- 7 Հոկտեմբերի, 2016
European Values Think-Tank եւ Semantic Visions կազմակերպությունները ներկայացրել են համատեղ ուսումնասիրությունների արդյունքները, որոնք արտացոլում են, թե ինչպես է ռուսական քարոզչությունը ներկայացնում եվրոպական առաջնորդներին:
Մասնավորապես, հետազոտությունների ընթացքում վերլուծվել են 2014 թվականի հունվարից մինչև 2016 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում կատարված 59 միլիոն հրապարակումներ ավելի քան 22 հազար աղբյուրներից:
Մերկել և Օլանդ
Այս ահռելի ծավալով նյութերի վերլուծությունները ցույց են տվել, որ ռուսական քարոզչությունը որպես Եվրամիության առաջնորդների է ներկայացնում առավել մեծ երկու երկրների՝ Գերմանիայի եւ Ֆրանսիայի առաջին դեմքերին, որոնց և «պատիվ է վերապահում» ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ գործ ունենալ:
Առավել մեծ դերակատարում ռուսական լրատվամիջոցները տալիս են Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին, որի անունը մի քանի անգամ ավելի շատ է շրջանառվում «ռուսական եթերում», քան, oրինակ, համաեվրամիութենական պաշտոնյաների անունները, օրինակ, Եվրահանձնաժողովի նախագահ ժան-Կլոդ Յունկերինը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկինը կամ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձրագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիինը:
Սրա հետ մեկտեղ, ռուսական մամուլում լայնորեն լուսաբանվում է Ֆրանսիայի ազգայնականների առաջնորդ, ծայրահեղ աջական Մարին Լե Պենի գործունեությունը, ինչպես նաև առանձնակի ուշադրություն է ցուցաբերվում գերմանական Բավարիայի վարչապետ Հորստ Զեեհոֆերին, որը ևս աջական գործիչ է։
Ռուսամետները
Բացի սա, հետազոտությունների արդյունքները ցույց են տալիս, որ ռուսական լրատվամիջոցները փորձում են ավելի մեծ նշանակություն տալ այն եվրոպական քաղաքական գործիչներին, որոնք այս կամ այն կերպ աջակցում են ՌԴ նախագահ Պուտինին: Մասնավորապես, այս երևույթը հանգեցրել է նրան, որ ռուսական լրատվամիջոցներում գերիշխում են մի շարք արևելաեվրոպական առաջնորդներ, ինչպես, օրինակ, Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը, Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն: Այս երկրների ղեկավարների անունները ռուսական քարոզչությունը շրջանառում է այնքան, ինչքան Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցիինը, որը նույնպես ժամանակ առ ժամանակ հանդես է գալիս ՌԴ նկատմամբ պատժամիջոցները չեղարկելու օգտին:
Ամփոփելով սա՝ նշենք, որ ռուսական քարոզչությունը, շրջանցելով Եվրամիության կառույցների դերը եւ քաղաքական պատասխանատվությունը թողնելով կոնկրետ գործիչների, իր ներքին լսարանի համար առավել լսելի է դարձնում հատկապես նրանց, որոնց ձայնն ավելի ընդունելի է իր համար: Միևնույն ժամանակ, ռուսական ԶԼՄ-ների նման գործելաոճը ուղղակիորեն մատնացույց է անում այն, որ դրանք լիովին գտնվում են Կրեմլի վերահսկողության տակ ու ծառայում են դրա քարոզչությանը։
Նկատենք նաև, որ Ռուսաստանը, այսօրինակ տեղեկատվական քաղաքականությամբ հանդերձ, երբ, փաստացի, անտեսվում է եվրոպական բյուրոկրատական համակարգը, մշտապես դժգոհում է, երբ լուրջ չէ արտաքին աշխարհի վերաբերմունքը եվրասիական բյուրոկրատական համակարգին: Եվրասիական խոշոր ինտեգրացիոն ծրագրերը, օրինակ՝ Եվրասիական տնտեսական միությունը կամ ՀԱՊԿ-ն, արտաքին աշխարհում ընկալվում են իբրև «պուտինյան կառույցներ»՝ մոտավորապես այնպես, ինչպես ռուսական քարոզչությունն իր ներքին լսարանին է հրամցնում եվրոպական ինտեգրացիոն նախագծերը:

Организации European Values Think и Semantic Visions представили результаты совместных исследований, которые отражают, как российская пропаганда представляет европейских лидеров.
В частности, в ходе исследований в период с января 2014 по май 2016 года, были изучены 59.000000 статей из более, чем 22.000 источников.
Меркель и Олланд
Анализ этого огромного объема материалов показал, что пропаганда России, в качестве лидеров Европейского Союза представляет две большие страны – Германию и Францию, которым “делает честь” вести дела с президентом РФ Владимиром Путиным.
Наибольшая роль в российских СМИ выделена канцлеру Германии Ангеле Меркель, чье имя крутится в российских эфирах в несколько раз больше, чем имена общеевропейских должностных лиц, таких как например, президент Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер, председатель Европейского совета Дональда Туск, или верховный комиссар ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини.
В то же время, в российской прессе широко освещается деятельность французского лидера радикально правых националистов Марин Ле Пен, а также особое внимание уделяется премьер-министру Баварии Хорсту Зеехоферу, который тоже является правым политическим деятелем.
Пророссийские
Кроме того, результаты исследований показывают, что российские СМИ пытаются придать большее значение тем европейским политикам, которые поддерживают Владимира Путина в той или иной форме. В частности, это явление привело к тому, что в российских СМИ доминирует ряд восточноевропейских лидеров, таких как – президент Чехии Милош Земан, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан и премьер-министр Словакии Роберт Фицо. Российская пропаганда вращает имена этих лидеров столько же, сколько имя премьер-министра Италии Маттео Ренци, который также время от времени выступает за отмену санкций против РФ.
Проанализировав это, следует отметить, что пропаганда России, минуя роль институтов ЕС и оставляя политическую ответственность конкретным деятелям, делает слышимыми для своей внутренней аудитории, особенно тех, чьи голоса являются наиболее приемлемыми для нее. В то же время, стиль работы российских СМИ прямо указывает на то, что они полностью находятся под контролем Кремля и служат его пропаганде.
Заметим также, что Россия, несмотря на подобную политику, когда, по сути, игнорируется европейская бюрократическая система, постоянно жалуется, когда у внешнего мира несерьезное отношение к евразийской бюрократической системе. Евразийские крупные интеграционные проекты, такие как ЕАЭС и ОДКБ, в мире воспринимаются как “структуры Путина”, примерно так, как российская пропаганда представляет своей внутренней аудитории европейские интеграционные проекты.