shows that in the three observed communities the pre-election campaign had certain recurring features due to the proportional electoral system:
– In the context of guaranteed membership in the Council of Elders, the parties came up with different political visions and did not rely only on friendly or economic ties.
– Despite the influence of the former community authorities during these local elections, the main political provisions of the campaign of the nominated parties had a significant impact on the formation of the voters’ opinion.
Although the local elections in the three communities were held by proportional representation system, which clearly added political substance to the elections, local factors were reflected in the electoral violations, and this picture was typical of both ruling and opposition political parties.
The campaign in Ijevan and Stepanavan communities was generally passive. In both communities, the campaign widely involved SNCOs, school principals, and heads of social services supporting the ruling party. The pre-election campaign in Kapan community was more active and competitive, which was expressed by the rude vocabulary used by the rival parties during the pre-election campaign.
In this community, there were reciprocal allegations about misuse of administrative resources. The “Shant Alliance” Party also sounded alarms about the pressure on their candidates, which, however, were not substantiated by additional observations. The atmosphere there was partly due to the difficult security environment. The roads connecting the villages and towns of the community have come partially under the control of the Azerbaijani Armed Forces in the recent months, and units of the Azerbaijani Armed Forces appeared in the Kapan-Chakaten section the evening before the vote.
However, the results of both long-term and short-term observations indicate that the impact of the security issue was exaggerated and did not constitute a political divide for the voters of the community.
The observation mission finds that government-funded community-based subsidy programs have been used as a propaganda tool, as such programs start to be more widely covered in communities where local elections are to be held. During the coverage on Public TV, the direct participation of the candidate of the ruling Civil Contract Party in those programs was emphasized in clear propaganda tone, undermining the role of the local authorities representing the opposition party. In Kapan, however, the opposition “Shant Alliance” Party spared no effort to emphasize that the work under the subsidy program was solely the result of their own efforts.
Although the amendments to the Electoral Code have expanded the reporting requirements for campaign expenditures, including the rental of campaign headquarters and campaigning, their implementation is still ineffective, as most election campaign headquarters are not officially presented as such and, hence, are not subject to the law. Moreover, according to observers, the persons involved in the activity of both the aforementioned and official headquarters are presented as volunteers. In this way, the parties avoid declaring the related expenses. This phenomenon can be assessed as widespread.
The most common violations were related to campaign posters, such as posting posters in undefined places, as well as damaging them.
During the monitoring, cases were registered when a person was included in the work of electoral commissions and in the electoral lists without asking for their opinion.
During the election campaign, the Public Television made a number of attempts to organize a televised debate between the candidates running in the Kapan community․ However, these proposals were rejected by the Shant Alliance, interpreting them as unimportant.
Main violations on the voting day
The short-term mission carried out a non-stop observation in 32 out of 99 polling stations formed in the aforementioned communities from 07:00 am on November 14, 2021 until the end of the vote tabulation process. There were 10 mobile groups of observers in those communities. During the voting, the mobile groups visited and observed 72 polling stations. The work of 3 Territorial Electoral Commissions in charge of the elections in the three communities was also observed after 20:00 in the evening.
Long-term and short-term observations were made on the basis of questionnaires evaluating the implementation of the regulations of the electoral legislation.
Isolated violations were observed during the monitoring of the sessions of 35 Precinct Electoral Commissions on the voting day. The conclusions of the “Independent Observer” on this stage were summarized in the references published on November 14 (presenting the situation as of 12:00 and 18:00).
The main violations observed in the polling stations during the voting were related to voting outside of the booth. In particular, in 19 (60%) out of 32 polling stations observed during the voting, cases of putting the ballots in the envelope outside the voting booth were registered, which significantly exceeds the tendency in the elections observed so far. It should be noted, however, that the observers recorded that this was mainly a violation due to lack of knowledge. More than one person entered the voting booth in 25% of the observed polling stations (8 polling stations). These cases were rare in all the mentioned polling stations, and according to the observers, they were also a consequence of lack of knowledge. At the same time, compared to the previous elections, the number of assisted voters was quite low, generally not exceeding 2%.
It should be noted, however, that while it was obvious that it was easier for voters to vote with ballots containing fewer candidates, voters did need to vote in a more convenient manner outside the voting booth, which may be due to vision problems. Meanwhile, the PECs were not provided with magnifying glasses, which could make the voters’ job easier in the existing lighting conditions.
In 6 of the observed polling stations, two or more proxies of parties made an attempt to enter the voting room. In 3 cases they were representatives of the Civil Contract Party, in 2 cases the “Shant Alliance” Party and in 1 case the Prosperous Armenia Party. In the above-mentioned cases, persons not allowed to be present were removed by the PEC chairperson, mainly as a result of the intervention of the observers.
There were campaign posters in the vicinity of 4 of the observed polling stations, and observers in Ijevan community reported that community officials were directing voters in the vicinity of the 38/29 and 38/11 polling stations.
Crowds of people were observed near 10 of the observed polling stations. In almost all cases, they were regular in nature and were eliminated with the intervention of the police.
Organized transportation of voters was observed only in 38/29 polling station of Ijevan community, where the voting of the voters of the nearby Kayan village was organized. According to the incomplete information received about the transfer of those voters, it was organized by the candidate of the Civil Contract Party or to support him.
As for the violations observed during the vote tabulation session, the vote count process in the 41 polling stations observed was generally without violations, but in 2 of the polling stations, there were proxies who were not carrying their badges visibly. Cases of unauthorized persons entering the voting room were observed during the day, but all of them were prevented by the chairpersons of the commissions based on the indication of the observers.
Arguments were registered in only 3 of the observed polling stations. In one case, an argument arose between the commission chairperson and Yerevan.Today reporters over allegedly being representatives of a non-accredited media. In  another case, a dispute arose over the demand for voters to wear a mask, and in the third case, the secretary of the commission got into an argument with a visitor representing an international non-governmental organization over procedural issues.
On the day of the voting, the mission submitted one application to register the fact of administrative violation, which was related to the accumulation of cars with campaign posters in Stepanavan community. The cars accompanied the film crew of “Kentron” TV, which testified to the organized campaigning nature of their actions.
During the day, the mission issued a statement on the organization of a coffee break for the members of the commissions by the candidate of the Civil Contract Party in Stepanavan community, which the mission assesses as interference with the impartiality of the PECs.
The elections on November 14, 2021 were the second local elections held under a changed electoral system for local elections.
We consider that the observed violations did not have a significant impact on the free expression of the will of the voters, they reflect the will of the voters, and the elections meet the criteria of free and fair elections.
Nevertheless, electoral traditions need to be significantly improved in terms of promoting political debates, establishing dialogue and creating an atmosphere of mutual respect between opposing parties.
It will be possible to provide a comprehensive assessment of the full impact of the amendments in the electoral legislation and the required further reforms after the local elections in 38 communities on December 5, but it is already clear that gaps in the legislation are being used by rival parties and there is no proper oversight of the implementation of the new regulations.
The project “Elections4All2021 – Domestic Observations and Citizens Empowerment by Civil Society” is implemented in cooperation with the OxYGen Foundation, the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office, the Union of Informed Citizens NGO and the Yerevan School of Political Studies.