- 19 Սեպտեմբերի, 2023
Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի ՊՆ-ն հաղորդագրություն տարածեց Արցախում «տեղային հակաահաբեկչական միջոցառումներ» սկսելու մասին՝ «ադրբեջանցի զինծառայողների անվտանգությունն ապահովելու և Ադրբեջանի սահմանադրական կարգը վերականգնելու նպատակով». ադրբեջանական կողմը նաև հայտարարել էր, թե գործողությունների մասին նախապես տեղեկացրել է ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահներին ու Աղդամում գործող ռուս-թուրքական մոնիտորինգային կենտրոնին։
Ավելի ուշ, Արցախի պաշտպանության բանակը հաստատեց, որ նույն օրը՝ կեսօրից հետո, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի ամբողջ երկայնքով լայնածավալ ռազմական գործողություններ է սկսել։
ԶԼՄ-ներն ու համացանցը ողողված են քաղաքացիական բնակչության ու ենթակառուցվածքների թիրախավորումը փաստող տեսանյութերով․ Արցախի տեղեկատվական շտաբն արդեն հայտնել է ժամը 19։00-ի դրությամբ խաղաղ բնակչության՝ այդ թվում նաև երեխաների շրջանում զոհերի և վիրավորների մասին։
Ռուս խաղաղապահները, ի հեճուկս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով իրենց ստանձնած պարտավորությունների, որևէ գործողություն չեն ձեռնարկել Արցախում քաղաքացիական բնակչությանն ադրբեջանական ագրեսիայից պաշտպանելու համար։ Ավելին, ռուսական կողմը գռեհիկ և սպառնալից քարոզչության միջոցով լծվել է իր ստանձնած պարտավորությունների ոչ պատշաճ կատարումը, փաստացի՝ հանցավոր անգործությունը քողարկելու գործին։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ի մի է բերել ռուսական պաշտոնական, փորձագիտական-քարոզչական շրջանակների հայտարարությունները՝ Արցախում ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի վերաբերյալ։
«Նախապե՞ս», թե՞ «րոպեներ առաջ»․ երբ է Մոսկվան իմացել Բաքվի գործողությունների մասին
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, Տելեգրամի իր ալիքում անդրադառնալով «ԶԼՄ-ներում տարածվող» տեղեկատվությանը, հերքել է, թե ռուսական կողմը նախապես տեղեկացված է եղել ադրբեջանական ագրեսիայի մասին։
Ուշագրավ է, սակայն, որ հենց պաշտոնական Բաքուն է Զախարովայի կողմից հերքվող տեղեկության աղբյուրը և ոչ թե ԶԼՄ-ները․ չնայած Ադրբեջանի ՊՆ-ն հստակ հայտարարել էր, որ գործողությունների մասին հայտնել են ռուս խաղաղապահներին, Զախարովան, առանց պաշտոնական Բաքվին հղում անելու, հերքում է հաղորդագրությունը տարածած ԶԼՄ-ներին։
Հատկանշական է նաև, որ Զախարովան, այնուամենայնիվ, հաստատում է, որ նախապես տեղեկացվել են գործողության մասին՝ միայն թե դրա մեկնարկից «մի քանի րոպե առաջ»։ Զախարովան իր ճեպազրույցի ընթացքում հաստատել է նաև, որ Բաքուն Մոսկվայի հետ կապի մեջ է և «տեղեկատվություն է տրամադրում գործողության իրականացման մասին»։
Ավելի ուշ Ադրբեջանի ՊՆ-ի հայտարարությանն անդրադարձել է նաև ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ նշելով, որ «չի կարող հաստատել, որ ռուսական կողմը նախապես տեղեկացվել է»։
ՌԴ ԱԳՆ-ն «կողմերին է կոչ անում»
Սեպտեմբերի 19-ի ճեպազրույցի ընթացքում Մարիա Զախարովան օգտագործում է պաշտոնական Բաքվի բառապաշարն Արցախի դեմ ագրեսիայի մասին խոսելիս։
Նա, մասնավորապես, նշում է, թե «տեղեկություններ կան ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից տարածաշրջանում հակաահաբեկչական գործողություններ սկսելու և, ինչպես Բաքուն է հայտարարում, տեղի հայկական զինված կազմավորումների պատասխան գործողությունների մասին»։
Միևնույն ժամանակ, ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը «հակամարտող կողմերին է կոչ անում դադարեցնել արյունահեղությունը»։
Զախարովայի՝ Բաքվի քարոզչական թեզերը կրկնող այս հայտարարությանն արձագանքել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ նշելով, որ «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը ներգրավված չեն ռազմական գործողություններում»:
