Վերջերս տեղի ունեցած Պուտին-Սարգսյան հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ 2016 թվականի առաջին կիսամյակում երկկողմանի (ՌԴ-ՀՀ) ապրանքաշրջանառությունը աճել է 12 տոկոսով։ Փորձենք համեմատել այդ թիվը Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կայքում 2016թ. առաջին կիսամյակի համար ներկայացված պաշտոնական վիճակագրության հետ։
Այսպիսով, ըստ ԵԱՏՄ պաշտոնական վիճակագության Եվրասիական տնտեսական միության արտաքին ապրանքաշրջանառությունը 2016թ. առաջին կիսամյակում կազմել է 228,6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար (արտահանումը 140,5, իսկ ներմուծումը՝ 88,1 միլիարդ դոլար): Անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատած արտաքին ապրանքաշրջանառության ծավալը նվազել է 23%-ով: Ապրանքների արտահանման ծավալը նվազել է 29,3%-ով, իսկ ներկրման ծավալը՝ 10,3 տոկոսով:
ԵԱՏՄ փոխադարձ ապրանքաշրջանառությունը 2016թ. առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ նվազել է 17 տոկոսով և կազմել 19 միլիարդ դոլար:
Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում
Հայաստանի Հանրապետության ապրանքաշրջանառությունը Բելառուսի հետ 2016թ. առաջին կիսամյակում կազմել է 13,8 միլիոն դոլար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատած նվազել է է 24,3 տոկոսով: ՀՀ ապրանքաշրջանառությունը Ղազախստանի հետ նվազել է 17,3%-ով և կազմել 2,3 միլիոն դոլար: Ղրղզստանի հետ մեր ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 0,1 միլիոն դոլար , ինչը 2015թ.-ի առաջին կիսամյակի հետ համեմատած 39,8 տոկոսով պակաս է 2016թ.-ի հետ համեմատած:
ՀՀ ապրանքաշրջանառությունը Ռուսաստանի հետ 2016թ.-ի առաջին կիսամյակում կազմել է 537,7 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Այն նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատած նվազել է 5,8 տոկոսով: Համեմատելով այս թվերը Սերժ Սարգսյանի հնչեցրածի հետ, տեսնում ենք, որ ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև ապրանքաշրջանառությունը այս տարի նախորդ տարվա նկատմամբ ոչ միայն 12 տոկոս աճ չի գրանցել, այլ արձանագրվել է 5,8 տոկոսանոց անկում։ Անհասկանալի է, թե որ տարվա հետ համեմատած է Սարգսյանը տեսել այդ աճը։
Ռուսաստանը ԵԱՏՄ-ում
2016թ-ի առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա հետ համեմատած Ռուսաստանի ապրանքաշրջանառությունը նվազել է նաև մնացած բոլոր ԵԱՏՄ երկրների հետ: Մասնավորապես, Բելառուսի հետ ապրանքաշրջանառությունը, որի կշիռը ԵԱՏՄ-ում ամենաբարձրն է, նվազել է 7,5 տոկոսով և կազմել 11825,3 միլիոն դոլար: ՌԴ առևտուրը Ղազախստանի հետ կազմել է 5682,8 միլիոն դոլար, ինչը 28,3 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Ռուսաստանի առևտուրը Ղրղզստանի հետ նվազել է 27,8 տոկոսով և կազմել 540,4 միլիոն դոլար:
Այս վիճակագրությունից հստակ երևում է, որ ԵԱՏՄ ապրանքաշրջանառությունը, թե այլ երկրների հետ, և թե միմյանց միջև տարեց տարի միայն անկում է ապրում և երկու նախագահների տնտեսական աճերի մասին հայտարարությունների կապը իրականության հետ անհասկանալի է:

В ходе недавней встречи Путин-Саргсян, Серж Саргсян сказал, что в первом полугодии 2016 года, взаимный товарооборот (РФ-РА) увеличился на 12%. Давайте сравним это число на веб-сайте Евразийской экономической комиссии, возглавляемой Тиграном Саргсяном, с представленной в 2016 году официальной статистикой за первое полугодие.
Таким образом, по официальным данным, внешний товарооборот ЕАЭС за первое полугодие 2016 составил 228,6 млрд. долларов США (экспорт 140,5 , а импорт 88,1 млрд. долларов). Внешний товарооборот сократился на 23% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Объем экспорта сократился на 29,3%, а объем импорта на 10,3%.
Внутренний товарооборот ЕАЭС за первое полугодие 2016, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года снизился на 17% и составил 19 млрд. долларов.
Армения в ЕАЭС
Товарооборот Армении с Беларусью за первое полугодие 2016 – составил 13,8 млн. долларов, который по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 24,3%. Товарооборот Армении с Казахстаном снизился на 17,3% и составил 2,3 млн. долларов. Товарооборот с Кыргызстаном составил 0,1 млн. долларов, что по сравнению с 2016 на 39,8% меньше, чем за первое полугодие 2015.
Товарооборот с Россией в первом полугодии 2016 — составил 537,7 млн. долларов США. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года, он уменьшился на 5,8%. Сравнивая эти цифры с озвученными президентом, мы видим, что товарооборот между Арменией и Россией в этом году не только не зарегистрировал рост на 12% по сравнению с предыдущим годом, но и снизился до 5,8%. Не ясно, по сравнению с каким годом он увидел этот рост.
Россия в ЕАЭС
В первой половине 2016 года, по сравнению с предыдущим годом, товарооборот России с другими странами ЕАЭС также снизился. В частности, товарооборот с Беларусью, который самый весомый в ЕАЭС, снизился на 7,5% и составил 11825,3 млн. долларов. Товарооборот России с Казахстаном составил 5682,8 млн. долларов, что на 28,3% меньше показателя предыдущего года. Товарооборот России с Кыргызстаном снизился на 27,8% и составил 540,4 млн. долларов.
Эти статистические данные ясно показывают, что и внутренний товарооборот ЕАЭС, и его товарооборот с другими странами, год за годом только снижается, и непонятно, какая связь с реальностью у заявлений двух президентов об экономическом росте.