Ղարաբաղյան պատերազմի վերսկսումից (կամ, նչպես ասում են 4-օրյա պատերազմից) հետո Հայաստանում բազում հարցերի վերբերյալ մարդկանց աշխարհընկալումը էականորեն փոխվեց: Արցախի ուղղությամբ հարձակվող ռուսական արտադրության նորագույն տանկերից, հետևակին կենդանի այրող «Սոլնցեպյոկներից» ու Դուբլինյան կոնվենցիայով արգելված «Սմերչերից» հետո մարդիկ սկսեցին բարձրաձայնել մի շարք հարցերի մասին, որոնք նախկինում կարծես թե «տաբուի» տակ էին: Մասնավորապես, խոսքը հայ-ռուսական հարաբերությունների, ԵԱՏՄ-ի ու ՀԱՊԿ-ի մասին է:
ԵԱՏՄ-ի վերջին փաստարկը
Վերջին տարիներին արդեն պարզ դարձավ, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցումն ավելի շատ տնտեսական վնաս է բերում, քան օգուտ… Թեև, դեռևս 2013 թվականին հայկական կողմը մի քանի անգամ նշել է, որ այդ միությանն անդամակցումը ավելի շուտ ՀՀ անվտանգության համար էր, քան տնտեսության: Սակայն Արցախյան 4-օրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ ԵԱՏՄ-ն որևէ անվտանգության հարց չի լուծում:
Նախ հիշեցնենք, որ ԵԱՏՄ երկու անդամներ Բելառուսն ու Ղազախստանը բացահայտ հակահայկական դիրքորոշում ունեին այս հարցում ու սատարում էին Բաքվին: Ավելին՝ ՀՀ արտգործնախարարությունն, անգամ, հրավիրեց ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանին, որպեսզի բացատրություն պահանջի Արցախյան հակամարտության սրացման վերաբերյալ Մինսկի հայտարարության համար: Մինչդեռ Ղազախստանը հայտարարեց, որ պատերազմի պատճառով Հայաստանում ԵԱՏՄ վարչապետների մակարդակով հանդիպումը անցանականալի է, և ճիշտ կլիներ այն Մոսկվա տեղափոխել՝ որ հանդիպումը չդիտարկվի որպես կոնֆլիկտի կողմերից մեկին սատարում: Այսինքն, սա պարզապես դիվանագիտական քայլ էր՝ ցույց տալու, որ Ղազախստանի վարչապետը Հայաստան ոտք չի դնի այն պահին, երբ ռազմական գործողություններ են ընթանում իր բարեկամ Ադրբեջանի հետ:
ՀԱՊԿ-ի «վերջը»
Ըստ երևույթի, Ղազախստանի վարչապետը մոռացել է, որ իր երկիրը անդամակցում է ՀԱԿՊ-ին և եթե համարում է, որ Հայստանը ռազմական հակամարտությանի կողմ է, ապա Ղազախստանը պարտավոր է ամեն կերպ սատարել Հայաստանին:
Սակայն, քանի դեռ Հայաստանի դե-յուրե ռազմական դաշնակիցը համարվող Ղազախստանի վարչապետը որոշեց կոֆլիկտի պատճառով չգալ Երևան, ոչ պակաս տգեղ վարվեց Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը համարվող Ռուսաստանի վարչապետը:
Դմիտրի Մեդվեդևը, մասնավորապես, որոշեց Հայաստան կատարելիք իր երկօրյա այցը կրճատել և երկրորդ օրը Երևանի փոխարեն անցկացնել Բաքվում: Դիվանագիտական էթիկետին էականորեն հակասող այս քայլը բավականին վիրավորական պետք է լիներ ՀՀ իշխանությունների համար՝ անգամ, եթե Ռուսաստանը չհամարվեր Հայաստանի դաշնակիցը:
Բայց այս դեպքում, գործ ունենք ոչ միայն դիվանագիտական անհարգալից վերաբերմունքի, այլ փաստացի դաշնակցի կողմից դավաճանության հետ, քանի որ ակնհայտ է, որ Մեդվեդևը Բաքվի այցի օգտին կրճատում է իր Երևանյան այցը նույն պատճառով, որով Ղազախստանի վարչապետը որոշեց ոտք չդնել Հայաստան, այն է՝ Ադրբեջանին «չնեղացնելը»:
Այլ կերպ ասած, Ռուսաստանի վարչապետը որոշեց, խախտելով դիվանագիտական էթիկետը, իր այցը փոխել այնպես, որ հանկարծ չդիտարկվի որպես որևէ սատարում Հայաստանին… Ինչպե՞ս է Ձեր համար: Մեր գլխվոր ռազմավարական դաշնակիցը անում է ամենը, որ անգամ քաղաքականապես չաջակցի մեզ:
Հ.Գ. Այսքանից հետո միմիայն մի հարց է առաջանում. Ինչու՞ Հայաստանը պետք է շարունակի անդամակցել ՀԱՊԿ-ին ու ԵԱՏՄ-ին:

Возобновление карабахской войны (или, как говорится, 4-дневной войны), существенно поменяло взгляды людей в Армении на многие вопросы. После нападения на Карабах современными танками, сжигающим заживо «Солнцепеком» и запрещенной Дублинской конвенцией системы «Смерч» российского производства, у людей возник ряд вопросов, которые раньше, очевидно, были под «табу». В частности, касательно армяно-российских отношений, ЕАЭС и ОДКБ.
Последний аргумент ЕАЭС
В последние годы стало ясно, что вступление Армении в ЕАЭС, приносит больше экономического вреда, чем пользы… Хотя, начиная с 2013 года, армянская сторона неоднократно заявляла, что вступление в этот союз преследует, в первую очередь, цели безопасности, а не экономики. 4-дневная АКарабахская война показала, что ЕАЭС не решает никакие вопросы по обеспечению безопасности.
Во-первых, напомним, что два члена ЕАЭС, Беларусь и Казахстан, открыто приняли антиармянскую позицию, поддерживая Баку. Более того, МИД РА вызвал посла Беларуси для объяснений по поводу Минского заявления об эскалации нагорно-карабахского конфликта. В то же время, Казахстан заявил, что из-за войны встреча премьеров ЕАЭС в Армении нежелательна, и было бы лучше перенести ее в Москву, где она не будет рассматриваться как поддержка одной из сторон. Другими словами, это был дипломатический ход с целью показать, что премьер-министр Казахстана не вступит на территорию Армении, пока продолжаются боевые действия с Азербайджаном, с которым Казахстан в дружеских отношениях.
Поминки ОДКБ
Судя по всему, премьер-министр Казахстана забыл, что его страна является членом ОДКБ и, если он считает Армению стороной вооруженного конфликта, Казахстан обязан всячески поддерживать Армению.
Хотя, пока де-юре военный союзник Армении, премьер-министр Республики Казахстан, решил не приезжать в Ереван по поводу конфликта, еще более некрасиво поступил премьер-министр России, являющийся стратегическим и военным союзником Армении.
Дмитрий Медведев, в частности, решил сократить свой двухдневный визит в Армению, и вместо Еревана провести второй день визита в Баку. Этот шаг, существенно противоречащий дипломатическому этикету, является весьма оскорбительным для властей РА, даже если бы Россия не считалась союзником Армении. Но, в данном случае, мы имеем дело не только с дипломатическим неуважением, но и предательством со стороны стратегического и военного союзника, так как очевидно, что премьер-министр России сокращает рабочий визит в Ереване в пользу Баку по той же причине, по которой премьер-министр Казахстана решил не вступать на территорию Армении: не «обидеть» Азербайджан.
Другими словами, Медведев, не взирая на дипломатический этикет, решил осуществить свой визит так, чтобы он не рассматривался как шаг в поддержку Армении… То-есть главный военный союзник Армении не хочет последней помогать даже политически.
П.С. Здесь возникает только один вопрос: Почему Армения должна продолжать оставаться членом ОДКБ и ЕАЭС?