Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի իշխանությունները մտադիր են նոր Ընտրական օրենսգրքով ներմուծել էլեկտրոնային քվեարկության էլեմենտներ՝ ընտրությունների հանրային վստահությունը բարձրացնելու նպատակով:
Սակայն, 2011 թվականին ընդունված Ընտրական օրենսգրքով արդեն որոշ գործառույթներ դարձել են էլեկտրոնային և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» որոշեց պարզել, թե որքանո՞վ են այդ գործառույթները դարձել առավել արդար ու թափանցիկ:
Մասնավորապես, խոսքը էլեկտրոնային վիճակահանության մասին է, որով սահմանվում է, թե յուրաքանչուր ընտրատարածքում կոնկրետ ո՞ր ընտրական (հանրաքվեի) տեղամասային հանձնաժողովի նախագահը, որ կուսակցությունից է լինելու: Բանն այն է, որ ամեն ընտրատարածքում յուրաքանչյուր խորհրդարանական կուսակցությունը ստանում է տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների նախագահների այնքան քվոտա, որքան (տոկոսային հարաբերակցությամբ) համամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավոր ունի Ազգային ժողովում, իսկ թե կոնկրետ ո՞ր տեղամասը ում բաժին կհասնի՝ որոշվում է էլեկտրոնային վիճակահանությամբ:
Սակայն տարբեր տեղամասեր ունեն տարբեր թվով ընտրողներ՝ մի քանիսից մինչև 2200 ընտրող և այստեղ բախտի հարց է (համենայն դեպս, պիտի բախտի հարց լինի), թե ում բաժին կհասնեն մեծ տեղամասերը, իսկ ում՝ փոքրերը:
Տարրական թվաբանական տրամաբանությունը ենթադրում է, որ հանրապետության շուրջ 2000 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների նախագահների պաշտոնների բաշխման արդյունքում բոլոր խորհրդարանական կուսակցությունների բաժին ընկած տեղամասերը պետք է ունենային ընտրողների հիմնական ցուցակում ընդգրկված քաղաքացիների մոտավորապես նույն թիվը (մոտ 1260 ընտրող): Սակայն «վիճակահանության» արդյունքները այլ են:
2012 – խորհրդարանական
Այսպիսով, 2012 թվականի Ազգային ժողովի ընտրություններում Հանրապետական կուսակցությանը բաժին էին ընկել տեղամասեր, որոնց ցուցակներում ընդգրկված ընտրողների միջին թիվը 1320 էր, այնինչ մյուս կուսակցությունների նույն ցուցանիշը տատանվում էր 1200-օց 1248-ի միջակայքում:
Այսինքն, մյուս կուսակցությունները ունեին բավականին մոտ արդյունքներ, այնինչ ՀՀԿ-ն գլխավորում էր միջինում 100-ով ավելի ընտրող ունեցող տեղամասերի տեղամասային ընտրական հանձնաժողովները:
Ընդ որում, այդ տարբերությունը էլ ավելի զգալի է մարզային ընտրատարածքներում, ուր տեղամասերի ընտրողների թվի սպեկտրը առավել մեծ է: Եվ եթե մարզերում ՀՀԿ-ին միջինում բաժին ն ընկնում 1198 ընտրող ունեցող տեղամասեր, ապա մյուս կուսակցությունների գլխավորած տեղամասերի ընտրողների միջին 1042-ից 1088 էր՝ շուրջ 140-ով զիջելով ՀՀԿ-ին:
2013 – նախագահական
Էլ ավելի «բախտավոր» էր Հանրապետական կուսակցությունը 2013 թվականի նախագահական ընտրությունների ժամանակ, երբ վիճակահանության արդյունքում ստացավ միջինում 1350 ընտրող ունեցող տեղամասեր, մինչդեռ այդ ընտրություններում հիմնական ընդդիմադիր «Ժառանգությանը» հասան միջինում 1163 ընտրող ունեցող տեղամասերը: Այսինքն, ՀՀԿ-ն գլխավորում էր միջինում 187 ընտրող ունեցող ավելի մեծ տեղամասեր, քան «Ժառանգությունը»:
Եվ կրկին մարզային ընտրատարածքներում այդ տարբերությունը առավել զգալի էր (ՀՀԿ՝ 1226, «Ժառանգություն»՝ 985, տարբերությունը՝ 241)
