Սերժ Սարգսյանն երեկ ընդունեց հայկական երկաթուղու հավատարմագրային կառավարումն ստանձնած ռուսական պետկորպորացիայի «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ նախագահ Օլեգ Բելոզյորովին: Սարգսյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության հետ համագործակցության զարգացումը համարում է հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունների կարևոր բաղկացուցիչ։
Գույք՝ պարտքի դիմաց
Սերժ Սարգսյանը թերևս ճիշտ է, որ զուգահեռներ է տանում «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության հետ համագործակցության զարգացման և հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունների միջև։ Տեսնենք, թե ինչպիսի՞ համագործակցությամ մասին է խոսքը։
Այս «համագործակցությունը» սկիզբ է առել 2008թ․-ին, երբ ՀՀ-ն «Գույք՝ պարտքի դիմաց» համաձայնագրի շրջանակներում «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության դուստր «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությանն է հանձնում հայկական երկաթուղիների կոնցեսիոն կառավարումը 30 տարի ժամկետով։ Նորություն չէ, որ ըստ Հայաստանի և ռուսական ընկերության միջև կնքված պայմանագրի, Հայաստանը պետք է փոխհատուցի ուղևորափոխադրումներից կրած վնասը, որը,այս պահի դրությամբ, ըստ ռուսական ընկերության կազմում է 9 միլիարդ դրամ։
Ըստ հրապարակված տվյալների միմիայն 2015թ․-ին ՀՀ պետական բյուջեից այս ընկերության կրած վնասի համար ռուսական ընկերությունը ստացել է 588,4 միլիոն դրամ կամ 1,2 միլիոն դոլար։ 2016թ․-ին նախատեսվում է, որ բյուջեից «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության կրած վնասը կփոխհատուցվի 350 միլիոն դրամի կամ 721 հազար դոլարի չափով։
Տեսնելով, որ 2 տարվա ընթացքում ՀՀ-ն ռուսական ընկերությանը վնասներ է փոխհատուցել մոտ 2 միլիոն դոլարի չափով՝ փաստացի կարող ենք զուգահեռները տանել և պատկերացում կազմել հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունների մասին։ Ստացվում է, որ այս համագործակցության ընթացքում մենք պարտքի դիմաց ինչ-որ գույք են հանձնում, այդ գույքի միջոցով միշտ ինչ-որ անհասկանալի ճանապարհով պարտք ենք կուտակում Ռուսաստանին և այդ պարտքի դիմաց կրկին գույք ենք փոխանցում: Պարտքային այս փակ շրջանը տևում է արդեն 15 տարի։
Ինչպե՞ս են գոյանում վնասները
Հիշեցնենք, որ 2008թ․-ին կառավարության հետ կնքած կոնցեսիոն պայմանագրի համաձայն, «Հարավկովկասյան երկաթուղին» Հայաստանում ավելի քան 570 միլիոն դոլարի ներդրում իրականացնելու պարտավորություն է ստանձնել։ Ընկերության պնդմամբ այսօրվա դրությամբ այդ ներդրումների կեսն արդեն արվել է։
Սակայն, Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) վեցամսյա ուսումնասիրությունից հետո եզրակացրել է, որ Հայաստանում մենաշնորհային դիրք ունեցող «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը չարաշահումներով է աշխատում: Ներկայացվող 250 միլիոն դոլարի ներդրումներն իրականում ուռճացված են, ծառայությունների ու ապրանքների գնումներն իրականացվում են Հայաստանի օրենսդրության խախտումներով։
Մասնավորապես, ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը «Ազատության» հետ զրույցում օրինակ է բերում Գյումրիի լոկոմոտիվային դեպոյում արտադրամասի կառուցումը, որտեղ մոտ հարյուր միլիոն դրամ է ծախսվել շինարարական աշխատանքների համար, մոտ երեք հարյուր միլիոն դրամի համապատասխան սարքավորումներ են ձեռք բերել, որպեսզի անվազույգերի նորոգումը իրականացվի Հայաստանում: Մինչդեռ, ըստ Շաբոյանի արտադրամասը կառուցելուց հետո անվազույգերը կրկին նորոգվում են արտերկրում:
Ստացվում է, որ եթե չլիներ 400 միլիոնանոց Գյումրիի դեպոն 2016թ․-ին ՀՀ բյուջեն կարող էր և ոչ մի վնաս չփոխհատուցել:
РЖД-ն՝ Ադրբեջանին
Ինչպես նախկինում հայտնել էինք, «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության արդեն նախկին նախագահ Վլադիմիր Յակունինը հայտարարել էր, որ այդ կազմակերպությունը մտադիր չէ գումարներ ներդնել Հայաստան-Իրան երկաթգծում: Ավելին, ռուսական կողմը որոշվել էր ներդրումներ կատարել դրան մրցակից Ադրբեջան-Իրան երկաթուղու կառուցման մեջ:
Արդյունքում, Իրանը Ադրբեջանի հետ կկապվի երկաթուղով, ինչը միջազգային բեռնափոխադրումների համար ընդհանրապես իմաստազուրկ կդարձնի Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցումը՝ էլ ավելի խորը տնտեսական շրջափակման մեջ դնելով Հայաստանը:

Железнодорожные и армяно-российские “стратегические” отношения
Вчера, Серж Саргсян принял концессионное соглашение, по передаче управления армянскими железными дорогами, президенту российской корпорации ОАО «РЖД» Олегу Белозерову. Саргсян подчеркнул, что считает прогресс в сотрудничестве между Арменией и компанией «РЖД», важной составляющей армяно-российских стратегических отношений.
