- 25 Դեկտեմբերի, 2017
Շաբաթներ առաջ ՀՀ Ազգային Ժողովը հավանություն տվեց Ռուսաստանից 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարի զենքի մատակարարման վարկի մասին համաձայնագրի ստորագրմանը:
Սակայն, ինչպես հայտնի է, 2015 թվականի հունիսի 26-ին Երևանում ստորագրվեց 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի զենքի մատակարարման վարկի համանման հայ-ռուսական համաձայնագիրը: Այն ուժի մեջ մտավ միայն 2016 թվականի փետրվարին, ու դրա սահմաններում գնված զենքը պետք է մատակարարվեր 2016 և 2017 թվականների ընթացքում (վերջնաժամկետը 2017 թվականի դեկտեմբերի 31-ն է):
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» պարբերաբար ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից հարցումներով ստանում է տեղեկատվություն նշված համաձայնագրի սահմաններում Հայաստանի ունեցած վարկային պարտավորությունների չափի վերաբերյալ: Այդ չափը հավասար է Հայաստանին մատակարարված կամ արտադրական որոշակի ցիկլ անցած զենքերի ընդհանուր արժեքին:
Այսպիսով, ի պատասխան մեր հարցմանը պարզվեց, որ 2017 թվականի դեկտեմբերի 15-ի դրությամբ հայկական կողմի՝ այդ պայմանագրով վարկային պարտավորությունների չափը կազմում է 111,4 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Այլ կերպ ասած, զենքի մատակարարման վերջնաժամկետից երկու շաբաթ առաջ հայկական կողմը ստացել է 200 միլիոն դոլարի զենքից ընդամենը 55 տոկոսը:
Ինչպես երևում է գծապատկերից 111,4 միլիոնի զենքի մեծ մասը մատակարարվել կամ արտադրվել է 2016-ի դեկտեմբերին և 2017-ի սեպտեմբերին, նոյեմբերին ու դեկտեմբերին:
Դժվար է ասել, թե արդյո՞ք մինչև դեկտեմբերի վերջը ռուսական կողմը կհասցնի մատակարարել մնացած 88,6 միլիոն դոլարի զենքը: Հասկանալի չէ նաև, թե ի՞նչ կլինի, եթե զենքի մի մասը, այնուամենայնիվ, չմատակարարվի նշված ժամկետում:
Հ.Գ. Ինչպես նախկինում հայտնել էինք, նշված պայմանագրով մատակարարվելիք զինատեսակների մեծ մասը բավականին հին էր (80-ականների, 70-ականների և անգամ՝ 60-ականների տեխնոլոգիաներ), սակայն դրանով նախատեսված էր նաև համեմատաբար ժամանակակից (10-ից 20 տարվա) որոշ զինատեսակների մատակարարումը, օրինակ, ТОС-1А «Солнцепек» ծանր հրանետները և «Смерч» համազարկային կրակի համակարգերը: «Իսկանդեր» տակտիկական հրթիռները Ռուսաստանից ձեռք են բերվել այս պայմանագրից դուրս: Դրանց մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ այստեղ:

Несколько недель назад Национальное собрание Армении одобрило подписание кредитного соглашения на сумму 100 миллионов долларов США на поставку оружия из России.
Однако, как известно, 26-го июня 2015 года в Ереване было подписано аналогичное армяно-российское соглашение о кредите на поставку оружия в размере 200 миллионов долларов США. В силу оно вступило только в феврале 2016 года, и оружие, приобретенное в рамках этого соглашения, должно было быть поставлено в течение 2016 и 2017 годов (предельный срок – 31-е декабря 2017 года).
«Союз информированных граждан» путем запросов периодически получает из Министерства финансов РА информацию о размере кредитных обязательств Армении в рамках указанного соглашения. Этот размер равен общей стоимости оружия, поставляемого в Армению или прошедшего определенный производственный цикл.
Таким образом, ответ на наш запрос показал, что по состоянию на 15-е декабря 2017 года кредитные обязательства армянской стороны по этому соглашению составляют 111,4 миллиона долларов США. Иначе говоря, оружие, полученное армянской стороной, за две недели до предельного срока поставки оружия составило лишь 55 процентов от предусмотренных 200 миллионов долларов.
Как видно из диаграммы, большая часть оружия на 111,4 миллиона была поставлена или произведена в декабре 2016 года и сентябре, ноябре и декабре 2017 года.
Трудно сказать, успеет ли российская сторона поставить оружие на оставшиеся 88,6 миллиона долларов до конца декабря. Также непонятно, что произойдет, если, тем не менее, часть оружия не будет поставлена в указанный срок.
П.С. Как мы сообщали ранее, большая часть вооружения, поставляемого по указанному соглашению, была довольно старой (технологии 80-х, 70-х и даже 60-х годов), однако по нему предусматривалась и поставка относительно современных видов оружия (10-20-летней давности), например, тяжелых огнеметных систем ТОС 1-А «Солнцепек» и ракетных систем залпового огня «Смерч». Оперативно-тактические ракетные комплексы «Искандер» были приобретены у России вне данного соглашения. Подробнее о них можно прочитать здесь.