Միևնույն ժամանակ, Բաքվի ու Զախարովայի կողմից «տեղի հայկական զինված կազմավորումներ» բնորոշվող ուժերն Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումներն են։
Պրահայի հայտարարությունը և ՆԱՏՕ-ն՝ անգործության պատրվակ
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Զախարովան Արցախում ադրբեջանական ագրեսիայի վերաբերյալ ևս մեկ խնդրահարույց գրառում է արել Տելեգրամի իր ալիքում․ նա, մասնավորապես, ռուս խաղաղապահների անգործությունը պատճառաբանել է 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում ընդունված հայտարարությամբ, որով Հայաստանն ու Ադրբեջանը «հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991 թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»:
Ի պատասխան Երևանի՝ ՌԴ-ին ու ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդին ուղղված՝ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ կոչին՝ Զախարովան գրել է․ «Իսկ ի՞նչ անել պաշտոնական Երևանի կողմից ԼՂ-ի՝ Ադրբեջանի մաս ճանաչելու հետ»։
Հիշեցնենք, որ այս թեզը պաշտոնական Մոսկվան նախկինում բազմիցս ակտիվորեն շրջանառել է՝ որպես Լաչինի միջանցքի շրջափակումը վերացնելու և անվտանգ ու ազատ տեղաշարժն ապահովելու իր պարտավորությունը չկատարելու պատճառաբանություն։
Հատկանշական է, որ Պրահայի հայտարարությունը չի ազատում Ռուսաստանին նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորություններից․ Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո Արցախում փաստացի նոր ստատուս-քվոն արձանագրող փաստաթուղթը կողմերից որևէ մեկը չի չեղարկել կամ նոր ստատուս-քվո ֆիքսող համաձայնություն չի ստորագրվել։
Ավելին, ռուս խաղաղապահները պատշաճ չէին կատարում իրենց պարտավորությունները դեռևս նախքան Պրահայի հայտարարությունը․ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» նախկինում ամփոփել է հանրությանը հայտնի տասնյակ միջադեպերը, որոնք խաղաղապահների անգործության ու պարտավորությունների չկատարման ուղիղ հետևանք են։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովն էլ պնդել է, թե ռուս խաղաղապահները կատարում են իրենց գործառույթները։ Հատկանշական է, որ խաղաղապահների գործառույթը նկարագրված է ոչ միայն Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության, այլ նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի ՌԴ նախագահ Պուտինի հրամանագրում, որն ավելի ուշ ընդունվել է ՌԴ պետական դումայի կողմից։
Դրանում, մասնավորապես, նշվում է, որ ԼՂ հակամարտության գոտում տեղակայվում են խաղաղապահներ՝ «խաղաղության ապահովման և հրադադարի ռեժիմի պահպանության նպատակով»։
Փաստացի, խաղաղապահների՝ իրենց գործառույթները կատարելու մասին Կրեմլի պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը։
Կրեմլի քարոզչական ռեսուրս «Ռուսաստանն այսօր» լրատվամիջոցի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը, անդրադառնալով պաշտոնական Երևանի՝ Արցախում ռուս խաղաղապահների պարտավորությունների կատարման կոչին, ակնարկել է, որ Հայաստանը պետք է ՆԱՏՕ-ին դիմի օգնության համար։
«Իսկ ՆԱՏՕ-ն ի՞նչ է, չի՞ պաշտպանում»,- գրել է նա։
Ավելի վաղ, ի թիվս այլ զարգացումների, հայ-ռուսական հարաբերությունների լարվածության առիթ էին դարձել հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունները։ Մոսկվան բազմիցս դժգոհել է նաև 2022 թվականի սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետ հայ-ադրբեջանական սահմաններին տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելությունից։
Սակայն ընդգծենք, որ արևմտյան ռազմաքաղաքական կառույցների ու երկրների հետ գործակցությունը չի ազատում Ռուսաստանին Արցախում ստանձնած իր պարտավորություններից։
«Ռուս խաղաղապահների անվտանգությունն է առաջնահերթ»
ՌԴ նախագահի խոսնակ Պեսկովը, պնդելով, թե խաղաղապահներն իրականացնում են իրենց գործառույթները, ընդգծել է, որ ռուսական կողմի համար առաջնահերթ է իրենց զինվորականների անվտանգությունը։
