- 22 Հոկտեմբերի, 2019
Ռուսաստանում ադրբեջանական հակահայկական քարոզչության ակտիվացումը և դրա նկատմամբ ՌԴ պաշտոնատար անձանց վերաբերմունքը կարող են հարվածի տակ դնել ռուսահայությանը և ազգամիջյան լարվածության հիմք դառնալ։
Հոկտեմբերի 11-ին Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշգաբադում ընթացող ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Հայաստանին մեղադրեց ֆաշիզմի հերոսացման մեջ՝ նկատի ունենալով հանգամանքը, որ Երևանում տեղադրված է Գարեգին Նժդեհի արձանը։ Դրան ի պատասխան՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես եկավ ելույթով՝ հորդորելով Ալիևին չաղավաղել պատմությունը և դրանով իսկ չվիրավորվել միջոցառման մյուս մասնակիցներին։
Աշգաբադյան այս «բախումից» հետո ստորագրահավաքներ իրականացնելու համար հարթակ ծառայող Change.org կայքում հայտնվեց Ռուսաստանի Արմավիր քաղաքի քաղաքապետարանին և հասարակությանը հասցեագրված մի հայտարարություն, որի հեղինակը կոչ է անում ապամոնտաժել այդ քաղաքի հայկական եկեղեցու բակում տեղադրված Նժդեհի հուշատախտակը։
Ռուսական արձագանքը
Այս թեման, թերևս, մնար որպես ադրբեջանական քարոզչության հերթական քայլ, եթե այն չստանար որոշակի արձագանք ռուսական շրջանակներից։
Այսպես, հոկտեմբերի 14-ին «Մոսկվա-Բաքու» կայքի հետ հարցազրույցում ՌԴ պետական դումայի կոմունիստ պատգամավոր, ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի հարցով հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովն իր աջակցությունն է հայտնել ստորագրահավաքին և հայտարարել, որ անձամբ կաջակցի դրան։ Կալաշնիկովը, ի դեպ, Ադրբեջանի մեծ սիրահար է, բազմիցս հանդես է եկել Ալիևներին գովաբանող հայտարարություններով, ինչպես նաև առաջ է քաշել թեզը, թե Արցախյան հակամարտությունը պետք է լուծվի Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների կողմից՝ առանց այդ հարցով միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի։
Սրանից առավել, սակայն, մտահոգիչ է ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունն Արմավիրում Նժդեհի հուշատախտակի մասին։ Հոկտեմբերի 17-ի ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով այդ մասին հարցին` Զախարովան հղում է կատարել այս տարվա մայիսին ՌԴ ԱԳՆ-ի պատրաստած մի զեկույցի։
«Նացիզմի հերոսացման, նեոնացիզմի տարածման և ժամանակակից ռասիզմի սրեցմանը, ռասայական խտրականությանը, այլատյացությանը և դրա հետ կապված անհանդուրժողականությանը նպաստող գործունեության հետ կապված իրավիճակի մասին» զեկույցում, թեև նշվում է, որ Հայաստանում չկան նացիզմի վերականգնման և նացիստական տրամադրությունների բռնկումներ, այնուամենայնիվ, հիշատակվում է Գարեգին Նժդեհը՝ որպես ոչ միանշանակ ազգայնական գործիչ, որը համագործակցել է Երրորդ Ռեյխի հետ։
Զախարովայի այս հղումը, իրականում, բավական խոր արմատներ ունի։ Դեռ 2016 թվականին, երբ Երևանում կանգնեցվել էր Գարեգին Նժդեհի արձանը, ՌԴ ԱԳՆ-ն հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ Ռուսաստանի համար անհասկանալի է Հայաստանում նացիստական գեներալի արձանի տեղադրումը։ Ուշագրավ է, որ այն ժամանակ Գարեգին Նժդեհի արձանի տեղադրման շուրջ աղմուկը հիմնականում բարձրացվում էր ադրբեջանական շրջանակների կողմից, որոնք այդ կերպ փորձում էին արատավորել Հայաստանի համբավը և սրել հայ-ռուսական հարաբերությունները։
Արմավիրի մարտահրավերը
Արմավիրի հայկական եկեղեցու բակում Գարեգին Նժդեհի, ինչպես նաև Անդրանիկ Օզանյանի և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմին մասնակցած հայազգի հրամանատարների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանը տեղադրվել է դեռ 2012 թվականին։ Հուշատախտակի դեմ քարոզչական արշավ տեղի է ունեցել նաև 2017-ին, սակայն առանց հաջողության։
Արմավիրը Ռուսաստանի այն բնակավայրերից է, որտեղ առկա է բավական կոմպակտ հայկական բնակչություն։ Ադրբեջանցիների կազմակերպած ստորագրահավաքը, անշուշտ, կարող է որոշակի հանրային ալիքներ ու լարվածություն առաջացնել այդ քաղաքում։ Սակայն իրավիճակը կարող է էլ ավելի սրվել, եթե ադրբեջանական այս պրովոկացիայի ջրաղացին ջուր լցվի նաև ռուսական շրջանակների կողմից։ Կոնկրետ Մարիա Զախարովայի այս հայտարարությունը, չնայած դիվանագիտական ձևակերպումներին, այնուամենայնիվ, կարող է ազդակ հանդիսանալ ընդդեմ հայերի տարաբնույթ ազգայնական խմորումների համար։ Ռուսաստանի իշխանությունները՝ թե՛ դաշնային, թե՛ տեղական մակարդակներով, պետք է գիտակցեն, որ նման հարցերում անթույլատրելի է ազգային պատկանելիության հողի վրա ատելություն սերմանող պրովոկացիաներին տեղի տալը։ Մի երկրում, որտեղ ազգայնականների երթերը (Ռուսական մարշերը) բավական տարածված երևույթ են, ազգամիջյան լարվածությունները կարող են ծանր ու անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ։

Активизация азербайджанской антиармянской пропаганды в России и отношение к ней российских должностных лиц может поставить под удар проживающих в РФ армян и стать основой межнациональной напряженности.
