- 19 Սեպտեմբերի, 2017
Ինչպես հայտնի է, 2015 թվականի հունիսի 26-ին Երևանում ստորագրվեց «ՀՀ կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» հայ-ռուսական համաձայնագիրը, որով Հայաստանը պետք է Ռուսաստանից 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի զենք ու ռազմական նշանակության գույք գներ՝ դրա դիմաց վճարելով 10 տարվա ընթացքում:
Հայաստանին «ապառիկով» զենքի վաճառքի համաձայնագիրն ուժի մեջ մտավ միայն 2016 թվականի փետրվարին: Դրա սահմաններում գնված զենքը պետք է մատակարարվեր 2016 և 2017 թվականների ընթացքում:
Ու թեև, ինչպես նախկինում հայտնել էինք, նշված պայմանագրով մատակարարվելիք զինատեսակների մեծ մասը բավականին հին էր (80-ականների, 70-ականների և անգամ՝ 60-ականների տեխնոլոգիաներ), սակայն դրանով նախատեսված էր նաև համեմատաբար ժամանակակից (10-ից 20 տարվա) որոշ զինատեսակների մատակարարումը: Օրինակ, ТОС-1А «Солнцепек» ծանր հրանետները և «Смерч» համազարկային կրակի համակարգեը:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» պարբերաբար ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից հարցումներով ստանում է նշված համաձայնագրի սահմաններում Հայաստանի ունեցած վարկային պարտավորությունների չափը: Այդ չափը հավասար է Հայաստանին մատակարարված կամ արտադրական որոշակի ցիկլ անցած զենքերի ընդհանուր արժեքին:
Այսպիսով, ի պատասխան մեր հարցմանը պարզվեց, որ 2017 թվականի սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ հայկական կողմի այդ պայմանագրով վարկային պարտավորությունների չափը կազմում է 40,7 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Այլ կերպ ասած, պայմանագիրը ստորագրելուց ավելի քան երկու տարի անց հայկական կողմը ստացել է 200 միլիոն դոլարից ընդամենը ոչ ավել, քան 40,7 միլիոնի զենք ու ռազմական նշանակության այլ ապրանք (ընդհանուր ծավալի ոչ ավել, քան 20 տոկոսը):
Ինչպես երևում է գծապատկերից, 40 միլիոնի զենքի մեծ մասը (մոտ 30 միլիոն) մատակարարվել կամ արտադրվել է 2016-ի դեկտեմբերին: Մնացած 10 միլիոն դոլարի զենքը՝ մի քանի միլիոն դոլարանոց չափաբաժիններով մատակարարվել է այս տարվա հունվարին, մարտին, ապրիլին և հուլիսին:
Հայաստանին զենքի մատակարարման այս աստիճան դանդաղությունը անհասկանալի է, եթե հաշվի առնենք, թե Ռուսաստանն ինչպիսի արագությամբ է զենքերը մատակարարում Ադրբեջանին, Իրաքին, Սիրիային և ռազմական կոնֆլիկտներ ունեցող այլ երկրներին: Համենայնդեպս, համաձայն պայմանագրի՝ զենքի մնացած մասը (մոտ 160 միլիոն դոլարի) մատակարարելու համար մնացել է ընդամենը մի քանի ամիս (մինչ 2017թ. Դեկտեմբերի 31-ը):
Հ.Գ. նշենք, «Իսկանդեր» տակտիկական հրթիռները Ռուսաստանից ձեռք են բերվել այս պայմանագրից դուրս: Դրանց մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ այստեղ:

Как известно 26 июня 2015 года в Ереване было подписано армяно-российское соглашение «О предоставлении правительству Армении государственного экспортного кредита», по которому Армения должна была купить у России оружия и продукцию военного назначения на 200 миллионов долларов, заплатив за них в течение 10 лет.
Соглашение о продаже Армении оружия «в кредит» вступило в силу только в феврале 2016 года. Оружие, приобретенное в рамках соглашения, должно было быть поставлено в течение 2016 и 2017 годов.
И хотя, как мы ранее уже сообщали, большая часть оружия, поставляемого по указанному соглашению, была довольна старой (технологии 80-ых, 70-ых и даже 60-ых), однако по нему предусматривалась также поставка относительно современных видов оружия (от 10 до 20 лет). Например, тяжелые огнеметные системы ТОС-1А «Солнцепек» и ракетные системы залпового огня «Смерч».
«Союз информированных граждан» периодически получает ответы на запросы от Министерства финансов РА, в которых указан размер кредитных обязательств Армении в рамках указанного соглашения. Этот размер равен общей стоимости поставляемого или прошедшего некоторый производственный цикл оружия в Армению.
Таким образом, из ответа на наш запрос выяснилось, что по положению на 1 сентября 2017 года кредитные обязательства армянской стороны по данному соглашению составляют 40,7 млн. долларов. Иными словами, спустя более двух лет после подписания договора армянская сторона из 200 млн долларов получила оружие и другую продукцию военного назначения на сумму не более 40,7 млн. долларов (не более 20 процентов от общего объема).
Как видно из графика, большая часть оружия на 40 млн (около 30 млн) было поставлено или произведено в декабре 2016 года. Оружие на остальные 10 млн долларов было поставлено по частям в январе, марте, апреле и июле этого года.
Такое замедление поставок оружия в Армению непонятно, если учесть, с какой скоростью Россия поставляет оружие в Азербайджан, Ирак, Сирию и другие страны, имеющие военный конфликт. По крайней мере, согласно соглашению, осталось лишь несколько месяцев (до 31 декабря 2017 года), чтобы поставить оставшуюся часть оружия (на около 160 миллионов долларов).
P.S. Отметим, что оперативно-тактические ракетные комплексы «Искандер» были приобретены у России вне указанного соглашения. Более подробно о них можете прочитать здесь.