Недвижимость за долги
Серж Саргсян, вероятно прав, что проводит параллели между сотрудничеством Армении с «РЖД» и развитием армяно-российских стратегических отношений. Посмотрим, о каком сотрудничестве идет речь.
Это “сотрудничество“ началось в 2008 году, когда РА в рамках соглашения «Имущество за долги», передает концессионное управление армянскими железными дорогами, дочерней компании «РЖД», ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» сроком на 30 лет. Не новость, что согласно договору, подписанному между Арменией и российской компанией, Армения должна компенсировать ущерб, понесенный от пассажирских перевозок, который, на данный момент, по данным российской компании, составляет 9 млрд. драм.
Согласно опубликованным данным , только в 2015 году, за ущерб, понесенный этой компанией, российская компания получила из государственного бюджета РА- 588,4 млн. драм или 1,2 млн. долларов. В 2016 предусматривается, что из бюджета, ущерб компании «РЖД» будет возмещен в размере- 350 млн. драм или 721.000 долларов.
Видя, что в течение 2 лет, РА возмещала ущербы российской компании в размере около 2 млн. долларов, фактически мы можем провести параллели и составить представление о  стратегических отношениях России и Армении. Получается, что в ходе этого сотрудничества, мы сдаем какое-то имущество за долги, из-за этого имущества, все время, непонятным образом снова накапливаем долги. И этот долговой замкнутый круг длится уже 15 лет.
Как генерируют убытки
Напомним, что в 2008 году, в соответствии с концессионным договором подписанным с правительством, «ЮКЖД» в Армении, обязала инвестировать более чем 570 млн долларов. По требованию компании, на сегодняшний день половина этих инвестиций сделана.
Тем не менее, после шести месяцев изучения, Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК), пришла к выводу, что имеющая мнонопольную позицию в Армении компания «ЮКЖД»,  работает с злоупотреблениями. Представленные инвестиции в 250 млн. долларов на самом деле преувеличены, закупка товаров и услуг осуществляется с нарушениями законодательства Армении.
В частности, председатель ГКЗЭК Артак Шабоян, в беседе с «Свобода», приводит в пример строительство блока в локомотивном депо Гюмри, где около 100 млн. драм было потрачено для строительных работ, около 300 млн. драм, чтобы купить необходимое оборудование для ремонта колесных пар в Армении. В то же время, по данным Шабояна после постройки мастерской, колесные пары снова ремонтируются за рубежом.
Получается, что, если бы не было Гюмрийского депо в 400 млн., в 2016 бюджет РА мог бы не компенсировать никакой ущерб.
РЖД  Азербайджану
Как мы сообщали ранее, уже бывший президент «РЖД» Владимир Якунин заявил, что эта организация не планирует вкладывать деньги в строительство железной дороги Иран-Армения. Более того, российская сторона решила инвестировать в строительство его конкурента, железной дороги Азербайджан-Иран.
В результате, Иран будет связан с Азербайджаном железной дорогой, что лишит всякого смысла постройку железной дороги Армения-Иран для международных грузоперевозок, загнав Армению в еще больший экономический тупик.