- 15 Նոյեմբերի, 2021
2021 թ. նոյեմբերի 14-ին տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ անցկացվեցին Կապան, Իջևան, Ստեփանավան, Լերմոնտովո և Արզնի համայնքներում:
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքը հետևեց ընտրությունների ընթացքին նախընտրական քարոզչության ընթացքում և քվեարկության օրը՝ 32 տեղամասերում և 3 Տարածքային ընտրական հանձնաժողովներում: Դիտորդական առաքելությունն իրականացվել է 8 երկարաժամկետ դիտորդների, 88 կարճաժամկետ դիտորդների, այդ թվում՝ 10 շրջիկ խմբերի, 4 իրավաբանների, 5 տեղեկատվության մուտքագրողների, դիտորդների 5 համակարգողների և համակարգող թիմի, ինչպես նաև հաղորդակցության թիմի կազմով:
Համամասնական ընտրակարգով Կապան և Իջևան համայնքներում առաջադրվել էր երկու ուժ, իսկ Ստեփանավան համայնքում՝ 3 ուժ։ Ընտրական օրենսգրքի կարգավորումների համաձայն` եթե ՏԻՄ ընտրություններում անցողիկ շեմը չի հաղթահարում երեք ուժ, ապա առավելագույն քվեներ ստացած երրորդ ուժը ևս մասնակցում է մանդատների բաշխմանը։ Ըստ այդմ, բոլոր երեք համայնքներում առաջադրված կուսակցությունները և դաշինքները ընդգրկված կլինեն ավագանու կազմում:
Համայնք | Առաջադրված կուսակցություններ | Մասնակցություն | Արդյունքներ |
Ստեփանավան | «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցություն «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն |
38․30% | 3․«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն – 81%
1․ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն – 14% 2․ «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցություն – 4% |
Կապան | «Շանթ» դաշինք ազգայնական կուսակցություն
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն |
63.48% | 1․ «Շանթ» դաշինք ազգայնական կուսակցություն – 71%
2․«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն – 29% |
Իջևան | «Հայ Յեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցություն
37.43% | 2․ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն -84%
1․«Հայ Յեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցություն – 16% |
«Անկախ դիտորդ» դաշինքը 2021 թ․ նոյեմբերի 14-ին տեղի ունեցած տեղական ընտրությունների դիտորդական առաքելության շրջանակներում հոկտեմբերի 23-ից սկսած 8 երկարաժամկետ դիտորդների միջոցով իրականացրել է երկարաժամկետ դիտարկում: Երկարաժամկետ դիտարկման ընթացքում իրականացվել է 33 քարոզչական հանդիպումների դիտարկում, որոնց ընթացքում անցկացվել են հարցազրույցներ հավաքի 44 մասնակիցների հետ: Հարցազրույց է իրականացվել ավագանու 16 թեկնածուների հետ, ինչպես նաև ընտրությունները կազմակերպող Տարածքային ընտրական հանձնաժողովների նախագահների և քարտուղարների, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների 18 նախագահների, քարտուղարների և անդամների հետ։
Նախընտրական քարոզչության դիտարկման արդյունքներ
Երկարաժամկետ դիտարկումը ցույց է տալիս, որ դիտարկվող երեք համայնքներում նախընտրական քարոզարշավը, համամասնական ընտրակարգով պայմանավորված, ունեցել է կրկնվող հատկանիշներ.
