- 27 Սեպտեմբերի, 2016
Հայաստանի անկախության 25 ամյակին նվիրված ռազմական շքերթին, ի թիվս այլ ռազական տեխնիկայի, ցուցադրվեցին «Իսկանդեր» տակտիկական հրթիռների արձակման կայանքները:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» փորձեց իմի բերել այդ համակարգերի ու դրանց գնման մասին տեղեկությունները:
Գինը
Ինչպես հայտնի է, 2015 թվականի հունիսի 26-ին Երևանում ստորագրվեց «ՀՀ կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» հայ-ռուսական պայմանագիրը, որով Հայաստանը պետք է Ռուսաստանից 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի զենք ու ռազմական նշանակության գույք գներ՝ դրա դիմաց վճարելով 10 տարվա ընթացքում:
Սակայն, ՀՀ Ֆինանսների նախարարությունից օրերս ստացված գրության համաձայն, 2016 թվականի սեպտեմբերի 13-ի դրությամբ այդ 200 միլիոն դոլարից դեռևս որևէ օգտագործում չի եղել: Վերոնիշյալ պայամանագրի 2-րդ հոդվածի համաձայն վարկի օգտագործումը սկսվում է զենքը մատակարարելու օրվանից:
Այսինքն, սեպտեմերի 13-ի դրությամբ (երբ «Իսկանդերները» արդեն վստահաբար Հայաստանում էին) վարկի սահմաններում որևէ զենք կամ ռազմական այլ գույք Ռուսաստանը Հայաստանին չի տրամադրել:
Դա հիմք է տալիս վստահաբար պնդելու, որ «Իսկանդերներ» համակարգերը (ի թիվս մյուս նոր զինատեսակների) գնվել են ոչ թե վարկով, այլ ուղղակի վճարման դիմաց: Դա, ըստ էության, «Ազատության» հետ զրուցում հաստատեց նաև Պաշտպանության փոխնախարար Դավիթ Տոնոյանը, ով ասեց, որ այն «ձեռք է բերվել մեր բյուջետային ծախսերի հաշվին»:
«Իսկանդերների» այս գործարքը դեռևս արտացոլված չէ ոչ ՄԱԿ-ի սովորական սպառազինությունների ռեգիստրում, ոչ էլ Ստոկհոլմի խաղաղության միջազգային ինստիտուտի զեկույցներում: Հետևապես դժվար է գնահատել, թե հայաստանյան հարկատուների վրա որքա՞ն են նստել այդ համակարգերը:
Սակայն տարբեր փորձագետների գնահատմամբ այդ համակարգերի մեկ բրիգադի արժեքը կազմում է 200-300 միլիոն դոլար: Բրիգադը կազմված է 12 արձակման կայանքից, իսկ անակախության 25-ամյակի շքերթին Երևանում ցուցադրվեց 4 կայանք: Հետևապես, կարելի է ենթադրել, որ ցուցադրված «Իսկանդերները» Հայաստանի բյուջեին արժեցել են 70-ից 100 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Հեռահարությունը
Ռուսական, ադրբեջանական և թուրքական որոշ աղբյուրներ հանդես եկան հրապարակուներով, ուր Հայաստանի «Իսկանդերների» խոցման շառավիղը նշվում էր 500 կիլոմետրը: Այդ հրապարակումները տարածում էր նաև տեղական մամուլը: Երևանյան ռազմական շքերթի ժամանակ, սակայն, որպես խոցման հեռահարությունը հայտարարվեց 300 կմ թիվը:
Բանն այն է, որ կան տարբեր տեսակի 9K720 «Իսկանդեր» կայանքներ (ՆԱՏՕ-ի կլասիֆիկացիայով՝ SS26 Stone): «Իսկանդեր-Մ», «Իսկանդեր-Կ» և «Իսկանդեր-Է»: Երևանյան ցուցադրման ժամանակ արձակման կայանքները քողարկված էին, և հնարավոր չէ հստակ հասկանալ, թե ո՞ր տիպին են պատկանում հայկական «Իսկանդերները»:
Համաձայն Բալիստիկ հրթիռների տարածման կանխարգելման Հաագայի կոդեկսի, դրա անդամ երկրենրը (այդ թվում՝ Ռուսաստանը), պարտավորվել էին այլ պետություններին չվաճառել 300 կիլոմետրից մեծ հեռահարությամբ հրթիռներ:
Հենց այդ կոդեկսին հետևելու համար Ռուսաստանում ստեղծվեցին էկսպորտային «Իսկանդեր-Է»-ները: Վերջիններս, համաձայն, պաշտոնական տվյալների, ունեն 280 կիլոմետրանոց հեռահարություն: Հավանաբար, հենց դրանք են մատակարարվել Հայաստանին (այս դեպքում նաև իրականությանը առավել մոտ է լինում հայտարարված 300 կմ թիվը):
Այդ պարագայում, պետք է նկատենք, որ Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվի շրջակայքում գտնվող օբեկտները խոցելու համար «Իսկանդերները» պետք է տեղափոխվեն Արցախ, քանի որ Հայաստանի ամենամոտիկ կետից Բաքուն 305 կմ հեռվորության վրա է: Իսկ այդ համակարգերի Արցախ տեղափոխումը վտանգավոր է թե ռազմական և թե դիվանագիտական առումներով:

Во время военного парада, посвященного 25-летию независимости Армении, наряду с другой военной техникой, были продемонстрированы пусковые установки тактических ракет «Искандер».