11 октября на заседании Совета глав государств СНГ в столице Туркменистана Ашхабаде президент Азербайджана Ильхам Алиев обвинил Армению в героизации фашизма, имея в виду то обстоятельство, что в Ереване установлен памятник Гарегину Нжде. В ответ премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил с речью, призвав Алиева не искажать историю и не оскорблять других участников мероприятия.
После этого ашхабадского «столкновения» на сайте Change.org, , появилось адресованное мэрии российского города Армавир и общественности заявление, автор которого призывает демонтировать установленную во дворе армянской церкви мемориальную доску Нжде.
Российская реакция
Эта тема, пожалуй, так бы и осталась очередным азербайджанским пропагандистским шагом, если бы не получила определенную реакцию российских кругов.
Так, 14 октября в интервью сайту «Москва-Баку» председатель Комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников выразил свою поддержку сбору подписей и заявил, что лично займется решением этого вопроса. Калашников, кстати, является большим любителем Азербайджана. Он неоднократно выступал с заявлениями, восхваляющими Алиевых, а также выдвинул тезис о том, что карабахский конфликт должен быть урегулирован президентами Армении, России и Азербайджана без имеющей в этом вопросе международный мандат посредничества Минской группы ОБСЕ.
Еще большую обеспокоенность однако вызывает заявление официального представителя МИД России Марии Захаровой о мемориальной доске Нжде в Армавире. На брифинге 17 октября, отвечая на вопрос по теме, Захарова сослалась на подготовленный в мае этого года доклад МИД РФ.
В докладе «О ситуации с героизацией нацизма, распространении неонацизма и других видов практики, которые способствуют эскалации современных форм расизма, расовой дискриминации, ксенофобии и связанной с ними нетерпимости» хотя и отмечается, что в Армении явных попыток реабилитации нацизма, всплесков неонацистских настроений не зафиксировано, тем не менее упоминается Гарегин Нжде, как неоднозначный политический деятель националистического толка, который сотрудничал с Третьим рейхом.
Ссылка Захаровой, в действительности, имеет довольно глубокие корни. Еще в 2016 году, когда в Ереване был установлен памятник Гарегину Нжде, МИД РФ выступил с заявлением, отметив, что удивлен установкой в Армении памятника нацистскому генералу. Примечательно, что в то время шум вокруг установки памятника Гарегину Нжде в основном поднимался азербайджанскими кругами, которые пытались таким образом дискредитировать репутацию Армении и обострить армяно-российские отношения.
Вызов Армавира
Увековичивающий память о Гарегине Нжде, Андранике Озаняне и армянских командиров, участвовавших во Второй мировой войне, памятник был установлен в Армавире в 2012 году. Пропагандистская кампания против мемориальной доски прошла и в 2017 году, но безуспешно
Армавир является из тех населенных пунктов России, где довольно компактно проживает армянское население. Сбор подписей, организованный азербайджанцами, безусловно, может вызвать определенные общественные волнения и напряженность в этом городе. Однако ситуация может еще больше обостриться, если на мельницу этой азербайджанской провакации будут лить воду также российские круги.
Конкретно это заявление Марии Захаровой, несмотря на дипломатические формулировки, тем не менее может стать толчком для различных националистических брожений против армян. Власти России, как на федеральном, так и на местном уровнях, должны понимать, что провокации, разжигающие ненависть по признаку национальной принадлежности, недопустимы в таких вопросах. В стране, где марши националистов (Русский марш) являются довольно широко распространенным явлением, межнациональная напряженность может иметь серьезные и непредсказуемые последствия.