– ավագանու կազմում երաշխավորված ընդգրկվելու պայմաններում կուսակցությունները հանդես են եկել իրարից տարբերվող քաղաքական տեսլականներով և չեն ապավինել միայն բարեկամական կամ տնտեսական կապերին,
– չնայած համայնքային այս ընտրություններին նախկին համայնքային իշխանությունների ունեցած ազդեցությանը՝ ընտրողների կարծիքի ձևավորման վրա էական ազդեցություն ունեցան առաջադրված ուժերի քարոզարշավի քաղաքական հիմնական դրույթները:
Միևնույն ժամանակ, չնայած երեք համայնքներում տեղական ընտրություններն անցկացվեցին համամասնական ընտրակարգով, որն ակնհայտ նպաստեց ընտրությունների քաղաքական բովանդակության ձևավորմանը, այնուամենայնիվ, ընտրական խախտումներում դրսևորվեցին տեղական գործոնները, և այս պատկերը բնորոշ էր ինչպես կառավարող, այնպես էլ որպես ընդդիմություն ներկայացող քաղաքական ուժերին:
Իջևան և Ստեփանավան համայնքներում քարոզարշավը, ընդհանուր առմամբ, պասիվ է ընթացել։ Երկու համայնքներում էլ իշխող ուժի կողմից քարոզարշավին լայնորեն ներգրավված են եղել ՊՈԱԿ-ների, դպրոցների տնօրեններ, սոցիալական ծառայության ղեկավարներ։ Կապան համայնքում նախընտրական քարոզարշավն առավել ակտիվ ու մրցակցային է եղել, որը նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում արտահայտվել է մրցակիցների կիրառած ոչ բարեկիրթ բառամթերքով։
Այս համայնքում վարչական ռեսուրսների չարաշահման միտումը և դրա վերաբերյալ մեղադրանքները եղել են փոխադարձ։ «Շանթ դաշինք» կուսակցության կողմից ահազանգեր են հնչեցվել նաև իրենց թեկնածուների նկատմամբ ճնշումների վերաբերյալ, որոնք, սակայն, լրացուցիչ դիտարկումներով չեն հիմնավորվել։ Համայնքում ընտրությունների համատեքստը որոշակիորեն պայմանավորված էր նաև անվտանգային բարդ միջավայրով՝ համայնքի բնակավայրերը կապող ուղիները նախորդող ամիսներին մասամբ անցել էին Ադրբեջանի ԶՈՒ տիրապետության տակ, իսկ քվեարկության նախորդ երեկոյան ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումներ էին հայտնվել Կապան-Ճակատեն հատվածում:
Այնուամենայնիվ, ինչպես երկարաժամկետ, այնպես էլ կարճաժամկետ դիտորդության արդյունքները ցույց են տալիս, որ անվտանգության հարցի ազդեցությունը չափազանցեցված է արտաքին հայացքի համար և չէր հանդիսանում քաղաքական ջրբաժան համայնքի ընտրողների համար:
Դիտորդական առաքելությունը գտնում է, որ համայնքներում կառավարության ֆինանսավորմամբ իրականցվող սուբվենցիոն ծրագրերն օգտագործվել են որպես քարոզչական գործիք, քանի որ նման ծրագրերն առավել լայն սկսում են լուսաբանվել այն համայնքներում, որտեղ տեղի են ունենում տեղական ընտրություններ։ Հանրային հեռուստատեսությամբ լուսաբանման ընթացքում հստակ քարոզչական երանգներով ընդգծվել է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագրի» թեկնածուի անմիջական մասնակցությունն այդ ծրագրերում՝ նվազեցնելով ընդդիմադիր ուժերին ներկայացնող տեղական իշխանությունների դերը: Կապանում, սակայն, ընդդիմադիր «Շանթ դաշինքը» ջանք չէր խնայում ընդգծելու, որ սուբվենցիոն ծրագրերով իրականացված աշխատանքները բացառապես իրենց ջանքերի արդյունքն են:
Թեև Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններով ընդլայնվել են նախընտրական քարոզչության ընթացքում իրականացվող ծախսերի, այդ թվում՝ նախընտրական շտաբների վարձակալության և քարոզչության իրականացման հետ կապված ծախսերի վերաբերյալ հաշվետվողականության պահանջները, սակայն դրանց իրականացման ապահովումը դեռևս անարդյունավետ է, քանի որ ընտրական քարոզչական շտաբների զգալի մասը պաշտոնապես չի ներկայացվում որպես այդպիսին և տեսանելի չէ օրենքի համար։ Ավելին՝ թե՛ այդ, թե՛ պաշտոնական շտաբների աշխատանքներում, դիտորդների տեղեկություններով, վճարովի հիմունքներով ներգրավված անձինք ներկայացվում են որպես կամավորներ, ինչի միջոցով կուսակցությունները խուսափում են այդ աշխատանքների հետ կապված ծախսերը հայտարարագրելուց։ Նշված երևույթը կրում է համատարած բնույթ։
Առավել տարածված խախտումներն են քարոզչական պաստառներին առնչվող խնդիրները՝ պաստառները չսահմանված վայրերում փակցնելը, ինչպես նաև դրանք վնասելը։
