Փետրվարի 24-ին Ադրբեջանի արտգործնախարարության ներկայացուցիչ Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել էր, որ իր կառավարությունը բողոքի նոտա է հղել ՌԴ կառավարությանը՝ Հայաստանին զենք-զինամթերք վաճառելու վերաբերյալ: Այս նոտան և ռուսական կողմի արձագանքը դրան, միանշանակորեն մատնանշեցին ռուս-ադրբեջանական և ռուս-հայկական հարաբերությունների տարբերությունները:
Ռուսական զենքն ու Ադրբեջանը
Այս պատմությունը սկսվեց դեռևս ամռանը, երբ «Էլեկտրիկ Երևան» խորագիրը ստացած բողոքի ակցիայի ընթացքում Կրեմլը Երևանի հետ հարաբերությունների բարեկամական բնույթը ընդգծելու նպատակով Երևանին առաջարկել էր 10 տարով մինչև 200 մլն. դոլար վարկ տրամադրել, որպեսզի հայկական կողմը ռուսականից այդ գումարով զինամթերք ձեռք բերի: Թեև հայկական կողմը մեծ ոգևորությամբ ընդունեց այս նորությունը հարկ ենք համարում նշել, որ դեռևս պարզ չէ, թե ում համար էր ավելի ձեռնտու այդ վարկը՝ ՀՀ-ի թե ՌԴ-ի: Ըստ համաձայնագրի՝ հայկական կողմին տրամադրվող զինամթերքը հիմնականում պաշտպանողական է: Ավելին՝ վաճառվելիք զենքերից շատերը հին են ու առանձնահատուկ Հայաստանի պաշտպանողական կարողությունները չեն բարձրացնելու:
Այդուհանդերձ, ադրբեջանական կողմը, որն անցած 5 տարիներին առանձնահատուկ ոգեշնչմամբ Ռուսաստանից գնել է մեծ քանակությամբ զենք, հարկ է համարում բողոքի նոտա հղել: Ըստ Միջազգային խաղաղության հարցերի Ստոկհոլմի ինստիտուտի զեկույցի՝ Ադրբեջանը 2014-ին Եվրոպայի երկրների շարքում երկրորդն էր զենք ու զինամթերք ներկրողների ցանկում: Ըստ նույն Միջազգային խաղաղության հարցերի Ստոկհոլմի ինստիտուտի մեկ շաբաթ առաջ հրապարակված զեկույցի՝ Ադրբեջանը 2006-10 թվականների համեմատ 2011-15-ին 217 տոկոսով ավելացրել է զենքի ներկրումը: Ադրբեջանին մատակարարված զինամթերքի 85 տոկոսը Բաքուն գնել է Մոսկվայից: Ընդ որում, եթե 2006-10 թթ. Ռուսաստանից Ադրբեջանի գնած զենքը կազմում էր ՌԴ զինամթերքի ընդհանուր արտահանման 0,7 տոկոսը, ապա վերջին հինգ տարում այդ թիվը աճել է առնվազն 7 անգամ՝ հասնելով 5%-ի, այսինքն Ադրբեջանը դարձել է ռուսական զենքերի հիմնական գնորդներից մեկը: Այդ ամենի հետ միասին Ադրբեջանական կողմը հարկ է համարում բողոքել, երբ Հայաստանը անհամեմատ ավելի փոքր քանակությամբ զենքի մատակարարման պայմանագիր է կնքում Ռուսաստանի հետ: Այս բողոքի նոտան առնվազն ցինիզմի նշան է:
Դաշնակիցների մասին
Սակայն այն, որ Ադրբեջանը բողոքում է, երբ իր հնարավոր թշնամուն Մոսկվան զենք է վաճառում բնական է և այստեղ, իրականում, մտահոգիչը ռուսական կողմի արձագանքն է այդ նոտային: Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան փետրվարի 26-ին արձագանքել էր ադրբեջանական կողմին՝ նշելով, որ «Մենք դիվանագիտական խողովակներով արդեն Ադրբեջանին համապատասխան տեղեկատվությունը հասցրել ենք: Ռուսաստանը Հայաստանի հետ դաշնակցական հարաբերություններ ունի և այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական հարաբերություններն է զարգացնում: Կարծում ենք, այդ փասը բոլորին էլ հայտնի է»: Մինչ հայկական մամուլը ոգևորված նշում էր այն հանգամանքը, որ ՌԴ ԱԳՆ-ն Հայաստանին դաշնակից է անվանել, ուշադրությունից