Օգոստոսի 1-ին Ազգային ժողովում ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի մասնակցությամբ կայացավ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի հերթական նիստը։
Նախկին նախարարը, պատասխանելով հանձնաժողովականների հարցերին, ուշագրավ հայտարարություններ արեց 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմում Ռուսաստանի Դաշնության դերակատարության մասին։
Հատկանշական է, որ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ իրականացրած մշտադիտարկումը ցույց տվեց, որ չնայած Տոնոյանի՝ ռուսական գործոնի վերաբերյալ արձանագրումները վերաբերում էին պատերազմից հետո հանրային մեծ հնչեղություն ունեցող թեզերին, դրանք պատշաճ լուսաբանում չեն ունեցել հայաստանյան մեդիադաշտում՝ բացառությամբ փոքրաթիվ ռեսուրսների։
ԻՔՄ-ն ի մի է բերել նախկին նախարարի համապատասխան հայտարարությունները։
Թուրքիայի՝ չներգրավվելու մասին կանխատեսումն ու ռազմավարական դաշնակիցը
Քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանկի Քոչարյանը նիստի ընթացքում անդրադարձավ ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի հայտարարությանը, համաձայն որի՝ պատերազմի 3-րդ օրը՝ ՀՀ անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում, Գասպարյանն ասել է, որ պատերազմը հնարավոր չէ կանգնեցնել ռազմական ճանապարհով և որ դա անհրաժեշտ է անել քաղաքական միջոցներով։
Տոնոյանը, արձագանքելով Գասպարյանի այս հայտարարությանը, հաստատել է, որ Անվտանգության խորհրդի նշված նիստում եղել է նման խոսակցություն։
«Այդպիսի խոսակցություն եղել է նաև այլ ձևաչափերով, և դրա վերաբերյալ առաջին զեկույցը ստացել եմ ես․․․Մենք պարտավոր էինք մեր մոտեցումը ներկայացնել վարչապետին։ Դրա հիմնական պատճառն այն էր, որ կար երրորդ կողմի՝ Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունը։ ․․․ Խնդրում եմ ուշադրություն դարձնել նրա վրա, որ այդ ներգրավվածությունն իրականացվում էր ոչ թե նախիջևանյան ուղղությամբ, ոչ թե ՀՀ սահմանի ուղղությամբ, այլ արցախյան թատերաբեմում․ մենք որևէ կերպ չենք հաշվարկել այդպիսի բան, որ Թուրքիայի զինված ուժերը կարող են հայտնվել արցախյան թատերաբեմից ընդամենը 25 կմ-ի վրա՝ իրականացնելով թռիչքներ»,- ասել է Տոնոյանը։
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը հետաքրքրվեց, թե ինչի՞ց է բխել Թուրքիայի՝ ռազմական գործողություններին չներգրավվելու մասին կանխատեսումը․ «Գուցե մեր ռազմավարական դաշնակցի (ՌԴ) դիրքորոշումների՞ց, վերջինիս հետ քննարկումների՞ց»։
Չհերքելով պատգամավորի հարցապնդումը՝ Տոնոյանն առաջարկել է հարցին անդրադառնալ նիստի փակ հատվածում։
«․․․եկեք ես այդ հարցին ավելի մանրամասն փակ ռեժիմում անդրադառնամ։ Բայց (նիստի) բաց մասի համար՝ հաշվի ենք առել դաշնակցի (ՌԴ) և այն դաշինքին (ՀԱՊԿ) մեր մասնակցությունը, որում մենք գտնվում ենք»,- պատասխանել է Տոնոյանը։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտությանն անմիջապես ներգրավվելու հավանականությունը 2020 թվականի ամռանը բացառել էր նաև այդ ժամանակ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար, այժմ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը։
Թուրքիայի ներգրավվածությունը բացառող բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանրային խոսքի վերլուծությունից կարելի է ենթադրել, որ հայկական կողմի համար, փաստացի, նախապատերազմական շրջանի մի տևական հատված թուրքական գործոնի անմիջական ներգրավվածությունն անկանխատեսելի է եղել։ Միևնույն ժամանակ, հայկական հետախուզության համար երկար ժամանակ անտեսանելի այդ տվյալները դժվար թե եղած չլինեին ռուսական հետախուզության տրամադրության տակ, և դրանք, փաստացի, չեն տրամադրվել Երևանին։
Թուրքական ներգրավվածության մասին, ըստ Տոնոյանի, հայկական կողմի մոտ կասկածներ են ծագել միայն 2020 թվականի թուրք-ադրբեջանական հուլիսյան համատեղ զորավարժություններից հետո, երբ Թուրքիային պատկանող F-16 կործանիչները հայտնվել են ադրբեջանական Գյանջայում։
