Վերջին օրերին հանրային ակտիվ քննարկման առարկա է դարձել Հայաստան մատակարարվող ռուսական գազի գինը: Ու թեև ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը Սերժ Սարգսյանի մոսկովյան այցի շեմին հայտարարել էր, որ գազի գնի հետ կապված նոր համաձայնագիրը պատրաստ է, սակայն այն այդպես էլ չդարձավ Պուտին-Սարգսյան հանդիպման օրակարգային հարց: Ավելին, ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լևոն Յոլյանը երեկ հայտարարեց, որ Ռուսաստանը մերժել է գազի գինը ռուբլով հաշվարկելու առաջարկը:
Հետևապես մինչև ապրիլի 1-ը Հայաստանի սահմանին «Գազպրոմը» իր դուստր «Գազպրոմ Արմենիային» գազը շարունակելու է վաճառել 165 դոլարով հազար խմ-ի դիմաց: Ու թեև հույս կա, որ առաջիկա շաբաթներում որևէ պայմանագիր կստորագրվի, սակայն հարկ է նկատել, որ հակառակ պարագայում ապրիլի 1-ից ի վեր Հայաստան մտնող գազը կրկին կթանկանա՝ հասնելով 190 դոլարի:
Հետևապես փորձենք հասկանալ ու վերլուծել Հայաստանում գազի գինն ու գնագոյացումը:
Գինը
Նախ արձանագրենք, որ, ինչպես նշվեց, խոսքը գնում է այն գնի մասին, որով ռուսաստանյան պետական կորպորացիա հանդիսացող «Գազպրոմը» գազը վաճառում է իր դուստր ձեռնարկությանը՝ «Գազպրոմ Արմենիային»: Վերջինս, իր հերթին գազը բաշխում ու վերավաճառում է հայաստանյան սպառողներին ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի սահմանած սակագներով: Մասնավորապես՝ 2013 թվականի հուլիսից խոշոր սպառողներին 1000 խմ գազը մատակարարվում է 277 դոլարին համարժեք դրամով, իսկ բնակիչ-բաժանորդներին՝ 1 խմ գազը՝ 156 դրամով (մոտ 320 դոլար 1000 խմ-ի դիմաց):
Անցած մոտ 2,5 տարում գազի միջազգային գինը միջինում շուրջ եռապատիկ անկում ապրեց, սակայն Ռուսաստանը Հայաստանին («Գազպրոմ Ամրենիային») մատակարարվող գազի գինը նվազեցրեց ընդամենը 13 տոկոսով՝ 1000 խմ-ի դիմաց 190 դոլարից հասցնելով 165-ի:
Սակայն, 2015 թվականին, սահմանին գազի գնի այդ 13 տոկոսանոց անկումը որևէ կերպ չզգացին ՀՀ բնակիչ-բաժանորդները, ում համար գազի գին մնաց նույնը: Ընդ որում, գազի գինն ավելացավ խոշոր սպառողների և գազալցակայանների համար, քանի որ վերջիններիս համար գազի գինը հաշվարկվում է դոլարով ու դոլարի համեմատ հայկական դրամի 20 տոկոսանոց արժեզրկման արդյունում գազի գինը, դրամով հաշված, ևս ավելացավ 20 տոկոսով:
Մարժան աճել է
Նշված թվերից դժվար չէ տեսնել, որ, եթե երկու տարի առաջ «Գազպրոմ Արմենիան» խոշոր սպառողներին մատակարարված գազի 1000 խորհանարդ մետրի համար ունենում էր 87 դոլարի, կամ 35 հազար դրամի մարժա, ապա այժմ այդ գումարը կազմում է 112 դոլար, կամ 55 հազար դրամ: Այսինքն, վերջին երկու տարում խոշոր սպառողներն, արդյունաբերական հիմնարկներին ու գազալցակայաններին մատակարարվող գազի մարժան աճել է 57 տոկոսով: Բնակիչ-բաժանորդներին մատակարարվող գազի մարժան գրեթե չի փոխվել (մոտ 75 հազար դրամ՝ 1000 խմ-ի մեջ):
Այսինքն, գազալցակայանների և այլ խոշոր ձեռնարկություններին մատակարարվող գազի մեկ խորհանարդ մետրից «Գազպրոմ Արմենիայի» շահույթը ավելացել է 20 դրամով (ներառյալ ԱԱՀ-ն):