վրիպել էր այն, որ Զախարովան իր արձագանքում նշել է նաև երկու այլ կարևոր կետ: Առաջին հերթին նա հայտարարել էր. «Թե՛ Հայաստանին, թե՛ բարեկամ Ադրբեջանին ցանկացած զենք-զինամթերքի առաքում կատարվում է տարածաշրջանում ուժերի բալանսի պահպանման անհրաժեշտությունը հաշվի առնելով»: Հետաքրքիր է, թե ինչ բալանսի մասին է խոսքը, երբ Ադրբեջանը, համաձայն բոլոր միջազգային զեկույցների մինչև ատամները զինված է՝ շնորհիվ նավթային դոլարների և ռուսական ռազմաարդյունաբերության, իսկ Հայաստանը անհամեմատ ավելի հետ է մնում սպառազինության մրցավազքից: Ընդ որում, Ադրբեջանին Եվրոպան ու ԱՄՆ-ն զենք չեն վաճառում, այսինքն՝ դիսբալանսը հենց Ռուսաստանն է ստեղծել:
Բալանսի խախտումը արդեն վաղուց որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, իսկ դրա վերականգնման համար Ռուսաստանը Հայաստանին պիտի ոչ թե 200 մլն., այլ 4 միլիարդ դոլարի վարկ տրամադրեր, կամ, պարզապես, չափավորեր Ադրբեջանին վաճառվող հարձակողական զենքերը: Մտահոգիչ է նաև այն, որ Զախարովան լրագրողներից մեկի հարցին այն մասին, թե արդյո՞ք Բաքվի ռազմական նոտան միջամտություն չէ ՌԴ և ՀՀ ներքին գործերին, պատասխանել էր, որ նման մտահոգությունը լիովին հասկանալի է, իսկ ռուսական կողմը ադրբեջանական կողմին դիվանագիտական խողովակներով արդեն հասցրել է համապատասխան տեղեկատվությունը:
Համեմատենք
Ուշագրավ է, որ հայկական կողմը երբևէ նման կտրուկ արձագանքով հանդես չի եկել ռուս-ադրբեջանական զենք-զինամթերքի մատակարարման պայմանագրերին: ՀՀ ԱԳՆ-ն, կարծես, այդ մասին տեղյակ էլ չէ: Մինչդեռ Ադրբեջանը առաջին իսկ առիթով ջղայնանալու իրավունք է վերապահում իրեն: Պաշտոնական Երևանը, կարծես, հնազանդ հպատակի քաղաքականություն է վարում՝ նախընտրելով լռել, կամ էլ գուցե պարզապես գլխի չի ընկնում, որ կարելի է դիվանագիտությամբ զբաղվել: Եթե խնդիրը առաջինն է, ապա կարելի է ասել, որ այս բողոքի նոտան հստակ ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը իրեն պահում է որպես հավասար՝ ստիպելով Մոսկվային պարզաբանումներ տալ, մինչդեռ Հայաստանը լռում է և պահում իրեն ինչպես ռուսական նահանգ, այլ ոչ թե անկախ երկիր: Հասկանալի է, որ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը անում են այն, ինչ իրենց է ձեռնտու, բայց արդյո՞ք մենք գոնե փորձում ենք մեր շահերը պաշտպանել:
Մնում է հույս ունենալ, որ այս բողոքի նոտան հայկական կողմի համար դիվանագիտության դաս կհանդիսանա, ու վերջապես կսկսենք օգտագործել միջազգային դիվանագիտության մեթոդները: Հայկական կողմը երբեք գլխի չի ընկել միջազգային հիստերիկա սարքել ռուս-ադրբեջանական նման գործարքների առնչությամբ՝ երբեք ոչ մի նոտա կամ որևէ այլ միջազգային դիվանագիտության հնարք գործի չի դրել, որպեսզի ցույց տա, որ բնական չի համարում մեր «դաշնակցի» պահվածքը:

24 февраля представитель МИД Азербайджана Хикмет Хаджиев заявил, что Правительство этой страны направило ноту протеста Правительству РФ по поводу продажи Армении оружия и боеприпасов. Эта нота и реакция российской стороны однозначно обозначили разницу между российско-азербайджанскими и российско-армянскими отношениями.
