Վերջին շրջանում ՀՀ կառավարությունն իր առաջնահերթությունների շարքում էր դասել էլեկտրական շարժիչով ավտոմեքենաների տեսակարար կշռի ավելացումը, որը ներառված է նաև կառավարության 2021-2026 թթ․ ծրագրի շրջանակներում՝ որպես կայուն զարգացման և կանաչ տնտեսության զարգացման միջոց։
Այս նպատակի իրագործման համար կառավարությունը մի քանի մեխանիզմներ է գործարկել, որոնցից մեկը թույլ է տալիս էլեկտրամոբիլների ներկրողներին զերծ մնալ 20 տոկոս ԱԱՀ-ի վճարումից։
Բացի դրանից, մինչ այս տարվա հունվարի 1-ը ԵԱՏՄ-ում գործում էր էլեկտրամոբիլների ներկրման զրոյական մաքսատուրք։ Էլեկտրամոբիլների ներկրման և շահագործման նպատակի երկարաժամկետ իրագործման համար ԵԱՏՄ կողմից քննարկվում էր երկարաձգել զրոյական մաքսատուրքի արտոնության երկարացումը, սակայն Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ այս արտոնությունը ավարտվեց 2022 թ․ հունվարի 1-ին։
Արտոնության դադարեցումը առաջացնում է բազում ռիսկեր ՀՀ կառավարության այս առաջնահերթության համար։ Մասնավորապես, կարճ ժամանակահատվածը բավարար չէր ավտոմեքենաների շուկայում էլեկտրամոբիլների մրցունակության բարձրացման և դրանով երկրի էկոլոգիական վիճակի բարելավմանը նպաստելու համար։
Նյութում կանդրադառնանք նրան, որ ԵԱՏՄ կողմից մաքսային այս արտոնության՝ բավականին սուղ ժամկետներում դադարեցումը չի նպաստում և նույնիսկ խոչընդոտում է ՀՀ կառավարության սահմանած առաջնահերթությունների իրագործմանը։
Ինչ պայմաններ էին գործում էլեկտրամոբիլների ներկրողների համար
Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ 2014 թ․-ին միանալով ԵԱՏՄ-ին՝ Հայաստանի համար նախատեսվեցին անցումային արտոնյալ պայմաններ, որոնցից մեկն էր 5 տարի ժամանակահատվածը բոլոր ոչ ԵԱՏՄ պետություններից ներկրվող ավտոմեքենաների մաքսատուրքի համար։ ՀՀ քաղաքացիները կարող էին ներքին օրենսդրությամբ սահմանված ցածր դրույքաչափով (10%) մաքսազերծել մեքենաները, ի տարբերություն հաստատված ավելի բարձր դրույքաչափերի, որոնք գործում էին ԵԱՏՄ մյուս անդամ երկրների համար։ Արտոնյալ այս և այլ անցումային պայմաններ վերաբերում էին այն երկրներին, որոնք ավելի ուշ էին անդամակցել ԵԱՏՄ-ին (Հայաստան և Ղրղզստան)։
Մեքենաների 10% դրույքաչափով մաքսազերծման ժամկետն ավարտվում էր 2020-ի առաջին օրը, ինչի մասին հայտարարություն է տարածվել ՊԵԿ-ի կողմից, որի մասին բազմիցս խոսել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը»։ Նախատեսված էր ԵԱՏՄ դրույքաչափերի ընդունումից հետո բոլոր տեսակի նոր մեքենաների համար սահմանել 17% մաքսատուրք, իսկ մինչև 7 տարվա մաշվածություն ունեցող մեքենաների համար՝ 22%։ 7 տարվանից շատ մաշվածություն ունեցող մեքենաների մաքսատուրքը ենթադրում էր անհամեմատ ավելի բարձր տոկոսներ, որոնք կհաշվարկվեին մեքենայի շարժիչի ծավալով։
Ապա՝ 2020 թ․ մարտին, ԵՏՀ-ի Խորհուրդը որոշում կայացրեց զրոյացնել Եվրասիական տնտեսական միության միասնական մաքսային սակագնի ներմուծման մաքսատուրքի դրույքաչափը միայն էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների համար (ԵԱՏՄ-ի ԱՏԳ ԱԱ դիրք 8703 80 000 2), որը գործելու էր մինչև 2021 թ․ դեկտեմբերի 31-ը:
Մինչ այդ՝ 2019 թ․-ից, կառավարությունը սկսել էր տեղական ներկրողի համար էլեկտրամոբիլներ գնելու խրախուսման բազում միջոցառումներ, որից հետո էլեկտրամոբիլների մրցունակության բարձրացումը ներառվեց նաև 2021 թ․-ին հաստատված կառավարության հնգամյա ծրագրում։ Այս առաջնահերթությունը, մասնավորապես, պատճառաբանվում էր երկրում բնական գազի օգտագործման գերբարձր մակարդակով։
Ներկրողների համար ամենաշահավետ օրենքը՝ Հարկային օրենսգրքի 64-րդ հոդվածում լրացումների նախագիծը, ընդունվեց 2019 թ․ հունիսի 7-ին, որով ԱԱՀ-ից ազատվում էին էլեկտրական շարժիչով աշխատող բոլոր տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը և իրացումը։ Ներկայացված օրենքի նախագիծն ուղղված էր «երկրում էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերումն ու կիրառումը խթանելուն, մթնոլորտային օդի աղտոտվածության նվազեցմանը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ կախվածության նվազեցմանը»։ Օրենքով նախատեսված արտոնությունը հետագայում երկարացվեց մինչև 2024 թ․ հունվարի 1-ը։
Բացի դրանից, զարկ տրվեց ենթակառուցվածքների հարմարեցմանը էլեկտրամոբիլների օգտագործման համար։ 2018-2020 թթ. 20-ից ավելի լիցքավորման կայաններ տեղադրվեցին հանրապետության գրեթե բոլոր մարզերում, ինչպես նաև մշակվեց լիցքավորման կայանների տեղակայման հիմնական քարտեզ:
Այսպիսով, 2020 թ․ սկզբին հին, օգտագործված մեքենաների ներկրումների մաքսատուրքերը բարձրացան, մինչդեռ էլեկտրամոբիլներինը դարձան զրոյական։ Ազատված լինելով նաև ԱԱՀ վճարից՝ ներկրողները արդեն իսկ շահագրգռված էին շուկա էլեկտրամոբիլներ ներմուծելու գաղափարով։
Կատարված փոփոխություններն արդարացրել էին իրենց․ 2019-2021 թթ․ արդեն ներկրվել էր շուրջ 5200 էլեկտրամոբիլ, ի համեմատ 2018 թ․-ին ներկրված թվով ընդամենը 12-ի։
Չնայած ընդամենը մեկուկես տարի տևող արտոնությամբ պայմանավորված էլեկտրամոբիլների ներկրման կտրուկ աճին՝ մեքենաների ներկայիս քանակը դեռևս բավարար չէ շուկայում մրցունակություն ապահովելու, ենթակառուցվածք ձևավորելու, առավել ևս՝ շրջակա միջավայրի վրա էական դրական ազդեցություն ունենալու համար։
Փաստացի, հայաստանյան շուկա էլեկտրամոբիլներ ներմուծելու տենդենցին չի նպաստում ԵԱՏՄ ստանձնած մաքսային քաղաքականությունը՝ չապահովելով անդամ երկրների համար էլեկտրամոբիլների ներկրման նպաստավոր պայմաններ, առնվազն այնքան ժամանակով, որ ներքին շուկայում բավարար քանակի էլեկտրամոբիլներ լինեն։
Ինչու ԵԱՏՄ-ն չի երկարաձգում զրոյական մաքսատուրքի արտոնությունը
Հայտնի է, որ էլեկտրական շարժիչով ավտոմեքենաների արտադրություն չկա ԵԱՏՄ և ոչ մի երկրում։ Այս հիմքով անդամ երկրների կառավարությունների համար նույնպես ցանկալի է էլեկտրամոբիլների ներկրումը և շահագործումը կամ վերավաճառքը, ինչի համար էլ նախատեսված էր զրոյական մաքսատուրքի արտոնությունը։ Սրան նպաստում էր նաև էլեկտրամոբիլների մրցունակ գինը շուկայում։
ԵԱՏՄ երկրներից զրոյական մաքսատուրքի ժամկետների երկարաձգման արգելքը դրվել է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից՝ անկախ նրանից, որ Ռուսաստանի ներքին շուկայի համար նույնպես առնվազն մինչև 2024 թվականը զրոյական մաքսատուրքի արտոնության երկարաձգման պահանջ կա։
Ռուսաստանն այս որոշումը բացատրում է նրանով, որ ԵԱՏՄ երկրներից և ոչ մեկը հանդես չի եկել արտոնության երկարացման առաջարկով։ Սակայն Պետական եկամուտների կոմիտեից մեզ հայտնեցին, որ այժմ ԵԱՏՄ-ում քննարկվում է Բելառուսի հանրապետության առաջարկը էլեկտրական շարժիչով աշխատող թեթև մարդատար մեքենաների զրոյական մաքսատուրքի երկարաձգման վերաբերյալ մինչև 31․12․2023 թ․։
