Հայաստանի տնտեսությունը մեծապես կախված է Ռուսաստանի տնտեսությունից, թեև այդ կախվածությունը չպետք է ամբողջությամբ նույնացնել Կրեմլից (կամ այնտեղ կայացվող վճիռներից) կախվածության հետ, ինչպես երբեմն արվում է՝որպես փաստարկ՝ ԵՏՄ-ին մեր անդամակցության օգտին։ Ավելին, մեր տնտեսությունում ռուսական սեփականությամբ ընկերությունների առկայության նշանակությունը մեծապես չափազանցվում է։
3 հիմնական ուղիներ կան, որոնցով Հայաստանի տնտեսությունը կապված է Ռուսաստանի հետ։
1․ Առաջինն ու հիմնականը արտագնա աշխատանքի մեկնած մեր հայրենակիցների ուղարկած տրանսֆերտներն են։ Ընդհանրապես՝ տնտեսության չափերի (ՀՆԱ-ի) նկատմամբ տրանսֆերտների ծավալով Հայաստանն աշխարհում 7-րդ երկիրն է՝ Տաջիկստանից, Ղրղզստանից, Նեպալից, Մոլդովայից, Տոնգոյից ու Հայիթիից հետո։ Հայաստանն ստանում է իր ՀՆԱ-ի մոտ 20%-ի չափով տրանսֆերտներ (Գծագիր 1)։
Գծագիր 1․ ՀՀ ստացած արտասահմանյան մասնավոր տրանսֆերտները, ՀՆԱ նկատմամբ
Ըստ Համաշխարհային բանկի տվյալների՝ 2014-ին Հայաստանն ստացել է մոտ 2 միլիարդ դոլարի տրանսֆերտ, ավելի քիչ, քան 2013-ին էր (մոտ 2.2 միլիարդ դոլար) (Գծագիր 2)։
Գծագիր 2․ ՀՀ ստացած արտասահմանյան մասնավոր տրանսֆերտները, միլիարդ դոլար
Տրանսֆերտների մեծ մասը փոխանցվում է բանկային համակարգի միջոցով, սակայն մի մասն էլ ստացվում է առանց բանկային փոխանցումների (գրպանում դրված)։ ՀՀ ԿԲ-ն տալիս է բանկային համակարգի միջոցով ստացված տրանսֆերտների ծավալը, որտեղից երևում է, որ դրանց 80-90%-ը գալիս է Ռուսաստանից։
Տրանսֆերտների մասին խոսելիս, ոմանց երբեմն թվում է, թե Ռուսաստանը կարող է արգելք դնել դրանց չափի վրա, թեև նման բան Ռուսաստանը երբեք ոչ մի երկրի նկատմամբ չի արել: Միակ ձևը, որով Ռուսաստանը կարող է ազդել տրանսֆերտների կրճատման վրա, Հայաստանից Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնողներին խանգարելն է:
2․ Նշանակությամբ երկրորդ խողովակը, որով Հայաստանի տնտեսությունը կապվում է Ռուսաստանի հետ, մեր առևտրաշրջանառությունն է։ 2014-ին Հայաստանի առևտրաշրջանառության 23.2%-ն է բաժին ընկել Ռուսաստանին, մինչդեռ 28.2%-ը եղել է ԵՄ երկրներինի հետ առևտուրը։ Ընդ որում՝ երբ խոսքը գնում է արտահանման մասին, ապա դրա միայն 20.3%-ն է բաժին ընկնում Ռուսաստանին, իսկ Եվրամիություն է գնում մեր արտահանման մոտ 28.8%-ը՝ 2014-ի տվյալներով (Գծագիր 3)։ Այս տարվա ՀՀ-ՌԴ ապրանքաշրջանառության տվյալները դեռ ամբողջական չեն, այդ պատճառով վիճակագրությունը չենք ներկայացնում։
Գծագիր 3. ՀՀ արտահանման կառուցվածքը 2014-ին
Հայաստան-Ռուսաստան առևտրաշրջանառության մասին խոսելիս պետք է նկատի ունենալ, որ դեռևս 1993-ից Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև առևտուրն ազատականացված է՝ մաքսային դրույքաչափերը զրոյական են և չկան ոչ-սակագնային սահմանափակումներ։ Հետևաբար մեր երկրից Ռուսաստան արտահանման չափը կախված է Ռուսաստանում մեր արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկից։ Թեև պաշտոնական վիճակագրությունը դեռ ամբողջական չէ, սակայն այս տարի ակնհայտորեն Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման ծավալներն առավել պակաս են լինելու անցած տարվա համեմատ՝ Ռուսաստանի տնտեսության վատթարացման պատճառով։