«Союз Информированных Граждан» попытался подытожить информацию об этих установках и об их цене.
Цена
Как известно, 26 июня 2015 года, в Ереване был подписан армяно-российский договор о «предоставлении экспортного госкредита правительству РА», согласно которому Армения должна закупить у России военную технику на 200 миллионов долларов США и выплачивать кредит в течении 10 лет.
Тем не менее, согласно недавнему письму, полученному от Министерства финансов РА, по состоянию на 13 сентября 2016 эти 200 миллионов долларов никак не были потрачены. В соответствии со 2 статьей вышеупомянутого договора, использование кредита начинается с момента поставки оружия.
То есть, по стостоянию на 13 сентября (когда «Искандеры» уже уверенно были в Армении), в рамках кредита, Россия никаким оружием или другим военным снаряжением Армению не обеспечила.
Это позволяет с уверенностью утверждать, что системы «Искандер» (в том числе другие новые виды оружия) были приобретены не в рамках кредита, но по прямой выплате. Это, по сути, в беседе с радио «Свобода» подтвердил также замминистр обороны РА Давид Тоноян, который сказал, что “они были приобретены за счет наших бюджетных расходов.”
Эта сделка с «Искандерами» еще не отражена ни в Регистре обычных вооружений ООН, ни в докладах Стокгольмского международного института исследования проблем мира. Следовательно, трудно оценить во сколько обошлись эти системы армянским кредиторам.
Тем не менее, по данным различных экспертов, стоимость одной бригады этих систем составляет 200-300 миллионов долларов. Одна бригада состоит из 12 пусковых установок, а на параде в честь 25-летия независимости были продемонстрированы 4 установки. Таким образом, мы можем предположить, что бюджету Армении «Искандеры» обошлись в 70-100 миллионов долларов США.
Радиус поражения
Некоторые российские, азербайджанские и турецкие источники выступали с заявлениями, что радиус поражения «Искандеров» Армении составляет 500 километров. Эти публикации распространяли также местные СМИ. Во время военного парада в Ереване, однако, диапазоном было объявлено число 300.
Дело в том, что существуют различные типы пусковых установок 9K720 «Искандер» ( по классификации НАТО- SS26 Stone): «Искандер-М», «Искандер-К» и «Искандер-Э». Во время ереванского парада пусковые установки были завуалированы и невозможно было четко понять, к какому типу относятся армянские «Искандеры».
Согласно Гаагскому кодексу поведения по предотвращению распространения баллистических ракет, страны присоединившиеся к нему (включая Россию), взяли на себя обязательство не продавать другим странам ракеты с радиусом поражения более 300 километров.
Чтобы придерживаться этого кодекса, в России были созданы экспортные «Искандеры». Последние, по официальным данным, имеют диапазон в 280 километров. По-видимому, именно они были поставлены в Армению (в данном случае ближе к реальности объявленное число 300 км).
В этом случае, следует отметить, что для поражения объектов вблизи столицы Азербайджана Баку, системы «Искандер» должны будут транспортироваться в Карабах, так как Баку находится на расстоянии 305 км от ближайшей точки Армении. А транспортирование этих систем в Карабах опасно, как в военном так и в дипломатическом отношении.