Ութ ամիս շարունակ Ադրբեջանի իշխանություններն արգելափակել են Լաչինի միջանցքը՝ միակ մուտքը դեպի Արցախ՝ չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն։ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի միջնորդությամբ ստորագրված Հայտարարության այս կոպիտ խախտումը ոչ միայն լուրջ կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի իշխանությունների հավատարմությունը տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, այլ նաև ցույց է տալիս հստակ մտադրություն՝ իրականացնել 120 հազարանոց հայ բնակչության ցեղասպանություն: Այս ապօրինի շրջափակումը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց Ռուսաստանի անկարողությունը կամ չկամությունն իր «խաղաղապահների» միջոցով կատարելու իր ստանձնած պարտավորությունները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով ուղևորների և բեռների անխափան տեղաշարժը։ Մինչ Եվրամիության դիտորդները Հայաստանի սահմանին իրենց ներկայությամբ նպաստում են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, Բաքվի և Մոսկվայի ավտոկրատական վարչակարգերը համագործակցում են միմյանց հետ՝ կազմակերպելու ճնշում հայ ժողովրդի վրա, խեղդելու նրա ազատությունն ու ժողովրդավարական ընտրությունը թե՛ Հայաստանում, թե՛ Արցախում։
240 օր շարունակ մարզի 120 հազար բնակիչ զրկվել է էլեկտրաէներգիայից ու գազից, աշխատանքից ու ապրուստի միջոցներից, պարենային և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների զգալի մասից։ Իսկ հունիսի 15-ից՝ արդեն երկու ամիս, Ալիևի բռնապետական ռեժիմը, սերտ համագործակցելով ռուսական այսպես կոչված խաղաղապահ զորքերի հետ և Կրեմլի քաղաքական աջակցությամբ, ամբողջությամբ շրջափակել է Արցախը։ Արդյունքում, առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի եւ պարենի բացակայության պայմաններում մոտ 2000 հղի կին, 30000 երեխա, 20000 տարեց և 9000 հաշմանդամություն ունեցող անձ մաքառում է թերսնվածության պայմաններում։ Սովի ու հումանիտար աղետի վտանգը օրեցօր ավելի իրական է դառնում, իսկ դեղերի ու որակյալ բուժման բացակայության պատճառով ավելացել է մահացությաունների թիվը։ Եվրոնյուզ-ին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը բացեիբաց հայտարարեց, որ կա՛մ արցախահայությունը պետք է ենթարկվի իր ռեժիմին, կա՛մ կիսի հարյուրավոր ադրբեջանցի ընդդիմադիրների ճակատագիրը, որոնք լքել են երկիրը իրենց նկատմամբ ռեժիմի քաղաքական հետապնդումների պատճառով։
Շարունակվող շրջափակման պատճառով Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) նախագահը հրատապ դիմել է միջազգային հանրությանը` կոչ անելով անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Արցախի ժողովրդի ցեղասպանությունը կանխելու և շրջափակումը դադարեցնելու համար։
Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի ԱլԳ ՔՀՖ Ղեկավար կոմիտեի համանախագահները իրենց հայտարարության մեջ դեռևս 2022թ. դիմել էին Ադրբեջան, Հայաստանի եւ ԵՄ առաջնորդներին՝ այլ հորդորների թվում նաեւ կոչ անելով ապահովել Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակումը:
Արդարադատության միջազգային դատարանը իր 22.02.2003թ. եւ 06.07.2023թ. որոշումներով հրահանգել է Ադրբեջանին ապահովել մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։
ԵԽԽՎ-ն նույն հարցի վերաբերյալ բանաձեւ է ընդունել՝ կոչ անելով նախագահ Ալիեւին ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը։
Համաշխարհային առաջնորդները, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահը, Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչը, Ֆրանսիայի նախագահ, ԱՄՆ պետքարտուղարը, բոլորը կոչ են արել վերացնել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը։
Բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ, լրատվամիջոցներ, (ինչպիսիք, օրինակ Washington Post-ը, CNN-ը, Associated Press-ը, Forbes-ը, CBC-ը, Yahoo-ն, եւն), կառավարություններ և միջազգային իրավապաշտպաններ միասնական են Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար լուրջ իրավիճակի գնահատման հարցում՝ կոչ անելով վերացնել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը:
Մի խումբ հայտնի ցեղասպանագետներ բաց նամակ են հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդականին և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրներին Արցախում ցեղասպանության սպառնալիքի վերաբերյալ (Լեռնային Ղարաբաղ).
