Մայիսի 27-ին իրավապահները ՀՅԴ գրասենյակի դիմաց բռնություն էին գործադրել ԱԺ պատգամավոր Աշոտ Սիմոնյանի նկատմամբ:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» մայիսի 29-ին դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ խնդրելով քրեական վարույթ նախաձեռնել նշված դեպքի կապակցությամբ:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» կարծիքով՝ իրավապահների տեսագրված արարքի օբյեկտիվ կողմն առերևույթ համապատասխանում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածով նախատեսված խուլիգանության հանցակազմի հատկանիշներին:
Նշենք նաև, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 102-րդ հոդվածով նախատեսված ապացուցման ենթակա հանգամանքները կարող են հաստատվել կամ հերքվել բացառապես նախաձեռնված վարույթի շրջանակներում՝ կիրառելով քրեադատավարական ամբողջ գործիքակազմը:

On May 27, the law enforcement officers used violence against MP Ashot Simonyan in front of the ARF office.
On May 29, the Union of Informed Citizens appealed to the RA General Prosecutor’s Office to initiate criminal proceedings in connection with the mentioned incident.
According to the Union of Informed Citizens, the objective aspect of the videotaped action of the law enforcement officers apparently corresponds to the characteristics of hooliganism provided for in Article 297 of the RA Criminal Code.
It should also be noted that the circumstances subject to proof provided for in Article 102 of the RA Criminal Procedure Code can be confirmed or denied exclusively within the framework of the initiated proceedings, with the application of the entire criminal procedure toolkit.