Դիտարկման ընթացքում արձանագրվել են դեպքեր, երբ առանց անձի կարծիքը հարցնելու նրան ներառել են ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներում և ընտրական ցուցակներում։
Նախընտրական քարոզչության ընթացքում Հանրային հեռուստատեսությունը մի շարք փորձեր է կատարել Կապան համայնքի մրցապայքարին մասնակցող թեկնածուների հեռուստաբանավեճի կազմակերպման համար, այդուհանդերձ այդ առաջարկները մերժվել են «Շանթ դաշինքի» կողմից՝ մեկնաբանվելով որպես անկարևոր։
Կարճաժամկետ առաքելության կողմից 2021 թ․ նոյեմբերի 14-ի առավոտյան 07:00-ից մինչև քվեարկության արդյունքների ավարտը մշտական դիտարկում է իրականացվել վերոնշյալ համայնքներում ձևավորված 99 տեղամասերից 32-ում: Այդ համայնքների տարածքում գործել են դիտորդների 10 շրջիկ խմբեր: Քվեարկության ընթացքում շրջիկ խմբերն այցելել և դիտարկել են 72 տեղամասային կենտրոններ։ Երեկոյան Ժամը 20:00-ից հետո դիտարկվել է նաև վերոնշյալ համայնքների ընտրությունները սպասարկող 3 Տարածքային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքը:
Երկարաժամկետ և կարճաժամկետ դիտարկումներն իրականացվել են ընտրական օրենսդրության կարգավորումների կիրառումը գնահատող հարցաշարերի հիման վրա։
Քվեարկության օրը 35 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների նիստերի դիտարկման ընթացքում արձանագրվել են առանձին խախտումներ։ Այս փուլի վերաբերյալ «Անկախ դիտորդի» եզրակացություններն ամփոփվել են նոյեմբերի 14-ին հրապարակված՝ ժամը 12-ի և քվեարկության ընթացքի վերաբերյալ՝ ժամը 18։00-ի դրությամբ իրավիճակը ներկայացնող տեղեկանքներում։
Քվեարկության ընթացքում դիտարկվող տեղամասերում դիտորդների կողմից արձանագրված հիմնական խախտումները վերաբերել են քվեախցիկից դուրս քվեարկությանը: Մասնավորապես, քվեարկության ընթացքում դիտարկված 32 տեղամասերից 19-ում (60%) արձանագրվել են քվեաթերթիկները քվեախցիկից դուրս ծրարի մեջ դնելու դեպքեր, ինչն էականորեն գերազանցում է մինչ այս դիտարկած ընտրությունների ընթացքում արձանագրված միտումը։ Հարկ է նշել, սակայն, որ դիտորդներն արձանագրել են, որ սա հիմնականում չիմացության հետևանքով տեղի ունեցած խախտում է եղել։ Մեկից ավելի անձանց մուտք քվեախցիկ արձանագրվել է դիտարկված տեղամասերի 25%-ում (8 տեղամաս)։ Նշված բոլոր տեղամասերում արձանագրվել են եզակի դեպքեր, և ըստ դիտարկումների՝ դրանք ևս եղել են չիմացության հետևանք: Միաժամանակ, նախորդ ընտրությունների համեմատ, բավականին ցածր է եղել օգնությամբ ընտրողների թիվը՝ հիմնականում չգերազանցելով 2%-ը:
Հարկ է նշել, սակայն, որ թեև ակնհայտ է, որ ընտրողների համար առավել հեշտ է եղել քիչ թեկնածուներ պարունակող քվեաթերթիկներով քվեարկելը, այնուամենայնիվ, ընտրողները կարիք են ունեցել քվեախցիկից դուրս ավելի ազատ քվեարկելու, ինչը կարող է պայմանավորված լինել տեսողության խնդիրներով։ Մինչդեռ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներին չէին տրամադրվել խոշորացույցներ, որոնք կարող էին օգնել ընտրողներին առավել հանգիստ քվեարկել առկա լուսավորության պայմաններում։
Դիտարկված տեղամասերից 6-ում քվեասենյակ մուտք գործելու փորձ են կատարել կուսակցությունների երկրորդ կամ ավելի վստահված անձինք։ 3 դեպքում դրանք եղել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության, 2 դեպքում «Շանթ դաշինք» կուսակցության և 1 դեպքում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչներ։ Վերոնշյալ դեպքերում ներկա գտնվելու իրավունք չունեցող անձինք հեռացվել են նախագահի կողմից՝ հիմնականում դիտորդների միջամտության արդյունքում։
Դիտարկված տեղամասերից 4-ի շրջակայքում եղել են քարոզչական պաստառներ, իսկ Իջևան համայնքի 38/29 և 38/11 տեղամասային կենտրոնների մոտակայքում դիտորդներն արձանագրել են, որ համայնքային պաշտոնյաներն ուղղորդում են ընտրողներին։
Դիտարկված տեղամասերից 10-ի մոտակայքում՝ դեպի տեղամասային կենտրոն տանող ճանապարհին, նկատվել են մարդկանց կուտակումներ: Գրեթե բոլոր դեպքերում դրանք պարբերական բնույթ են կրել և վերացվել են ոստիկանների միջամտությամբ:
Ընտրողների կազմակերպված տեղափոխություն դիտարկվել է միայն Իջևան համայնքի 38/29 տեղամասում, որտեղ կազմակերպվել է մոտակա Կայան բնակավայրի ընտրողների քվեարկությունը։ Այդ ընտրողների տեղափոխության վերաբերյալ ստացված թերի տեղեկատվության համաձայն՝ այն կազմակերպվել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածուի կողմից կամ նրան աջակցելու նպատակով։
Ինչ վերաբերում է քվեարկության արդյունքների ամփոփման նիստի ժամանակ արձանագրված խախտումներին, ապա դիտարկված 41 տեղամասերում ձայների հաշվարկի գործընթացը հիմնականում ընթացել է առանց խախտումների, սակայն տեղամասերից 2-ում ներկա են գտնվել վկայականը տեսանելի չկրող անձինք՝ վստահված անձինք: Օրվա ընթացքում դիտարկվել են գտնվելու իրավունք չունեցող անձանց՝ քվեարկության սենյակ մուտք գործելու դեպքեր, սակայն բոլորը կանխվել են հանձնաժողովների նախագահների կողմից․ հիմնականում խոսքը գնում է վստահված անձանց և թեկնածուների մասին, իսկ փորձերի կանխման հիմք էր հանդիսանում դիտորդների կողմից խնդրի մասին բարձրաձայնումը:
Վիճաբանություն գրանցվել է դիտարկված տեղամասերից ընդամենը 3-ում: Մեկ դեպքում վիճաբանությունը եղել է հանձնաժողովի նախագահի և Yerevan.Today-ի լրագրողների միջև՝ իբրև չհավատարմագրված ԶԼՄ ներկայացուցիչ լինելու պատճառով, մյուսում վիճաբանությունը տեղի է ունեցել ընտրողների՝ դիմակ կրելու պահանջով պայմանավորված, ևս մեկում հանձնաժողովի քարտուղարը վիճաբանության մեջ է մտել միջազգային հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ հանդիսացող այցելուի հետ՝ ընթացակարգային հարցերի հետ կապված:
Քվեարկության օրն առաքելության կողմից ներկայացվել է մեկ դիմում վարչական իրավախախտման փաստն արձանագրելու վերաբերյալ, որն առնչվել է Ստեփանավան համայնքում քարոզչական պաստառներով ավտոմեքենաների կուտակմանը։ Մեքենաներն ուղեկցել են «Կենտրոն» հեռուստաընկերության նկարահանող խմբին, ինչը վկայել է նրանց գործողությունների կազմակերպված քարոզչական բնույթի մասին։
Օրվա ընթացքում առաքելության կողմից տարածվել է հայտարարություն Ստեփանավան համայնքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածուի կողմից հանձնաժողովների անդամների համար սուրճի ընդմիջում կազմակերպելու վերաբերյալ, ինչն առաքելությունը գնահատում է որպես միջամտություն հանձնաժողովի անաչառությանը։
2021 թ․ նոյեմբերի 14-ին անցկացված ՏԻՄ ընտրությունները երկրորդն էին, որոնք իրականացվեցին ՏԻՄ փոփոխված ընտրակարգով
Գտնում ենք, որ արձանագրված խախտումները էական ազդեցություն չեն ունեցել ընտրողների կամքի ազատ արտահայտման վրա, արտացոլում են ընտրողների կամքը, և ընտրությունները համապատասխանում են ազատ և արդար ընտրությունների չափանիշներին։
Այդուհանդերձ, ընտրական ավանդույթներն էական բարելավման ճանապարհ պետք է անցնեն՝ քաղաքական բանավեճերի խթանման, երկխոսության ձևավորման և հակադիր ուժերի միջև փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտի ձևավորման առումով։
Ընտրական օրենսդրության փոփոխությունների ամբողջական ազդեցությունը և հետագա անհրաժեշտ բարեփոխումներն ամբողջությամբ հնարավոր կլինի գնահատել դեկտեմբերի 5-ին 38 համայնքում տեղի ունեցող ՏԻՄ ընտրություններից հետո, սակայն արդեն իսկ ակնհայտ է, որ օրենսդրական բացերը կիրառվում են մրցակից կուսակցությունների կողմից, իսկ նոր կարգավորումների կիրառման նկատմամբ դեռևս պատշաճ վերահսկողություն չի իրականացվում։
«Գորիսի մամուլի ակումբ» ՀԿ-ի
«Ընտրություններ բոլորի համար 2021- տեղական դիտորդություն և քաղաքացիական հասարակության կողմից քաղաքացիների իրավազորում» ծրագիրն իրականացվում է ՕքսԵՋեն հիմնադրամի, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի և Քաղաքական դասընթացների երևանյան դպրոցի հետ համատեղ:

14 ноября 2021 года в общинах Капан, Иджеван, Степанаван, Лермонтово и Арзни прошли выборы в органы местного самоуправления (ОМС).