Միջազգային քրեական դատարանի առաջին դատախազ, Հարվարդի և Յեյլի համալսարանների պրոֆեսոր Լուիս Մորենո Օկամպոն իր փորձագիտական եզրակացության մեջ եզրակացրել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղում, որը նաև հայտնի է որպես Արցախ, շարունակվում է ցեղասպանությունը 120.000 հայերի նկատմամբ»:
Փաստացի, Ադրբեջանի իշխանությունները՝ Կրեմլի լուռ աջակցությամբ, որն իր հերթին այս օրերին իրականացնում է եմկ այլ ցեղասպանություն Ուկրաինայում, պատրաստվում են ավարտին հասցնել նոր Հոլոդոմորը, բայց արդեն 21-րդ դարում՝ Լեռնային Ղարաբաղում։
Օսմանյան, ապա քեմալական Թուրքիայի եւ մուսաֆաթական Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից 1897—1920 թթ. կազմակերպած Հայոց Ցեղասպանության ընթացքում, ապաեւ 32 տարի առաջ, Արցախը զինված դիմադրությամբ հիմնականում կարողացավ կանխել իրեն բնաջնջելու փորձը: Համաշխարհային հանրության պարտքն է կանխել աշխարհի վատթարագույն հակաժողովրդավարական ռեժիմներից մեկի՝ Ալիևի ռեժիմի կողմից այս տարածաշրջանի հայ բնակչության ոչնչացումը։
Օգոստոսի 11-ին Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդին՝ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը հասցված ամբողջական շրջափակման հետևանքով հումանիտար իրավիճակի վատթարացման հարցով արտակարգ նիստ հրավիրելու խնդրանքով։ Սակայն Լաչինի միջանցքով մարդասիրական բեռներով մի քանի բեռնատարների համար թույլտվություն ստանալը կամ նույնիսկ միջանցքի բացումը կարող է լինել միայն առաջին, բայց բնավ ոչ վբավարար քայլ ցեղասպանությունը կանխելու և տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար:
Հետեւաբար, մենք կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամներին.
- Լաչինի միջանցքը և Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել որպես ՄԱԿ-ի ենթամանդատային տարածք՝ դրանով կանխելով այս տարածաշրջանի հայության ցեղասպանությունը: Ալիևի բռնապետությունը չպետք է որևէ իշխանություն ունենա տարածաշրջանի հանդեպ մինչև Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի իշխանությունների միջև խաղաղ բանակցությունների միջոցով հակամարտության ամբողջական և համապարփակ կարգավորումը միջազգային իրավունքի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիման վրա, միջազգային ձևաչափի և մեխանիզմի շրջանակներում և միջազգային միջնորդների ներկայությամբ։
- Լեռնային Ղարաբաղում եւ Լաչինի միջանցքում տեղակայել ՄԱԿ-ի խաղաղարար ուժեր.
- ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին հանձնարարել փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու համար.
- Դատապարտել հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ ատելության քաղաքականությունը, որն արտացոլված է 2021թ. դեկտեմբերի ICJ-ի հրամանում, եւ որը վտանգի տակ է դնում տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատմանն ուղղված ցանկացած ջանք.
- Ապահովել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև անկախ իրավապաշտպան կազմակերպությունների առաքելությունների մուտքը տարածաշրջան՝ իրավիճակն ուսումնասիրելու և միջազգային լսարանին իրավիճակի մասին օբյեկտիվ տեղեկատվություն տրամադրելու համար:
Միջազգային հանրությունը պետք է վճռականորեն դադարեցնի բռնապետների փորձերը՝ քաղաքական խնդիրները լուծելու ուժի, գերիշխանության, ոչնչացման և ցեղասպանության՝ հին աշխարհից ժառանգած սկզբունքներով։ Այսօրվա աշխարհում նավթն ու գազը չե՛ն կարող ավելի թանկ արժենալ, քան մարդկանց կյանքն ու նրանց իրավունքները:

В течение восьми месяцев власти Азербайджана держат в блокаде Лачинский коридор, единственную дорогу в Арцах, непризнанную Нагорно-Карабахскую Республику. Это грубое нарушение Заявления, подписанного лидерами Армении и Азербайджана, при посредничестве России 9 ноября 2020 года, не только серьезно ставит под сомнение приверженность азербайджанских властей миру и стабильности в регионе, но и свидетельствует о явном намерении осуществить геноцид 120 тысячного армянского населения.
Эта незаконная блокада еще раз продемонстрировала неспособность или нежелание России выполнять взятые на себя обязательства посредством своих «миротворцев» по обеспечению беспрепятственного движения пассажиров и грузов по Лачинскому коридору. В то время как наблюдатели Евросоюза своим присутствием на границе Армении способствуют установлению мира в регионе, автократические режимы Баку и Москвы сотрудничают друг с другом, чтобы организовать давление на армянский народ, задушить его свободу и демократический выбор, как в Армении, так и Арцахе.
Вот уже 240 дней 120 тысяч жителей Арцаха лишены электричества и газа, работы и средств к существованию, а также значительной части продуктов питания и предметов первой необходимости. А с 15 июня, уже два месяца, диктаторский режим Алиева в тесном сотрудничестве с так называемыми российскими миротворческими войсками и при политической поддержке Кремля полностью окружил Арцах. В результате около 2 000 беременных женщин, 30 000 детей, 20 000 стариков и 9 000 инвалидов страдают от недоедания из-за отсутствия основных продуктов питания.
