Ութ ամիս շարունակ Ադրբեջանի իշխանություններն արգելափակել են Լաչինի միջանցքը՝ միակ մուտքը դեպի Արցախ՝ չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն։ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի միջնորդությամբ ստորագրված Հայտարարության այս կոպիտ խախտումը ոչ միայն լուրջ կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի իշխանությունների հավատարմությունը տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, այլ նաև ցույց է տալիս հստակ մտադրություն՝ իրականացնել 120 հազարանոց հայ բնակչության ցեղասպանություն: Այս ապօրինի շրջափակումը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց Ռուսաստանի անկարողությունը կամ չկամությունն իր «խաղաղապահների» միջոցով կատարելու իր ստանձնած պարտավորությունները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով ուղևորների և բեռների անխափան տեղաշարժը։ Մինչ Եվրամիության դիտորդները Հայաստանի սահմանին իրենց ներկայությամբ նպաստում են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, Բաքվի և Մոսկվայի ավտոկրատական վարչակարգերը համագործակցում են միմյանց հետ՝ կազմակերպելու ճնշում հայ ժողովրդի վրա, խեղդելու նրա ազատությունն ու ժողովրդավարական ընտրությունը թե՛ Հայաստանում, թե՛ Արցախում։
240 օր շարունակ մարզի 120 հազար բնակիչ զրկվել է էլեկտրաէներգիայից ու գազից, աշխատանքից ու ապրուստի միջոցներից, պարենային և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների զգալի մասից։ Իսկ հունիսի 15-ից՝ արդեն երկու ամիս, Ալիևի բռնապետական ռեժիմը, սերտ համագործակցելով ռուսական այսպես կոչված խաղաղապահ զորքերի հետ և Կրեմլի քաղաքական աջակցությամբ, ամբողջությամբ շրջափակել է Արցախը։ Արդյունքում, առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի եւ պարենի բացակայության պայմաններում մոտ 2000 հղի կին, 30000 երեխա, 20000 տարեց և 9000 հաշմանդամություն ունեցող անձ մաքառում է թերսնվածության պայմաններում։ Սովի ու հումանիտար աղետի վտանգը օրեցօր ավելի իրական է դառնում, իսկ դեղերի ու որակյալ բուժման բացակայության պատճառով ավելացել է մահացությաունների թիվը։ Եվրոնյուզ-ին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը բացեիբաց հայտարարեց, որ կա՛մ արցախահայությունը պետք է ենթարկվի իր ռեժիմին, կա՛մ կիսի հարյուրավոր ադրբեջանցի ընդդիմադիրների ճակատագիրը, որոնք լքել են երկիրը իրենց նկատմամբ ռեժիմի քաղաքական հետապնդումների պատճառով։
Շարունակվող շրջափակման պատճառով Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) նախագահը հրատապ դիմել է միջազգային հանրությանը` կոչ անելով անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Արցախի ժողովրդի ցեղասպանությունը կանխելու և շրջափակումը դադարեցնելու համար։
Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի ԱլԳ ՔՀՖ Ղեկավար կոմիտեի համանախագահները իրենց հայտարարության մեջ դեռևս 2022թ. դիմել էին Ադրբեջան, Հայաստանի եւ ԵՄ առաջնորդներին՝ այլ հորդորների թվում նաեւ կոչ անելով ապահովել Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակումը:
Արդարադատության միջազգային դատարանը իր 22.02.2003թ. եւ 06.07.2023թ. որոշումներով հրահանգել է Ադրբեջանին ապահովել մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։
ԵԽԽՎ-ն նույն հարցի վերաբերյալ բանաձեւ է ընդունել՝ կոչ անելով նախագահ Ալիեւին ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը։
Համաշխարհային առաջնորդները, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահը, Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչը, Ֆրանսիայի նախագահ, ԱՄՆ պետքարտուղարը, բոլորը կոչ են արել վերացնել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը։
Բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ, լրատվամիջոցներ, (ինչպիսիք, օրինակ Washington Post-ը, CNN-ը, Associated Press-ը, Forbes-ը, CBC-ը, Yahoo-ն, եւն), կառավարություններ և միջազգային իրավապաշտպաններ միասնական են Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար լուրջ իրավիճակի գնահատման հարցում՝ կոչ անելով վերացնել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը:
Մի խումբ հայտնի ցեղասպանագետներ բաց նամակ են հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդականին և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրներին Արցախում ցեղասպանության սպառնալիքի վերաբերյալ (Լեռնային Ղարաբաղ).