Թուրքական կործանիչները չխոցելու հորդորներ՝ Շոյգուից
Նույն նիստի ընթացքում ՔՊ-ական մեկ այլ պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը Տոնոյանին հիշեցեց, որ 44-օրյա պատերազմից առաջ նա՝ որպես պաշտպանության նախարար, հանդիպել է ՌԴ ՊՆ Սերգեյ Շոյգուի հետ, իսկ ԳՇ պետը՝ Ռուսաստանի ՊՆ ԳՇ պետ Վալերի Գերասիմովի։
«Այս հանդիպումների ընթացքում, բնականաբար, քննարկվել է նաև մեզ մոտ պատերազմի հավանականությունը։ Այդ հանդիպումների բերումով նաև մեր դաշնակցի կողմից հնչել են հավաստիացումներ, որ պատերազմը քիչ հավանական է կամ գրեթե անհավանական է․ ճի՞շտ է սա, թե՞ ոչ»,- հարցրել է Ալեքսանյանը։
Տոնոյանն ի պատասխան հիշեցրել է նախապատերազմական շրջանում մի շարք իրադարձություններ, մասնավորապես՝ Նախիջևանում 2020-ի հուլիսին կայացած թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժություններից հետո F-16 կործանիչների վերաբազավորումը Գյանջա քաղաքում, դրանց ամենօրյա թռիչքներն Արցախի սահմանի երկայնքով։
«Այս ամենը ռազմական գործողությունների նախապատրաստման լուրջ ազդակ էր։ Ինչու եմ սրա վրա ուշադրություն դարձնում, քանի որ այդ ժամանակաշրջանից սկսած երեք հանդիպում եմ ունեցել ՌԴ ՊՆ-ի հետ։ Եվ, այո՛, կար մեզ ուղղված դիմում (ռուսական կողմից) չսադրելու և սառնասրտություն ցուցաբերելու, որը մենք հնարավորինս արել ենք։ Այո՛, կար հնարավորություն F-16 խոցելու, Պաշտպանության բանակի ՀՕՊ-ի կողմից դա հնարավոր էր, սակայն չէր կատարվում, քանի որ իրենց իսկ (ՌԴ-ի) կողմից որոշված էր չսադրել իրավիճակը»,– նշել է Տոնոյանը։
Տոնոյանի այս պնդումը ռուսական կողմը չի հերքել։
Ստացվում է, որ ռուսական կողմը Հայաստանին չի տրամադրել ոչ միայն Թուրքիայի հնարավոր ներգրավվածության մասին տվյալները, այլ նաև հորդորել է հայկական կողմին «չսադրել իրավիճակը»՝ պնդելով, թե ռազմական լայնամասշտաբ հարձակումը հայկական կողմի ուղղությամբ քիչ հավանական է․ մոտալուտ պատերազմի կանխատեսումը հայկական կողմն արել է հիմնվելով բացառապես սեփական վերլուծության վրա, ինչպես նշվեց վերևում։
Զինատեսակների կիրառման աշխարհագրության սահմանափակումներ
Վահագն Ալեքսանյանի նախաձեռնությամբ ռուսական գործոնն արծարծող ևս մեկ թեմա բարձրացվեց․ նա, մասնավորապես, հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք 44-օրյա պատերազմի ընթացքում որևէ զինատեսակի կիրառման արգելք է դրվել հայկական կողմի առջև։
Տոնոյանը հաստատեց, որ նման սահմանափակումներ եղել են՝ խոստանալով նիստի փակ հատվածում մանրամասներ հայտնել։
«Զինատեսակի կիրառման աշխարհագրության սահմանափակումներ են եղել»,- ասաց նախկին նախարարը։
Ավելի վաղ զինատեսակների կիրառման սահմանափակումների մասին նույն քննիչ հանձնաժողովի նիստի ընթացքում խոսել էր նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը․ նա, մասնավորապես, պնդել էր, թե պատերազմի ընթացքում եղել են սպառազինության տեսակներ, որոնք հայկական կողմը չի կարողացել լիարժեք օգտագործել․ վարչապետը չի հերքել կամ հաստատել տեղեկությունը, թե արդյոք խոսքը «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգերի մասին է։
Այս տեղեկությունը, սակայն, ավելու ուշ Factor TV-ի հետ զրույցում հաստատել էր քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Ընդդիմադիր մի շարք գործիչներ և փորձագետներ արժանահավատ չեն համարում Փաշինյանի ու իր թիմակիցների նման պնդումները։ Արձանագրենք, միայն, որ Մոսկվան երբևէ չի հերքել «Իսկանդերի» կամ ռուսական որևէ այլ զինատեսակի կիրառման սահմանափակումների վերաբերյալ հայկական կողմի ակնարկները կամ ուղիղ հայտարարությունները։
Պատերազմը դադարեցնելու պայմանը
ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության նախկին պետ Դավիթ Սանասարյանը, որը ևս ընդգրկված է քննիչ հանձնաժողովում, հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք հայկական կողմի վրա պատերազմի ընթացքում ճնշումներ եղել են ՌԴ կողմից՝ մասնավորապես պատերազմը դադարեցնելու մասով։