Российское оружие и Азербайджан
Эта история началась еще летом, когда в ходе акций протеста, получивших известность как «Электрический Ереван» Кремль с целью подчеркнуть дружеский характер отношений с Ереваном предложил Армении предоставить кредит в размере до 200 млн. долларов сроком на 10 лет, чтобы армянская сторона на эти средства приобрела у России оружие и боеприпасы. Хотя армянская сторона приняла эту новость с большой восторженностью, следует отметить, что пока неясно, кому больше выгоден этот кредит – РА или РФ. Продаваемое Армении в рамках Соглашения оружие в основном оборонительное. Более того, часть продаваемого оружия устарела и оборонительная способность Армении существенно не повысится.
Как бы там ни было, азербайджанская сторона, которая в течение предыдущих пяти лет с особым рвением приобретала у России оружие в огромных количествах, считает нужным направить ноту протеста. Согласно докладу Стокгольмского института по вопросам международного мира, в 2014 году Азербайджан был вторым в Европе по импорту оружия и боеприпасов. Согласно докладу, опубликованному неделю назад тем же Стокгольмским институтом по вопросам международного мира, Азербайджан в 2011-2015 годах импортировал вооружений на 217 процентов больше, чем в 2006-2010 годах. 85 процентов поставленных Азербайджану вооружений приобретено у России. Притом, если в 2006-2010 годах закупленное Азербайджаном у России вооружение составляло 0.7 процентов от общего экспорта вооружений РФ, то за последние пять лет эта цифра увеличилась как минимум в 7 раз, достигнув 5%, т.е. Азербайджан стал одним из основных покупателей российского оружия. Вместе со всем этим азербайджанская сторона считает нужным протестовать, когда Армения заключает с Россией договор о поставке вооружений в несравненно меньших количествах. Эта нота протеста является как минимум знаком цинизма.
О союзниках
То, что Азербайджан протестует, когда его возможному врагу Москва продает оружие, естественно и здесь на самом деле вызывает беспокойство реакция российской стороны на эту ноту. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова 26 февраля ответила азербайджанской стороне, отметив: «По дипломатическим каналам мы уже предоставили соответствующую информацию азербайджанской стороне. Россия имеет с Арменией союзнические отношения и развивает в том числе и военно-техническое сотрудничество. Считаем, что этот факт известен всем». Покуда армянская печать восторженно отмечала то обстоятельство, что МИД РФ назвал Армению союзницей, от ее внимания ускользнуло то, что Захарова в своем ответе упомянула два других важных пункта. В первую очередь она заявила: «Как Армении, так и дружественному Азербайджану поставка вооружений осуществляется с учетом необходимости сохранения баланса сил в регионе». Интересно, о каком балансе речь, когда Азербайджан, согласно всем международным докладам, благодаря нефтедолларам и российскому военно-промышленному комплексу вооружен до зубов, а Армения намного отстает в гонке вооружений. Притом, Азербайджану Европа и США оружия не продают, т.е. дисбаланс в регионе создала именно Россия.
Нарушение баланса уже давно ни для кого не является секретом, а для его восстановления Россия должна была предоставить Армении кредит в размере не 200 млн., а 4 млрд. долларов, или просто умерить количество продаваемых Азербайджану наступательных вооружений. Вызывает беспокойство и то, что Захарова на вопрос одного из журналистов о том, не является ли нота протеста Баку вмешательством во внутренние дела РФ и РА, ответила, что подобное беспокойство полностью понятно, а соответствующая информация азербайджанской стороне уже была предоставлена по дипломатическим каналам.
Сравним
Интересно, что армянская сторона никогда так резко не реагировала на российско-азербайджанские договора о продаже оружия и боеприпасов. МИД РА будто и не осведомлен об этом. Между тем, Азербайджан по первому же поводу оставляет за собой право на выражение гнева. Официальный Ереван проводит политику как бы послушного подданного, предпочитая молчать, или же просто не догадывается, что можно немного заняться дипломатией. Если первое, то можно сказать, что эта нота четко показала, что Азербайджан держится на равных, заставляя Москву давать разъяснения, покуда Армения молчит и держится как российская провинция, а не независимое государство. Понятно, что Россия и Азербайджан поступают как им выгодно, но пытаемся ли мы хотя бы отстоять свои интересы?
Остается надеяться, что эта нота протеста станет уроком дипломатии для армянской стороны, и мы наконец начнем использовать методы международной дипломатии. Армянская сторона никогда не догадывалась, что можно подобные российско-азербайджанские договора превратить в истерику, никогда не выступала с нотами и не применяла какой-либо другой инструмент международной дипломатии, чтобы продемонстрировать, что поведение нашего «союзника» не считает естественным.