Միջազգային քրեական դատարանի առաջին դատախազ, Հարվարդի և Յեյլի համալսարանների պրոֆեսոր Լուիս Մորենո Օկամպոն իր փորձագիտական եզրակացության մեջ եզրակացրել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղում, որը նաև հայտնի է որպես Արցախ, շարունակվում է ցեղասպանությունը 120.000 հայերի նկատմամբ»:
Փաստացի, Ադրբեջանի իշխանությունները՝ Կրեմլի լուռ աջակցությամբ, որն իր հերթին այս օրերին իրականացնում է եմկ այլ ցեղասպանություն Ուկրաինայում, պատրաստվում են ավարտին հասցնել նոր Հոլոդոմորը, բայց արդեն 21-րդ դարում՝ Լեռնային Ղարաբաղում։
Օսմանյան, ապա քեմալական Թուրքիայի եւ մուսաֆաթական Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից 1897—1920 թթ. կազմակերպած Հայոց Ցեղասպանության ընթացքում, ապաեւ 32 տարի առաջ, Արցախը զինված դիմադրությամբ հիմնականում կարողացավ կանխել իրեն բնաջնջելու փորձը: Համաշխարհային հանրության պարտքն է կանխել աշխարհի վատթարագույն հակաժողովրդավարական ռեժիմներից մեկի՝ Ալիևի ռեժիմի կողմից այս տարածաշրջանի հայ բնակչության ոչնչացումը։
Օգոստոսի 11-ին Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդին՝ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը հասցված ամբողջական շրջափակման հետևանքով հումանիտար իրավիճակի վատթարացման հարցով արտակարգ նիստ հրավիրելու խնդրանքով։ Սակայն Լաչինի միջանցքով մարդասիրական բեռներով մի քանի բեռնատարների համար թույլտվություն ստանալը կամ նույնիսկ միջանցքի բացումը կարող է լինել միայն առաջին, բայց բնավ ոչ վբավարար քայլ ցեղասպանությունը կանխելու և տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար:
Հետեւաբար, մենք կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամներին.
- Լաչինի միջանցքը և Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել որպես ՄԱԿ-ի ենթամանդատային տարածք՝ դրանով կանխելով այս տարածաշրջանի հայության ցեղասպանությունը: Ալիևի բռնապետությունը չպետք է որևէ իշխանություն ունենա տարածաշրջանի հանդեպ մինչև Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի իշխանությունների միջև խաղաղ բանակցությունների միջոցով հակամարտության ամբողջական և համապարփակ կարգավորումը միջազգային իրավունքի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիման վրա, միջազգային ձևաչափի և մեխանիզմի շրջանակներում և միջազգային միջնորդների ներկայությամբ։
- Լեռնային Ղարաբաղում եւ Լաչինի միջանցքում տեղակայել ՄԱԿ-ի խաղաղարար ուժեր.
- ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին հանձնարարել փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու համար.
- Դատապարտել հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ ատելության քաղաքականությունը, որն արտացոլված է 2021թ. դեկտեմբերի ICJ-ի հրամանում, եւ որը վտանգի տակ է դնում տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատմանն ուղղված ցանկացած ջանք.
- Ապահովել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև անկախ իրավապաշտպան կազմակերպությունների առաքելությունների մուտքը տարածաշրջան՝ իրավիճակն ուսումնասիրելու և միջազգային լսարանին իրավիճակի մասին օբյեկտիվ տեղեկատվություն տրամադրելու համար:
Միջազգային հանրությունը պետք է վճռականորեն դադարեցնի բռնապետների փորձերը՝ քաղաքական խնդիրները լուծելու ուժի, գերիշխանության, ոչնչացման և ցեղասպանության՝ հին աշխարհից ժառանգած սկզբունքներով։ Այսօրվա աշխարհում նավթն ու գազը չե՛ն կարող ավելի թանկ արժենալ, քան մարդկանց կյանքն ու նրանց իրավունքները:

EaP CSF Armenian National Platform Calls the UN Security Council to Stop the Genocide of Armenians in Nagorno-Karabakh, to Recognize it as a Sub-Mandate Territory of the United Nations and to Send International Peacemaking Forces
For eight months, the Azerbaijani authorities have blocked the Lachin corridor – the only access to Artsakh, the unrecognized Nagorno-Karabakh Republic, the unrecognized Nagorno-Karabakh Republic. This gross violation of the Statement signed by the leaders of Armenia and Azerbaijan on November 9, 2020, with Russian mediation, not only calls into serious question the Azerbaijani authorities’ commitment to peace and stability in the region, but also demonstrates a clear intention to commit a genocide of the 120,000-strong Armenian population. This illegal blockade also once again showed the inability or unwillingness of Russia through its “peacekeepers” to fulfill its obligations to ensure the unhindered passage of passengers and cargo along the Lachin corridor. While the EU observers contribute to the establishment of peace in the region by their presence on the border of Armenia, the autocratic regimes of Baku and Moscow cooperate with each other to organize pressure on the Armenian people, to stifle their freedom and democratic choice both in Armenia and in Artsakh.