Տոնոյանը, չհերքելով Սանասարյանի՝ ռուսական ճնշումների մասին թեզը, խոստացավ մանրամասներ ներկայացնել փակ նիստում։
«Ռազմական գործողություններն այնպիսի ծավալներ ունեին, որ դրանք հնարավոր էր կանգնեցնել ոչ թե պայմանագրերով (պայմանավորվածություններով), այլ միայն երրորդ ուժի ներկայությամբ թատերաբեմում, դա է եղել պատերազմը կանգնեցնելու միակ գրավականը»,- ասաց նախկին նախարարը։
Հիշեցնենք, որ Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում երեք անգամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ համանախագահող երեք երկրների՝ ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ միջնորդությամբ՝ առանձին-առանձին, հրադադարի մասին պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել․ ադրբեջանական կողմը դրանք երեքն էլ խախտել էր։

Запрет на применение оружия, призыв не сбивать F-16, вовлеченность Турции: Тоноян о российском факторе в 44-дневной войне
1 августа в Национальном Собрании состоялось очередное заседание следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны с участием бывшего министра обороны РА Давида Тонояна.
Бывший министр, отвечая на вопросы представителей комиссии, сделал примечательные заявления о роли Российской Федерации в войне, развязанной Азербайджаном против Арцаха в 2020 году.
Примечательно, что мониторинг, проведенный общественной организацией «Союз информированных граждан», показал, что хотя утверждения Тонояна о российском факторе и относились к тезисам, имевшим высокий общественный резонанс после войны, они не получили должного освещения в армянском медиаполе, за исключением небольшого количества ресурсов.
СИГ собрал воедино все заявления бывшего министра.
Прогоноз о невовлеченности Турции и стратегический союзник
В ходе заседания председатель следственной комиссии Андранки Кочарян сослался на заявление бывшего начальника Генерального штаба ВС РА Оника Гаспаряна, согласно которому на 3-й день войны на заседании Совета безопасности РА совета, Гаспарян заявил, что войну нельзя остановить военным путем и что это необходимо сделать политическим способом.
Отвечая на заявление Гаспаряна, Тоноян подтвердил, что такой разговор был на упомянутом заседании Совета безопасности.
«Такой разговор был и в других форматах, и первый доклад об этом получил я. Мы были обязаны представить наш подход и премьер-министру. Основная причина этого заключалась в непосредственной вовлеченности третьей стороны, которая была очевидной для нас. Третья сторона, думаю, вы понимаете, что была Турция. Хочу также обратить ваше внимание на то, что это происходило не на нахичеванском направлении или на границе Армении, а на арцахской территории. С нашей стороны был допущен недочет. Мы, в частности, не рассчитали сценарий, согласно которому турецкие ВС будут находиться в 25 км от арцахского театра военных действий, осуществляя там полеты», – сказал Тоноян.
Депутат от парламентской фракции «Гражданский договор» Армен Хачатрян поинтересовался, откуда взялся прогноз о непричастности Турции к военным действиям: «Возможно, с позиций нашего стратегического союзника (России), дискуссий с ним?».
Не отрицая интерпелляцию депутата, Тоноян предложил обсудить этот вопрос в закрытой части заседания.
«…позвольте мне обратиться к этому вопросу более подробно в закрытом режиме. Но для открытой части (заседания) мы учитывали наличие союзника (России) и наше участие в блоке (ОДКБ)», – ответил Тоноян.