«․․․Առայժմ մենք որևէ տեղեկություն չունենք, որ մեր խաղաղապահների կյանքին սպառնացող ինչ-որ բան է տեղի ունեցել։ Իհարկե, մեզ համար կարևոր առաջնահերթություն է նրանց անվտանգությունը»,- ասել է Պեսկովը։
Պետդումայի պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Անդրեյ Կարտապոլովն էլ պնդել է, թե «քանի դեռ խաղաղապահներին ոչինչ չի սպառնում, նրանք իրավունք չունեն զենք օգտագործելու»։
Այսպիսով, ռուսաստանյան պաշտոնական և ոչ պաշտոնական շրջանակները մանիպուլյատիվ թեզերի միջոցով փորձում են հիմնավորել ռուս խաղաղապահների անգործությունը՝ լեգիտիմացնելով Ադրբեջանի ագրեսիան ու մյուս ապօրինություններն Արցախի ժողովրդի նկատմամբ՝ միաժամանակ մեղքի ամբողջ բաժինը դնելով Երևանի վրա։

Вульгарная и манипулятивная пропаганда։ как Москва пытается прикрыть свое преступное бездействие в отношении агрессии Баку в Нагорном Карабахе
Министерство обороны Азербайджана 19 сентября распространило сообщение о начале «локальных антитеррористических мероприятий» в Арцахе «в целях обеспечения безопасности азербайджанских военнослужащих и восстановления конституционного строя Азербайджана». Азербайджанская сторона также заявила, что заблаговременно проинформировала о проведении операции российских миротворцев в Нагорном Карабахе и российско-турецкий мониторинговый центр, действующий в Агдаме.
Позже в Армии обороны Арцаха подтвердили, что в тот же день во второй половине дня вооруженные силы Азербайджана начали широкомасштабные боевые действия вдоль линии соприкосновения.
СМИ и Интернет наводнены видеороликами, документирующими нападения на гражданское население и инфраструктуру. По состоянию на 19:00 Информационный штаб Арцаха уже сообщил о погибших и раненых среди мирного населения, в том числе детей.
Российские миротворцы, вопреки своим обязательствам, взятым в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, не предприняли никаких действий по защите мирного населения в Арцахе от азербайджанской агрессии. Более того, российская сторона посредством вульгарной и грозной пропаганды впряглась в дело прикрытия ненадлежащего исполнения своих обязательств, по сути, преступного бездействия.
«Союз информированных граждан» собрал воедино заявления российских официальных, экспертно-пропагандистских кругов относительно последней азербайджанской агрессии в Арцахе.
«Заблоговременно» или «за несколько минут до»: когда Москва узнала о действиях Баку
Представитель МИД России Мария Захарова в своем Telegram-канале опровергла «распространяющиеся в СМИ» сведения о том, что якобы российская сторона была «заблаговременно» проинформирована об азербайджанской агрессии.
Примечательно, однако, что источником опровергаемой Захаровой информации является официальный Баку, а не СМИ. Хотя в Минобороны Азербайджана четко заявили, что российские миротворцы были проинформированы об операции, Захарова, не ссылаясь на официальный Баку, опровергает информацию, распространяемую СМИ.
Примечательно также, что Захарова тем не менее подтверждает, что российская сторона была заблаговременно проинформирована об операции, однако всего лишь «за несколько минут до» ее начала. В ходе брифинга Захарова также подтвердила, что Баку находится в контакте с Москвой и «предоставляет информацию о ходе реализации операции».
Позже пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков также коснулся заявления Минобороны Азербайджана, заявив, что «не может подтвердить, что российская сторона якобы была предупреждена заблаговременно о начале боевых действий в Карабахе».
