2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված Արցախյան երկրորդ պատերազմն ավարտվեց նոյեմբերի 9-ի եռակողմ` ՀՀ-ՌԴ-Ադրբեջան, հայտարարությամբ, որի 8-րդ կետը նախատեսում էր «ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում»:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» անդրադարձել է այդ հայտարարության կատարման ընթացքին: Ի տարբերություն հայկական կողմի, Ադրբեջանն առ այս պահը ամբողջությամբ չի կատարել ռազմագերիներին վերադարձնելու պարտավորությունը, իսկ հայտարարության երրորդ՝ միջնորդ կողմ Ռուսաստանը, իր հերթին, պատերազմից մոտ մեկուկես տարի անց ձախողել է «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով գերիների փոխանակման գործընթացը:
Գերիների վերադարձի գործընթացն ավարտին հասցնելու համար հայկական կողմը ստիպված է լրացուցիչ դիվանագիտական ջանքեր ներդնել՝ այդ թվում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմ չհանդիսացող երկրների ու միջազգային կառույցների հետ աշխատանքում․ դրա արդյունքում մի շարք երկրներ և կառույցներ արդեն իսկ գործուն ներգրավվածություն ունեն այս գործընթացում:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» ամփոփել է 44-օրյա պատերազմից ի վեր Հայաստան վերադարձած գերիների թիվը՝ ըստ միջնորդած երկրների:
Հայրենադարձված գերիների ընդհանուր թիվը
Ի պատասխան ԻՔՄ հարցմանը, Ազգային անվտանգության ծառայությունից հայտնել են, որ 44-օրյա պատերազմից մինչև 2022 թվականի փետրվարի 16-ը գերությունից ազատվել է 150 հոգի: Նրանցից մեկը՝ լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանը, 2021-ի մարտին ուղարկվել է Լիբանան, ևս մեկը 2021-ի փետրվարին իր ցանկությամբ ուղարկվել է ՌԴ․ ըստ այդմ՝ հայրենադարձված ռազմագերիների թիվը կազմում է 148:
Ըստ ԱԱԾ տվյալների՝ առաջին գերուն Ադրբեջանը վերադարձրել է դեռևս պատերազմի օրերին՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 28-ին: Գերիների փոխանակման առավել մեծ գործընթացը սկսվել է այդ տարվա դեկտեմբերին:
26%-ը գերությունից ազատվել է Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմ չհանդիսացող երկրի/կառույցի միջոցով
Ընդհանուր առմամբ՝ պատերազմից հետո իրականացվել է գերիների 22 խմբերի վերադարձ, որոնցից 18-ը ՌԴ-ի, իսկ 4-ը այլ երկրների ու կառույցների, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Ֆրանսիայի, Հունգարիայի, Վրաստանի միջնորդությամբ: ՌԴ-ի միջնորդությամբ գերությունից ազատվել է 111, իսկ՝ վերոհիշյալ երկրների/կառույցների միջնորդությամբ՝ 39 հայ գերի:
Ստորև բերված ինֆոգրաֆիկայում ներկայացված է վերադարձած գերիների թիվը՝ ըստ միջնորդած երկրի/կառույցի և հայրենադարձման ժամկետների:

How many Armenian captives have been returned to the homeland and which countries have mediated the process?
The Second Nagorno Karabakh War unleashed by Azerbaijan on September 27, 2020, ended with the trilateral statement signed between Armenia, Russia and Azerbaijan on November 9. Clause 8 of the statement provided for “the exchange of prisoners of war, hostages and other detained persons and the bodies of the dead”.
The “Union of Informed Citizens” has referred to the progress of implementation of that statement. Unlike the Armenian side, Azerbaijan has not yet fully fulfilled its obligation to return the prisoners of war, and Russia, in its turn, has failed to ensure the exchange of prisoners on a “all-for-all” basis about a year and a half after the war.
The Armenian side has to make additional diplomatic efforts to complete the process of returning the captives, including working with countries and international organizations that are not parties to the November 9 statement. As a result, a number of countries and institutions are already actively involved in this process.
The “Union of Informed Citizens” has calculated the number of prisoners returned to Armenia since the 44-day war (by mediating countries).
Total number of returned captives
In response to the inquiry from the Union of Informed Citizens NGO, the National Security Service reported that 150 people had been released from captivity as of February 16, 2022. One of them, Lebanese-Armenian Maral Najaryan, was flown to Lebanon in March 2021, and another captive was sent to Russia in February 2021 upon his desire. Thus, the number of returned prisoners of war is 148.
According to the National Security Service, the first captive was returned to Azerbaijan during the war on October 28, 2020. The main process of prisoner exchange started in December of that year.
Twenty-six percent were released from captivity through a country / organization that was not a party to the November 9 statement
In total, 22 groups of prisoners were returned after the war, 18 of them through the mediation of Russia, and 4 through other countries and organizations, in particular, the United States, the European Union, France, Hungary and Georgia. Thus, 111 Armenian captives were released from captivity through the mediation of Russia, and 39 through the mediation of the above-mentioned countries or organizations.
The infographic below shows the number of returned captives by mediating country / organization and return dates.