2015 – հանրաքվե
Նշենք, որ նույն պատկերը չի դիտվել 2015 թվականի Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ժամանակ և բոլոր խորհրդարանական կուսակցությունները ստացել են իրար բավականին մոտ ընտրողների միջին թվով տեղամասերի նախագահների պաշտոններ: Մասնավորապես, միջինը տատանվել է 1226-ից 1298-ի միջակայքում, իսկ ՀՀԿ-ի ղեկավարած տեղամասերի ընտրողների միջին թիվը բավականին արժանահավատ է եղել՝ 1258:
Թեև սա խոսում է այն մասին, որ 2015 թվականին ԿԸՀ-ն այսօրինակ կեղծիք չի արել և իրապես տեղի է ունեցել վիճակահանություն, սակայն, միաժամանակ, էլ ավելի ընդգծված է դարձնում 2012 և 2013 թվականների ընտրությունների նմանօրինակ վիճակահանության արդյունքների աննորմալությունը:
Վստահությո՞ւն
2012 և 2013 թվականների համապետական ընտրությունների ժամանակ Հանրապետական կուսակցությանը՝ ԿԸՀ-ի կողմից առավել մեծ ընտրական տեղամասերի նախագահների պաշտոննեերի հատկացումը տեսականորեն կարող է բացատրվել պատահականությամբ և հանրապետականների՝ չափազանց բախտավոր լինելով:
Սակայն տարբերության, թե՛ չափը և թե՛ կրկնությունը երկու համապետական ընտրությունների ժամանակ գալիս է ապացուցելու, որ այդ ժամանակ ԿԸՀ-ում ինչ-որ փոփոխություններ են կատարվել էլեկտրոնային վիճակահանություն իրականացնող «Ընտրություններ-2» ծրագրում և վերջինս վիճակահանությունը արել է ոչ թե պատահականության, այլ ինչ-որ այլ սկզբունքով, որը շահավետ է եղել Հանրապետական կուսակցությանը: Նմանօրինակ կեղծիքը անհնարին կլիներ, եթե վիճակահանությունը կատարվեր «հին ու բարի» մեթոդով (օրինակ ինչպես վիճակախաղերում)՝ առանց էլեկտրոնային համակարգերի կիրառման:
Համենայն դեպս, փաստ է, որ էլեկտրոնային վիճակահանության ծրագիրը 2012 և 2013 թվականներին տվել է իշխող կուսակցության համար ցանկալի արդյունք և հետևապես այն չի կարող լինել վստահություն ներշնչող:
Ավելին, սա գալիս է ապացուցելու, որ ընտրական գործընթացներում էլեկտրոնային համակարգերի ներդրումը չի կարող բարձրացնել գործընթացների նկատմամբ հանրային վստահությունը, քանի որ, եթե կեղծվել է վիճակահանություն իրականացող էլեկտրոնային համակարգը, ապա կարող է կեղծվել նաև ընտրական այլ գործառույթ իրականացնող յուրաքանչյուր էլեկտրոնային համակարգ:
Սույն հոդվածը պատրաստվել է Իրազեկ քաղաքացիների միավորում ՀԿ-ի կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակում` Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստան կազմակերպության կողմից տրամադրած դրամաշնորհային աջակցությամբ: Հոդվածում տեղ գտած տեսակետները և վերլուծություններն արտահայտում են հեղինակների կարծիքը և կարող են չհամընկնել Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստան կազմակերպության տեսակետների և դիրքորոշումների հետ:

Как известно, власти Армении намерены в Новый избирательный кодекс включить элементы электронного голосования в целях повышения общественного доверия к выборам.
Однако, в принятом в 2011 году Избирательном кодексе некоторые функции уже осуществляются в электронном виде и «Союз информированных граждан» решил выяснить, насколько осуществление этих функций стало более справедливым и прозрачным.
