Այսօր՝ 2024 թվականի փետրվարի 9-ին, մամուլում տարածվեց տեղեկություն այն մասին, որ փորձ է արվել հրկիզելու «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանին պատկանող ավտոմեքենան։ Մարդու իրավունքների տուն Երևանի հետ զրույցում Դանիել Իոաննիսյանը հայտնել է, որ դեպքը կապում է Փաստերի ստուգման հարթակի կողմից իրականացված հետաքննություններից մեկի՝ «Ինչպես է Արցախի ՆԳ նախարարն «իրենով արել» ծառայողական շուրջ 20 ավտոմեքենաները» հետաքննական նյութի հետ։ Ավտոմեքենայի հրկիզման փորձն առանձնանում է վտանգավորությամբ հատկապես այն առումով, որ ավտոմեքենան կայանված է եղել Դ․ Իոաննիսյանի բնակության վայրում, ինչը հնարավոր հետագա վտանգ կարող է ստեղծել ոչ միայն Իոաննիսյանի, այլև նրա ընտանիքի անդամների համար։
ՄԻՏ Երևանը խստորեն դատապարտում է Դ․ Իոաննիսյանի նկատմամբ դիտավորությամբ կատարված ենթադրյալ հանցավոր արարքը՝ հատկապես նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ նշված արարքն ամենայն հավանականությամբ կատարվել է Իոաննիսյանի կարևոր իրավապաշտպան գործունեության կապակցությամբ և, ըստ էության, նրան և հայաստանյան կարևորագույն հետաքննական հարթակներից մեկը լռեցնելու փորձ է։
Հաշվի առնելով հետաքննական լրագրության կարևոր դերը կոռուպցիայի և հանցավորության դեմ պայքարում, ինչպես նաև իրավապաշտպան գործունեության առաքելությունն իրավունքի գերակայության ապահովման և ժողովրդավարության կայացման գործում, նկատի ունենալով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ստանձնած դրական միջազգային պարտավորություններն իրավապաշտպաններին ու ակտիվիստներին, լրագրողներին ու լրատվամիջոցններին պաշտպանելու և աջակցելու ուղղությամբ, հաշվի առնելով իրավապաշտպաններին ու հանրային մասնակցության մեջ ընդգրկված այլ անձանց հանրային աջակցություն տրամադրելու, ինչպես նաև նրանց նկատմամբ ոտնձգությունների վերաբերյալ դեպքերի անհապաղ, անաչառ ու օբյեկտիվ քննություն իրականացնելու պետության պարտավորությունների վերաբերյալ առկա միջազգային ստանդարտները՝ ՄԻՏ Երևանը
- կոչ է անում ՀՀ դատախազությանն ու ոստիկանությանը հարուցել հանրային քրեական հետապնդում Դանիել Իոաննիսյանին պատկանող ավտոմեքենայի հրկիզման փորձի փաստի առիթով՝ ապահովելով գործի անաչառ ու համակողմանի քննությունը՝ հանցանք կատարած անձին պատասխանատվության կանչելու և նմանատիպ արարքները հետագայում կանխարգելելու նպատակով․
- կոչ է անում ՀՀ Ազգային ժողովին, ՀՀ կառավարությանն ու այլ պատկան մարմիններին հրապարակայնորեն դատապարտել Դանիել Իոաննիսյանի նկատմամբ կատարված ենթադրյալ հանցավոր արարքը՝ ընդգծելով իրավապաշտպանների ու հետաքննող լրագրության կարևոր դերը ժողովրդավարության ամրապնդման ու իրավունքի գերակայության ապահովման, կազմակերպված հանցավորության ու կոռուպցիայի դեմ մղվող պայքարում։

We are condemning the arson attempt of the car belonging to Daniel Ioannisyan
Today, on February 9, 2024, there was a publication in media that there had been an attempted arson of the car, belonging to Daniel Ioannisyan – Program Coordinator at “Union of Informed Citizens” NGO. In a private conversation with Human Rights House Yerevan, Daniel Ioannisyan has informed us that he ties this incident with one of the investigations, carried out by Fact Investigative Platform, i.e., How the Minister of Internal Affairs of Nagorno Karabakh appropriated 20 state-owned vehicles – FIP.AM investigative piece. This arson attempt is particularly dangerous considering the fact that the car has been parked in the domicile of Daniel Ioannisyan, which can pose further possible threats not only to Ioannisyan himself, but to his family members.
HRH Yerevan strongly condemns this alleged criminal act deliberately committed against D. Ioannisyan, given the fact that it has most probably been committed because of Ioannisyan’ s important human rights work, and, in essence, is an attempt to silence him, as well as one of the most prominent investigative platforms in Armenia.
Considering the important role that inevestigatove journalism plays in fight against corruption and organized crimes, as well as the mission that human rights work has in upholding rule of law and  strengthening democracy,
Considering the positive international obligations that the Governemnt of the Republic of Armenia has undertaken towards protecting and assisting human rights defenders and activists, journalists and media,
Considering the international standards in regard to state’s responsibilities to provide support to human rights defenders and to other persons, involved in public participation, as well as to conduct prompt, impartial, and objective investigation, HRH Yerevan
• Calls upon the Prosecutor’s Office and the Police of the Republic of Armenia to open public criminal investigation in regard to the arson attempt of the car, belonging to Daniel Ioannisyan, ensuring the impartially and comprehensive investigation of the case, with the aim to bring to justice the person responsible, as well as to prevent incidents of the kind in future;
• Calls upon the National Assembly of the Republic of Armenia, to the Government of the Republic of Armenia, as well as other state agencies to condemn publicly alleged criminal act, committed against Daniel Ioannisyan, emphasizing the important role that human rights defenders and investigative journalism play in upholding the rule of law and strengthening democracy, as well as in fight against organized crime and corruption.