- 18 Հոկտեմբերի, 2016
2016 թվականի հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը անդամ 6 պետությունների անունից ընդունեց հայտարարություն՝ դատապարտելով Հակահրթիռային համակարգերի զարգացումը… Ու թեև հայտարարության մեջ նշված չէ ոչ ԱՄՆ-ի, ոչ էլ ՆԱՏՕ-ի անունը, սակայն ակնհայտ է, որ բողոքի հասցեատերը հենց հյուսիատլանտյան դաշինքն է:
Զավեշտալի է
Նախ հարկ է նկատել, որ հակահրթիռային համակարգը բացառապես պաշտպանական համակարգ է, այն նախատեսված է հակառակորդի բալիստիկ հրթիռները օդում վնասազերծելու համար և դրա համար հարկավոր չէ թեկուզ մեկ զինվոր կամ, առավելևս, խաղաղ բնակիչ սպանել:
Հետևապես, ինքնին անհեթեթ է որևէ լուրջ սուբյեկտի կողմից բողոքել հակահրթիռային համակարգերի զարգացումից (եթե, իհարկե, չկա այդ պետությունները բալիստիկ հրթիռներով խոցելու մտադրություն): … Ըստ էության, պաշտպանական այդ համակարգերից բողոքելը նույնն է, ինչ բողոքել, որ որևէ մեկը զրահաբաճկոններ կամ հակագազեր է արտադրում:
Հետևապես, եթե մեկը բողոքում է դիմացինի պաշտպանական համակարգերից, ապա կարելի է վստահաբար պնդել, որ այդ բողոքողը խաղաղ մտադրություններ չունի:
Եվ այստեղ հարց է ծագում, թե այդ ի՞նչ է անում ՀԱՊԿ-ը կամ Ռուսաստանը, որ արևմուտքում ու ՆԱՏՕ-ում լուրջ միջոցներ են ձեռնարկում Ռուսաստանից պաշտպանվելու համար:
Հայաստանն ի՞նչ գործ ունի
Այս տրամաբանությանը, անշուշտ, կարելի է հակափաստարկել այն, որ Ռուսաստանը մտահոգություն ունի, որ ՆԱՏՕ-ն կարող է հարձակվել իր վրա, իսկ ինքը չի կարողանա բալիստիկ հրթիռներով հակահարված հասցնել… Բայց այստեղ երկու հարց է առաջ գալիս. նախ, ինչու՞ պիտի ՆԱՏՕ-ն հրթիռային հարված հասցնի ՌԴ-ին, և երկրորդ՝ ի՞նչ կապ ունի դրա հետ Հայաստանը:
Հայաստանը 2005 թվականից հանդիսանում է ՆԱՏՕ-ի գործընկեր-պետություն և ՆԱՏՕ-ի հետ իրականացնում է խաղաղապահ առաքելություն: Հայաստանի բոլոր ուժային (այդ թվում՝ Պաշտպանության նախարարությունը, ոստիկանությունը և այլն) կառույցները օգտվում են ամերիկյան ֆինանսական աջակցությունից:
Ավելին, ՀՀ Զինված ուժերը հենց ՆԱՏՕ-ի կազմում են իրականացնում խաղաղապահ առաքելություն Կոսովոյում, Աֆղանստանում և Լիբանանում:
Այս լույսի ներքո բացարձակապես անհասկանալի է, թե ինչու՞ է Հայաստանը դատապարտում ՆԱՏՕ-ի հակահրթիռային համակարգերի տարածումը… Առավելևս, որ եթե անգամ չլիներ Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունը, միևնույնն է, հազիվ թե Հայաստանը մտադիր է բալիստիկ հրթիռներով հարձակվել ՆԱՏՕ-ի վրա, որ խնդիր ունենա այդ դաշինքի հակահրթիռային համակարգերի հետ:
Համենայնդեպս, ստացվում է, որ հոկտեմբերի 14-ին Հայաստանը պաշտոնապես դեմ է արտահայտվել մի շարք (այդ թվում՝ գործընկեր) երկրների կողմից իրենց տարածքն ու բնակչությանը պաշտպանելուն ուղղված համակարգերի զարգացմանը:
Մնում է միայն հուսալ, որ Հայաստանի գործընկեր ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունները լուրջ չեն վերաբերվի Հայաստանի այդ դիրքորոշմանը, ըմբռնելով, որ այն արված է հյուսիսային ճնշումների ներքո:

На прошедшем 14 октября 2016 года в Ереване саммите ОДКБ от имени 6 государств-членов Организации было принято заявление, осуждающее развитие противораакетных систем в мире… И хотя в заявлении не отмечены ни США, ни НАТО, однако, очевидно, что адресат недовольства – именно Североатлантический Альянс.
Комично
Для начала, следует отметить, что система ПРО – исключительно оборонительная система, предназначенная для нейтрализации баллистических ракет противника в воздухе, и с помощью них невозможно убить хотя бы одного солдата или, тем более, мирного жителя.
Следовательно, само по себе со стороны серьезного субъекта нелепо жаловаться на развитие систем ПРО (если, конечно, нет никакого намерения поразить эти государства баллистическими ракетами). … По сути, жаловаться на эти оборонительные системы – то же самое, что жаловаться на то, что кто-то производит бронежилеты или противогазы.
Следовательно, если кто-то жалуется на оборонительные системы другого, то можно с уверенностью утверждать, что у жалующегося нет мирных намерений.
И здесь возникает вопрос, что же такого делают ОДКБ или Россия, что Запад и НАТО предпринимают серьезные меры по защите от России. Но это, наверное, для всех очевидно.
При чем здесь Армения?
Этой логике, безусловно, можно противопоставить то, что Россия обеспокоена тем, что НАТО может напасть на нее, а РФ не сможет нанести контрудар баллистическими ракетами … Но здесь возникают два вопроса: почему НАТО должно нанести ракетный удар по России, и, во-вторых, какое отношение к этому имеет Армения?
С 2005 года Армения является государством-партнером НАТО и осуществляет вместе с НАТО миротворческие миссии. Все силовые структуры Армении (в том числе министерство обороны, полиция и т.д.) пользуются американской финансовой поддержкой.
Более того, Вооруженные Силы РА именно в составе НАТО осуществляют миротворческие миссии в Косово, Афганистане и Ливане.
В этом свете совершенно непонятно, почему Армения осуждает распространение систем ПРО НАТО … Более того, даже если бы не сотрудничество Армения-НАТО, то все равно, маловероятно, что Армения намеревается напасть баллистическими ракетами на НАТО, чтобы иметь проблемы с противоракетными комплексами альянса.
Во всяком случае, получается, что 14 октября Армения официально выступила против развития систем ПРО ряда стран (в том числе партнеров Еревана), направленных на защиту своей территории и населения.
Остается только надеяться, что партнеры Армении (в том числе – члены НАТО), не сочтут серьезным позицию Армении, понимая, что это сделано под давлением с севера.