В частности, речь идет об электронной жеребьевке, посредством которой определяется, представитель какой именно партии или блока будет председателем той или иной участковой избирательной комиссии (комиссии референдума) в каждом из избирательных округов. Дело в том, что в каждом избирательном округе каждая парламентская партия или блок получают квоту председателей участковых избирательных комиссий, пропорциональную количеству депутатов, избранных по ее списку в Национальное Собрание по пропорциональной системе (в процентном соотношении), а конкретно какой партии или блоку достанется тот или иной избирательный участок, определяется электронной жеребьевкой.
Однако количество избирателей на избирательных участках бывает разным и может составлять от нескольких до 2200 избирателей и здесь уже дело случая (во всяком случае, должно быть так), кому достанутся участки побольше, а кому – поменьше.
Элементарная арифметическая логика подразумевает, что в результате распределения постов председателей примерно 2000 участковых избирательных комиссий участки, доставшиеся всем парламентским партиям в результате жеребьевки, должны были иметь примерно то же количество избирателей, зарегистрированных в базовом списке избирателей (примерно 1260 избирателей). Однако, результаты «жеребьевки» иные.
2012 – парламентские выборы
Таким образом, на выборах Национального Собрания 2012 года председатели участковых избирательных комиссий от Республиканской партии были на участках, где среднее число избирателей составляло 1320, а между тем тот же показатель у других партий колебался в пределах 1200-1248.
То есть, у остальных партий показатели близки, а представители РПА возглавляли комиссии на участках, где количество избирателей было в среднем выше на 100.
Притом эта разница еще более чувствительна в областных избирательных округах, где спектр размеров участков еще выше. И если в областях РПА достаются участки, где в среднем 1198 избирателей, то среднее количество избирателей на участках, где председателями комиссий являлись представители других партий, составило 1042-1088, что примерно на 140 избирателей меньше, чем количество избирателей на участках, где комиссиями руководили представители Республиканской партии.
2013 – Президентские выборы
Республиканской партии еще более повезло на президентских выборах 2013 года, когда в результате жеребьевки ее представители возглавили избирательные комиссии на участках, где в среднем было зарегистрировано 1350 избирателей, а основной оппозиционной на этих выборах партии «Наследие» достались участки, где было в среднем 1163 избирателя. То есть, представители РПА возглавляли комиссии на участках, где было зарегистрировано в среднем на 187 избирателей больше, чем представители «Наследия».
И вновь на областных участках эта разница была еще более ощутимой (РПА՝ 1226, «Наследие»՝ 985, разница՝ 241).
2015 – референдум
Отметим, что подобной картины не наблюдалось во время референдума по Конституционным изменения 2015 года и все парламентские партии получили в среднем примерно равное количество мест председателей участковых комиссий участков со средним количеством избирателей. В частности, среднее количество колебалось в промежутке от 1226 до 1298 избирателей. А среднее количество избирателей на участках, избирательные комиссии которых возглавлялись представителями РПА, было довольно достоверным – 1258.
Хотя это говорит о том, что в 2015 году ЦИК на подобную фальсификацию не пошел и жеребьевка на самом деле имела место, однако в то же время это еще более подчеркивает ненормальность результатов подобной жеребьевки на выборах 2012 и 2013 годов.
Доверие?
Предоставление постов председателей участковых избирательных комиссий представителям РПА со стороны ЦИК на выборах 2012 и 2013 годов теоритически может объясняться случайностью и везением республиканцев.
Однако как размер, так и повторение разницы во время двух общегосударственных выборов доказывает, что в это время в ЦИК были проделаны какие-то изменения в осуществляющей жеребьевку программе «Выборы-2» и последняя провела жеребьевку не по принципу случайности, а по какому-то другому, который был выгоден Республиканской партии. Подобное было бы невозможным, если бы жеребьевка проводилась по «старому доброму» методу (например, как в лотереях), без применения электронных систем.
В любом случае, факт, что программа электронной жеребьевки в 2012 и 2013 годах выдала желательные для партии власти результаты и, следовательно, это она может считаться внушающей доверие.
Более того, это доказывает, что внедрение электронных систем в избирательный процесс не может поднять уровень общественного доверия к этим процессам, так как если возможно сфальсифицировать проводящую жеребьевку электронную систему, до может быть сфальсифицирована любая электронная система, выполняющая любую другую функцию в избирательном процессе.