Էլեկտրական շարժիչով մեքենաների ներկրման վերաբերյալ Ռուսաստանի դիրքորոշումը, այդուհանդերձ, ունի պարզ բացատրություն:
Նախ՝ Ռուսաստանի համար, որպես խոշոր նավթային գերտերության, շրջակա միջավայրի պահպանմանն ուղղված այս միջոցառումը պարունակում է ռիսկեր՝ կապված վառելիքի մատակարարման հետ դեպի այն ԵԱՏՄ երկրներ (Հայաստան և Բելառուս), որոնք վառելիքի գերակշկիռ մասը ներմուծում են Ռուսաստանից։
Զրոյական մաքսատուրքի արտոնությունը դադարեցնելով՝ Ռուսաստանը փաստացի կշարունակի ապահովել աճող պահանջարկ նավթային վառելիքների նկատմամբ՝ դրանով պահելով տարածաշրջանում իր տնտեսական օղակներից գլխավորի ազդեցությունը։
Բացի այդ, Ռուսաստանն էլեկտրական շարժիչով մեքենաների փոխարեն ունի բենզինային-դիզելային վառելիք օգտագործող մեքենաների լայն արտադրություն, որոնց վաճառքն էլ առաջնահերթություն է իր տնտեսության համար։ Ավելին՝ անցած տարվա տվյալներով 43%-ով աճել է ռուսական արտադրության ավտոմեքենաների արտահանումը, որոնց հիմնական սպառողն են ԱՊՀ երկրները։
Ակնհայտ է, որ Ռուսաստանի համար ավելի նախընտրելի է շարունակել տարածաշրջանի տնտեսական գործընկերներին վաճառել նավթային հիմքով վառելիք, ինչպես նաև ընդլայնել բենզինային-դիզելային վառելիք օգտագործող սեփական արտադրության մեքենաների վաճառքը, քան որևէ կերպ խրախուսել ոչ ԵԱՏՄ երկրներից էլեկտրական շարժիչով մեքենաների ներկրումն իր տնտեսական գործընկերների կողմից։
Այսպիսով, Ռուսաստանի գլխավորությամբ ԵԱՏՄ գործողությունները, մեղմ ասած, չեն բխում Հայաստանի կառավարության շահերից, առնվազն՝ կառավարության առաջնահերթությունների տեսանկյունից, այլ սպասարկում են միայն մի պետության տնտեսական շահը։

Russia acting against electric cars in the Eurasian Economic Union
Recently, the Government of the Republic of Armenia made the increase of the share of cars with electric motors one of its priorities, which is also included in the Government Program for 2021-2026 as a means of sustainable development and promotion of green economy.
To achieve this end, the government has launched several mechanisms, one of which is exempting electric car importers from the 20 percent VAT.
Besides, until January 1 of this year, there was a zero customs duty on the import of electric cars in the EEU. The EEU was considering extending the zero tariff duty for the long-term purpose of importing and operating electric cars, but this exemption ended on January 1, 2022, at the initiative of Russia.
Termination of the privilege creates many risks for this priority set by the Government of the Republic of Armenia. The short period was not enough to increase the competitiveness of electric cars in the car market and contribute to improving the country’s ecological situation.
In the article we will refer to the fact that the termination of this customs privilege by the EEU in a rather short period of time does not contribute to and even hinders the implementation of the priorities set by the Government of Armenia.
What were the conditions for the importers of electric cars?