Общественный блок «Независимый наблюдатель» провел наблюдение за избирательным процессом во время предвыборной кампании и в день голосования на 32 избирательных участках и в 3 территориальных избирательных комиссиях. Миссия по наблюдению была осуществлена в составе 8 долгосрочных наблюдателей, 88 краткосрочных наблюдателей, в том числе 10 мобильных групп, 4 юристов, 5 операторов ввода данных, 5 координаторов, координационной группы и команды по связям с общественностью.
В выборах по пропорциональной избирательной системе в общинах Капан и Иджеван участвовали две политические силы, а в общине Степанаван – 3 политсилы. Согласно положениям Избирательного кодекса, если на выборах в ОМС избирательный порог не прошли три политсилы, то в распределении мандатов участвует третья сила, набравшая наибольшее количество голосов. Посему, партии и блоки, выдвинутые во всех трех общинах, войдут в состав Совета старейшин.
Община | Выдвинутые партии | Явка | Результаты |
Степанаван | Партия «Процветающая Армения»
Партия «Армянский национальный конгресс» Партия «Гражданский договор» |
38․30% | 3․ Партия «Гражданский договор» – 81%
1. Партия «Процветающая Армени» -14% 2․ Партия «Армянский национальный конгресс» – 4% |
Капан | Националистическая партия «Блок Шант»
Партия «Гражданский договор» |
63.48% | 1․ Националистическая партия «Блок Шант» – 71%
2․ Партия «Гражданский договор» – 29% |
Иджеван | Армянская революционная федерация «Дашнакцутюн»
37.43% | 2․ Партия «Гражданский договор» -84%
1․ Армянская революционная федерация «Дашнакцутюн» – 16% |
Блок «Независимый наблюдатель» в рамках миссии по наблюдению за выборами в ОМС 14 ноября 2021 года с 23 октября провел долгосрочное наблюдение с участием 8 долгосрочных наблюдателей. В ходе долгосрочного наблюдения был осуществлен мониторинг 33 агитационных собраний, в ходе которых были проведены интервью с 44 участниками. Были проведены интервью с 16 кандидатами в члены Совета старейшин, а также с председателями и секретарями территориальных избирательных комиссий, организующих выборы, и с 18 председателями, секретарями и членами участковых избирательных комиссий.
Итоги наблюдения за предвыборной компанией
Долгосрочное наблюдение показывает, что предвыборная кампания в трех наблюдаемых общинах из-за пропорциональной избирательной системы имела повторяющиеся черты:
– в условиях гарантированного членства в Совете старейшин партии выступали с разными политическими взглядами и не полагались только на родственные или экономические связи;
– несмотря на влияние прежних общинных властей на эти общинные выборы, существенное влияние на формирование мнения избирателей оказали основные политические положения предвыборной кампании выдвинутых сил.
В то же время, хотя выборы в ОМС в трех общинах были проведены по пропорциональной избирательной системе, что явно способствовало формированию политического содержания выборов, тем не менее в нарушениях на выборах нашли отражение местные факторы. Эта картина была присуща как правящей, так и оппозиционным политическим силам.