Напомним, что возможность непосредственного вовлечения Турции в армяно-азербайджанский конфликт летом 2020 года исключила также тогдашний лидер фракции «Мой шаг», ныне посол РА в США Лилит Макунц.
Из анализа публичных выступлений высокопоставленных лиц, исключающих вовлеченность Турции, можно предположить, что фактически для армянской стороны на протяжении длительного времени довоенного периода прямое участие турецкого фактора было непредсказуемым. В то же время, маловероятно, что те данные, которые долгое время были невидимы для армянской разведки, не находились в распоряжении российской разведки, и Еревану они, по сути, не было предоставлены.
По словам Тонояна, у армянской стороны возникли сомнения в вовлеченности Турции только после совместных турецко-азербайджанских военных учений в июле 2020 года, когда в азербайджанской Гяндже появились турецкие истребители F-16.
Призывы Шойгу не сбивать турецкие истребители
В ходе заседания другой депутат от фракции «Гражданский договор» Ваагн Алексанян напомнил Тонояну, что до начала 44-дневной войны он в качестве министра обороны встречался с министром обороны России Сергеем Шойгу, а начальник Генштаба – с начальником Генштаба Минобороны России Валерием Герасимовым.
«Во время этих встреч, естественно, обсуждалась и возможность войны на нашей территории. По итогам этих встреч наш союзник также дал заверения в том, что война маловероятна или почти невозможна. Это правда или нет?», – спросил Алексанян.
В ответ Тоноян напомнил о ряде событий предвоенного периода, в частности, перебазирование истребителей F-16 в городе Гянджа после проведенных в июле 2020 года в Нахиджеване турецко-азербайджанских совместных военных учений, их ежедневные полеты вдоль границы Арцаха.
«Все это послужило серьезным толчком для подготовки боевых действий. Почему я обращаю на это внимание. С того момента у меня было три встречи с министром обороны РФ. И, да, был призыв к нам (с российской стороны) не провоцировать и проявлять хладнокровие, что мы и сделали по мере возможности. Да, была возможность сбить F-16 средствами ПВО, однако этого не делалось, так как решили не провоцировать ситуацию», – сказал Тоноян.
Российская сторона не опровергла это утверждение Тонояна.
Получается, что российская сторона не только не предоставила Армении информацию о возможном участии Турции, но и призвала армянскую сторону «не провоцировать ситуацию», утверждая, что широкомасштабное военное нападение на армянскую сторону маловероятно. Прогноз о градущей войне был сделан армянской стороной исключительно на основании собственного анализа, о чем говорилось выше.
Географические ограничения на применение оружия
По инициативе Ваагна Алексаняна была поднята еще одна тема, касающаяся российского фактора. В частности, он поинтересовался, был ли во время 44-дневной войны введен запрет на применение какого-либо оружия с армянской стороны.
Тоноян подтвердил, что такие ограничения были, пообещав раскрыть подробности в закрытой части заседания.
«Были определенные ограничения, но не видов вооружения, а географии их применения», – сказал бывший министр.
Ранее об ограничениях на применение различных видов вооружений в ходе заседания той же следственной комиссии заявил премьер-министр Никол Пашинян. В частности, он отметил, что во время войны были виды оружия, которые армянская сторона не могла использовать в полной мере. Премьер-министр не опроверг и не подтвердил информацию, идет ли речь о ракетных комплексах «Искандер».
Однако позже эту информацию в беседе с Factor TV-ի подтвердил председатель следственной комиссии Андраник Кочарян.
Ряд оппозиционеров и экспертов не считают подобные утверждения Пашиняна и его соратников заслуживающими доверия. Отметим только, что Москва никогда не опровергала намеков или прямых заявлений армянской стороны относительно ограничений на применение «Искандеров» или любого другого российского оружия.
Условие для окончания войны
Бывший глава Государственной контрольной службы РА Давид Санасарян, также входящий в следственную комиссию, поинтересовался, оказывалось ли на армянскую сторону давление со стороны России во время войны, в частности, по части прекращения войны.
Тоноян, не опровергая тезис Санасаряна о российском давлении, пообещал представить подробности на закрытом заседании.
«Военные действия имели такие масштабы, что остановить их можно было не договорами (договоренностями), а только присутствием на арене третьей силы, что было единственной гарантией прекращения войны», – сказал бывший министр.
Напомним, что во время второй Арцахской войны трижды при посредничестве трех стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, Франции и США – достигалась договоренность о прекращении огня. Азербайджанская сторона нарушила все три договоренности.