3․ Որպես երրորդ խողովակ, որով Ռուսաստանը ազդում է մեր տնտեսության վրա, հաճախ նշվում են ռուսական ներդրումներն ու Հայաստանում գտնվող այն ընկերությունները, որոնք անցել են Ռուսաստանի սեփականությանը կամ կառավարմանը։ Ռուսական կապի օպերատորներն ու բանկերը գործում են մրցակցային սկզբունքով և պատկանում են մասնավոր ռուսական ընկերությունների և անկախ են կառավարությունների վարած քաղաքականությունից։ Վրաց-ռուսական պատերազմը որևէ կերպ չազդեց Վրաստանում գտնվող ռուսական բանկերի կամ կապի օպերատորի գործունեության վրա։ Չլինեն այդ ընկերությունները ռուսական, կլինեն՝ ֆրանսիական, գերմանական, տեղական կապիտալով (կամ էլ՝ վերջիններս կգրավեն ռուսականի դիրքերը)։ Հետևաբար՝ այս ոլորտներում ռուսական կապիտալի առկայության փաստը որպես Ռուսաստանից մեր տնտեսության կախվածություն ներկայացնելը այնքան էլ տեղին չէ, հատկապես որ խոշոր ներդրումներ այդ ընկերություններն այլևս չեն էլ անում մեր երկրում։
Ինչ վերաբերում է մեր երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող էներգետիկ հզորություններին, ապա նախ՝ ինչ էլ լինի՝ ֆիզիկապես այդ ընկերությունները Հայաստանի տարածքից ոչ ոք չի կարող հեռացնել, երկրորդ՝ սեփականության կամ կառավարման իրավունքը կարող է անցնել Հայաստանի կառավարությանը՝ քաղաքական նման վճռի դեպքում (ազգայնացում՝ որոշակի փոխհատուցմամբ)։
Օտարերկրյա զուտ ուղղակի ներդրումների ներհոսքի վերաբերյալ վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ 2014-ին դրանց մոտ 15%-ն է ռուսական եղել։ Միայն Միացյալ Թագավորությունն առավել մեծ կշիռ ունի այստեղ, էլ չասած ԵՄ մյուս երկրների մասին (գծագիր 4)։ Բնական կլիներ այն, որ մեր էներգետիկ հզորությունների հիմնական սեփականատեր հանդիսացող երկրի ընկերությունները առավել մեծ տեսակրար կշիռ ունենային ընդհանուր ներդրումներում , սակայն դա, մեղմ ասած, այդպես չէ։
Գծագիր 4․ Օտարերկրյա ներդրումների կառուցվածքը ՀՀ-ում 2014ին
Նկատենք նաև, որ օտարերկրյա զուտ ներդրումները Հայաստանում շատ քիչ են եղել 2014-ին՝ ընդամենը մոտ 167 միլիարդ դրամ կամ մոտ 350 միլիոն դոլար (ՀՆԱ-ի 3.3%-ը), ինչը չափազանց աննշան ցուցանիշ է։
Այսպիսով՝ Ռուսաստանից Հայաստանի տնտեսության կախվածության աստիճանի վերաբերյալ պատկերացումները չափազանցված են, հատկապես ռուսական ընկերությունների ու ռուսական կապիտալի մասով, ինչպես նաև որպես առևտրական գործընկեր։ Ռուսաստանից մեր կախվածության հիմնական գործոնը մնում են մասնավոր տրանսֆերտները, ինչը ավելի շատ կապված է արտագնա աշխատանքի մեկնած մեր տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների, հետո նոր միայն Ռուսաստանի տնտեսության ընդհանուր վիճակի հետ։

Экономика Армении в большой степени зависит от экономики России, хотя эту зависимость не следует полностью отождествлять с зависимостью от Кремля (или принимаемых там решений), как иногда делается в качестве аргимента в пользу членства нашей страны в ЕАЭС. Более того, преувеличивается значение наличия российских компаний в нашей экономике.
Существуют 3 основных пути, посредством которых экономика Армении связана с Россией.