Մի կողմ թողնելով այն, որ Հայաստանի նման փոքր երկրում բնական գազի բաշխման այսպիսի գինը սարսափելի մեծ է (և անհամեմատ է այլ երկրների հետ), արձանագրենք, որ վերջին տարիներին այն միմիայն ավելացել է՝ իր հետևից էականորեն ավելացնելով «Գազպրոմ Արմենիայի» եկամուտները:
Ռուսաստանյան բլեֆ
Ինչպես հիշում ենք, 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Երևանում կնքվեց հայտնի գազային համաձայնագիրը, որով ֆիքսվեցին Հայաստան մտնող գազի գինը և «Գազպրոմին» փոխանցվեցին «Հայռուսգազարդի» վերջին 20 տոկոս բաժնեմասն ու Հայաստան գազ ներմուծելու մենաշնորհը: Այն ժամանակ, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Հայաստանում գազի գինը կլինի Ռուսաստանի ներքին գնի չափ: Սակայն, Ռուսաստանի կովկասյան շրջաններում գազի 1 խմ-ի մանրածախ գինը 5 ռուբլի է, իսկ Հայաստանում այն 156 դրամ է՝ Ռուսաստանից 5 անգամ թանկ:
Ու թեև ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի գազի գինը պետք է հաշվարկի ռուբլիով, սակայն վերջին երկու տարում ռուսական ռուբլին դրամի նկատմամբ կրկնակի անկում ապրեց, բայց մեր երկրում գազի գինը ոչ միայն չէժանացավ, այլ անգամ թանկացավ (խոշոր սպառողների համար): Իսկ երեկ ընդհանրապես հայտարարվեց ՀՀ իշխանությունների այդ առաջարկի մերժման մասին և նշվեց, որ գազի գինը շարունակվելու է հաշվարկվել դոլարով:
Այսպիսով, եթե հաշվի առնենք, որ Ռուսաստանում բնական գազի գնագոյացումը կատարվում է ռուբլիով, իսկ ռուբլին դոլարի համեմատ արժեզրկվել է շուրջ 2,3 անգամ, ապա կարելի է արձանագրել, որ վերջին 2 տարում, Հայաստանին մատակարարվող գազը՝ 1000 խմ-ի դիմաց 6.000 ռուբլուց հասել է 12.000-ի:
Այսինքն, քանի դեռ Հայաստանը ինտեգրվում է ԵԱՏՄ-ին, ամեն կերպ աջակցում է Ռուսաստանին (Ղրիմ, Սիրիա և այլն), Ռուսաստանը, իր հերթին գազի գինը՝ ռուբլիով հաշված կրկնակի թանկացնում է Հայաստանի համար և գերշահույթներ ստանում ՀՀ քաղաքացիների ու արդյունաբերական հիմնարկների հաշվին:

В последние дни предметом активного обсуждения стали расценки на поставляемый в Армению российский газ. И хотя заместитель министра иностранных дел РА Шаварш Кочарян перед визитом в Москву Сержа Саргсяна заявил, что новое соглашение по расценкам на газ готово, но оно так и не стало вопросом повестки встречи Путин-Саргсян. Более того, министр энергетики и природных ресурсов РА Левон Еолян вчера заявил, что Россия отвергла предложение рассчитываться за газ в рублях.
Следовательно, до 1 апреля на границе Армении «Газпром» будет продавать газ своему дочернему предприятию – «Газпром Армении» за 165 долларов США за 1 тыс. кубометров. И хотя есть надежда, что в течение предстоящих недель какой-либо договор будет подписан, следует отметить, что в противном случае с 1 апреля поступающий в Армению газ вновь подорожает, достигнув 190 долларов за 1 тыс. кубометров.