Опасность голода и гуманитарной катастрофы день ото дня становится все более реальной, а количество смертей увеличилось из-за отсутствия лекарств и качественного лечения. В интервью Euronews президент Азербайджана Ильхам Алиев открыто заявил, что либо арцахские армяне должны подчиниться его режиму, либо разделить судьбу сотен азербайджанских оппозиционеров, покинувших страну из-за политического преследования властей.
В связи с продолжающейся блокадой президент Арцаха (Нагорно-Карабахская Республика) срочно обратился к международному сообществу, призвав принять немедленные меры для предотвращения геноцида арцахского народа и прекращения блокады.
Еще в декабре 2022г. сопредседатели Руководящего комитета Форума гражданского общества Восточного партнерства обратились с заявлением к лидерам Азербайджана, Армении и ЕС, где в числе других призывов было также обеспечить разблокирование Лачинского коридора.
Международный Суд своими решениями от 22.02.2003 г. и 06.07.2023 г. обязал Азербайджан обеспечить беспрепятственное движение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору.
ПАСЕ приняла резолюцию по этому же вопросу, призвав президента Алиева разблокировать Лачинский коридор.
Мировые лидеры, в том числе председатель Европейского совета, верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, президент Франции, госсекретарь США, призвали к снятию блокады Лачинского коридора.
Многие международные организации, средства массовой информации (такие как Washington Post, CNN, Associated Press, Forbes, CBC, Yahoo и др.), правительства разных стран и международные правозащитники едины в оценке серьезной гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе и призывают снять блокаду Лачинского коридора.
Группа известных экспертов по геноциду направила Генеральному секретарю ООН, Верховному комиссару ООН по правам человека, Специальному советнику Генерального секретаря ООН по предотвращению геноцида и государствам-членам Совета Безопасности ООН открытое письмо относительно угрозы геноцида в Арцахе (Нагорном Карабахе).
Первый прокурор Международного уголовного суда, профессор Гарвардского и Йельского университетов Луис Морено Окампо в своем экспертном заключении сказал, что «в Нагорном Карабахе, также известном как Арцах, продолжается геноцид против 120 тысяч армян».
По сути, власти Азербайджана при молчаливой поддержке Кремля, который в свою очередь осуществляет в эти дни очередной геноцид в Украине, готовятся совершить новый Голодомор, но уже в 21 веке, в Нагорном Карабахе.
В 1897–1920 годах под руководством Османской, затем кемалистской Турции и мусаватистского Азербайджана был организован Геноцид армян, однако 32 года назад Арцаху путем вооруженного сопротивления в целом удалось предотвратить попытку себя уничтожить. Долг мирового сообщества – предотвратить уничтожение армянского населения этого региона режимом Алиева, являющимся одним из самых жестоких антидемократических режимов в мире.
11 августа Республика Армения обратилась в Совет Безопасности ООН с просьбой о созыве экстренного заседания в связи с ухудшением гуманитарной ситуации, в результате полной блокады мирного населения Нагорного Карабаха. Однако получение разрешения на проезд нескольких грузовиков с гуманитарным грузом через Лачинский коридор или даже открытие коридора может быть лишь первым, но отнюдь не достаточным шагом для предотвращения геноцида и достижения долгосрочного мира в регионе.
Поэтому мы обращаемся к членам Совета Безопасности ООН с призывом:
- Признать Лачинский коридор и Нагорный Карабах подмандатной территорией ООН, тем самым предотвратив Геноцид армян в этом регионе. Диктатура Алиева не должна иметь никакой власти над регионом до полного и всеобъемлющего урегулирования конфликта путем мирных переговоров между властями Нагорного Карабаха и Азербайджана, на основе международного права, Устава ООН, Хельсинкского Заключительного акта ОБСЕ, в рамках международного формата и механизма и в присутствии международных посредников.
- Разместить миротворческие силы ООН в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре.
- Поручить Верховному комиссару ООН по правам человека направить в Нагорный Карабах мониторинговую миссию по установлению фактов и оценки ситуации на месте.
- Осудить проводимую Азербайджаном политику этнической ненависти по отношению к армянам, что нашло отражение в декабрьском 2021 г. постановлении Международного Суда, и что ставит под угрозу любые усилия по установлению мира и безопасности в регионе;
- Обеспечить доступ представителей СМИ, а также миссий независимых правозащитных организаций в регион для расследования ситуации и предоставления международной аудитории объективной информации о ситуации.
Международное сообщество должно решительно пресекать попытки диктаторов решать политические задачи посредством принципов силы, господства, уничтожения и геноцида, унаследованных из древнего мира. В современном мире нефть и газ не могут стоить дороже жизни людей и их прав.