Предвыборная кампания в общинах Иджеван и Степанаван была в целом пассивной. В кампанию в обоих общинах со стороны правящей партии были широко вовлечены ГНКО, директора школ, руководители социальных служб. Предвыборная кампания в общине Капан была более активной и конкурентной, что в ходе предвыборной агитации выражалось в использовании соперниками непристойного словарного запаса.
Склонность к злоупотреблению административным ресурсом в этой общине и обвинения в этом были обоюдными. Партия «Блок Шант» представила сообщения по поводу давления на своих кандидатов, что, однако, не было подтверждено дополнительными наблюдениями. Контекст выборов в общине отчасти был обусловлен сложной обстановкой с точки зрения безопасности: в предыдущие месяцы дороги, соединяющие населенные пункты общины, частично перешли под контроль ВС Азербайджана, а накануне голосования подразделения ВС Азербайджана оказались на участке дороги Капан-Чакатен.
Тем не менее результаты как долгосрочных, так и краткосрочных наблюдений показывают, что влияние вопроса безопасности было преувеличено для внешнего взгляда и не служило политическим водоразделом для избирателей общины.
Наблюдательная миссия находит, что в общинах финансируемые государством субвенционные программы использовались в качестве инструмента агитации, поскольку такие программы все большее начинают освещаться в тех общинах, в которых проходят выборы в ОМС. Во время освещения на Общественном телевидении явным пропагандистским тоном было подчеркнуто непосредственное участие кандидата от правящего «Гражданского договора» в этих программах, что снизило роль местных властей, представляющих оппозиционные силы. Однако в Капане оппозиционная партия «Блок Шант» не пожалела усилий, чтобы подчеркнуть, что работы, проводимые в рамках субвенционных программ, – результат исключительно их стараний.
Хотя поправки к Избирательному кодексу расширили требования к отчетности о расходах, осуществленных во время избирательной кампании, в том числе расходах на аренду избирательных штабов и расходах, связанных с избирательной кампанией, однако их реализация по-прежнему неэффективна, поскольку большинство избирательных штабов официально не представлены как таковые и не подчиняются закону. Более того, как в этих, так и официальных штабах, по сведениям наблюдателей, вовлеченные на платной основе лица представляются как волонтеры, благодаря чему партии избегают декларирования расходов, связанных с этой работой. Указанное явление носит распространенный характер.
Наиболее частыми нарушениями являются проблемы, связанные с агитационными плакатами: размещение плакатов в неустановленных местах, а также их повреждение.
В ходе наблюдения были зафиксированы случаи, когда лицо без его согласия было вовлечено в работу избирательных комиссий и избирательных списков.
Во время предвыборной кампании Общественное телевидение предприняло ряд попыток организовать теледебаты между кандидатами, участвующими в предвыборной гонке в общине Капан. Однако предложения об участии в теледебатах были отклонены партией «Блок Шант».
Основные нарушения, зафиксированные в день голосования
Краткосрочная миссии с 07:00 часов утра 14 ноября 2021 года до завершения голосования осуществила постоянное наблюдение за 32 из 99 избирательных участков, сформированных в вышеуказанных общинах. В этих общинах действовало 10 мобильных групп наблюдателей. Во время голосования мобильные группы посетили и провели наблюдение за 72 участковыми центрами. После 20:00 вечера было осуществлено наблюдение за работой 3 территориальных избирательных комиссий, обслуживающих выборы в вышеупомянутых общинах.
Долгосрочное и краткосрочное наблюдение было осуществлено на основе анкет, оценивающих применение норм избирательного законодательства.
В день голосования были зафиксированы отдельные нарушения во время наблюдения за заседаниями 35 участковых избирательных комиссий. Выводы «Независимого наблюдателя» касательно данного этапа обобщены в справке, опубликованной 14 ноября в 12:00, и в справке касательно процесса голосования по положению на 18:00.
Основные нарушения, зафиксированные наблюдателями на избирательных участках во время голосования, были связаны с голосованием вне кабины для голосования. В частности, на 19 (60%) из 32 избирательных участков были зарегистрированы случаи, когда избиратели вкладывали в конверт бюллетень за пределами кабины для голосования. Следует, однако, отметить, что наблюдатели зафиксировали, что это нарушение было в основном следствием незнания.