Следовательно, попытаемся понять и проанализировать цену и ценообразование газа в Армении.
Цена
Сперва зафиксируем, что, как уже было отмечено, речь идет о той цене, по которой являющийся российской государственной корпорацией «Газпром» продает газ своему же дочернему предприятию – «Газпром Армении». Последняя, в свою очередь, распределяет газ и перепродает его потребителям Армении по тарифам, установленным Комиссией по регулированию общественных услуг РА. В частности, с июля 2013 года крупным потребителям газ поставляется по тарифу 277 долларов (в драмовом эквиваленте) за 1 тыс. кубометров, а населению – по 156 драмов за 1 кубометр (примерно 320 долларов за 1 тыс. кубометров).
За прошедшие примерно 2.5 года мировые цены на газ упали в среднем втрое, однако Россия снизила расценки на поставляемый Армении («Газпром Армении») газ всего лишь на 13 процентов, с 190 долларов за 1 тыс. кубометров доведя до 165 долларов.
Однако, случившееся в 2015 году 13-процентное снижение расценок на газ на границе население РА каким-либо образом не почувствовало, так как для него тарифы на газ остались неизменными. При этом, в результате 20-процентного обесценивания армянского драма по отношению к доллару, цена на газ в драмах также повысилась на 20 процентов для крупных потребителей и газовых колонок, так как дня них расценки рассчитываются в долларах.
Маржа выросла
При этом из указанных цифр нетрудно заметить, что если два года назад «Газпром Армения» в каждой тысяче кубометров газа имела маржу в размере 87 долларов или 35 тыс. драмов, то сейчас эта сумма составляет 112 долларов или 55 тыс. драмов. То есть, за последние два года маржа на газ, поставляемого крупным потребителям, промышленным предприятиям и газовым колонкам, выросла на 57 процентов. Маржа на газ, поставляемый населению, почти не изменилась (примерно 75 тыс. драмов в 1 тыс. кубометров).
То есть, прибыль «Газпром Армении» с каждой тысячи кубометров газа, поставляемого газовым колонкам и прочим крупным предприятиям, увеличилась на 20 драмов (включая НДС). Оставим в стороне то, что в такой компактной стране, как Армения, такая цена распределения природного газа ужасно велика (и несравнима с ценами в других странах) и зафиксируем, что в течение последних лет она только увеличивалась, существенно увеличивая и доходы «Газпром Армении».
Российский блеф
Напомним, что 2 декабря 2013 года в Ереване был заключен известный договор, по которому были зафиксированы цены на поступающий в Армению газ, а последние 20 процентов акций «Армросгазпрома» и монополия на импорт газа в Армению были переданы «Газпрому». Тогда президент РФ Владимир Путин заявил, что цена на газ в Армении будет эквивалентна внутренним ценам России. Однако, в кавказских регионах России розничная цена на кубометр газа составляет 5 рублей, а в Армении она равна 156 драмам, что почти в 5 раз дороже.
И хотя премьер-министр РА Овик Абрамян несколько раз заявлял, что цена за газ, поставляемый Россией Армении, должна быть рассчитана в рублях, однако за последние два года российский рубль по отношению к драму обесценился вдвое, но в нашей стране цена на газ не только не снизилась, но даже повысилась (для крупных потребителей). А вчера было вообще объявлено о том, что подобное предложение властей Армении было отвергнуто и что цена за газ будет рассчитываться в долларах.
Таким образом, с учетом того, что в России ценообразование природного газа осуществляется в рублях, а рубль по отношению к доллару обесценился примерно в 2,3 раза, то можно зафиксировать, что за последние 2 года цена на поставляемый в Армению газ с 6.000 рублей за 1 тыс. кубометров поднялась до 12.000 рублей.
То есть, покуда Армения вступает в ЕАЭС, всемерно поддерживает Россию (Крым, Сирия и т.д.), Россия, в свою очередь, повышает для Армении вдвое цену на газ в рублевом выражении и получает сверхприбыли за счет граждан и промышленных предпроятий РА.