For 240 days 120,000 inhabitants of the region have been deprived of electricity and gas, jobs and livelihoods, a significant part of food and essential goods. And since June 15, for two months now, the dictatorial regime of Aliyev, in close cooperation with the Russian so-called peacekeeping troops, and with the political support of the Kremlin, has completely blocked Artsakh! As a result, in the absence of essential food and nutrients, approximately 2,000 pregnant women, 30,000 children, 20,000 older persons and 9,000 persons with disabilities are struggling in conditions of malnourishment.  The threat of famine and humanitarian catastrophe is becoming more real day by day, and due to the lack of medicines and quality treatment, the number of deaths has increased. In an interview given to Euronews, Azerbaijani President Ilham Aliyev openly stated that either the Armenians of Artsakh must submit to his regime, or share the fate of those hundreds of Azerbaijani oppositionists who fled the country due to political persecution by the regime.
Because of continuing blockade, the President of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) sent an urgent appeal to the international community, calling for immediate action to prevent the genocide of the people of Artsakh and to end the blockade.
Still in December 2022, in their Statement, the Co-Chairs of the Eastern Partnership Civil Society Forum Steering Committee appealed to the leaders of Azerbaijan, Armenia and the EU, and among other urgings, calling to ensure the unblocking of the Lachin Corridor.
The International Court of Justice issued two decisions (on 22.02.2003 and on 06.07.2023), calling on Azerbaijan to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor.
PACE adopted a resolution on the same issue, calling President Aliyev to open the Lachin corridor.
World leaders, including the President of the European Council, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, President of France, US Secretary of State have all called for the corridor to be opened.
Many international organisations, media (such as of Washington Post, CNN, Associated Press, Forbes, CBC, Yahoo, etc.), governments, and international human rights advocates are united in the assessment of the serious humanitarian situation in Nagorno-Karabakh in a call to lift Lachin Corridor blockade.
Prominent genocide scholars have submitted an open letter to the UN Secretary-General, the UN High Commissioner for Human Rights, the Special Adviser of the UN Secretary-General on the Prevention of Genocide, and Member States of the UN Security Council regarding the potential for genocide in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
Luis Moreno Ocampo, the first prosecutor of the International Criminal Court and professor of Harvard and Yale universities, in his Expert opinion, concluded, that «There is an ongoing Genocide against 120,000 Armenians living in Nagorno- Karabakh, also known as Artsakh».
In fact, the authorities of Azerbaijan, with the silent support of the Kremlin, which in its turn is carrying out another genocide of Ukrainians these days, are preparing to complete the new Holodomor, but already in the 21st century, in Nagorno-Karabakh!
During the Armenian Genocide organized by the leadership of Ottoman, then Kemal Turkey and Musafat Azerbaijan in 18971920, and then 32 years ago, Artsakh mostly managed to prevent the attempt to annihilate itself thanks to armed resistance. It is the duty of the world community to prevent the destruction of the Armenian population of this region by the Aliyev regime, one of the worst anti-democratic regimes in the world.
On August 11, the Republic of Armenia appealed to the United Nations Security Council with a request to convene an emergency meeting regarding the deterioration of the humanitarian situation as a result of the total blockade inflicted upon the civilian population of Nagorno-Karabakh. But achieving permission for a few trucks with humanitarian cargo to pass through the Lachin corridor, or even opening the corridor, may be only the first, but far from sufficient, step to prevent genocide and reach long-term peace in the region.
Therefore we call to the members of the UN Security Council:
1. Recognize the Lachin corridor and Nagorno-Karabakh as a UN mandated territory, and by doing so prevent the Genocide of Armenians in that region; The Aliyev dictatorship should not have any power over the region until a full and comprehensive settlement of the conflict through peaceful negotiations between the authorities of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan on the basis of international law, the UN Charter, the OSCE Helsinki Final Act, in the framework of the international format and mechanism, and in the presence of international mediators;
2. Deploy UN peacemaking forces to Nagorno Karabakh and Lachin Corridor;
3. Request the UN High Commissioner for Human Rights to deploy a fact-finding mission to Nagorno-Karabakh to assess the situation on the ground;
4. Condemn Azerbaijan’s policy of ethnic hatred against Armenians reflected in ICJ order from December 2021, which puts at risk any efforts aimed at the establishment of peace and security in the region;
5. Ensure access of media representatives as well as missions of independent human rights organizations to the region to examine the situation and provide the international audience with objective information about the situation.
The international community must resolutely stop the attempts of dictators to solve political problems through the principles of force, domination, destruction and genocide inherited from the old world. In today’s world, oil and gas cannot cost more than people’s lives and their rights!