When joining the EEU in 2014, Armenia was granted preferential transitional terms, one of which was a 5-year period for customs duties on cars imported from all non-EEU countries. The citizens of the Republic of Armenia could clear the cars at a low rate (10%) stipulated by the domestic legislation, in contrast to the higher rates, which were valid for other EEU member states. These and other transitional terms applied to the countries that later joined the EEU (Armenia and Kyrgyzstan).
The period of customs clearance of cars at the rate of 10% was ending on the first day of 2020, about which a statement was issued by the State Revenue Committee. The Union of Informed Citizens has repeatedly referred to this issue. It was envisaged to set a 17% customs duty for all types of new cars after the adoption of the EEU rates, and 22% for cars with up to 7 years of wear. The customs duty for cars with more than 7 years of age assumed incomparably higher rates, which would be calculated by the car engine size.
Then, in March 2020, the EEC Council decided to zero the import duty rate of the Eurasian Economic Union Common Customs Tariff for electric cars only (commodity code 8703 80 000 2), which was valid until December 31, 2021.
Prior to that, since 2019, the government had  launched a number of measures to encourage local importers to purchase electric cars, after which the increase in the competitiveness of electric cars was included in the government’s five-year program approved in 2021. It was justified by the extremely high level of natural gas consumption in the country.
The most beneficial law for importers, the draft amendments to Article 64 of the Tax Code, was adopted on June 7, 2019, which exempted from VAT the import and sale of all vehicles powered by electric motors. The bill was aimed at “promoting the acquisition and use of electric cars in the country, reducing atmospheric air pollution, as well as mitigating the energy dependence of the Republic of Armenia.” The privilege provided by law was later extended until January 1, 2024.
In addition, there was a boost in the adaptation of infrastructure to the use of electric vehicles. In 2018-2020, more than 20 charging stations were installed in almost all regions of the country, as well as a map of charging station locations was developed.
Thus, at the beginning of 2020, customs duties on imports of old, used cars increased, while those on electric cars were removed. Being exempt from VAT, the importers were already interested in the idea of importing electric cars to the market.
The changes justified themselves․ In 2019-2021, about 5200 electric cars had already been imported, compared to only 12 in 2018.
Despite the sharp increase in the import of electric cars due to the privilege, which lasted only a year and a half, the current number of cars is still not enough to ensure competitiveness in the market, to build infrastructure, and moreover, to have a significant positive impact on the environment.
In fact, the EEU customs policies do not contribute to the tendency of importing electric cars to the Armenian market, since they do not provide favorable conditions for the import of electric cars for the member states.
Why does the EEU not extend the zero customs duty privilege?
It is known that there is no production of cars with electric motors in any EEU country. It is also desirable for the governments of the member states to import and operate or resell electric cars, for which the zero customs duty privilege was provided. The competitive price of electric cars in the market also contributed to this.
The Russian Federation has imposed a ban on the extension of zero customs duties, regardless of the fact that there is a demand for the Russian domestic market to extend the zero customs duty privilege at least until 2024.
Russia explains this decision by the fact that none of the EEU countries has offered to extend the privilege. However, the State Revenue Committee informed us that the EEU is currently considering the proposal of the Republic of Belarus to extend the zero customs duty on light passenger cars with electric motors until 31.12.2023.
However, Russia’s position on the import of electric cars has a simple explanation.
For Russia, a major oil superpower, this measure aimed at preserving the environment contains risks related to the supply of fuel to the EEU countries (Armenia and Belarus), which import most of their fuel from Russia.
By abolishing the zero tariff privilege, Russia will in fact continue to meet the growing demand for petroleum fuels, thus maintaining the influence of its main economic operators in the region.
In addition, Russia has a large production of cars using gasoline and diesel fuel instead of cars with electric motors, the sale of which is a priority for its economy. Moreover, according to last year’s data, the export of Russian-made cars, the main consumers of which are the CIS countries, has increased by 43%.
It is obvious that it is better for Russia to continue selling oil-based fuels to the region’s economic partners, as well as to expand the sale of its own cars operating on gasoline and diesel fuel, than to encourage the import of electric cars from non-EEU countries by its economic partners.
Thus, the actions of the Russian-led EEU are not in the interests of the Armenian government, at least in terms of government priorities, but only serve the economic interests of a single state.