Вход в кабину для голосования более чем одного человека зарегистрирован в 25% наблюдаемых участков (8 участков). На всех указанных избирательных участках были зарегистрированы единичные случаи, и, согласно наблюдениям, это нарушение также было следствием незнания. В то же время, по сравнению с предыдущими выборами, число избирателей, которые проголосовали с помощником, было довольно низким, как правило, не превышающим 2%.
Однако следует отметить, что, хотя было очевидно, что избирателям было легче голосовать, заполняя бюллетени с меньшим количеством кандидатов, тем не менее избирателям все же было более удобно голосовать за пределами кабины для голосования, что может быть связано с проблемами со зрением. При этом участковые избирательные комиссии не были обеспечены лупами, которые могли бы помочь избирателям более спокойно голосовать в условиях слабого освещения.
В 6-и из наблюдаемых избирательных участках в комнату для голосования пытались войти второй и более доверенные лица политических сил. Эти лица были представителями партии «Гражданский договор» ( 3 случая), партии «Блок Шант» (2 случая) и партии «Процветающая Армения» (1 случай). Во всех случаях лица, не имеющие право присутствовать на территории избирательного участка или в комнате для голосования, были удалены председателем в основном после замечания наблюдателей.
Неподалеку от 4 избирательных участков были размещены агитационные плакаты, а в районе избирательных участков 38/29 и 38/11 в общине Иджеван наблюдатели зафиксировали, что должностные лица общины направляют избирателей.
Поблизости 10 наблюдаемых участков, на дороге, ведущей к участковому центру, были замечены скопления людей. Почти во всех случаях такие скопления периодически повторялись и разгонялись после вмешательства полицейских.
Организованная перевозка избирателей была зафиксирована только на избирательном участке 38/29 в общине Иджеван, где было организовано голосование избирателей близлежащего поселка Каян. Судя по неполной информации, перевозка была организована кандидатом от партии «Гражданский договор» или в его поддержку.
Что касается нарушений, зафиксированных во время подведения итогов голосования, то процесс подсчета голосов на 41 избирательном участке в целом прошел без нарушений, но на 2 избирательных участках присутствовали доверенные лица с труднозаметными бейджами. Случаи проникновения посторонних лиц в комнату для голосования наблюдались в течение дня, но все они были предотвращены председателями комиссий после замечания наблюдателей. В основном речь шла о доверенных лицах и кандидатах.
Потасовки были зарегистрированы только на 3 из наблюдаемых избирательных участков. В одном случае спор возник между председателем комиссии и журналистом Yerevan.Today из-за того, что последний якобы был неаккредитованным представителем СМИ. В другом – ссора возникла из-за требования к избирателям надеть маску. В еще одном случае секретарь комиссии вступил в спор по процедурным вопросам с посетителем, представляющим международную неправительственную организацию.
В день голосования миссия подала одно заявление о регистрации факта административного правонарушения, связанного со скоплением автомобилей с агитационными плакатами в общине Степанаван. Автомобили сопровождали съемочную группу телеканала «Кентрон», что свидетельствовало об организованной агитации.
В течение дня миссия распространила заявление касательно случая организации кандидатом от партии «Гражданский договор» кофе-брейка для членов комиссий в общине Степанаван, что миссия расценивает как вмешательство в беспристрастность комиссии.
Состоявшиеся 14 ноября 2021 года выборы в ОМС стали вторыми, проведенными по измененной избирательной системе.
Считаем, что зарегистрированные нарушения не оказали существенного влияния на свободное волеизъявление избирателей, отражают волю избирателей, и выборы соответствуют критериям свободных и справедливых выборов.
Тем не менее предвыборные традиции необходимо значительно улучшить с точки зрения продвижения политических дебатов, построения диалога и создания атмосферы взаимного уважения между противостоящими политсилами.
Полное влияние изменений в избирательном законодательстве и необходимые дальнейшие реформы будут полностью оценены после запланированных на 5 декабря выборов в ОМС в 38 общинах, однако уже очевидно, что пробелы в законодательстве используются соперничающими партиями, а контроль за применением новых регулировок не осуществляется должным образом.
Прогресс Гюмри ЦУРС
НПО «Просто демократия»
НПО «Пресс-клуб Гориса»
Программа «Выборы для всех 2021 – наблюдение за местными выборами и расширение прав и возможностей граждан со стороны гражданского общества» реализуется в сотрудничестве с фондом OxYGen, Ванадзорским офисом Хельсинкской гражданской ассамблеи, НПО «Союз информированных граждан» и Ереванской школой политических исследований.