2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված Արցախյան երկրորդ պատերազմն ավարտվեց նոյեմբերի 9-ի եռակողմ` ՀՀ-ՌԴ-Ադրբեջան, հայտարարությամբ, որի 8-րդ կետը նախատեսում էր «ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում»:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» անդրադարձել է այդ հայտարարության կատարման ընթացքին: Ի տարբերություն հայկական կողմի, Ադրբեջանն առ այս պահը ամբողջությամբ չի կատարել ռազմագերիներին վերադարձնելու պարտավորությունը, իսկ հայտարարության երրորդ՝ միջնորդ կողմ Ռուսաստանը, իր հերթին, պատերազմից մոտ մեկուկես տարի անց ձախողել է «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով գերիների փոխանակման գործընթացը:
Գերիների վերադարձի գործընթացն ավարտին հասցնելու համար հայկական կողմը ստիպված է լրացուցիչ դիվանագիտական ջանքեր ներդնել՝ այդ թվում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմ չհանդիսացող երկրների ու միջազգային կառույցների հետ աշխատանքում․ դրա արդյունքում մի շարք երկրներ և կառույցներ արդեն իսկ գործուն ներգրավվածություն ունեն այս գործընթացում:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» ամփոփել է 44-օրյա պատերազմից ի վեր Հայաստան վերադարձած գերիների թիվը՝ ըստ միջնորդած երկրների:
Հայրենադարձված գերիների ընդհանուր թիվը
Ի պատասխան ԻՔՄ հարցմանը, Ազգային անվտանգության ծառայությունից հայտնել են, որ 44-օրյա պատերազմից մինչև 2022 թվականի փետրվարի 16-ը գերությունից ազատվել է 150 հոգի: Նրանցից մեկը՝ լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանը, 2021-ի մարտին ուղարկվել է Լիբանան, ևս մեկը 2021-ի փետրվարին իր ցանկությամբ ուղարկվել է ՌԴ․ ըստ այդմ՝ հայրենադարձված ռազմագերիների թիվը կազմում է 148:
Ըստ ԱԱԾ տվյալների՝ առաջին գերուն Ադրբեջանը վերադարձրել է դեռևս պատերազմի օրերին՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 28-ին: Գերիների փոխանակման առավել մեծ գործընթացը սկսվել է այդ տարվա դեկտեմբերին:
26%-ը գերությունից ազատվել է Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմ չհանդիսացող երկրի/կառույցի միջոցով
Ընդհանուր առմամբ՝ պատերազմից հետո իրականացվել է գերիների 22 խմբերի վերադարձ, որոնցից 18-ը ՌԴ-ի, իսկ 4-ը այլ երկրների ու կառույցների, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Ֆրանսիայի, Հունգարիայի, Վրաստանի միջնորդությամբ: ՌԴ-ի միջնորդությամբ գերությունից ազատվել է 111, իսկ՝ վերոհիշյալ երկրների/կառույցների միջնորդությամբ՝ 39 հայ գերի:
Ստորև բերված ինֆոգրաֆիկայում ներկայացված է վերադարձած գերիների թիվը՝ ըստ միջնորդած երկրի/կառույցի և հայրենադարձման ժամկետների:

Вопрос пленных: сколько человек, когда и при посредничестве какой страны вернулось на родину?
Вторая Арцахская война, развязанная Азербайджаном 27 сентября 2020 года, завершилась подписанием 9 ноября трехстороннего заявления между Арменией, Россией и Азербайджаном, восьмой пункт которого предусматривал «обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами и телами погибших».
«Союз информированных граждан» уже писал о процессе реализации этого заявления. В отличие от армянской стороны, на сегодняшний день Азербайджан не полностью выполнил свое обязательство по возврату военнопленных, а третья сторона-посредник заявления Россия, в свою очередь, через полтора года после войны провалила процесс обмена пленными по принципу «все на всех».
Армянской стороне предстоит приложить дополнительные дипломатические усилия для завершения процесса возвращения пленных, в том числе работать со странами и международными организациями, не являющимися участниками заявления от 9 ноября. В результате этих усилий ряд стран и структур уже активно вовлечены в этот процесс.
«Союз информированных граждан» обобщил число возвращенных в Армению после 44-дневной войны пленных по странам-посредникам.
Общее число возвращенных на родину пленных
В ответ на запрос СИГ в Службе национальной безопасности сообщили, что после 44-дневной войны по состоянию на 16 февраля 2022 года из плена были освобождены 150 человек. Освобожденная из плена ливанская армянка Марал Наджарян была отправлена в Ливан в марте 2021 года. Другой освобожденный пленный добровольно был отправлен в Россию в феврале 2021 года. Посему, число пленных, возвращенных на родину, составляет 148 человек.
По данным СНБ, Азербайджан вернул первого пленного еще во время войны – 28 октября 2020 года. Более масштабный процесс обмена пленными начался в декабре того же года.
26% пленных были освобождены при посредничестве страны/организации, не являющихся стороной заявления от 9 ноября
Всего после войны было возвращено 22 группы пленных, из них 18 – при посредничестве России, 4 – при посредничестве стран и структур, в частности, США, Евросоюза, Франции, Венгрии и Грузии. При посредничестве России из плена были освобождены 111 армянских пленных, а при посредничестве вышеуказанных стран/структур – 39 армянских пленных.
На инфографике ниже приведено число возвращенных пленных по датам возвращения и странам/структурам-посредникам