1․ Первым и основным являются трансферты, перечисляемые уехавшими в Россию на заработки нашими соотечественниками. Вообще, по объему трансфертов к размаерам экономики (ВВП) Армения занимает 7-е место в мире – после Таджикистана, Кыргызстана, непала, молдовы, Того и Гаити. Армения получает трансферты в размере примерно 20% от своего ВВП (График 1).
График 1․ Получаемые Арменией частные иностранные трансферты по отношению к ВВП
По данным Всемирного банка, в 2014г. Армения получила трансфертов в размере примерно 2 млрд. долларов США, что меньше, чем в 2013г. (примерно 2.2 млрд. долларов США) (График 2)
График 2․ Полученные РА частные иностранные трансферты, млрд. долларов США
Большая часть трансфертов перечисляется через банковскую систему, некоторая часть – вне ее (в кармане). ЦБ РА публикует данные о получаемых через банковскую систеу трансфертов, из которых видно, что 80-90% трансфертов поступает из России.
Говоря о трансфертах, некоторым иногда кажется, что Россия может наложить запрет на их размеры, хотя Россия в отношении ни одной страны никогда такого не делала. Единственный способ, посредством которого Россия может повлиять на сокращение трансфертов – препятствовать едущим из Армении в Россию на заработки.
2․ Вторым по значению путем связи экономики Армении с Россией является товарооборот между двумя странами. В 2014г. 23.2% товарооборота Армении пришлось на Россию, между тем 28.2% составил товарооборот со странами-членами ЕС. Притом, когда речь идет об экспорте, то по данным 2014г. доля России составляет всего лишь 20.3%, а примерно 28.8% отправляется в Евросюз (График 3). Данные о товарообороте РА-РФ пока неполны, по этой причине статистика не представлена.
График 3. Структура экспорта РА в 2014г.
Говоря о товарообороте Армения-Россия, надо иметь ввиду, что еще с 1993-го года торговля между Арменией и Россией торговля либерализовна – таможенные тарифы аннулированы, а нетарифных ограничений нет вообще. Следовательно, размер экспорта из нашей страны в Россию зависит от спроса на нашу продукцию в России. Хотя официальная статистика пока неполна, однако, в этом году обемы экспорта из Армении в Россию будут меньше по сравнению с прошлым годом вследствие экономического спада в России.
3․ В качестве третьего пути, посредством которого Россия влияет на нашу экономику, часто отмечают российские инвестиции и те компании, находящиеся в Армении, которые перешли в собственность или под управление России. Российские операторы связи и банки действуют по конкурентному принципу, принадлежат российским частным компаниям и независимы от политики, проводимой правительством. Российско-грузинская война никак не повлияла на деятельность функционирующих в Грузии российских банков и операторов связи. Не были бы эти компании российским, были бы с французским, немецким, местным капиталом (или последние бы заняли место российских). Следовательно, представление факта наличия российского капитала в указанных сферах как зависимость нашей экономики от России не совсем уместно, тем более что эти компании уже и не осуществляют крупных инвестиций в нашей стране.
Что касается имеющих для нашей страны стратегическое значение энергетических мощностей, то, во-первых, что бы ни случилось, физически эти компании с территории Армении не может перенести никто, а во-вторых, право на собственность или управление может перейти к Правительству Армении в случае соответствующего политического решения (нацжионализация с определенной компенсацией).
Статистика по притоку чистым прямым инвестициям показывает, что в 2014г. примерно 15% таковых были российскими. Одно только Соединенное Королевство имеет здесь гораздо большую долю, не говоря уже об остальных странах ЕС (график 4). Было бы естественным, если бы компании страны, являющейся основным собственником наших энергетических мощностей, имели бы наибольший удельный вес в суммарных инвестициях, однако это, мягко говоря, не так.
График 4․ Структура иностранных инвестиций в РА в 2014г.
Заметим также, что иностранные инвестиции в Армении в 2014г. были небольшими – всего примерно 167 млрд. драмов или примерно 350 млн. долларов США (3.3% от ВВП), что явлется незначительным показателем.
Итак, представления об уровне зависимости экономики Армении от России преувеличены, в особенности касаемо российских компаний и российского капитала, а также в качестве торгового партнера. Основным фактором нашей зависимости от России остаются частные трансферты, что скорее связано с уехавшими на заработки в Россию десятками тысяч наших соотечественников, и только потом с общим состоянием российской экономики.