МИД РФ «призывает стороны»
На брифинге 19 сентября Мария Захарова, говоря об агрессии против Арцаха, использует лексику официального Баку.
В частности, она отмечает, что «поступают сообщения о начале азербайджанскими ВС, как заявляет Баку, антитеррористических операций в регионе и ответных действиях местных армянских вооруженных формирований».
При этом представитель МИД России «призывает конфликтующие стороны прекратить кровопролитие».
В МИД Армении отреагировали на это повтрояющее пропагандистские тезисы Баку заявление Захаровой, отметив, что «Вооруженные силы Республики Армения не участвуют в военных действиях».
В то же время силы, которые Баку и Захарова называют «местными армянскими вооруженными формированиями», являются подразделениями Армии обороны Арцаха.
Пражское заявление и НАТО как оправдание бездействия
Официальный представитель МИД России Мария Захарова опубликовала в своем Telegram-канале очередной проблемный пост об азербайджанской агрессии в Арцахе. В частности, она объяснила бездействие российских миротворцев принятым в Праге в октябре 2022 года заявлением, которым Армения и Азербайджан «подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алма-Атинской декларации от 1991 года, посредством которых обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга».
В ответ на призыв Еревана к России и Совбезу ООН принять меры Захарова написала: «А как быть с признанием официальным Ереваном принадлежности Нагорного Карабаха Азербайджану?».
Напомним, что этот тезис в прошлом неоднократно активно тиражировался официальной Москвой как повод для неисполнения своих обязательств по снятию блокады Лачинского коридора и обеспечению безопасного и свободного передвижения.
Примечательно, что Пражское заявление не освобождает Россию от обязательств, взятых заявлением от 9 ноября. После второй Арцахской войны ни одна из сторон не отменила документ, фиксирующий фактически новый статус-кво в Арцахе, и не подписала соглашение, закрепляющее новый статус-кво.
Более того, российские миротворцы не выполняли должным образом свои обязательства и до Пражской декларации. «Союз информированных граждан» ранее обобщил десятки известных общественности инцидентов, которые являются прямым следствием бездействия и невыполнения миротворцами своих обязательств.
Пресс-секретарь президента России Дмтрий Песков также настаивал на том, что российские миротворцы выполняют свои обязанности. Примечательно, что функция миротворцев описана не только в заявлении от 9 ноября, но и в указе президента России Владимир Путина от 10 ноября 2020 года, который позже был принят Госдумой РФ.
В частности, в нем говорится, что миротворцы размещены в зоне конфликта Нагорного Карабаха «в целях сохранения режима прекращения огня и поддержания мира».
Фактически, утверждения Кремля о выполнении миротворцами своих функций не соответствуют действительности.
Главный редактор кремлевского пропагандистского ресурса «Россия сегодня» Маргарита Симоньян, касаясь призыва официального Еревана выполнить обязательства российских миротворцев в Арцахе, намекнула, что Армении следует обратиться за помощью к НАТО.
«А НАТО чего? Не? Не защищает?», — написала она.
Ранее причиной обострения армяно-российских отношений стали, помимо прочего, совместные армяно-американские военные учения. Также Москва неоднократно выражала недовольство наблюдательной миссией ЕС, дислоцированной на армяно-азербайджанской границе после сентябрьской агрессии 2022 года.
Однако подчеркнем, что сотрудничество с западными военно-политическими структурами и странами не освобождает Россию от обязательств в Арцахе.
«Безопасность российских миротворцев приоритет»
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, утверждая, что миротворцы выполняют свои функции, подчеркнул, что безопасность их солдат является приоритетом для российской стороны.
«․․․Пока мы не располагаем какой-либо информацией о том, что что-то произошло угрожающее жизни наших миротворцев, конечно же, для нас это является еще одним важным приоритетом», — сказал Песков.
Председатель комитета Госдумы по обороне Андрей Картаполов в свою очередь заявил, что «до тех пор, пока миротворцам самим ничего не угрожает, они не имеют право применять оружие».
Таким образом, российские официальные и неофициальные круги пытаются оправдать бездействие российских миротворцев посредством манипулятивных тезисов, легитимизируя агрессию Азербайджана и другие беззакония против народа Арцаха, одновременно возлагая всю вину на Ереван.